konto usunięte

Temat: Domowe Systemy Fotowoltaiczne

Temat ten jest coraz bardzej popularny, coraz wiecej pytan nasuwa sie kazdemu, ktore niestety zostaja bez odpowiedzi. Magazyn Fotowotlaiczny przygotowal wiec antykul, ktory postara sie odpowiedziec na wiekszosc pytan ile mozemy osiagnac energii instalujac panele sloneczne na naszym dachu czy w ogrodku, ile to moze kosztowac? wyjasnic w prosty sposob jak dokonac wyboru instalatora i wybrac odpowiedni system fotowoltaiczny.

Wedlug nowych przepisow Ministerstwa Gospodarki, ktore mialy wejsc w zycie 1-go stycznia, ale beda wprowadzone okolo pol roku pozniej, kazdy polski dom bedzie mogl produkowac swoja energie ze Slonca na wlasny uzytek, a nadwyzki sprzedac do sieci energetycznej po preferencyjnyh. cenach. Polska zobowiazala sie ze do 2020 roku 15% energii bedzie energia "zielona", OZE, Odnawialne Zrodla Energii z biomasy, z wiatru, geotermalna, z wody czy ze Slonca. W Niemczech wprowadzono te przepisy kilka lat wczesniej i nastapil boom na fotowoltaike, w Polsce spodziewamy sie podobnej sytuacji. W odroznieniu od innnych krajow Europy, polskie przepisy maja favoryzowac male domowe "elektrownie" i przy spadajacych cenach paneli fotowoltaicznych bedzie to osiagalne dla kazdego.
Wedlug nowych przepisow i form wsparcia poprzez zakup energii przez energetyke, zielone certifikaty i taryfy preferencyjne Fit-in-Tariff ( FiT), investycja wydana na instalacje powinna sie zwrocic w ciagu 6-ciu lat gdy inwestycje bedziemy przeprowadzali z wlasnego kapitalu lub 7-8 lat gdy czesciowo bedzie finansowane poprzez pozyczki. Koszt budowy domowej elektrowni fotowoltaicznej okresla sie teraz na poziomie 1.20-1.50 Euro za Watt jesli to beda instalacje wykonywane przez wiekszosc polskich czy niemieckich instalatorow. Koszta te mozemy znacznie obnizyc jesli bedziemy sami zarzadzli investycja, bedziemy obeznani z polskim rynkiem fotowoltaiki, z terminologia i kosztami podzespolow i wybierzemy systemy zbudowane z paneli i z czesci moze mniej znanych firm, ale takze pewnych, z taka sama gwarancja jak te z najwyzszej polki.

Najlepiej na poczatku zorientowac sie co mozemy zbudowc na naszym dachu i za ile. Aby zapoznac sie z tematyka fotowoltaiki, najprostrzym sposobem jest zaprenumerowanie magazynu fotowoltaiki a takze sledzenie informacji co dzieje sie w Polsce w tej dziedzinie. Jest duzo porzadnie prowadzonych portali energii odnawialnych. Na uwage zasluguje portal http://www.gramwzielone.pl/ oraz forum fotowoltaiczne http://www.goldenline.pl/forum/energia-solar-pv-taniej.
Oczywiscie, pytania do specjalistow w tej dziedzinie sa wskazane, ale czesto takze zostana bez odpowiedzi gdyz wiekszosc nie bedzie miala czasu na darmowe konsultacje. Jest z tego wyjscie, gdyz istnieje na Internecie kilka programow komputerowych, ktore odpowiedza nam na podstawowe pytania.
Jednym z nich jest prosty program do obliczenia ile energii otrzymamy i ile moze otrzymac pieniazkow z naszego dachu podajac jego wielkosc.

http://www.tiliaenergy.pl/

Inne, bardziej zaawansowane sluza do obliczania dokladniej ile pradu otrzymamy w zaleznosci od polozenia dachu i jego nachylenia, uzytych paneli i jak mozna zwiekszyc zyski stosujac urzadzenia do podazania za Sloncem. Program ten jest zaprojektowany przez Instytut Energii EU dla calej Europy.

http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php

Inne darmowe programy na Internecie pomocne przy planowaniu swojej instalacji

Kalkulator potrzebnej energii
http://kalkulator.fotoogniwa-sklep.pl/

SMA Sunny Design Web
http://www.sunnydesignweb.com
http://www.sma.de/en/products/plant-planning/sunny-des...

