Bartek Kocot

Bartek Kocot Operator, APT

Temat: Czy musze otrzymac Regulamin wynagradzania u pracodawcy...

Witam
 
OD X.2013 pracuje jako pracownik tymczasowy na magazynie pewnego koncernu
Moja praca nie nosi znamion sezonowej, - robie to co pracownicy koncernu.
 
Nawet odpowiedzialność mam taka sama
(kontrola stanów magazynowych przed wysłaniem towaru do klientów).
 
Mimo to od 2 lat APT wystawia nam umowy tylko na dni robocze
(czyli co tydzień podpisuje nowa umowę)
 
Moje wynagrodzenie w umowie z APT wynosi ok. 13zl brutto/h
Czyli przy 21d/mies. wychodzi 2184zl
+ ekwiwalent za urlop wypłacany z wynagrodzeniem ok. 200zl brutto
(niestety APT odmówiła mi kumulacji urlopu wypoczynkowego)
 
Byłem zamawiany przez Pracod. Użytkownika. Tydzień w tydzień od 2013 r. aż do teraz.
(natomiast na umowie moje stanowisko było nazwane "Magazynier" )
 
Natomiast minimalne wynagrodzenie pracownika koncernu
(którego stanowisko nazywa się "Operator Wózka Widłowego")
( wykonujemy taka sama prace - poza kilkoma drobnostkami - jakie wykonują pracownicy konc.)
 
które dostaje na start każdy nowy pracownik to ok. 3300zl brutto
+ comiesięczne bony żywieniowe na ok. 80zl
+deputat w postaci produktów które znajdują się na naszym magazynie o wartości ok. 230zl
+opiekę medyczna medicover
+ karta multisport
+wczasy pod grusza
+ premie świąteczna
 
Wobec powyższego mam następujące pytania:
 
1. Czy pracodawca użytkownik powinien udostępnić mi czyli pracownikowi tymczasowemu
Obowiązujący jego pracowników regulamin wynagradzania ?
(Jeśli tak to na jaki przepis ustawy powinienem się powołać występując do niego o jego wydanie?)
Przewiduje odmowę udostępnienia mi regulaminu.
 
2. Jeśli mimo to wciąż odmówią udostępnienia regulaminu wynagradzania to jakie mam wtedy możliwości?
 
3. Czy Pip jest w stanie wymusić na nich udostępnienie mi takiego regulaminu?
 
Agencja PT zażądała ode mnie dowodu na dyskryminacje - w jaki sposób go zdobyć, jeśli nagrywać nikogo niemego, ( jestem pewien raczej kwot ponieważ 2 nowych pracowników koncernu pokazywało mi paski z wypłaty)
 
4. Czy podając do sadu pracy APT z tytułu dyskryminacji obowiązuje mnie standardowe przepisy k.p. dot. Dyskryminacji, czyli obowiązkowe wskazanie kryterium dyskryminującego ?
 
 
 
 
Wiem ze Pracod. Uzytk. Ma prawo różnicować wynagrodzenia ze względu np. na staż pracy lub odpowiedzialność.
 
5. Dlatego chciałbym tylko uzyskać wyrównanie do minimalnych warunków zawartych w reg.wyn. u PU
 
Czy mam na to szanse nie podając kryterium dyskryminacyjnego (kryteria zawarte w k.p. nie maja w tym przypadku miejsca) ?
 
6. Ewentualnie jakie inne kryterium mogę podąć?
(gorszej jakości ubranie robocze, panująca powszechnie opinia jakobyśmy byli gorsi od zwykłych pracowników - bez skutecznego uzasadnienia, utrudniony dostęp do urządzeń sanitarnych przez nie wydanie nam kart dostępu do tych pomieszczeń przez co każdorazowo musimy je pożyczać od pracowników PU.)
 
W koncernie działają związki zawodowe jednak nie Walczą o nasze prawa - pracowników naprawdę tymczasowych ( czyli zatrudnianych w razie potrzeby) sa dziesiątki w tej firmie, natomiast pracowników tyncz. którzy pracują tak jak ja - czyli w trybie ciągłym jest garstka.

konto usunięte

Temat: Czy musze otrzymac Regulamin wynagradzania u pracodawcy...

Pana prawo do wglądu do regulaminu wynagradzania może być wątpliwe.

Pamiętać bowiem należy, że w sytuacji pracy tymczasowej istnieją trzy podmioty:

1. Pracownik tymczasowy,
2. Pracodawca użytkownik,
3. Agencja Pracy Tymczasowej.

Ważne jest przy tym to, że pracownik tymczasowy zawiera umowę z APT a nie pracownikiem użytkownikiem, co ma ważkie znaczenie dla późniejszych rozważań,

USTAWA
z dnia 9 lipca 2003 r.
o zatrudnianiu pracowników tymczasowych1)
(Dz. U. z dnia 22 września 2003 r.)

