konto usunięte

Temat: Pomożecie? ;) umowa o dzielo

Witam! Poszukuję konkretnych informacji dotyczących umowy o dzieło. Wykonuje roznego rodzaju zlecenia fotograficzne i czasem zdaza się, ze moimi zleceniodawcami sa osoby prywatne (w przypadku zdjęć slubnych np.) Problem polega na tym, ze na chwile obecna nie usmiecha mi sie otwieranie dzialnosci gosp. Teoretycznie tego typu prace moge wykonywac w oparciu o umowę o dzieło z tytułu dzialalności artystycznej czy jakos tak. Mam w związku z powyższym kilka pytań do osób prawdopodobnie w temacie siedzących, bo ogolne informacje, są dostępne wszedzie, brak jednak szczegolow.
1. Co dzieje się z prawami majątkowymi przy umowie w której obowiązują 50% koszty uzyskania przychodu. Gdzieś wyczytalam, ze przechodzą one na zleceniodawce. Rozumiem jednak ze prawa autorskie nadal nalezą do mnie, bo z tego co mi wiadomo są one niezbywalne.
2. Jak wygląda sprawa rozliczania podatku dochodowego. W jakim terminie ma sie to odbywac (tj np do 20 kazdego miesiąca, rocznie, w terminie x dni od zawarcia umowy?), czy istnieje mozliwosc przeniesienia tego obowiązku na mnie (czyli zleceniobiorce), tj zeby moj klient (chociaz prawnie jest zleceniodawcą) nie musial fatygowac sie do urzędu.
3. Co z rocznym PIT'em? Czy zleceniodawca ma obowiązek go wystawic, na koniec roku, czy moge to zrobic ja przy finalizowaniu umowy.
4. Czy ktos moze posiada przykladowe rachunki wzory itd.
5. Ile mozna zarobic zeby nie zlapac sie na VAT?
6. Ewentualnie gdzie sie udac lub co przeczytac zeby dowiedziec sie szczegolow.

Pozdrawiam i z gory dziekuje (...) Zobacz więcej
21.03.2007, 12:14

konto usunięte

Temat: Pomożecie? ;) umowa o dzielo

Witam, postaram się udzielić odpowiedzi
1. art. 22 ust. 9 pkt 1 ustawy o pdof - wysokość kosztów uzyskania przychodu z tytułu umowy o dzieło, jeśli następuje przeniesienie prawa własności, wynoszą 50%. Art. 22 ust. 10 ustawy o pdof – jeśli udowodnisz że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania normy procentowej (50%), koszty uzyskania przyjmuje się w wysokości kosztów faktycznie poniesionych. Jeśli przeniesienie prawa własności nie następuje, należy zastosować koszty uzyskania przychodu w wysokości 20%
2. Rozliczenie podatku dochodowego odbywa się w sposób następujący – osoba, u której to dzieło wykonujesz, wystawia Tobie rachunek do umowy o dzieło, przekazuje do US zaliczkę na podatek dochodowy osoby wykonującej dzieło (do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu wypłacenia wynagrodzenia za wykonanie dzieła), na koniec roku składa PIT-4R stanowiący podsumowanie przekazanych zaliczek (do 20 stycznia roku następnego). Odnośnie przeniesienia tego na Ciebie przeczytasz w odpowiedzi do pytania 5.
3. Osoba u której wykonujesz dzieło wystawia PIT-11 dla Ciebie, ma na to czas do końca lutego roku następnego po wypłaceniu wynagrodzenia za wykonanie dzieła. Ty rozliczasz się rocznie na PIT-37, do końca kwietnia roku następnego.
4. Nie jestem w stanie teraz ich udostępnić, praktycznie każda umowa o dzieło ma charakter indywidualny, myślę że bez problemu znajdziesz coś w gogle
5. W Twoim przypadku limit którego nie powinnaś przekroczyć, aby nie być płatnikiem VAT wynosi 30-krotność kwoty prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonanie usług. (art. 113 ust. 8 ustawy o VAT). Gdybyś miała zarejestrowana działalność, osoba u której wykonujesz pracę nie wystawiałaby Tobie rachunku, pitów itd. Ominęłoby ją całe zamieszanie związane z urzędem skarbowym. W takim przypadku to Ty wystawiasz fakturę VAT za wykonaną usługę (jeśli nie jesteś płatnikiem VAT wystawiasz rachunek). W tym przypadku obowiązywałby Cię limit 10 000 euro, jeśli chodzi o VAT. Jeśli byłaby to Twoja pierwsza działalność, mogłabyś mieć ulgę w ZUSie, tzn. płacić składki na ubezpieczenie społeczne od podstawy stanowiącej 30% minimalnego wynagrodzenia. Poza tym, można dostać dotację na rozpoczęcie działalności z urzędu pracy, jeśli jesteś tam zarejestrowana. Jeżeli jesteś osobą niepełnosprawną, można także dostać pożyczkę z PFRON na rozpoczęcie działalności, wyposażenie stanowisk, itd.. która potem może zostać umorzona w części lub w całości.
Jak widzisz, możliwości jest wiele. Mam nadzieję że moja odpowiedź jest wyczerpująca i zadowala (...) Zobacz więcej
22.03.2007, 10:00
Magdalena

Magdalena Kujawa znaleźć swoje
miejsce

Temat: Pomożecie? ;) umowa o dzielo

...Magdalena Kujawa edytował(a) ten post dnia 21.12.10 o godzinie 08:49
16.12.2010, 11:42

Następna dyskusja:

Umowa o dzielo :)




Zobacz dyskusje w grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych

Aktualne tematy

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Problemy i porady

Znajdź odpowiedzi na swoje pytania

Wyślij zaproszenie do