Marcin

Marcin Ł. promo-group.pl

Temat: Faktura korekta - musi być podpisana?

Witam,

sprzedaję towar. Wystawiam fakturę VAT. Towar zostaje zwrócony lub zmienia się cena itp. Wystawiam fakturę korektę. Pytanie. Czy faktura korekta musi być podpisane przez klienta aby ją zaksięgować?
Jeśli tak, to co zrobić kiedy klient olewa sprawę i nie ma nadziei na otrzymanie podpisanej korekty?
3.12.2010, 21:50

konto usunięte

Temat: Faktura korekta - musi być podpisana?

wg polskiej ustawy o vat to nie faktura korekta ma być podpisana tylko sprzedawca powinien mieć dowód jej odbioru przez nabywcę (powinien też znać datę jej odbioru). Może to być podpis na fak.koryg. ,e-mail że otrzymał dana fakturę, fax, żółta zwrotka z poczty itd.
Dotyczy to w zasadzie tylko korekt zmniejszających vide art.29.4a ustawy o vat
Oczywiście sądy uważają ,że potwierdzenie odbioru nie jest potrzebne (bo dyrektywa UE tego nie wymaga) ale nasze polskie US/IS uważają inaczej :)
3.12.2010, 23:23

konto usunięte

Temat: Faktura korekta - musi być podpisana?

Z doświadczenia, lepiej mieć podpisaną korektę a nie tylko poświadczenie odbioru
3.12.2010, 23:29
Marcin

Marcin Ł. promo-group.pl

Temat: Faktura korekta - musi być podpisana?

dzięki za info!
4.12.2010, 10:39

konto usunięte

Temat: Faktura korekta - musi być podpisana?

Arkadiusz H.:
Z doświadczenia, lepiej mieć podpisaną korektę a nie tylko poświadczenie odbioru


pewnie jest to wygodniejsze ale nie jest to jedyna dopuszczalna forma

wg np interpretacji IPPP3/443-440/09-2/MM z 2009.07.02, autor-Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

(..)Ustawodawca nie sprecyzował, w jakiej formie nabywca ma dokonać potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Zatem, potwierdzenie może mieć dowolną formę, która pozwoli na jednoznaczne stwierdzenie, iż sprzedawca to potwierdzenie otrzymał. Dopiero posiadanie takiego potwierdzenia uprawnia sprzedawcę do stosownego obniżenia podstawy opodatkowania oraz podatku należnego w rozliczeniu za dany okres rozliczeniowy, w którym sprzedawca otrzyma potwierdzenie odbioru faktury przez nabywcę.(..)
4.12.2010, 14:33
Damian

Damian K. Wciąż w pogoni za
lepszej jakości
życiem

Temat: Faktura korekta - musi być podpisana?

Ale co zrobić, gdy nabywca nie zamierza (z różnych względów) takiego potwierdzenia wysłać?
4.12.2010, 17:05

konto usunięte

Temat: Faktura korekta - musi być podpisana?

Damian K.:
Ale co zrobić, gdy nabywca nie zamierza (z różnych względów) takiego potwierdzenia wysłać?


wtedy mamy problem :)
Większość US twierdzi, że nie ma możliwości obniżenia vat należnego bez takiego potwierdzenia otrzymanego od kontrahenta. Więc zależy tu od kwoty vat i czy chcemy się "użerać" z US. Sądy wypowiadały się nieraz , że jest to niezgodne z Dyrektywą. Można więc nie posiadać takiego potwierdzenia i obniżyć vat należny ale trzeba się liczyć z wizytą w sądzie przeciwko US.

Obecnie to 16 września 2010 r. Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie oznaczonej sygn. akt I FSK 104/10 wystąpił do Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich z m.in. z następującym pytaniem prejudycjalnym: "Czy w sytuacji, gdy art. 90 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE.L.06.347.1 ze zm.) stanowi, że w przypadku obniżenia ceny po dokonaniu dostawy, podstawa opodatkowania jest stosownie obniżana na warunkach określonych przez państwa członkowskie, mieści się w pojęciu tych warunków i nie narusza zasady neutralności VAT oraz proporcjonalności warunek taki jak przewidziany w art. 29 ust. 4a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) uzależniający prawo do obniżenia podstawy opodatkowania w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, od posiadania przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę? "

co będzie zobaczymy :)
4.12.2010, 17:25

Temat: Faktura korekta - musi być podpisana?

Jest też takie prawo, że dwa nieodebrane polecone traktowane są przez Sądy jako dostarczone. I wtedy jest potwierdzenie odebrania.

Kiedyś wiele spraw było blokowanych przez ludzi, bo nie odbierali w nieskończoność poleconych. W końcu chyba ktoś się wnerwił - może jakiś wpływowy polityk nie mógł czegoś przez to załatwić i się zmieniło:)

Może to by rozwiązało sprawę?
4.12.2010, 21:32

konto usunięte

Temat: Faktura korekta - musi być podpisana?

to fakt , jest taki art.150 i 151 w ord.podatkowej ale on nie ma zastosowania do odbioru faktur korygujących (musiałoby to być zaznaczone w ustawie o vat a nie ma tego w art.29 i innych dot.tego art.).
Ma natomiast zastosowanie do np.ulgi na złe długi w art.89a i 89b ustawy o vat.
4.12.2010, 23:48
Damian

Damian K. Wciąż w pogoni za
lepszej jakości
życiem

Temat: Faktura korekta - musi być podpisana?

Małgosia Mała:
Będziemy więc czekać. :)

Dziękuję za informacje.

Pozdrówki
6.12.2010, 16:11
Rafał

Rafał M. "Wiedza to władza.
Ale niewiedza,
niestety, nie
oznacza j...

Temat: Faktura korekta - musi być podpisana?

polecam ciekawe artykuły na temat faktur vat na portalu http://taxfin.pl

W jakich wypadkach wystawia się faktury korygujące ?
Pojęcie "pustej" faktury vat
Faktury korygujące bez potwierdzenia...
9.03.2011, 09:20
Dariusz

Dariusz Kuchta właściciel firmy,
wykładowca-ekspert,
trener-szkoleniowie.
..

Temat: Faktura korekta - musi być podpisana?

Spokojnie - wystarczy nieodebrana zwrotka na prawidłowy adres firmy... (za potwierdzeniem odbioru)...
albo dostawa korekty poprzez gońca ;)Dariusz Kuchta edytował(a) ten post dnia 11.03.11 o godzinie 16:14
11.03.2011, 16:13

Następna dyskusja:

Faktura korekta




Zobacz dyskusje w grupie Młodzi przedsiębiorcy :-)

Aktualne tematy

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Problemy i porady

Znajdź odpowiedzi na swoje pytania

Wyślij zaproszenie do