Temat: umowa-samochod prywatny dla celów słuzbowych a podatek

Mam umowe z pracodawca o używaniu samochodu prywatnego dla celów służbowych na 300km. Samochod ma pojemnosci wiekszej niż 900cm3 stawka za km 0.8358zł. Czy pracodawca słusznie potrąca mi podatek dochodowy 19% w sumie nie od mojego przychodu tylko defakto zwrotu kosztów poniesionych dla celów firmowych?
Przy obliczedniu delegacji i zwrotu kilometrówki takiego podatku nie ma a jak to wyglada przy umowach ryczałtowych?

Proszę o informacje!!:)

konto usunięte

Temat: umowa-samochod prywatny dla celów słuzbowych a podatek

tak niestety stanowi ustawa ,że jeżeli jest ryczałt to płaci się od niego podatek,
natomiast jeżeli umowa byłaby na faktyczną ilośc przejechanych kilometrów ale w granicy ryczałtów i prowadzona by była ewidenja przebiegu pojazdu to wtedy podatku się nie potraca
Mariusz Makowski

Mariusz Makowski doradca podatkowy,
trener, autor
tekstów

Temat: umowa-samochod prywatny dla celów słuzbowych a podatek

Pani Doroto, czy może Pani podać podstawę prawną swojego zdania? Bo jest ono bardzo nieprecyzyjne.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 23 b updf wolny od podatku dochodowego jest zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika, dla potrzeb zakładu pracy, w jazdach lokalnych, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw – do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego, jest udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika.

Oznacza to, że taki zwrot wydatków wolny jest tylko dla tych pracowników dla których ten zwrot jest obowiązkiem pracodawcy wynikającym z odrębnych przepisów.

Zgodnie z interpretacją Ministerstwa Finansów w piśmie z 27 sierpnia 2004 r. (PB5/ IMD-033-351135/04) zwolnienie przysługuje tym pracownikom, którym obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw. Wobec tego ze zwolnienia mogą skorzystać tylko te grupy zawodowe, które mają ustawowo zagwarantowane prawo do zwrotu kosztów używania auta; czyli dotyczy to tylko listonoszy i leśników.
Z kolei z interpretacji Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy (PD2.1-415-56/06) wynika, że zwolnienie przysługuje także pracownikom socjalnym z ośrodka pomocy społecznej.

Jeżeli więc Pani Elżbieta nie jest listonoszem, leśnikiem lub pracownikiem socjalnym ośrodka pomocy społecznej to niestety pracodawca słusznie potrąca od wypłacanego zwrotu zaliczke na podatek (i składki ubezpieczeniowe).

Oczywiście zwrot kosztów używania samochodu prywatnego do celów służbowych będzie wolny w przypadku podróży służbowej co wynika z tego, że diety i koszty podróży służbowej wolne są od podatku.



Wyślij zaproszenie do