Barbara

Barbara H. Księgowa bez granic

Temat: VAT od transzy za roboty budowlane

Pytanie krótkie - kiedy mam prawo odliczyć vat z faktury pt "1 transza na budowę budynku produkcyjnego". Fakutra z sierpnia, vat z tej faktury zapłacony w sierpniu do dostawcy.

Obowiązek podatkowy w takich przypadkach zgodnie z Art. 19 ust.13 (roboty budowlano-montażowe) powstaje w momencie otrzymania zapłaty bądź jej części nie później niż 30 dnia. Więc dostawca usługi ma obowiązek podatkowy po swojej stronie. Jak będzie z odliczeniem? Bez mrugnięcia okiem odliczamy, prawda? :)Barbara H. edytował(a) ten post dnia 24.09.11 o godzinie 22:18
24.09.2011, 22:17
Sylwia

Sylwia Krajewska Podatki, Księgowość,
Audyt - SENTE

Temat: VAT od transzy za roboty budowlane

Barbara H.:
Pytanie krótkie - kiedy mam prawo odliczyć vat z faktury pt "1 transza na budowę budynku produkcyjnego". Fakutra z sierpnia, vat z tej faktury zapłacony w sierpniu do dostawcy.

Obowiązek podatkowy w takich przypadkach zgodnie z Art. 19 ust.13 (roboty budowlano-montażowe) powstaje w momencie otrzymania zapłaty bądź jej części nie później niż 30 dnia. Więc dostawca usługi ma obowiązek podatkowy po swojej stronie. Jak będzie z odliczeniem? Bez mrugnięcia okiem odliczamy, prawda? :)

Czy to faktura częściowa czy zaliczkowa?
Z treści bardziej wydaje się zaliczkowa, ale dlaczego zapłaciliście tylko VAT? Powinniście byli zapłacić całą kwotę, i faktura powinna zostać wystawiona dopiero po wpłynięciu pieniędzy na konto wykonawcy usługi.
Odliczanie VAT od faktur za roboty budowlane - na ogólnych zasadach.
25.09.2011, 09:36
Barbara

Barbara H. Księgowa bez granic

Temat: VAT od transzy za roboty budowlane

to właśnie nie jest typowa faktura zaliczkowa, też tak pomyślałam. Ale na fakturze jest słowo "transza" to nie zaliczka, to po prostu pokrycie 1 etapu budowy.

Ale masz rację - po prostu rozliczam fakturę na zasadach ogólnych czyli w momencie jej wpływu...zaczęlam kombinować gdy pomyślałam że to zaliczka :) a przeciez (...) Zobacz więcej
25.09.2011, 18:20
Daniel

Daniel Więckowski doradca podatkowy nr
11861

Temat: VAT od transzy za roboty budowlane

Hej, tak z praktyki, skontaktuj się z inżynierem kontraktu, poproś o protokół odbioru robót, ze szczegółowym rozpisaniem co zakończyli, a czego nie, przyda się do rozliczenia robót w toku na koniec roku.
Tak pomyślałem, że nie masz protokołu, bo gdybyś miała, to przecież nie byłoby pytania, (...) Zobacz więcej
25.09.2011, 18:28
Barbara

Barbara H. Księgowa bez granic

Temat: VAT od transzy za roboty budowlane

Oczywiście protokołu nie ma :) to równa transza, trudno by do nich dopisywać kwotowo konkretne etapy budowlane. Usługodawca musi vat odprowadzić do us, więc...i nam przysługuje odliczenie.

To tak jak w przypadku środków trwałych w budowie, nie muszą być ukończone i przyjęte do użytkowania te środki, by vat z faktur można było odliczyć - warunkiem jest posiadanie faktury i tyle.

Tak to sobie tłumaczę ale byłam ciekawa czy ktoś miał (...) Zobacz więcej
25.09.2011, 19:10
Sylwia

Sylwia Krajewska Podatki, Księgowość,
Audyt - SENTE

Temat: VAT od transzy za roboty budowlane

Barbara H.:
Oczywiście protokołu nie ma :) to równa transza, trudno by do nich dopisywać kwotowo konkretne etapy budowlane. Usługodawca musi vat odprowadzić do us, więc...i nam przysługuje odliczenie.

To tak jak w przypadku środków trwałych w budowie, nie muszą być ukończone i przyjęte do użytkowania te środki, by vat z faktur można było odliczyć - warunkiem jest posiadanie faktury i tyle.

Tak to sobie tłumaczę ale byłam ciekawa czy ktoś miał taki przypadek :)

A co mówi umowa na temat fakturowania i płatności?
25.09.2011, 19:15
Piotr

Piotr R. księgowy, Warszawa,
BASF Polska Sp. z
o.o.

Temat: VAT od transzy za roboty budowlane

Wg mnie zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1, jeśli uznać, że obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d.

Art. 86 ust. 12a pkt. 1 wyłącza stosowanie przepisu z ust. 12, zatem dla usług budowalnych odliczenie jest na zasadach ogólnych, tj. w dacie otrzymania faktury lub w dwóch (...) Zobacz więcej
27.09.2011, 12:45
Daniel

Daniel Więckowski doradca podatkowy nr
11861

Temat: VAT od transzy za roboty budowlane

Z odliczeniem nie ma problemu, trochę mieszania w rzis, jeżeli "budowa" byłaby na sprzedaż, a tak, jak idzie w inwestycje, to ok.
Mimo wszystko, protokół odbioru jest dość istotny... jeszcze nie mamy rc na (...) Zobacz więcej
27.09.2011, 13:10
Piotr

Piotr R. księgowy, Warszawa,
BASF Polska Sp. z
o.o.

Temat: VAT od transzy za roboty budowlane

Daniel Więckowski:
Z odliczeniem nie ma problemu, trochę mieszania w rzis, jeżeli "budowa" byłaby na sprzedaż, a tak, jak idzie w inwestycje, to ok.
Mimo wszystko, protokół odbioru jest dość istotny... jeszcze nie mamy rc na usługi budowlane ;)

Aby zbadać prawidłowość wystawienia faktury oczywiście jest potrzebny :)
27.09.2011, 13:28
Barbara

Barbara H. Księgowa bez granic

Temat: VAT od transzy za roboty budowlane

Ależ zgadzam się z Panami - dziękuję za tę owocną i pomocną dyskusję, która rozwiała ostatnie (...) Zobacz więcej
27.09.2011, 13:36



Przeglądaj dyskusje w tej grupie

Setki wypowiedzi

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Pytania i odpowiedzi

Znajdź odpowiedź na swoje pytanie

Wyślij zaproszenie do