konto usunięte

Temat: Moment ujęcia wynagrodzeń w kosztach w KPiR

Lista płac za wrzesień, wypłacona 30 IX <- wg nowych i starych przepisów koszt września. Ale co z listą za wrzesień, która jest zgodnie z umowami wypłacana jest 10 X?
Zgodnie z: " (...)§ 17. 2. Zapisów dotyczących pozostałych wydatków dokonuje się, z zastrzeżeniem § 20 i 30, jeden raz dziennie, po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 22 ustawy o podatku dochodowym. (...)" (mam nadzieję, że przytoczyłam prawidłowy art. :])
Z listą wypłaconą 30 IX nie ma problemu, ale co w przypadku listy wypłacanej do 10 X jeśli ja nie wiem 30 IX czy zdołam wypłacić ją 10 X? Jeśli okaże się np. 8 X że wypłacam w całości, to przecież zmieściłam się w terminie, więc koszt powinien być we wrześniu, a jak mam zaksięgować 8 X koszt września, skoro koszt września mogę najpóźniej zaksięgować 1 X?
Albo ZUSy. Lista za wrzesień, wypłacona 30 IX, deklaracja DRA 09/2009 płatna do 15 X. Tak więc, pod warunkiem, że zapłacę ZUS w terminie, to będzie to koszt września, ale przecież skoro koszty września najpóźniej księguję 1 X, to skąd mam wiedzieć czy będę w stanie zapłacić ZUS w terminie?
A może moje myślenie jest błędne? <- W takim przypadku proszę (...) Zobacz więcej
18.10.2009, 20:16

konto usunięte

Temat: Moment ujęcia wynagrodzeń w kosztach w KPiR

Jeśli wynagrodzenie za wrzesień zostanie wypłacone w październiku , ale w terminie określonym w regulaminie wynagrodzeń lub w umowie o pracę - to stanowić będzie koszt września . Również składki ZUS z wrzesień zapłacone do 15 pażdziernika będą stanowić (...) Zobacz więcej
18.10.2009, 22:49

konto usunięte

Temat: Moment ujęcia wynagrodzeń w kosztach w KPiR

Księgowość nie jest prowadzona przez biuro rachunkowe, więc nie mogę zebrać wszystkich dokumentów, poukładać ich chronologicznie i zaksięgować na raz 20 X. Muszę księgować w dniu kiedy faktura została wystawiona (ewentualnie otrzymana), lub najpóźniej w dniu następnym. No i właśnie chodzi mi o to (...) Zobacz więcej
18.10.2009, 22:55

konto usunięte

Temat: Moment ujęcia wynagrodzeń w kosztach w KPiR

Nawet, jeśli księgowość prowadzone jest we własnym zakresie , to każdy program komputerowy umożliwia księgowanie niepoukładanych chronologicznie dokumentów, a potem porządkuje je w/g dat. Jeśli prowadzi Pani księgowość ręcznie to jest to rzeczywiście kłopot , ale i tak koszty muszą być przyporządkowane do (...) Zobacz więcej
19.10.2009, 11:39
Łukasz

Łukasz Ł. Student, Akademia
Ekonomiczna w
Poznaniu

Temat: Moment ujęcia wynagrodzeń w kosztach w KPiR

Anna Jedynak:
Jeśli wynagrodzenie za wrzesień zostanie wypłacone w październiku , ale w terminie określonym w regulaminie wynagrodzeń lub w umowie o pracę - to stanowić będzie koszt września . Również składki ZUS z wrzesień zapłacone do 15 pażdziernika będą stanowić koszt września.

a jakby to nieco skomplikowac
płaca wrzesniowa, płacona w pazdzierniku - składki ZUS można zapłacić do 15 listopada.. czy one także beda kosztem wrzesnia??
26.01.2010, 16:57
Kamila

Kamila B. Główna Księgowa, MDD
Sp. z o.o.

Temat: Moment ujęcia wynagrodzeń w kosztach w KPiR

Łukasz Ł.:

a jakby to nieco skomplikowac
płaca wrzesniowa, płacona w pazdzierniku - składki ZUS można zapłacić do 15 listopada.. czy one także beda kosztem wrzesnia??

Nie, będą kosztem listopada.
27.01.2010, 08:41
Łukasz

Łukasz Ł. Student, Akademia
Ekonomiczna w
Poznaniu

Temat: Moment ujęcia wynagrodzeń w kosztach w KPiR

Kamila B.:
Łukasz Ł.:

a jakby to nieco skomplikowac
płaca wrzesniowa, płacona w pazdzierniku - składki ZUS można zapłacić do 15 listopada.. czy one także beda kosztem wrzesnia??

Nie, będą kosztem listopada.

czy to wynika z tego faktu, ze musze do 20 pazdziernika odprowadzic zaliczke na CIT i jeszcze nie wiem czy skladki ZUS (placone w listopadzie) zostana zaplacone ??
czy moze jest inny powod ??
27.01.2010, 10:52
Piotr

Piotr R. księgowy, Warszawa,
BASF Polska Sp. z
o.o.