Art. 9. 1. W celu zawarcia umowy o pracę między agencją pracy tymczasowej a pracownikiem tymczasowym pracodawca użytkownik uzgadnia z tą agencją na piśmie:
1) rodzaj pracy, która ma być powierzona pracownikowi tymczasowemu;
2) wymagania kwalifikacyjne konieczne do wykonywania pracy, która ma być powierzona pracownikowi tymczasowemu;
3) przewidywany okres wykonywania pracy tymczasowej;
4) wymiar czasu pracy pracownika tymczasowego;
5) miejsce wykonywania pracy tymczasowej.
2. Pracodawca użytkownik informuje agencję pracy tymczasowej na piśmie o:
1) wynagrodzeniu za pracę, która ma być powierzona pracownikowi tymczasowemu, określonym w przepisach o wynagrodzeniu obowiązujących u pracodawcy użytkownika;
2) warunkach wykonywania pracy tymczasowej w zakresie dotyczącym bezpieczeństwa i higieny pracy.
2a. (3) Pracodawca użytkownik dostarcza pracownikowi tymczasowemu odzież i obuwie robocze oraz środki ochrony indywidualnej, zapewnia napoje i posiłki profilaktyczne, przeprowadza szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, ustala okoliczności i przyczyny wypadku przy pracy, przeprowadza ocenę ryzyka zawodowego oraz informuje o tym ryzyku.
2b. (4) Do sposobu i terminów przeprowadzania szkoleń w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przepisy Kodeksu pracy stosuje się odpowiednio.
3. Przed zawarciem umowy o pracę między agencją pracy tymczasowej a pracownikiem tymczasowym agencja pracy tymczasowej i pracodawca użytkownik uzgadniają na piśmie:
1) zakres informacji dotyczących przebiegu pracy tymczasowej, które mają wpływ na wysokość wynagrodzenia za pracę pracownika tymczasowego, oraz sposób i termin przekazywania tych informacji agencji pracy tymczasowej w celu prawidłowego obliczania wynagrodzenia za pracę tego pracownika;
2) (5) zakres przejęcia przez pracodawcę użytkownika obowiązków pracodawcy dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy innych niż określone w ust. 2a;
3) zakres przejęcia przez pracodawcę użytkownika obowiązku pracodawcy dotyczącego wypłacania należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

Zwracam uwagę na treść ust. 2 pkt 1, albowiem wynika z niego, że pracodawca użytkownik przekazuje informacje o wynagrodzeniu za pracę, która ma być powierzona pracownikowi tymczasowemu, określonym w przepisach o wynagrodzeniu obowiązujących u pracodawcy użytkownika jedynie APT, a nie pracownikowi tymczasowemu.

Co więcej mowa jest jedynie o informacji na piśmie, a więc nie musi przekazywać agencji samego aktu jakim jest regulamin wynagradzania.

Na pewno ma Pan możliwość zapoznania się z treścią informacji dotyczącej przepisów o wynagrodzeniu, które były podstawą ustalenia w umowie o pracę indywidualnego wynagrodzenia za pracę w okresie wykonywania pracy u pracodawcy użytkownika. Ten obowiązek spoczywa na APT. Wynika to z odpowiedniego stosowania art. 77(2) par. 5 kp w zw. z art. 241 (12) par. 2kp..

APT w sytuacji gdy dojdzie do jej informacja o nierównym traktowaniu pracowników tymczasowych w zakresie wynagradzania ma prawo żądać nowych danych o zasadach wynagradzania, może to być nawet szczegółowo opisane w uzgodnieniach z art. 9. Pytanie jednak czy APT chce o tym wiedzieć skoro ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą.

Teraz przepisy prawa, które regulują prawo do wglądu do regulaminu wynagradzania w sytuacji normalnej umowy o pracę.

Art. 77 (2) par. 5 kp. Do regulaminu wynagradzania stosuje się odpowiednio przepisy art. 239 § 3, art. 241(12) § 2, art. 241(13) oraz art. 241(26) § 2.

Art. 241(12). § 1. Układ wchodzi w życie w terminie w nim określonym, nie wcześniej jednak niż z dniem zarejestrowania.
§ 2. Pracodawca jest obowiązany:
1) zawiadomić pracowników o wejściu układu w życie, o zmianach dotyczących układu oraz o wypowiedzeniu i rozwiązaniu układu;
2) dostarczyć zakładowej organizacji związkowej niezbędną liczbę egzemplarzy układu;
3) na żądanie pracownika udostępnić do wglądu tekst układu i wyjaśnić jego treść.