Innym wyjsciem jest zakup na Alibaba.com ksiazki "Solar Design" by Neil Kaminar i wraz z ksiazka otrzymamy CD z programami SolarSizer i WireSizer. Ksiazka i programy sa w jezyku angielskim.
Ta ksiazka i program w zupelnosci wystarczy dla zaprojektowania naszego malego systemu PV bez potrzeby zatrudniania inzyniera.

Prosze "pobawic" sie tymi programami wpisujac rozne dane i porownujac wyniki.

Projektowanie domowych instalacji w Polsce jest troche inne niz na swiecie. Podchodzimy do tego bardziej ekonomicznie i liczymy na zyski ze sprzedazy energii, dopiero nastepnym celem jest oszczednosc. Dlatego najbardzej wybieralnym systemem bedzie system dachowy 10 kW, dla ktorych proponowana jest najwyzsza stawka 1.30 zl za kazda kilowatogodzine wyprodukowanej energii oraz 40kW - maksymalna wielkosc naszej elektrowni do ktorej nie bedzie potrzebne zakladanie firmy i skladanie deklaracji dzialalnosci gospodarczej, W polskich realiach najbardziej popularne beda systemy podlaczone do sieci energetycznej (on-grid) gdzie produkowana przez nas energia jest sprzedawana dla energetyki a jest ona produkowana najwiecej kolo poludnia gdy jestesmy w pracy i nasze zapotrzebowanie na prad jest male. Natomiast w godzinach wieczorowych i w nocy bedziemy pobierali tanszy prad z sieci, zreszta nasz system w tym czasie bez Sonca produkuje prawie nic. Taki system jest tez tanszy niz autonomiczny bez podlaczenia do sieci ( off-grid) gdyz nie ma potrzeby kupowania drogich akumulatorow, ktore musza byc wymieniane po 2-4 latach uzytkowania.

Jesli wiec jestesmy zdecydowani na istalacje fotowoltaiczna na naszym dachu czy na dzialce, nalezy w lokalnej energetyce wypelnic wniosek o podlaczenie do sieci i uiscic oplaty 30zl/kW lub wybrac inzyniera czy firme ktora bedzie prowadzila caly projekt. Energetyka ma 30 dni na odpowiedz, ale jesli to bedzie wiekszy system powyzej 100kW, bedzie to 150-180 dni.
Z interpretacji Ministerstwa Finansów oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że zgodnie z obecnym stanem prawnym naziemne i dachowe instalacje fotowoltaiczne nie są budowlami i w związku z tym na ich postawienie nie jest potrzebne pozwolenie budowlane. Może się więc wydawać, że skoro na budowę farmy fotowoltaicznej nie będzie potrzebne pozwolenie budowlane, tego rodzaju konstrukcja nie jest budowlą i nie powinna być opodatkowana podatkiem od budowli (maks. 2% jej wartości).

Wskazane jest jednak inspekcja naszego dachu czy wytrzyma dodatkowe obciazene.

Inzynierowie fotowoltaiki uzywaja bardziej skomplikowanych i drogich programow komputerowych jak Solinvest, pierwszy program w jezyku polskim. Inne programy to PV SOL, PVSYST plus kilka innych ktorych analize mozna znalezc na portalu GramwZielone.pl. Programy te sa pomocne w projektowaniu systemow PV, ale zaden z nich nie zastapi praktycznej wiedzy inzyniera ktory musi wziac pod uwage wszystkie niuanse naszej przyszlej instalacji dachowej czy farmy.

