Dariusz

Dariusz Boniukiewicz Section One - Grupa
KAIZEN

Temat: Załóż firmę w Anglii

Natalia K.:
czyli jakie dwa?
Jedna to bodajże spółka jawna dwóch spółek z o.o.
Z tego co pamiętam to tu jest to opisane:
http://www.zlotemysli.pl/prod/6595/nowoczesna-firma-wi...

Drugi sposób prostszy i chyba tańszy to zostanie wspólnikiem w spółce z o.o. z odpowiednią umową spółki
Tu jest to z grubsza opisane:
http://sectionone.biz.pl/DLA_FREELANCEROW.html

Oba sposoby wydają mi się być bezpieczniejsze niż rejestrowanie przez pośrednika biznesów gdzieś za granicą. Masz nad wszystkim większą kontrolę, jest z tym mniej problemów (np. nie trzeba nigdzie jeździć), koszty przypuszczam podobne, a wiem, że nasz ZUS zaczyna się przypinać do tematów zagranicznych.

Tylko fakt, że są osoby które ze względu na rodzaj wykonywanej działalności nie mogą w Polsce wejść w żadną spółkę. Wtedy dla nich tylko tematy zagraniczne wchodzą w grę (jeżeli nie chcą się dać kroić naszym rodzimym urzędom).
20.12.2011, 08:42

Temat: Załóż firmę w Anglii

Dzierżawi się tam spółkę cywilną utworzoną przez dwie spółki z o.o.
Ciekawe rozwiązanie, jednak dla pełnej kontroli nad swoim biznesem w obecnym stanie prawnym i przy obowiązujących aktualnie kosztach najprostszym rozwiązaniem jest własna spółka z o.o. (tam gdzie można występować jako spółka kapitałowa).

Pełne koszty rejestracji zamykają się najczęściej w 4000-5000 zł. ZUS przy prowadzeniu działalności w tej formie to 0 zł - zatem koszty powołania spółki zwracają się po kilki miesiącach.
Co ważne a często pomijane - kapitał zakładowy jest jedynie deklarowany a nie wpłacany fizycznie. Do tego możliwości optymalizacji podatkowej i oczywiście ograniczona odpowiedzialność.

http://blog.kancelaria-doradcza.pl/optymalizacja

Uważam natomiast, że spółka Ltd może być alternatywnym i bezpiecznym rozwiązaniem. Jeśli główną bolączką jest ZUS to polskie z o.o. wystarczy w zupełności. Jeśli ktoś chce wygenerować większe oszczędności na podatkach to powinien się zastanowić nad spółką w UK lub pomyśleć o bardziej egzotycznych krajach :)
20.12.2011, 09:50
Łukasz

Łukasz Woźniak Programista JAVA

Temat: Załóż firmę w Anglii

Radosław Froń:
Chyba nie wyraziłem się jasno. Cytowany wcześniej artykuł 14 NIE POCHODZI Z KONWENCJI POMIĘDZY POLSKĄ A UK
Zapis na który powołuje się Łukasz znalazłem zaś między innymi w konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania z Konfederacją Szwajcarską :D

tak to prawda, nie pamiętam swojego źródła (nie był to dokument z gov) ale widze teraz że zapisu tego między PL a UK nie ma. Widze też że w konwencjach PL z innymi krajami zapis ten w więkoszści przypadków jest (wlaściwie to tylko z UK go nie znalazłem a sprawdzałem jeszcz kilka innych państw). O co chodzi, dlaczego go wycofali/pomineli ?

// EDIT
zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz, czy na pewno mieszkając w PL i mając LTD stosowane jest prawo z konwencji ? czy jednak prawo polskie jest ponad konwencje ( odnośnie 183 dni i osrodków życiowych ) i mimo wszystko działa (i zmusza do płacenia podatków w PL). Pytam, bo :
http://www.jobland.pl/Nowa-umowa-o-unikaniu-podwojnego...
Nowa konwencja spowoduje, że niektórzy Polacy pracujący w Zjednoczonym Królestwie będą płacić trochę niższe podatki w Polsce. Osoby, które przeprowadziły się na stałe za granicę, nie będą już musiały udowadniać przeniesienia ośrodka interesów życiowych, a ich dochody nie
będą opodatkowane w Polsce – wystarczy zmiana miejsca stałego zamieszkania.

a my właśnie o tej sytuacji rozmawiamy, kiedy ośrodek życiowy i miejsce zamieszkania pozostaje w PL.Łukasz Woźniak edytował(a) ten post dnia 20.12.11 o godzinie 10:19
20.12.2011, 10:06
Katarzyna