Problem w tym, że dla pracownika tymczasowego pracodawcą jest APT, pracodawca użytkownik jedynie wyznacza pracę i kontroluje pracownika tymczasowego.

Może Pan się oprzeć na ogólnych sformułowaniach, że w ww. artykułach mowa jest o pracownikach generalnie, zaś w art. 5 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych1) mowa jest, że wzakresie nieuregulowanym odmiennie przepisami ustawy i przepisami odrębnymi do agencji pracy tymczasowej, pracownika tymczasowego i pracodawcy użytkownika stosuje się przepisy prawa pracy dotyczące odpowiednio pracodawcy i pracownika, z uwzględnieniem art. 6.

Z tego też tytułu winien on udostępnić regulamin wynagradzania na zasadach ogólnych, ale teza ta może nie spotkać się z akceptacją.

PIP może w tym zakresie pomóc.

USTAWA
z dnia 9 lipca 2003 r.
o zatrudnianiu pracowników tymczasowych1)
(Dz. U. z dnia 22 września 2003 r.)

Art. 15. 1. Pracownik tymczasowy w okresie wykonywania pracy na rzecz pracodawcy użytkownika nie może być traktowany mniej korzystnie w zakresie warunków pracy i innych warunków zatrudnienia niż pracownicy zatrudnieni przez tego pracodawcę użytkownika na takim samym lub podobnym stanowisku pracy.
2. W zakresie dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych organizowanego przez pracodawcę użytkownika przepis ust. 1 nie dotyczy pracownika tymczasowego wykonującego pracę na rzecz tego pracodawcy użytkownika krócej niż 6 tygodni.

Art. 16. 1. Pracownikowi tymczasowemu, wobec którego pracodawca użytkownik naruszył zasadę równego traktowania, w zakresie warunków określonych w art. 15, przysługuje prawo dochodzenia od agencji pracy tymczasowej odszkodowania w wysokości określonej w przepisach Kodeksu pracy dotyczących odszkodowania należnego pracownikowi od pracodawcy z tytułu naruszenia zasady równego traktowania pracowników w zatrudnieniu.
2. Agencja pracy tymczasowej ma prawo dochodzenia od pracodawcy użytkownika zwrotu równowartości odszkodowania, które zostało wypłacone pracownikowi tymczasowemu.
informacje o jednostce.

Zasada równości pracowników w dziedzinie zatrudnienia została sformułowana w art. 11(2) kp, zgodnie z którym pracownicy mają równe prawa z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków - dotyczy to w szczególności równego traktowania mężczyzn i kobiet w zatrudnieniu. W art. 11(3) kp wprowadzono natomiast zasadę niedyskryminacji, stwierdzając, że jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy jest niedopuszczalna.

W tej sytuacji zasada nierównego traktowania oparta jest o dyskryminacje z uwagi na zatrudnienie w charakterze pracownika tymczasowego.
Bartek Kocot

Bartek Kocot Operator, APT

Temat: Czy musze otrzymac Regulamin wynagradzania u pracodawcy...

Dziekuje bardzo za wyczerpujaca odpowiedz, o to mi wlasnie chodzilo.Ten post został edytowany przez Autora dnia 15.09.15 o godzinie 02:00

konto usunięte

Temat: Czy musze otrzymac Regulamin wynagradzania u pracodawcy...

Panie Bartku, Pan Robert właściwie wyczerpał temat, ale dodam od siebie jak to wygląda w praktyce.
Wspomina Pan o tym, że różnią się choćby nazwą stanowiska pracy i pewnie w regulaminie jest zapis, że operatorzy mają wynagrodzenie w przedziale od-do, a magazynierzy w przedziale od-do. I sadze, ze mieści się Pan w widełkach, nie wydaje się żeby APT oferowała warunki poniżej zapisów umowy. Pozostałe warunki socjalne powinny być takie same dla Pana jak dla pozostałych pracowników.
Z tą odpowiedzialnością APT za nierówne traktowanie to też nie jest tak. Agencja otrzymuje informacje (pisemne) na temat warunków pracy, płacy itd. od Pracodawcy Użytkownika i na tej podstawie na określonych warunkach zatrudnia. Owszem odpowiada za wszelkie rozbieżności, ale odpowiedzialność przenosi na Pracodawce Użytkownika. APT zwykle nie ma wiedzy i nie ma na to wpływu jakie naprawdę warunki są u PU.
Praca tymczasowa ma plusy, ale tez minusy niestety.



Wyślij zaproszenie do