Michał C.

Michał C. Sales specialist,
automotive industry

Temat: Pytanie - bezpłatny urlop a umowa o pracę

Witajcie,
Mam pewien problem, dlatego zwracam się do Was-specjalistów z zapytaniem.
Jestem (byłem?) zatrudniony przez jedną z agencji pracy na podstawie dwutygodniowych umów o pracę. Po jednym dniu pracy w okresie trwania kolejnej umowy, oznajmiono mi, że "sezon" na pracę się skończył i ze mnie zrezygnowano. Do końca umowy zostało 9 dni roboczych.
W związku z tym mam pytanie:
Co mi przysługuje - postojowe? Czy mają prawo wysłać mnie na bezpłatny urlop?

Rozmawiałem z agencją-chcą zmodyfikować umowę tak, żeby obowiązywała tylko przez jeden dzień, który pracowałem. Czy jest to zgodne z prawem?

Nie chciałbym dać się wykorzystać, a w sprawach prawnych jestem zielony więc proszę o jakieś porady, wskazówki.

pozdrawiam
MichałMichał C. edytował(a) ten post dnia 02.02.10 o godzinie 17:50

konto usunięte

Temat: Pytanie - bezpłatny urlop a umowa o pracę

Jaki rodzaj umowy masz?
O pracę na czas określony 14 dni?
Angelika K.

Angelika K. Samodzielna księgowa
KPiR

Temat: Pytanie - bezpłatny urlop a umowa o pracę

Co to za umowa? Umowa na czas określony? Umowa na czas wykonania określonej pracy? Czy coś innego? Masz w niej określoną stałą stawkę, czy może stawkę godzinową?
Co mi przysługuje - postojowe? Czy mają prawo wysłać mnie na bezpłatny urlop?

Na bezpłatny urlop mogą Cię wysłać, ale TYLKO I WYŁĄCZNIE na Twój PISEMNY wniosek. Nie mogą Cię do niego zmusić.
Rozmawiałem z agencją-chcą zmodyfikować umowę tak, żeby obowiązywała tylko przez jeden dzień, który pracowałem. Czy jest to zgodne z prawem?

NIE. Nie jest. Umowa została już zawarta, wszelkie "modyfikacje" polegające na jej przepisaniu są niezgodne z prawem.
Agnieszka Marciniak

Agnieszka Marciniak Human Resources &
Development Manager

Temat: Pytanie - bezpłatny urlop a umowa o pracę

Michał,

jeśli jesteś/ byłeś zatrudniony poprzez Agencję Pracy Tymczasowej i jesteś/byłeś pracownikiem tymczasowym to w takim przypadku ma zastosowanie ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych i w tym przypadku jeśli Twoja umowa została zawarta na okres nieprzekraczający 2 tyg. to okres wypowiedzenia wynosi 3 dni robocze. Co oznacza iż mogą wypowiedzieć umowę z zachowaniem 3 dniowego okresu wypowiedzenia, wypłacić wynagrodzenie za te 3 dni i "po ptokach", temat zamknięty. Natomiast nie mogą bez Twojej pisemnej zgody skierować Ciebie na urlop bezpłatny.

Zajrzyj do ustawy (Dz.U.03.166.1608, a szczególnie art. 13.2 pkt 2).

:)

konto usunięte

Temat: Pytanie - bezpłatny urlop a umowa o pracę

mogą za porozumieniem stron i za wypowiedzeniem rozwiazac umowę,
przepisy poniżej wklejam - dotyczą Twojej sytuacji

USTAWA
z dnia 9 lipca 2003 r.
o zatrudnianiu pracowników tymczasowych
(Dz. U. z dnia 22 września 2003 r.)