Katarzyna Mosica Przedsiębiorca

Temat: Załóż firmę w Anglii

Prowadzenie firmy w Anglii faktycznie nie jest dla każdego!!! i przypominam że tu nie chodzi tylko o zmniejszenie kosztów itp.
Ludzie potrzebują nowych rozwiązań, nowych możliwości, wiele osób które znam podpisaly kontrakty w UK dzięki temu że miały tam firmę (gdyż często zdaża sie tak, ze Anglicy wchodzą we współpracę tylko jesli tam masz firme bo łatwiej im sie rozliczac) a samo otworzenie działalności w UK pokazało nowe możliwosci, ale to trzeba być otwartym na zmiany zeby coś takiego dostrzec.

Na pośredników faktycznie trzeba uważać, tzn wybierać tych, którzy istnieją na rynku od min. kilku lat, a taki np profil jak moj tutaj, gdzie podpisuje się Imieniem i Nazwiskiem tez powinien nieco uwiarygodnic naszą działalność gdyz w dzisiejsych czasach sprawdzic mozna wszystko i wszystkich.

Kwestia czy trzeba jechac do Anglii zeby zarejestrowac dzialalnosc - to jest wlasnie nastepna kwestia bycia otwartym...
Oczywiście nie trzeba jechac do UK zeby otworzyc firme, chyba ze ktos chce zalozyc tam konto (co moze tez zrobic w PL)

Czy koszty są podobne... na pewno nie!!! ale to już trzeba sie orientować w polskich spółkach gdzie sporządzenia samego aktu notarialnego kosztuje ze 2/3 tysiące zł.

Czy w UK jest łatwiej... ano jest, bo nikt nie probuje udowodnic Ci na kazdym kroku ze oszukujesz, tam urzedy są dla Ciebie a nie Ty dla urzędów...

Powtarzam ... każdy może otworzyć firmę w UK ale z całą pewnością nie jest to temat dla każdego... proponuje wybrać rozwiązania zgodne z własnymi potrzebami,... ale ludzie... nie zamykajcie sie na rózne rozwiązania!!! Czasami przypadkiem pojawiają się takie tematy że życie można odwrócic do góry nogami ;) oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu.. To tak juz zupełnie prywatnie ;)

Zyczę wszystkim (...) Zobacz więcej
20.12.2011, 10:08

Temat: Załóż firmę w Anglii

Najwięcej emocji w tej dyskusji wywołały chyba jednak podatki a dokładnie możliwości niekorzystnej interpretacji przepisów przez polskie urzędy. Mamy wmontowany jakiś gen nieufności, który się sprawdza dobrze w starciu z naszym fiskusem :)

Faktycznie możliwości zastosowania zagranicznego podmiotu są nieskończone. Od budowania prestiżu czy wiarygodności poprzez poszukiwanie rezydencji mniej zaśmieconej skomplikowanym prawem i biurokracją aż do optymalizacji podatkowej czy ubezpieczeniowej.

Działalność gospodarcza w UK, czy to indywidualna czy w formie spółki jest bardzo kompromisowym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorców.

Podstawowe zalety "przeprowadzki" na wyspy to przede wszystkim stabilny system prawny, proste procedury związane z zakładaniem i prowadzeniem działalności, stosunkowo niski poziom biurokracji, konkurencyjne podatki i system ubezpieczeń społecznych... dobrodziejstwa starej gospodarki rynkowej :)

Co zaś się tyczy pytania o zapisy różnych konwencji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania to jest tak jak wszędzie... potrzebny jest jakiś dokument więc bierze się wzorzec i przerabia w zależności od potrzeb :P Motywacji stron nie znam ale faktem jest, że te dokumenty nie różnią się nadto od siebie - jeśli już to szczegółowymi zapisami jak choćby przerabianym w tym wątku art. 14
(...) Zobacz więcej
20.12.2011, 10:30

konto usunięte

Temat: Załóż firmę w Anglii

Dziękuję Pani Kasi i Panu Radosławowi - nie trzeba się dziwić, że ludzie są podejrzliwi, US i ZUS przyzwyczaił nas Polaków do myślenia kategoriami niewolników.... :( zatem raz jeszcze dziękuję za otwieranie umysłów poza (...) Zobacz więcej
8.02.2012, 01:08
Edyta

Edyta M. Chartered Management
Accountant

Temat: Załóż firmę w Anglii

Wiatm wszystkich,

Chcialam si wlaczyc w dyskusje poniewaz z racji wykonywanego zawodu, temat rejestracji firmy w UK wraca do mnie non-stop. Sprawe tutaj w UK konsultowalam z kilkoma brytyjskimi specjalistami z dziedziny prawa podatkowego brytyjskiego i europejskiego i stanowisko jest takie - nie jest legalne otwieranie firmy w UK przez osobe mieszkajaca i pracujaca w PL.

