konto usunięte

Temat: odliczenie za dojazd do pracy

dojezdzam do pracy codziennie 70 km w jedną strone autem z miejsca zameldowania.
uslyszalam, ze moge w związku z tym odliczyc sobie stałą kwotę 1668 zł. gdybym dojezdzala busem/pociągiem potrzebuje dowodu w postaci biletow miesięcznych, a jak jest z autem?
i czy wogole dojezdzając autem moge sobie tę kwote odliczyć?

będę wdzięczna za (...) Zobacz więcej
3.03.2009, 14:35

Temat: odliczenie za dojazd do pracy

To troszkę inaczej. Przy stosunku pracy rozlicza Pani określone koszty - taki ryczałt za każdy miesiąc, a zatem by ten ryczałt odliczać, nie musi Pani nic udowadniać - jest to po prostu związane ze stosunkiem pracy.

Zdarzyć się może jednak, że ten ryczałt to tylko część kosztów dojazdu, wtedy rzeczywiście można czasem podwyższyć te koszty. Ustawodawca stwierdził, że jeżeli te ryczałtowe koszty:

"są niższe od wydatków na dojazd do zakładu lub zakładów pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej, w rocznym rozliczeniu podatku koszty te mogą być przyjęte przez pracownika lub przez płatnika pracownika w wysokości wydatków faktycznie poniesionych, udokumentowanych wyłącznie imiennymi biletami okresowymi".

Odnosząc się do Pani przypadku - rozumiem, że mieszka Pani w innej miejscowości i w innej mieści się zakład pracy. A zatem może Pani podwyższyć ryczałt i wyniesie on 1.668 zł 72 gr z jednej umowy rocznie (139 zł 06 gr miesięcznie, gdyby pracowała Pani przez okres krótszy niż cały rok liczy się go za okresy miesięczne).

No i najważniejsze - nie ma możliwości rozliczania kilometrówki ani faktur za paliwo - (...) Zobacz więcej
3.03.2009, 21:02Zobacz dyskusje w grupie Podatki i prawo

Aktualne tematy

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Problemy i porady

Znajdź odpowiedzi na swoje pytania

Wyślij zaproszenie do