Adriana

Adriana Baranowska Prawnik, Tłumacz

Temat: Parking -obiekt budowlany czy nie?

witam,

mam pytanie czy musze zglosic lub uzyskac pozwolenie na teren, ktory bedzie wysypany żużlem i będą na nim parkowac samochody, a jest on tylko ogrodzony? (nie ma zadnych innych instalacji).

mam wyrok NSA SA-KA 1741/ 01

,,Wybetonowany lub wyasfaltowany bądź wyłożony warstwą kamienno-żużlową związaną betonem parking, biorąc pod uwagę treść art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane /t.j. Dz.U. 2000 nr 106 poz. 1126 ze zm./ i zawarty w nim podział obiektów budowlanych należy zaliczyć do budowli.
Natomiast samo wyłożenie terenu przeznaczonego na miejsce postoju samochodów żużlem nie można uznać za obiekt budowlany, a jego wykonanie nie wymaga pozwolenia na budowę lub zgłoszenia. ''

W uzasadnieniU czytamy:

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane /t.j. Dz.U. 2000 nr 106 poz. 1126 ze zm./ reglamentacji tego prawa poddano jedynie obiekty budowlane. Definicję obiektu budowlanego zawiera art. 3 ust. 1 Prawa budowlanego. Przez obiekt budowlany rozumie się budynki wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi, budowle stanowiące całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami, obiekty małej architektury. Wybetonowany lub wyasfaltowany bądź wyłożony warstwą kamienno-żużlową związaną betonem parking, biorąc pod uwagę treść art. 3 pkt 1 tego prawa i zawarty w nim podział obiektów budowlanych należy zaliczyć do budowli. Natomiast samo wyłożenie terenu przeznaczonego na miejsce postoju samochodów żużlem nie można uznać za obiekt budowlany. Podobne stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w niepublikowanych wyrokach z dnia 24 września 1999 r. II SA/Kr 809/97 oraz z dnia 27 lutego 2001 r. II SA/Po 1946/99. Za takim poglądem przemawia także treść art. 29 ust. 1 i art. 30 ust. 1 Prawa budowlanego. Powołane przepisy mówią o budowie, które to pojęcie dotyczy, zgodnie z treścią art. 3 pkt 6 powołanej ustawy, obiektu budowlanego. Jeżeli miejsce postojowe nie jest obiektem budowlanym, to jego wykonanie nie wymaga pozwolenia na budowę lub zgłoszenia''

Czy ogrodzenie moze tutaj powodowac obowiazek uzyskania pozwolenia?
Pytam przede wszystkim (...) Zobacz więcej
14.12.2011, 21:58
Łukasz

Łukasz K. radca prawny

Temat: Parking -obiekt budowlany czy nie?

Tak to budowla i wymaga pozwolenia na budowę.
Mam jeszcze wątpliwość czy "żużel" będzie materiałem dopuszczonym do stosowania w budownictwie. Może to być odpad, którego składowanie będzie nielegalne (bez (...) Zobacz więcej
15.12.2011, 14:11
Marcin

Marcin P. mgr inż. bud.

Temat: Parking -obiekt budowlany czy nie?

Witam! Nie wiem, czy temat jest jeszcze aktualny, ale na budowę parkingu (jest to oczywiście obiekt budowlany) nie zawsze jest potrzebne pozwolenie na budowę. Zgodnie z art. 29., ust. 1., pkt. 10) „Prawa budowlanego” [PB] budowa miejsc postojowych dla samochodów osobowych do 10 stanowisk włącznie nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, natomiast, zgodnie z art. 30., ust. 1., pkt. 1) [PB] wymaga zgłoszenia właściwemu organowi. Co należy ująć w zgłoszeniu robót nie wymagających pozwolenia na budowę jest określone w art. 30., ust. 2. [PB]. Ponadto, jeśli będzie to parking wysypany tylko żużlem, nie wiem, czy nie można by tego podciągnąć także pod art. 29., ust. 2., pkt. 5) [PB]: „Pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na (…) utwardzeniu powierzchni gruntu na działkach budowlanych”? Z pracy w Wydziale Budownictwa i Architektury, w starostwie powiatowym, pamiętam, że jak na parkingu miało być jeszcze miejsce pracy (parkingowy, stróż itp.), to z automatu należało uzyskać pozwolenie na budowę, tylko nie pamiętam teraz, z którego „paragrafu” wynikał (...) Zobacz więcej
20.02.2013, 07:41
Roma

Roma Kukurba kierownik projektu,
trener-freelancer

Temat: Parking -obiekt budowlany czy nie?

Adriana B.:
witam,

mam pytanie czy musze zglosic lub uzyskac pozwolenie na teren, ktory bedzie wysypany żużlem i będą na nim parkowac samochody, a jest on tylko ogrodzony? (nie ma zadnych innych instalacji).
Po pierwsze parking, droga jest obiektem budowlanym. czyli jako taki wymaga pozwolenia na budowę. Pozostaje sprawa ochrony środowiska- bo przeciez jakoś trzeba to odwodnić i mogą być wody zaolejowe :-( to nie żart.

Po drugie- można utwardzić powierzchnie terenu- i to wymaga zgłószenia robót budowlanych. Prosze poczytać prawo budowlane.

Czy ogrodzenie moze tutaj powodowac obowiazek uzyskania pozwolenia?

Dodatkowo o ogrodzeniu też jest zapis w prawie budowlanym- ogrdzenie od strony drogi i o odpowiedniej wysokości wymagań procedury administracyjnej- też zapisane w prawie budowlanym
wszystko w artykułach 29 do 30.

Zakres dokumentacji do zgłoszenia i pozwolenia- też w prawie budowlanym- artykuły 31 i nastepne i rozporzadzenie o zakresie i formie projektu budowlanego.

Prosze nie szukać orzecznictwa bo urzedy nie zawsze chcą go stosowac. Lepiej prosto poczytać prawo budowlane
Pytam przede wszystkim praktykow;))

dzieki
12.04.2013, 06:52

Następna dyskusja:

KODEKS URBANISTYCZNO-BUDOWL...




Przeglądaj dyskusje w tej grupie

Setki wypowiedzi

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Pytania i odpowiedzi

Znajdź odpowiedź na swoje pytanie

Wyślij zaproszenie do