Pani Katarzyno, rozumiem ze kieruja Pania cele marketngowe, ale skoro udziela Pani wielu informacji o prowadzeniu firmy w UK, to poprosze o Pani opinie na nastepujace tematy:

1. Bedac dyrektorem w spolce nalezy sporzadzac tzw. self- assessment czyli personalne rozliczenie podatkowe dyrektora, potrzebne jest do tego chocby posiadanie numeru ubezpieczeniowego -national insurance w UK - czy to tez Pani firma zalatwia dla osob mieszkajacych w PL, bo do tego potrzebny jest adres stalego pobytu w UK

2. Jak rozwiazac sytuacje taka, ze rejestruje sie spolke Ltd w UK, ktora ma np. 1 dyrektora i nie ma zarejestrowanego zadnego pracownika - brytyjski urzad podatkowy sie pyta - spolka wykazuje obroty, a wiec kto pracuje w tej firmie?

3. majac spole Ltd i np/ tylko jednego dyrektora, w jaki sposob wyplacane sa wynagrodzenia? przeciez dyrektor ma tylko prawo do dywidendy wyplacanej z zysku po zamknieciu roku podatkowego spolki?nie istnieje cos takiego jak zaliczka na dywidende - to sie poprawnie nazywa - pozyczka dla dyrektora (director's loan) i musi byc zwrocone na tzw. konto dyrektora do konca roku podatkowego inaczej sa to kwoty do opodatkowania.

Podobnych punktow jak powyzej jest znacznie wiecej. Od dluzszego czasu czytam o tym jak 'polskie firmy ksiegowo-podatkowe' w UK kreuja i interpretuja przepisy podatkowe i musze przyznac ze strasznie mnie to denerwuje, bo skoro mozna prowadzic firme w UK, to czemu nie zalozyc jej w jednym z tzw."rajow podatkowych" i wogole uniknac podatkow?

Pozdrawiam, Edyta
(przepraszam za brak polskich znakow)

Katarzyna Mosica:
Oliver R.:
No wlasnie o to chodzi ze trudno to udowodnic... poza tym nie rozumiem ostatniego stwierdzenia...
"Chcialbym tylko dodac, ze 183dni to nie tylko pobyt w PL, to suma wsyzstkich pobytow w EU. ( np 60dni w DE, 50dni we Francji..etc..)"
skoro to suma wszystkich pobytów w EU to w ogóle nie ma problemu bo UK to tez EU!
Olivier wytłumacz proszę jeśli cos zle rozumuje ;)

zakladajac, ze firma jest w UK, to 'zagranica' to jest kazde panswto UE poza UK.
Czyli.. pracujac w PL - pracuje sie zagranica, pracujac w DE- tak samo.

Teraz. Zeby uniknac placenia podatku 'zagranica' - czyli w panstwie czlonkowskim, innym niz UK ( gdzie zalozylismy przeciez z tego powodu firme) - trzeba byc zagranica mniej niz 183dni w roku!

Jezeli U.Skarbowy, jakiegokolwiek panstwa udowodni Ci, ze spedzilas wiecej niz 183dni w ich kraju ( poza UK), to placisz podatek w calosci.

Np. Zakladamy firme w UK.. a pracujemy w PL ( bo o to nam chodzi, prawda).. to normalnym jest, ze urzad skarbowy bedzie domagal sie zaplacenia podatku w PL.

Zalozenie firmy w UK wydaje sie byc atrakcyjne, ze wzgledu na mozliwosc nizszego podatku... jednak to jest zludne.. i tymczasowa korzysc..

Jednemu sie uda, innemu nie i podatek bedzie musial zaplacic.

A tutaj kilka slow w podobnym temacie.
http://www.podatki.biz/artykuly/10_6402.htm


Z rozmowy z urzednikiem skarbowym wyraznie wynika ze oplacam podatki tam gdzie mam zarejestrowaną siedzibe firmy.