Art. 13. 1. Umowa o pracę zawarta między agencją pracy tymczasowej a pracownikiem tymczasowym powinna określać strony umowy, rodzaj umowy i datę zawarcia umowy oraz wskazywać pracodawcę użytkownika i ustalony okres wykonywania na jego rzecz pracy tymczasowej, a także warunki zatrudnienia pracownika tymczasowego w okresie wykonywania pracy na rzecz pracodawcy użytkownika, w szczególności:
1) warunki wskazane w art. 9 ust. 1 pkt 1, 4 i 5;
2) wynagrodzenie za pracę oraz termin i sposób wypłacania tego wynagrodzenia przez agencję pracy tymczasowej.
2. W umowie o pracę zawartej na czas określony strony mogą przewidzieć możliwość wcześniejszego rozwiązania tej umowy przez każdą ze stron:
1) za trzydniowym wypowiedzeniem, gdy umowa o pracę została zawarta na okres nieprzekraczający 2 tygodni;
2) za jednotygodniowym wypowiedzeniem, gdy umowa o pracę została zawarta na okres dłuższy niż 2 tygodnie.
3. Do umowy o pracę zawartej z pracownikiem tymczasowym nie stosuje się art. 177 § 3 Kodeksu pracy.
4. Umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta na piśmie, agencja pracy tymczasowej potwierdza pracownikowi tymczasowemu w formie pisemnej rodzaj zawartej umowy o pracę i jej warunki, nie później niż w drugim dniu wykonywania pracy tymczasowej.
Art. 17. 1. Pracownikowi tymczasowemu przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze dwóch dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego pracodawcy użytkownika lub więcej niż jednego pracodawcy użytkownika; urlop nie przysługuje za okres, za który pracownik wykorzystał u poprzedniego pracodawcy urlop wypoczynkowy przysługujący na podstawie odrębnych przepisów.
2. Urlopu wypoczynkowego udziela się pracownikowi tymczasowemu w dni, które byłyby dla niego dniami pracy, gdyby nie korzystał z tego urlopu. W przypadku określonym w art. 10 ust. 2 do pracownika tymczasowego stosuje się przepisy art. 1672 Kodeksu pracy.
3. W razie niewykorzystania przez pracownika tymczasowego urlopu wypoczynkowego w okresie wykonywania pracy tymczasowej agencja pracy tymczasowej wypłaca pracownikowi tymczasowemu ekwiwalent pieniężny w zamian za ten urlop lub niewykorzystaną jego część.
4. Wynagrodzenie za jeden dzień urlopu wypoczynkowego lub ekwiwalent pieniężny za jeden dzień tego urlopu ustala się, dzieląc wynagrodzenie uzyskane przez pracownika tymczasowego w okresie wykonywania pracy tymczasowej przez liczbę dni pracy, za które to wynagrodzenie przysługiwało.

Art. 18. 1. Umowa o pracę zawarta z pracownikiem tymczasowym rozwiązuje się z upływem ustalonego między stronami okresu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz danego pracodawcy użytkownika, z uwzględnieniem art. 13 ust. 2.
2. Pracodawca użytkownik, który zamierza zrezygnować z wykonywania pracy przez pracownika tymczasowego przed upływem okresu wykonywania pracy tymczasowej uzgodnionego z agencją pracy tymczasowej, zawiadamia agencję pracy tymczasowej na piśmie o przewidywanym terminie zakończenia wykonywania pracy tymczasowej przez pracownika tymczasowego, w miarę możliwości z wyprzedzeniem uwzględniającym obowiązujący strony umowy o pracę okres wypowiedzenia tej umowy.
3. W razie faktycznego zaprzestania wykonywania przez pracownika tymczasowego pracy tymczasowej na rzecz pracodawcy użytkownika z powodu niestawienia się do pracy, bez usprawiedliwienia przyczyn nieobecności w pracy, albo odmowy dalszego wykonywania pracy tymczasowej na jego rzecz, pracodawca użytkownik zawiadamia niezwłocznie agencję pracy tymczasowej o terminie i okolicznościach zaprzestania wykonywania pracy przez pracownika tymczasowego.



Wyślij zaproszenie do