Temat: Moment ujęcia wynagrodzeń w kosztach w KPiR

"Z art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 z późn. zm.) wynika, że od wynagrodzeń wypłacanych w danym miesiącu składki do ZUS należy zapłacić do:
- 5. dnia następnego miesiąca - jeżeli pracodawca jest jednostką budżetową, zakładem budżetowym lub gospodarstwem pomocniczym w rozumieniu art. 20 ust. 1, art. 24 ust. 1 i art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104 z późn. zm.),
- 15. dnia następnego miesiąca - w przypadku innych pracodawców.
W art. 22 ust. 6bb u.p.d.o.f. wskazano zaś, że w przypadku składek ZUS w części finansowanej przez płatnika składek, stanowią one koszt uzyskania przychodu w miesiącu za który należności te są należne, pod warunkiem że składki zostaną opłacone z tytułu należności wypłaconych lub pozostawionych do dyspozycji w miesiącu następnym (w terminie wynikającym z umowy, przepisów prawa pracy) - nie później niż do 15. dnia tego miesiąca.
Zatem w sytuacji gdy wynagrodzenie za czerwiec wypłacone zostało terminowo do 10 lipca, a składki na ubezpieczenia społeczne zostaną wpłacone do ZUS do 15 sierpnia, to wynagrodzenia zalicza się do kosztów w czerwcu, natomiast składki (w części finansowanej przez płatnika), mimo że zachowany został termin przewidziany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, będzie można zaliczyć do kosztów dopiero (...) Zobacz więcej
27.01.2010, 11:14
Łukasz

Łukasz Ł. Student, Akademia
Ekonomiczna w
Poznaniu

Temat: Moment ujęcia wynagrodzeń w kosztach w KPiR

Piotr R.:
"Z art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 z późn. zm.) wynika, że od wynagrodzeń wypłacanych w danym miesiącu składki do ZUS należy zapłacić do:
- 5. dnia następnego miesiąca - jeżeli pracodawca jest jednostką budżetową, zakładem budżetowym lub gospodarstwem pomocniczym w rozumieniu art. 20 ust. 1, art. 24 ust. 1 i art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104 z późn. zm.),
- 15. dnia następnego miesiąca - w przypadku innych pracodawców.
W art. 22 ust. 6bb u.p.d.o.f. wskazano zaś, że w przypadku składek ZUS w części finansowanej przez płatnika składek, stanowią one koszt uzyskania przychodu w miesiącu za który należności te są należne, pod warunkiem że składki zostaną opłacone z tytułu należności wypłaconych lub pozostawionych do dyspozycji w miesiącu następnym (w terminie wynikającym z umowy, przepisów prawa pracy) - nie później niż do 15. dnia tego miesiąca.
Zatem w sytuacji gdy wynagrodzenie za czerwiec wypłacone zostało terminowo do 10 lipca, a składki na ubezpieczenia społeczne zostaną wpłacone do ZUS do 15 sierpnia, to wynagrodzenia zalicza się do kosztów w czerwcu, natomiast składki (w części finansowanej przez płatnika), mimo że zachowany został termin przewidziany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, będzie można zaliczyć do kosztów dopiero w sierpniu"

OK
juz rozumiem

pięknie dziękuję :)Łukasz Ł. edytował(a) ten post dnia 27.01.10 o godzinie 11:51
27.01.2010, 11:49
Dorota

Dorota M. być Człowiekiem

Temat: Moment ujęcia wynagrodzeń w kosztach w KPiR

Witam,
Wracając do tematu, co ze składkami ZUS (ogólnie) płaconymi przez właściciela (za siebie). Spotkałam się z tabelami, w których dalej są podpowiadane rozliczenia kasowe ZUS. link: http://www.pit.pl/odliczenia_skladek_zus_291.php

Nie mogę się doszukać w przepisach aby wskazany w linku sposób był obowiązujący dla właściciela a dla pracowników inny.

Czy coś wiecie na ten temat.
8.01.2012, 19:43
Marta

Marta Czternastek Prawnik / Doradca
Podatkowy,
Kancelaria LEX-TAX

Temat: Moment ujęcia wynagrodzeń w kosztach w KPiR

Piotr R.:
Zatem w sytuacji gdy wynagrodzenie za czerwiec wypłacone zostało terminowo do 10 lipca, a składki na ubezpieczenia społeczne zostaną wpłacone do ZUS do 15 sierpnia, to wynagrodzenia zalicza się do kosztów w czerwcu, natomiast składki (w części finansowanej przez płatnika), mimo że zachowany został termin przewidziany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, będzie można zaliczyć do kosztów dopiero w sierpniu"

a nie w lipcu ?
lp za 06 wypłacona do 10 .07 ( zgodnie z regulaminem ) -koszt czerwca
ZUS do lp za 06 , DRA za 07 , czyli należne za 07, zapłacone do 15.08- koszt lipiec
ale aby zaksięgować koszty ZUS w 07 muszą być spełnione 2 warunki
- płace wypłacone dp 10.07
- zus zapłacony do 15.08

trzeba pamiętać że w pozstałych przypadkach ( składki właściciela, um zlec, um dzieło ) ujmujemy w koszty metodą kasową, czyli w miesiącu zapłaty
8.01.2012, 21:43
Dorota

Dorota M. być Człowiekiem

Temat: Moment ujęcia wynagrodzeń w kosztach w KPiR

ZUS płatnika w sierpniu i to jest pewne.

a co do właściciela, mam chyba za mało z nimi do czynienia. Dziękuję (...) Zobacz więcej
9.01.2012, 08:18

Następna dyskusja:

moment ujęcia WDT od 2010




Zobacz dyskusje w grupie Księgowość nudna? A może jednak nie!

Aktualne tematy

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Problemy i porady

Znajdź odpowiedzi na swoje pytania

Wyślij zaproszenie do