Mam wrażenie że mieszamy tu dwa osobne wątki:
- posiadanie firmy w UK (podatki związane z dochodem spółki).
- wynagrodzenie za pracę za granicą

Można mieć firmę w Anglii, być tzw Dyrektorem(przy ltd) i byc lub nie byc zatrudnionym w swojej firmie. Jesli sie nie zatrudniamy to wszelkie podatki firmowe opłacamy na 100000% w UK (oczywiście jak juz przekroczymy progi),
A wynagrodzenie możemy sobie wypłacać jako dyrektorowi w postaci dywidendy (miesiecznie mozemy brac tzw zaliczki na dywidendy) a to tez podlega opodatkowaniu w UK

Kwestia sporna dotyczy opcji jak sie zatrudnimy i mamy wypłacaną pensję lub zatrudnimy pracowników...
- jesli forma pracy jest "niestacjonarna" to jak nam moga udowodnic te 183 dni... i podważyć nasze opodatkowanie w UK. (Pani z US powiedziała ze wystarczy napisać oświadczenie ze ośrodek zyciowy znajduje sie w UK i sie nie czepiają ) :)
Jesli nie czerpiesz zadnego innego dochodu z PL (nie jestes zatrudniony lub nie masz w PL innej firmy) to nawet PIT-a w PL się nie składa.
Nie ma obowiązku podpisywania faktur (a nawet jesli ktos by czul taką potrzebe mozna ustanowic pełnomocnika do podpisywania faktur w PL)

Poniewaz dyskusja jest bardzo ciekawa a ja chcę Wam przekazać naprawde prawdziwe i realne info zasięgne jeszcze opinii Radcy Prawnego i Podatkowego w PL, moze uda mi się namówic tez moją angielska strone o to samo.... Potzrbuje na to troche czasu bo zapowiada mi sie pare dni w rozjazdach, ale ja tylko bede miała cos ciekawego to dam znac.
8.02.2012, 11:41

konto usunięte

Temat: Załóż firmę w Anglii

Witam Pani Edyto,

jestem na etapie myślenia o założeniu firmy w UK i Pani uwagi są dla mnie cenne. mam jednak takie pytanie:
czy mając spółkę LTD i zatrudniając się w niej mogę pracować w Europie jako konsultant? czy też muszę w tej sytuacji wykazywać zamieszkanie w UK?
z jednej strony jestem właścicielem spółki i mogę pobierać dywidendy (nie pożyczki), a z drugiej pensję - progi podatkowe i sumy zwolnione z podatku są o wiele wyższe niż (...) Zobacz więcej
9.02.2012, 14:17

konto usunięte

Temat: Załóż firmę w Anglii

i jeszcze jedna dziwna rzecz...
dzwoniłem na wszystkie numery podane przez Panią Katarzynę :
Marble Arch Tower 55 Bryanston Street London W1H 7AJ
Numery kontaktowe: +44(0)845 299 0440, +44(0)207 868 8099, +44(0)207 868 8590,+44(0)207 723 7011

Przedstawicielstwo w Polsce : k.mosica@bfservices.co.uk +48(0)798 636 545

i nikt nie odpowiada....
wysłałem też wiadomość na golden do Pani Katarzyny oraz mail na skrzynkę (...) Zobacz więcej
9.02.2012, 14:21

Paweł L.

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora
Natalia

Natalia K. wydawca, redaktor,
instruktor jogi

Temat: Załóż firmę w Anglii

Moim zdaniem Pani Edyta moze mieć trochę racji, ale w przypadku spółki, czyli LTD. Natomiast jednoosobowa działalność gospodarcza, czyli self-employed, to już inna historia. Jako obywatel Unii mam prawo założyć taką działalność w każdym z państw członkowskich, a równie dobrze we wszystkich naraz. Muszę podać adres, pod jakim działalność będzie zarejestrowana, ale nie musi to być adres zameldowania, bo chciałam zauważyć, że w UK nie ma czegoś takiego, jak zameldowanie. A jeśli wykonujemy usługi konsultingowe i to dla firm z różnych państw, to nikt nie możę nam narzucić, gdzie mamy (...) Zobacz więcej
9.02.2012, 16:26
Natalia

