Hanna

Hanna D. samozatrudnienie

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.


Hmm... A ja odpowiadając na jedno z pytań stwierdziłem: "I na tym zakończę odpowiedź, bo reszty nie jestem pewien i nie chcę palnąć jakiejś głupoty."

:D

A jakie miny miała w tym momencie komisja? (...) Zobacz więcej
14.12.2012, 19:44

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

Mam do Was pytanie odnośnie pyt. 8 z analizy (aport wnoszony przez osobę prawną do spółki jawnej).

W opracowaniu POW jest napisane, że z punktu wiedzenia PCC wniesienie aportu do sp.j. nie podlega temu podatkowi, gdyż jest tylko czynnością techniczną, świadczącą o zawarci umowy lub dokonaniu zmiany umowy spółki i nie może być z nią utożsamiane.

Dziwnie jest to sformułowane (szczeg. "wniesienie aportu do spółki jawnej NIE PODLEGA temu podatkowi").

Wydaje mi się, że lepiej byłoby powiedzieć, że wniesienie aportu może się odbyć w ramach umowy spółki lub jej zmiany, a te czynności podlegają PCC. Zatem wniesienie aportu rozumiane jako umowa spółki lub jej zmiana jest opodatkowane PCC stawką 0,5 proc.
(...) Zobacz więcej
15.12.2012, 15:05
Andrzej

Andrzej S. podatkowiec /
Konsultant SAP PSCD,
FI

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

Nie bardzo rozumiem jaką tu widzisz korelację pomiędzy aportem a zmianą umowy spółki. Idąc tym tropem możnaby potraktować aport jako pożyczkę udzieloną spółce przez jej udziałowca/akcjonariusza, a ta zgodnie z PCC nie (...) Zobacz więcej
15.12.2012, 16:53
Michał

Michał I. Student, UAM

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

A ja widzę problem i to zasadniczy. Bo zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 1 uPCC

"W przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się:
1) przy spółce osobowej - wniesienie lub podwyższenie wkładu"

Zatem w mojej ocenie wniesienie aportu (poprawnie rzecz ujmując wkładu, bowiem aport dotyczy tylko spółek kapitałowych) będzie traktowane jako zmiana umowy spółki i będzie (...) Zobacz więcej
15.12.2012, 18:49

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

Michał Ilski:
A ja widzę problem i to zasadniczy. Bo zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 1 uPCC

"W przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się:
1) przy spółce osobowej - wniesienie lub podwyższenie wkładu"

Zatem w mojej ocenie wniesienie aportu (poprawnie rzecz ujmując wkładu, bowiem aport dotyczy tylko spółek kapitałowych) będzie traktowane jako zmiana umowy spółki i będzie podlegać opodatkowaniu.

Dokładnie.

Zastanawiałem się jeszcze, czy w związku z faktem, że wniesienie aportu jest co do zasady opodatkowane VAT lub też zwolnione(nie podlega VAT aport w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części), czynność taka nie będzie podlegała PCC na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o PCC? Jednak jest tam zastrzeżenie, że wyłączenie to dotyczy czynności cywilnoprawnych innych niż umowa spółki i jej zmiany.
Wniosek: wniesienie aportu jako zmiana umowy spółki albo umowa spółki (gdy aport wnoszony jest w chwili zawiązywania spółki) będzie zawsze opodatkowane PCC stawką 0,5 proc.Rafał Misojed edytował(a) ten post dnia 15.12.12 o godzinie 21:01
15.12.2012, 20:52
Jarosław

Jarosław S. Doradca podatkowy

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

Hanna Dunst:

A jakie miny miała w tym momencie komisja? Usłyszeli chociaż?

Nie bardzo rozumiem, dlaczego mieliby nie usłyszeć? Ja swój egzamin wspominam bardzo pozytywnie (z perspektywy czasu), choć wchodziłem jako dziesiąty, a zdałem jako dopiero drugi.
Komisja była nastawiona neutralnie ze wskazaniem na plus, to raczej ludzie się spalali nerwowo i zaczynali plątać.
Ja dobrze rozpocząłem, bo pierwsze pięć, albo sześć pytań załatwiłem bardzo szybko, z uśmiechem, a na następne odpowiadałem już wolniej i rozważniej. Pytanie, które sam przerwałem dotyczyło podatku tonażowego i zaciąłem się w połowie. Przewodniczacy sam zapytał się, czy chcę kontynuować, czy też wolę przerwać odpowiedź, na co ja odrzekłem to, co wcześniej cytowałem.

