Temat: art 39 KP

Witam,

Mam dwa pytania odnosnie zwolnień grupowych:
- zwolnienie pracownika, który ma wiek emerytalny czyli 65 lat, natomiast nie ma ogólnego stażu pracy - obecnie jest to 21 lat, 6 miesięcy i 22 dni.
Czy mozna go zwolnić czy nie - podlega prawu do wcześniejszej emerytury? czy np mozna ewentualnie zastosować wypowiedzenie zmieniajace, ale zwolnić się nie da?

i drugie - czy można zwolnić pracownika w czasie słuzby wojskowej?

dziekuję (...) Zobacz więcej
20.02.2009, 11:51
Piotr

Piotr Jędraszek kierownik ZZL ZEC
Sp.zo.o./gł.księgowy
,PPUH ABBUD Sp.zo.o.

Temat: art 39 KP

1. pracownika takiego co nie spełnia wymogów zeby przejsc na emeryture można zwolnić było wcześniej, gdyż wobec niego nie działa ochrona (...) Zobacz więcej
20.02.2009, 12:06

Temat: art 39 KP

nie działa ochrona przedemerytalna? myślałam właśnie, ze działa. a co masz na myśli mówiąc - mozna było zwolnić wcześniej - przed (...) Zobacz więcej
20.02.2009, 12:11

Temat: art 39 KP

Ad 2. W okresie między dniem doręczenia pracownikowi karty powołania do służby wojskowej a dniem zakończenia tej służby - wypowiadać ani rozwiązać umowy o pracę z tym pracownikiem.
Ad. 1 w sumie ciekawy przypadek... ale chyba poszedł bym dedukcją Piotra. Bo w sumie w art. 39 nie ma nic o osobie, która już uzyskała wiek emerytalny, ale jeszcze nie ma prawa do emerytury. Chyba, że tam w grę wchodzi, jakaś emerytura pomostowa... i przy okazji wypowiadając umowę proponuję nie powoływać się wyłącznie na uzyskanie wieku emerytalnego (...) Zobacz więcej
20.02.2009, 12:15

Temat: art 39 KP

zgadza się - przyczyną do zwolnienia nie moze być tylko kryterium wieku (dyskryminacja)
rozumiem wiec, że sam wiek nie powoduje, iz ta osoba znajduje sie pod ochroną? czyli w sytuacji przeze mnie opisanej - można zwolnić (...) Zobacz więcej
20.02.2009, 12:22
Krystyna

Krystyna K. radca prawny

Temat: art 39 KP

Sam wiek nie wystarczy, jeśli pracownik nie ma odpowieniego stażu, to nie nabędzie praw do emerytury, tym samym nie jest chroniony.Krystyna Kwapisz edytował(a) ten post dnia 20.02.09 o godzinie 12:29
20.02.2009, 12:28

Temat: art 39 KP

dziękuję za wyjaśnienie kwestii pierwszej.

chciałam jeszcze uscislić nr 2:
Andrzej napisał iż: "W okresie między dniem doręczenia pracownikowi karty powołania do służby wojskowej a dniem zakończenia tej służby - wypowiadać ani rozwiązać umowy o pracę z tym pracownikiem" - a czy do okresu słuzby wlicza sie 30 dni, podczas których pracownik ma podjać decyzję o powrocie do pracy? czy w ramach zwolnień grupowych w trakcie tych "jego" 30 dni mozemy mu (...) Zobacz więcej
20.02.2009, 12:41

Temat: art 39 KP

W sumie ciekawe zagadnienie...
Art. 120. 1 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej:
Pracownikowi, który w ciągu trzydziestu dni od dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej podjął pracę u pracodawcy, u którego był zatrudniony w dniu powołania do tej służby...
Z drugiej strony:
Art. 122. 1. Pracodawca, który zatrudniał pracownika w dniu powołania do czynnej służby wojskowej, jest obowiązany zatrudnić go na poprzednio zajmowanym stanowisku lub na stanowisku równorzędnym pod względem rodzaju pracy oraz wynagrodzenia...

Z tego wynika, że aby zwolnić pracownika, po odbyciu służby wojskowej najpierw trzeba go dopuścić do pracy. Czyli czekamy, aż zgłosi się do pracy - a ma na to 30 dni. Jeżeli tego nie zrobi to umowa o pracę ulega wygasnięciu, art. 122.
Oczywiście wiemy, że w czasie trwania słuzby wojskowej pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika oraz w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy. Ale w przedstawionym przez Agatę przykładzie dokonujemy zwolnień grupowych.

Z drugiej strony mamy przepis:
Art. 121. 1. Żołnierze rezerwy, którzy w ciągu trzydziestu dni od dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej, z zastrzeżeniem art. 120 ust. 4, nie mogą podjąć pracy wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, u którego byli zatrudnieni w dniu powołania do tej służby, albo rozwiązania z nimi stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, a także którzy z innych przyczyn poszukują pracy - korzystają z pierwszeństwa w zakresie pośrednictwa pracy.

Ten przepis moim zdaniem jest furtką, który mówi, że można rozwiązać z takim pracownikiem umowę o pracę po zakończeniu słuzby wojskowej. Okres ochronnych trwa, za art. 118
"W okresie między dniem doręczenia pracownikowi karty powołania do czynnej służby wojskowej a jej odbyciem stosunek pracy nie może być przez pracodawcę wypowiedziany ani rozwiązany."
Odbycie słuzby wojskowej kończy się moim zdaniem z opuszczeniem koszar. I jak pracodawca "namierzy" pracownika po zakończeniu służby i skutecznie złoży mu oświadczenie woli o rozwiązaniu stosunku pracy moim zdaniem będzie miał do tego prawo.

Agata Narel:
dziękuję za wyjaśnienie kwestii pierwszej.

chciałam jeszcze uscislić nr 2:
Andrzej napisał iż: "W okresie między dniem doręczenia pracownikowi karty powołania do służby wojskowej a dniem zakończenia tej służby - wypowiadać ani rozwiązać umowy o pracę z tym pracownikiem" - a czy do okresu słuzby wlicza sie 30 dni, podczas których pracownik ma podjać decyzję o powrocie do pracy? czy w ramach zwolnień grupowych w trakcie tych "jego" 30 dni mozemy mu wręczyć wypowiedzenie?
20.02.2009, 14:09

Temat: art 39 KP

Dziękuję Wam za pomoc i zaoszczędzenie czasu, bo byłam na etapie: z "jednej strony wynika X, ale z drugiej strony wynika Y, ale z kolejnej strony..." :) trzeba wprawy do sprawnego poruszania sie w przepisach a zwykle jest tak, ze informacje potrzebne są "na (...) Zobacz więcej
23.02.2009, 08:37

Następna dyskusja:

Zmiana pracodawcy na podsta...




Przeglądaj dyskusje w tej grupie

Setki wypowiedzi

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Pytania i odpowiedzi

Znajdź odpowiedź na swoje pytanie

Wyślij zaproszenie do