Natalia K. wydawca, redaktor,
instruktor jogi

Temat: Załóż firmę w Anglii

Polacy są wręcz przyzwyczajeni do tego, że urzędnicy i państwo są przeciwko nim. Zagranicą jest dokłądnie odwrotnie. Nie rozumiem, dlaczego tkwimy w takiej matni strachu. A swoją drogą, proszę sprawdzić, gdzie ma zarejestrowane swoje firmy np. Z. Solorz ;) i inni najbogatsi Polacy :) Podpowiedź: nie w ojczyźnie :)
Brunon Rumian:
Dziękuję Pani Kasi i Panu Radosławowi - nie trzeba się dziwić, że ludzie są podejrzliwi, US i ZUS przyzwyczaił nas Polaków do myślenia kategoriami niewolników.... :( zatem raz jeszcze dziękuję za otwieranie umysłów poza krąg strachu :)
9.02.2012, 16:30

konto usunięte

Temat: Załóż firmę w Anglii

założyć self employment to nie problem, tylko czy mając dział gosp w GB i w Polsce, muszę płacić ZUS polski? albo: czy mając tylko sole trader (dział gosp w GB) mogę wykonywać usługi (niematerialne) w Polsce i rozliczać się w GB - podatki i Insurance?
najlepiej byłoby mieć sole trader w GB dla małych dochodów i możliwości opłacania ichniejszego ZUS, a w Polsce drugą działalność (już nie ozusowaną) i tu odprowadzać normalne podatki....

ile czasu polscy przedsiębiorcy marnują na unikaniu opresji swojego (...) Zobacz więcej
9.02.2012, 19:03
Natalia

Natalia K. wydawca, redaktor,
instruktor jogi

Temat: Załóż firmę w Anglii

Z tego, co mi wiadomo, to ta druga wersja. Czyli nie trzeba mieć dodatkowo dzialalności w Polsce, o czym zresztą na początku tej dyskusji była mowa. Problem pojawia się w przypadku osób, które mają w PL np. biuro, warsztat, sklep. Ale, jeśli działalność polega na usługach niematerialnych to może być tylko w UK.
Jeśli nie mam racji to proszę o sprostowanie :)
Brunon Rumian:
założyć self employment to nie problem, tylko czy mając dział gosp w GB i w Polsce, muszę płacić ZUS polski? albo: czy mając tylko sole trader (dział gosp w GB) mogę wykonywać usługi (niematerialne) w Polsce i rozliczać się w GB - podatki i Insurance?
najlepiej byłoby mieć sole trader w GB dla małych dochodów i możliwości opłacania ichniejszego ZUS, a w Polsce drugą działalność (już nie ozusowaną) i tu odprowadzać normalne podatki....

ile czasu polscy przedsiębiorcy marnują na unikaniu opresji swojego "opiekuńczego" państwa..... :(
9.02.2012, 19:32
Katarzyna

Katarzyna Mosica Przedsiębiorca

Temat: Załóż firmę w Anglii

Brunon Rumian:
i jeszcze jedna dziwna rzecz...
dzwoniłem na wszystkie numery podane przez Panią Katarzynę :
Marble Arch Tower 55 Bryanston Street London W1H 7AJ
Numery kontaktowe: +44(0)845 299 0440, +44(0)207 868 8099, +44(0)207 868 8590,+44(0)207 723 7011

Przedstawicielstwo w Polsce : k.mosica@bfservices.co.uk +48(0)798 636 545

i nikt nie odpowiada....
wysłałem też wiadomość na golden do Pani Katarzyny oraz mail na skrzynkę - cisza.....

Panie Brunonie najmocniej przepraszam za brak odzewu !!
Prosze mi wierzyć iż nikt nigdzie nie poszedl siedziec ani tym podobne rzeczy nie miały miejsca ;)

Sporo spotkań, i chwilowy brak przenośnego netu, ot przyczyna całe dziwnej sytuacji.

Otrzymałam wiadomości od Pana i kilku innych osób za co serdecznie dziękuję i pozwole sobie przekazać kontakt do UK aby osoby najlepiej zorientowane odezwały się z odpowiedziami na wszystkie zagadnienia...

Brak odpowiedzi na tel w UK mnie równięz zaskoczył... prawdopodobnie obsługiwany jest jakiś event branżowy... stąd brak odzewu.