Może po prostu ja mam doświadczenie w zdawaniu egzaminów? Trochę ich w życiu przeszedłem i wiem, jak się zachować, kiedy zażartować, a kiedy lepiej nie?
17.12.2012, 11:41
Michał

Michał I. Student, UAM

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

Co myślicie o tym pytaniu

"Podatnik podatku od wartości dodanej, niezidentyfikowany dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych dokonał nabycia wewnątrzwspólnotowego. Nie złożył informacji podsumowującej. Urząd skarbowy chce w związku z tym nałożyd na niego karę grzywny w drodze mandatu karnego. Czy słusznie? Odpowiadając proszę omówić pojęcie blankietowości przepisów prawa karnego skarbowego."

Moim zdaniem w tym przypadku nie będzie można nałożyć na podatnika grzywny na podstawie wykroczenia z art. 80a par. 2 kks, a co najwyżej z art. 81 par. 1 pkt 1 kks.

Co do odpowiedzi z oficyny, to zdaje mi się że autorzy pomyli niezidentyfikowanie o którym mowa w ustawie o VAT z niezidentyfikowaniem w myśl (...) Zobacz więcej
18.12.2012, 12:23
Izabela

Izabela N. księgowa, Dyckerhoff
Polska Sp. z o.o.

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

Ja mam takie samo zdanie. Treść i zakres obowiązku składania informacji podsumowującej są określone w art. 100 ustawy o podatku od towarów i usług. Czyli czynu zabronionego art. 80a KKS może dokonać tylko osoba, na której ciąży taki obowiązek. Ale skoro podatnik nie był zidentyfikowany dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych i nie miał obowiązku składania informacji podsumowujących to nie można na niego nałożyć kary grzywny z (...) Zobacz więcej
22.12.2012, 21:31
Joanna

Joanna Czar specjalista

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

Witam
mam pytanko, zapisywałam się na egzamin w październiku, nie dostałem jeszcze informacji o terminie egzaminu. Czy to oznacza że nie zdaje w styczniu? Bo na styczeń są wyznaczone terminy. Czy wy dostaliście informację? Ja podchodzę 2 raz, i może wtedy nie informują? proszę o odpowiedz,nie wiem czy mam (...) Zobacz więcej
29.12.2012, 19:18
Joanna

Joanna J. Księgowa

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

Joanna Czar:
Witam
mam pytanko, zapisywałam się na egzamin w październiku, nie dostałem jeszcze informacji o terminie egzaminu. Czy to oznacza że nie zdaje w styczniu? Bo na styczeń są wyznaczone terminy. Czy wy dostaliście informację? Ja podchodzę 2 raz, i może wtedy nie informują? proszę o odpowiedz,nie wiem czy mam mega zakuwać

Hej

Też podchodzę w styczniu, a w zasadzie mam taką nadzieję bo również jeszcze nie dostałam informacji. Jednak dzwoniłam do MF i powiedzieli że na początku stycznia będą wysyłali "zaproszenia". Pozdrawiam
29.12.2012, 22:48
Andrzej

Andrzej S. podatkowiec /
Konsultant SAP PSCD,
FI

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

Joanna Czar:
Witam
mam pytanko, zapisywałam się na egzamin w październiku, nie dostałem jeszcze informacji o terminie egzaminu. Czy to oznacza że nie zdaje w styczniu? Bo na styczeń są wyznaczone terminy. Czy wy dostaliście informację? Ja podchodzę 2 raz, i może wtedy nie informują? proszę o odpowiedz,nie wiem czy mam mega zakuwać

Jeżeli zapisałaś się na egzamin w październiku to prawdopodobnie masz małe szanse aby się dostać na styczeń. Mega zakuwać trzeba zawsze :-)
30.12.2012, 10:00
Joanna

Joanna J. Księgowa

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

Andrzej S.:
Joanna Czar:
Witam
mam pytanko, zapisywałam się na egzamin w październiku, nie dostałem jeszcze informacji o terminie egzaminu. Czy to oznacza że nie zdaje w styczniu? Bo na styczeń są wyznaczone terminy. Czy wy dostaliście informację? Ja podchodzę 2 raz, i może wtedy nie informują? proszę o odpowiedz,nie wiem czy mam mega zakuwać

