Anna

Anna C. Biuro Rachunkowe
Adria

Temat: lista obecności - jak podpisywać?

Witam.
Sytuacja wygląda następująco: właściciel zatrudnia w swojej firmie kilka osób. Część z nich pracuje w biurze w mieście X, natomiast część pracuje jako przedstawiciel handlowy, mając za miejsce pracy jakieś województwo (inne województwo, niż to, gdzie znajduje się miasto X).
w jaki sposób pracownicy pracujący poza biurem mają podpisywać listę obecności? Czy każdy przedstawiciel powinien mieć swoją i codziennie rano zaczynając pracę podpisywać się na niej? Pracownicy biurowi podpisują listę rano przy właścicielu, natomiast trudno zweryfikować czy pracownik, który jako jedyny pracuje np w woj. śląskim, rzeczywiście codziennie jest "w pracy" czy nie...
Może to głupie pytanie ale tak ostatnio zaczęłam się nad tematem zastanawiać i sama (...) Zobacz więcej
14.07.2009, 21:24

Temat: lista obecności - jak podpisywać?

A w jakim systemie czasu pracy są zatrudnieni przedstawiciele? Chyba nie podstawowym... przeważnie przedstawicieli handlowych zatrudnia się w zadaniowym czasie pracy.

Art. 140 Kodeksu pracy: "W przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy może być stosowany system zadaniowego czasu pracy. Pracodawca, po porozumieniu z pracownikiem, ustala czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy wynikający z norm określonych w art. 129."

Czyli, pracodawca powinien ustalić zakres obowiązków konkretnego pracownika w taki sposób, aby mógł je wykonać w ciągu ośmiogodzinnej normy dobowej oraz w ciągu 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Nie wolno dla niego określić większego zakresu obowiązków, ponieważ w ten sposób pracodawca naruszyłby przepisy o czasie pracy.
Przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek prowadzenia karty ewidencji czasu pracy dla każdego, bez wyjątku, pracownika. Jednak w przypadku niektórych kategorii pracowników nie ma obowiązku ewidencjonowania ich godzin pracy. Dotyczy to między innymi pracowników objętych systemem zadaniowego czasu pracy.
System zadaniowy nie wymaga od pracownika podpisywanie listy obecnosci, jednakże należy określić sposób według którego pracownik bedzie informował pracodawcę, że w danym dniu pracuje. A to już najlepiej wprowadzić na przykład w (...) Zobacz więcej
15.07.2009, 07:56
Izabela

Izabela Kustra Dyrektor
Finansowo-Handlowy

Temat: lista obecności - jak podpisywać?

Andrzej Soliwoda:
A w jakim systemie czasu pracy są zatrudnieni przedstawiciele? Chyba nie podstawowym...

A dlaczego nie? Jeśli przedstawiciel handlowy mieszka np. w Łodzi i terenem wykonywania pracy jest województwo łodzie? Nie dojeżdża on codziennie do siedziby firmy, która mieści się w innym województwie.
Co do listy obecności, można dla przedstawicieli drukować oddzielnie i ustalić, że na koniec miesiąc odsyłają podpisaną listę. Nie ma fizycznie możliwości, żeby ktoś nad nimi stał i sprawdzał czy przed przystąpieniem do pracy podpisują listę. A czy rzeczywiście pracownik rano jest w pracy można sprawdzać inną drogą, np. telefoniczną (umówić, że że np rano o 07 - jeśli o tej porze powinien zaczynać pracę, dzwoni i zdaje relację czy sprawozdania z dnia poprzedniego albo ustala z przełożonym rzeczy na dziś. Nigdy nie będziemy mieć pewności, czy zaraz faktycznie się nie położy wstać, chyba że będzie miał zmontowany GPS w aucie. Ale szczerze to przedsawicieli raczej powinno się rozliczać z wyników pracy, a nie czy zaczął pracę punktualnie.
15.07.2009, 09:39
Anna

Anna C. Biuro Rachunkowe
Adria

Temat: lista obecności - jak podpisywać?

Przedstawiciele mają wpisany w umowach podstawowy system czasu pracy: poniedziałek-piątek, 10-18.

Dziękuję (...) Zobacz więcej
15.07.2009, 10:30
Sobiesław

Sobiesław P. Mój profesjonalny
opis dostępny na
życzenie :).

Temat: lista obecności - jak podpisywać?

http://www.goldenline.pl/forum/prawo-pracy-i-ubezpiecz...

Proszę o podpowiedź dotyczącą podobnego problemu.

W moim wypadku listę uzupełniało się "przy okazji" pobytu w firmie raz na kilka dni, ale problemy i tak wystąpiły, więc będę wdzięczny za konkretną odpowiedź podaną w zrozumiałym dla "lajkonika" języku :)

Z góry dziękuje.,
15.07.2009, 10:33

Następna dyskusja:

lista obecności - staż (PUP)
Przeglądaj dyskusje w tej grupie

Setki wypowiedzi

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Pytania i odpowiedzi

Znajdź odpowiedź na swoje pytanie

Wyślij zaproszenie do