Natychmiast tam dzwonie i poganiam towarzystwo :)

Jeszcze raz przepraszam za brak natychmiastowego odzewu.
9.02.2012, 19:36
Katarzyna

Katarzyna Mosica Przedsiębiorca

Temat: Załóż firmę w Anglii

Natalia K.:
Z tego, co mi wiadomo, to ta druga wersja. Czyli nie trzeba mieć dodatkowo dzialalności w Polsce, o czym zresztą na początku tej dyskusji była mowa. Problem pojawia się w przypadku osób, które mają w PL np. biuro, warsztat, sklep. Ale, jeśli działalność polega na usługach niematerialnych to może być tylko w UK.
Jeśli nie mam racji to proszę o sprostowanie :)

Pani Natalio, według mojej wiedzy ma Pani absolutną rację... tylko usługi "niematerialne" sklepy internetowe, transport międzynarodowy, usługi informatyczne, szkoleniowe itp. mogą być prowadzone na terenie całej UE z siedzibą firmy np w UK. W innym przypadku należy otworzyć oddział takiej firmy "matki"w danym kraju.
9.02.2012, 19:41
Maciej

Maciej C. Tłumacz
IT/techniczny j.
angielskiego

Temat: Załóż firmę w Anglii

Natrafiłem na taki artykuł, nie wiem, na ile jest to wiarygodne, ale podaję:
http://obserwatorium.nowyekran.pl/post/51594,wielki-br...
9.02.2012, 19:51
Natalia

Natalia K. wydawca, redaktor,
instruktor jogi

Temat: Załóż firmę w Anglii

No właśnie. To jest to, czego ja osobiście się np. boję. Że ZUS, mimo iż nie ma prawa, coś wynajdzie. To samo z US. Miałam i w jednym i w drugim urzędzie sytuacje, których nie rozumiałam do końca. Czasem na moją korzyść, czasem niestety odwrotnie. Jak ostatnio np. Ponieważ mam zaległości w ZUSie, w tym m.in. z 2004 roku, pełna nadziei przeczytalam w ostatnim biuletynie ZUSu, że składki zdrowotne przedawniają się po 5 latach :)))) No to zadzwoniłam do swojego ZUSu, czy aby moje składki z 2004 roku się nie przedawniły i dowiedziałam się, że nie - bo teraz przedawniają się te z 1999 roku ?!? A to Polska właśnie ;)
Maciej Czuchnowski:
Natrafiłem na taki artykuł, nie wiem, na ile jest to wiarygodne, ale podaję:
http://obserwatorium.nowyekran.pl/post/51594,wielki-br...
9.02.2012, 20:01

konto usunięte

Temat: Załóż firmę w Anglii

Natalio - ZUS to państwo w państwie, a sądy należą też do państwa, więc co najwyżej możemy się poskarżyć na partię do sekretarza partii... :(

co do świadczenia usług niematerialnych to do końca też tego nie jestem pewien. Szkolenie odbywa się w Polsce, prowadzi się je osobiście - czyli przychód nastąpił na terenie RP. z tego co zaslyszałem (a na tym opiera się głównie interpretacja "prawa" polskiego przez przedsiębiorców nie chcących "wierzyć" urzędasom), że jest coś takiego jak "ograniczony obowiązek podatkowy" (http://zielonalinia.gov.pl/default.aspx?docId=14386) i trzeba polskie przychody rozliczyć w RP.

Podsumowując -
1. mając dwie dg w UK i RP narażamy się na szykany ZUS - link Macieja
2. mając tylko dg w UK i prowadząc biznes w RP - podpadamy pod ograniczony obowiązek podatkowy (ale, czy ZUS też?)

Konia z rzędem temu, kto wyjaśni to logicznie, spójnie i z podstawami prawnymi, a najlepiej z orzecznictwem polskiego organu sądowego :) - choć.... przeceiż ZUS i komorników to i tak g. obchodzi... :(
9.02.2012, 22:05

konto usunięte

Temat: Załóż firmę w Anglii

a jeszcze dobijając ZUS - składki przedawniają siępo 10 latach.... jeśli nie ma żadnego ruchu (skutecznego) z ich strony. Rozumiałem to jako "ściągnięcia należności", ale oni to czasem interpretują jako ..... dobrze wysłane pismo.

jeszcze jedno, jeśli się pomylisz i zapłacisz choć 1 grosz więcej - to ta nadpłata idzie na najstarsze zobowiązanie i ...... od tej daty "wpłaty" liczy się kolejne 10 lat......

dlatego założyłem sp. z o.o., zawiesiłem dg i wyrejestrowałem się z ZUS.
teraz chcę się przenieść do UK i nie wspierać tego chorego systemu - nawet gdybym miał płacić tyle samo w UK na ZUS co w RP - to wolę tam, tak nie cierpię tego (...) Zobacz więcej
9.02.2012, 22:09Zobacz dyskusje w grupie Freelance

Aktualne tematy

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Problemy i porady

Znajdź odpowiedzi na swoje pytania

Wyślij zaproszenie do