Jeżeli zapisałaś się na egzamin w październiku to prawdopodobnie masz małe szanse aby się dostać na styczeń. Mega zakuwać trzeba zawsze :-)

Szczerze powiedziawszy ja wysłałam zgłoszenie pod koniec października. Wcześniej zadzwoniłam do MF i poinformowano mnie że są jeszcze miejsca, więc mam nadzieję że tak będzie :)
30.12.2012, 14:55
Katarzyna

Katarzyna Malinowska SPECJALISTA DS. KADR
I PŁAC, POLBUD S.A.
W UPADŁOŚCI LIKW...

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

SPRZEDAM TESTY I KAZUSY NA EGZAMIN PISEMNY WYDAWNICTWO PODATKOWA OFICYNA WYDAWNICZA. AKTUALNY STAN PRAWNY. TESTY Z PŁYTĄ CD.
http://allegro.pl/show_item.php?item=2912869650
http://allegro.pl/show_item.php?item=2912871600
31.12.2012, 11:06
Katarzyna

Katarzyna Knapik-Pacyga specjalista ds.
podatków

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

Czy ktoś pamięta swój zestaw pytań z egzaminu ustnego (przed (...) Zobacz więcej
1.01.2013, 23:27
Renata

Renata Jastrzębska księgowość/podatki

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

kto z Was już podchodził po październikowym pisemnym teraz do ustnego? jak Wam poszło? może zdradzicie jakieś (...) Zobacz więcej
3.01.2013, 22:16
Inez Weronika

Inez Weronika Szczęśniak Doradca podatkowy -
Koszalin

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

Witam wszystkich!

Czy ktoś będzie w stanie mnie oświecić, czy na ARSLEGE istnieje możliwość ograniczenia pytań testowych do tych z uchwały, która obowiązuje na egzaminie? Pytań testowych na ARSLEGE jest ponad 5 tys., podczas gdy tych przewidzianych w uchwale jest ok. 1400... Właśnie wykupiłam dostęp i odkryłam, że pojawiają mi się pytania z kosmosu ;) pewnie było już za późno na (...) Zobacz więcej
3.01.2013, 23:45
Sylwia

Sylwia B. rachunkowość

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

Witam wszystkich,
Zbliżaja się egzamin pisemny i zaczynają mną targać coraz większe wątpliwości. Czy może ktoś już ze zdających wcześniej powiedzieć mi, jak odnieść się do dat (a właściwie ich brak) w kazusach? Zgodnie z uchwała Komisji "kandydat zdaje egzamin według stanu prawnego na dzień zdawania egzaminu pisemnego, chyba że z treści pytania wynika, iż dotyczy ono innego stanu prawnego". Czyli w przypadku braku dat, powinnam wystawić pismo z aktualną datą egzaminu, tak? A co w przypadku, np. odwołania w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2009 r.? Czy wtedy będzie błędem, jeśli ja za datę pisma wniosę 2010 (oczywiście z zachowaniem terminów)? Może to dla niektórych banalne pytanie, ale od nauki chyba (...) Zobacz więcej
7.01.2013, 18:50

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

dostał już ktoś "zaproszenie" (...) Zobacz więcej
7.01.2013, 19:20
Katarzyna

Katarzyna Ciszewska dyrektor finansowy

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

I nadszedł ten dzień, kiedy trzeba powiedzieć sobie: Dość tego dobrego... czas się zacząć uczyć na ten ustny, bo jak tak dalej pójdzie, to nie będzie trzeba już na ustny, tylko znów (...) Zobacz więcej
7.01.2013, 19:39
Paulina

Paulina D. Student, Uniwersytet
Ekonomiczny w
Krakowie

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

Mam do sprzedania książkę kazusy - FORUM. Książka w bardzo dobrym stanie. Gdyby ktoś był zainteresowany kupnem, bardzo proszę (...) Zobacz więcej
7.01.2013, 20:02



Przeglądaj dyskusje w tej grupie

Setki wypowiedzi

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Pytania i odpowiedzi

Znajdź odpowiedź na swoje pytanie

Wyślij zaproszenie do