Dokladnej informacji ile nasz system wyprodukuje energii jest jeszcze niemozliwe do obliczenia, bedzie nadal przyblizony +/-10%. Nie ma jeszcze w Polskiej dokladnych danych meteorologicznych ( oprocz 10 miejsc w programie PV SOL) jakie jest naslonecznienie w danym miescu, ile mamy dni pochmurnych, ile deszczowych, zamglonych, jakie mozemy miec zacienienia. Aby odtrzymac dokladnie dane, musimy wziac take pod uwage odbicia Slonca od tafli wody, od innych budynkow, zacienienie od drzew i innych obiektow ( tzw współczynniki albedo), obliczyc w zaleznosci czy mamy powierzchnie czarna czy biala, plaska czy nachylona i w jakim kierunku, czy nasz dach jest zwrocony na poludnie i pod jakim katem, Podstawowe dane meterologiczne to tylko ile godzin dzennie mamy slonca w zaleznosci od miesiaca. Inzynier ktory bedzie projektowal nasz system musi zobaczyc dzialke czy dom gdzie chcemy zaistalowac nasz system i po obliczeniach poda nam dane przyblizone z bleden powiedzmy 10% lub wiekszym, Jezli inzynierowi bedzie zalezalo na otrzymaniu pracy, obliczy ze nasz system bedzie bardzej ekonomiczny, bardziej optymistyczny i oczywiscie z wiekszym mozliwym bledem.

Nasz dach moze byc plaski lub pod duzym katem i aby uzyskac wiecej energii panele sloneczne powinny byc polozone jak najbardzej prostopadle do Slonca. Niekiedy moze sie takze oplacac zastowanie urzadzen "tracking" czy pozycjonujacych polozenie paneli i podazajacych za Sloncem. Systemow "tracking" stosuje sie raczej na instalacjach naziemnych niz na dachach gdyz wymagaja mocniejszych zamocowan i zabezpieczen od silnego wiatru oraz sa ruchome, czyli bardziej zawodne i wymagajace czestrzej inspekcji i serwisu. Dodanie kilku dodatkowych paneli moze byc tez bardziej ekonomiczne niz istalacje samopozycjonujace sie.

Inzynier dokonujac inspekcji dachu czy dzialki zasugeruje takze jaki system montazowy nalezy uzyc. Mocowanie paneli fotowoltaicznych w ramach jest juz standartowe, ale mocowanie ram na dachach jest juz zalezne od typu naszego dachu. Nasz dach moze miec dachowke ceramiczna, pape, blache trapezoidalna czy blachodachowka, moze byc plaski lub pochyly i nalezy uzyc takich stelazy aby nie naruszyc struktury dachu i aby nie zaczal przeciekac.

Innym nie mniej waznym czynnikiem aby nasza inwestycja byla bardziej oplacalna jest przeprowadzenie analizy poboru pradu i postarac sie obnizyc to. Trzeba sprawdzic ile kWh pobiera nasza lodowka, kuchenka czy pralka i byc moze trzeba je bedzie wymienic na nowsze bardzej ekonomiczne modele. Nalezaloby takze wymienic wszyskie zarowki na LED, bardzej ekonomiczne. Jezeli wiec chociaz czesciowo dom bedzie ogrzewany elektrycznie, nalezy sprawdzic okna, drzwi i jesli mozliwe to uszczelnic je lub wymienic na bardziej szczelne.

Nastepnym stopniem w projekcie bedzie tak zaprojektowac nasz system, aby zminimalizowac straty, Niektore straty sa niemozliwe do obnizenia, jak np strata krystalicznosci paneli fotowoltaicznych ktore okresla sie jako straty wyprodukowego pradu do 80% po 25-ciu latach uzytkowania paneli. Inne straty to straty kabli, inwerterow. Nalezy tak rozmiescic nasze panele, aby uzyc jak najkrotsze kable o odpowiedniej srednicy. W wyborze kabli najwazniejsze jest bezpieczenstwo, potem obnizenie napiecia, dopiero potem staty mocy. Nalezy takze tak zaprojektowac rozmieszczenie paneli, aby nie grzaly sie zbytnio gdyz przy wyzszej temperaturze wydajnosc paneli znacznie spada.
Nastepnym krokiem inzyniera bedzie dobranie inwerterow, zrobienie planu rozstawienia paneli w rzedach ktora bedzie potrzebna dla energetyki oraz dla zgloszenie naszej instalacji w starostwie czy gminie oraz dla ekipy motujacej system. Inzynier powinien tez zaprojektowac taki system bezpiecznikow ktory automatycznie wylaczalby sie w przypadku przeciążona czy zabezpieczal przed wyladowaniami atmosferycznymi.
Bardzo dobrym rozwiazniem jest takze zamontować system monitorujący, który będzie nam analizował produkcję. Moze to byc system ktory bedzie dostepny poprzez Internet.

