Temat: spadek z zagranicy

Polski rezydent, na gruncie SPDAR podlega polskiemu podatkowi od spadku. Rozliczamy podatek w kraju. Nie mam umowy z krajem o unikaniu w zakresie podwójnego , wiec wystapi nam podatek podwójny. Zastanawiam sie nad następującym - czy nie rozliczyć jako koszt spadkowy w RP podatku zapłaconego za granicą.


Podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Jeżeli przed dokonaniem wymiaru podatku nastąpi ubytek rzeczy spowodowany siłą wyższą, do ustalenia wartości przyjmuje się stan rzeczy w dniu dokonania wymiaru, a odszkodowanie za ubytek należne z tytułu ubezpieczenia wlicza się do podstawy wymiaru.


Teoretycznie nigdzie nie ma że długami i cieżarami nmają być tylko cywilnoprawne, wręcz przeciwnie. Próbuję coś złapać bo kwota wychodzi astronomiczna, a pomysł ma swoje podstawy. Co sądzicie? Może ma ktoś jakiś wyrok, interpr. albo robił podobne? Pozdrawiam
Anna Schmidt

Anna Schmidt radca prawny

Temat: spadek z zagranicy

miałam podobna sprawę , na uniknięcie podwojnego opodatkowania nie co liczyć przesądziła o tym kilkaktornie NSA, ale z potraktowaniem podatku zapłaconego za granicą jako cieżaru spadkowego nie jest już tak jednoznacznie. Urzad Skarbowy w Gdyni odliczyła ten podatek od podstawy opodoatkowania w Polsce, wiec uznała, ze jest to ciezar spadkowy, Izba skarbowa w Gdańsku miała inne zdanie na ten temat, bo nie jest to zobowiązanie scicle związane z osobą zmarłego i nie istniało w momencie smierci, znalazłam 2 interpretacje izb skarbowych
opłacenie podatku spadkowego w Republice Federalnej Niemiec jest »ciężarem«, który odlicza się od masy spadkowej. Tak stwierdził Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w informacji z dnia 27 lipca 2004 r. (sygn. KM-005-2/04) i potwierdziła Izba Skarbowa w Bydgoszczy.

Stwierdzić należy, iż podatek zapłacony przez spadkobiercę w kraju spadkodawcy, jako ciężar spadku podlega odliczeniu z podstawy opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Tak orzekł Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w decyzji z dnia 05.06.2006 r. BD-M/436-1/06/Z oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej IBPB1/436-170/08/MCZ z dnia 10.12.2008 r.anna schmidt edytował(a) ten post dnia 09.12.09 o godzinie 21:39
Anna Schmidt

Anna Schmidt radca prawny

Temat: spadek z zagranicy

Pojęcie długów w rozumieniu art. 7 ust. 1 u.p.s.d. obejmuje wszelkie pieniężne roszczenia cywilnoprawne związane z przedmiotem darowizny lub spadku. Natomiast ciężarem w rozumieniu art. 7 ust. 1 u.p.s.d. jest inne niż dług obciążenie nabytej rzeczy lub prawa, które w chwili nabycia zmniejsza jego wartość rynkową. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w sprawie o sygn. akt I SA/Wr 898/08 w wyroku z dnia 27 maja 2009 r. Dalej w uzasadnieniu Sądu czytamy: należy zauważyć, że w przypadku gdy strona postępowania w sprawie wymiaru podatku od spadków i darowizn wskazuje na fakt istnienia długów i ciężarów spadkowych, to powinna brać pod uwagę to, że organ podatkowy ma obowiązek domagać się od niej, aby określiła rodzaj długów i ciężarów i sprecyzowała ich wysokość. Podatnik winien współdziałać z organem podatkowym w celu wykazania istnienia długów i ciężarów, skoro z tego faktu wyciąga korzystne dla siebie skutki podatkowe, a poza tym zazwyczaj to on jest w posiadaniu stosownych dowodów i informacji w tym zakresie. W niniejszej sprawie wysokość ciężaru spadkowego w postaci opłaconego za granicą podatku od spadku jest wykazana dokumentami, a jego wysokość jest bezsporna.

(…) ustawa o podatku od spadków i darowizn nie określa na własne potrzeby pojęcia długów i ciężarów niezbędne zatem jest odniesienie do znaczenia jakie mają one w przepisach prawa cywilnego. Definicja długów i ciężarów spadkowych wynika z definicji spadku zawartej w art. 922 k.c. W myśl tego przepisu do spadku należą prawa i obowiązki majątkowe spadkodawcy z wyłączeniem tych, które bądź są ściśle związane z jego osobą, bądź też przechodzą na określone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.
Długiem związanym z nabyciem spadku są więc obowiązki majątkowe zmarłego wynikające ze stosunków prawnych pozostających w mocy mimo jego śmierci, które z tą datą przeszły na spadkobierców. Można przyjąć, że takie długi obejmuje ust. 1 art. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Natomiast ust. 3, będący w znacznej mierze powtórzeniem art. 922 § 3 k.c., rozszerza ten zakres i dotyczy obciążeń, które nie wynikają ze stosunków prawnych istniejących za życia spadkodawcy, lecz powstają z mocy przepisów prawa spadkowego i ponoszonych już przez spadkobiercę. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (do 2003.12.31) w Warszawie z dnia 28 marca 2003 r. wydany w sprawie o sygn. akt III SA 2025/01.

Następna dyskusja:

darowizna czy spadek?




Wyślij zaproszenie do