Paweł

Paweł Pelczar Analityk kredytowy /
ekspert bankowości
korporacyjnej

Temat: skrócenie urlopu wychowawczego

witam

Czy jeśli kobieta złożyła wniosek o urlop wychowawczy np. do 31.12.2012r. i przebywa na tym urlopie, może po jakimś czasie zmienić zdanie i chcieć wrócić wcześniej do pracy np. od 01.07.2012r? Czy składając wniosek o rezygnację z dalszego okresu urlopu i chęci podjęcia pracy może otrzymać od pracodawcy odpowiedź negatywną skutkującą wykorzystanie pełnego (wnioskowanego na początku) okresu urlopu (...) Zobacz więcej
24.09.2011, 23:22
Piotr

Piotr Górny radca prawny -
partner, Kancelaria
CGS Adwokacko
Radcowska

Temat: skrócenie urlopu wychowawczego

witam,

Art. 186(3) Kodeksu pracy
Pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:

1) w każdym czasie - za zgodą pracodawcy,

2) po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego (...) Zobacz więcej
25.09.2011, 07:39
Paweł

Paweł Pelczar Analityk kredytowy /
ekspert bankowości
korporacyjnej

Temat: skrócenie urlopu wychowawczego

Piotr Górny:
witam,

Art. 186(3) Kodeksu pracy
Pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:

1) w każdym czasie - za zgodą pracodawcy,

2) po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.

Panie Piotrze a czy to oznacza, że jeśli kobieta zawiadomi pracodawcę najpóźniej 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy to pracodawca może i tak nie uwzględnić wniosku kobiety i nie przyjąć ją we wnioskowanym terminie?
Co w praktyce oznacza "...za zgodą pracodawcy..."? Czy ten okres 30 dni jest dla niego wiążący?
25.09.2011, 10:52
Małgorzata

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: skrócenie urlopu wychowawczego

do wyboru, albo za zgodą pracodawcy w każdym czasie, a jak pracodawca się nie zgadza to kobieta składa wniosek 30 dni przed planowanym powrotem i to jest dla (...) Zobacz więcej
25.09.2011, 13:26
Piotr

Piotr Górny radca prawny -
partner, Kancelaria
CGS Adwokacko
Radcowska

Temat: skrócenie urlopu wychowawczego

nie, wniosek pracownicy złożony z 30-dniowym wyprzedzeniem jest dla pracodawcy wiążący.
"zgoda pracodawcy" dotyczy sytuacji gdy pracownica chce wrócić do pracy wcześniej niż po upływie 30 dni od zawiadomienia.
o ile pracodawca ma obowiązek przyjąć pracownicę, która chce przerwać urlop wych. o tyle nie może być też trudnej organizacyjnie sytuacji gdy ta pracownica chce wrócić np z dnia na dzień (a tu np na jej miejscu ktoś (...) Zobacz więcej
25.09.2011, 13:29
Paweł

Paweł Pelczar Analityk kredytowy /
ekspert bankowości
korporacyjnej

Temat: skrócenie urlopu wychowawczego

Dziękuję serdecznie Państwu za wyczerpującą odpowiedź. (...) Zobacz więcej
25.09.2011, 14:20
Sonia

Sonia Kupny Fryzjer, Zoolandia

Temat: skrócenie urlopu wychowawczego

Witam.
Ja mam taki problem. Chciałabym zrezygnować z urlopu wychowawczego. Pójść do pracy, ale w przyszłym roku znów wrócić na urlop.
Wiem, że można, ale moje pytanie brzmi kiedy mogę złożyć wniosek o powrót? Słyszałam, że możliwość złożenia takiego wniosku jest tylko w miesiącu urodzenia się dziecka(w moim wypadku październik). Czy to prawda? Czy mogę wrócić na urlop tylko od października, czy jednak mogę z powrotem śmiało złóżyć taki wniosek np. w maju i iść (...) Zobacz więcej
29.09.2011, 11:43
Małgorzata

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: skrócenie urlopu wychowawczego

złożyć możesz w każdym momencie - za zgodą pracodawcy możesz wrócić od razu, a jeśli się nie zgodzi to wtedy po 30 dniach musi się zgodzić (jest to dla niego wiążące). Potem ponownie możesz złożyć wniosek o urlop wychowawczy i musi się zgodzić (maksymalnie 3 lata urlopu wychowawczego lub do ukończenia 4 lat przez dziecko). Urlop wychowawczy można podzilić maksymalnie na 4 części.Małgorzata Zawadzka edytował(a) ten post dnia 29.09.11 o godzinie 11:54
29.09.2011, 11:54



Zobacz dyskusje w grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych

Aktualne tematy

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Problemy i porady

Znajdź odpowiedzi na swoje pytania

Wyślij zaproszenie do