Caly czas mowimy ze ma to zrobic "Inzynier fotowoltaiki", co rzeczywiscie nie zawsze musi byc prawda. W tej dziedzinie nie ma potrzeby znajomosc calek, rozniczek czy macierzy, nie potrzeba wyzszej inteligencja czy abstrakcyjnego myslenia. Techniczne srednie wyksztalcenie, najlepiej w dziedzinie elektryki czy energetyki oraz znajomosc prawa Ohma w zupelnosci wystarczy, a doswiadczenie w instalowaniu systemow fotowoltaicznych jest bezwzglednie potrzebne. Jest to nowa dziedzina, wiec wiekszosc instalatorow bedzie mialo 1-2-??4-letnie doswiadczenie, co w zupelnosci wystarczy ale takze nie wymaga wynagrodzen rownych czy wiekszych od wynagrodzen doktorow nauk scislych. Polscy instalatorzy wyceniaja swoje uslugi na poziomie 50-60 Euro za kW, co przy 40kW daje juz 2000 Euro, a ta prace 3-osobowa ekipa moze wykonac w 5 dni.
W Niemczech juz mozna znalezc firmy ktore wyceniaja 30 Euro za kW. Sa to wynagrodzenia kilkakrotnie przewyzszajace srednie polskie. Przy malych instalacjach mozna to przelknac, ale przy wiekszych jest juz duze pole do negocjacji. Instalatorzy licza takze na sprzedaz swoich urzadzen na ktorych moga miec 30-35-procentowa marze, a te kwoty moga juz byc znaczne.
Teofil Jakubik

Teofil Jakubik właściciel, PHUP
MAGOT

Temat: Domowe Systemy Fotowoltaiczne

Jan wielkie dzięki za TWOJĄ inwencję i pomimo wielu krytyk jakie mogłem przeczytać na Twój temat to jednak Ty robisz sie na naszego przewodnika po PV. To TY robisz kurz a my go wdychamy . Dziekuję. Nie wstydzę się ,że Cię podglądam. magtot55

konto usunięte

Temat: Domowe Systemy Fotowoltaiczne

Dzieki za dobre slowo.

Nie chce nikomu zabierac chleba i pracy ale wydaje mi sie ze istnieje zapotrzebowanie na tego typu informacje. A wszystko zaczelo sie od tego, ze szukalem informacji jak zrobic swoja mala elektrownie i na moje ogloszenie ze szukam kogos kto przeprowadzic papierkowy proces podlaczenia do sieci otrzymalem wycene 120 - 130 000 zlotych. Jak widac, takich jak ja jest duzo wiecej. Cenie opinie guru w tej dziedzinie, chce takze od nich jak najwiecej sie nauczyc. Oni zawsze bede mieli prace i swoich klientow. Mam jednak nadzieje ze swoimi wypocinami duzo wiecej ludzi przekona sie ze to nie jest zadna technologia z kosmosu i zdecyduje sie na zainwestowanie w swoja wlasna domowa elektrownie.

Przytocze opine mojego klienta, instalatora PV z duzym doswiadczeniem z Niemiec:

"Problem jest w tym że pewna grupa ludzi chce stosować ceny z początku wieku, tłumacząc klientowi że różnica wynika z jakości usług i materiałów. Rynek zachodni przyniesie nam rzeszę firm mających ogromne możliwości, wiedzę i niskie ceny, w niemieckiej firmie za projekt mogę zapłacić 25-30€ za kWp dostanę TUV, gwarancję, dozór... A w Polsce słyszę ceny 60€ za sam projekt. Tak samo będzie z cenami modułów i falowników.

Widzę podział na naszym rynku na 3 grupy klientów:

1- Chce kupić cały zestaw od a-z, produkt i wykonawca z rekomendacją (najczęściej mówią ze z Chin nic nie kupią, po zobaczeniu różnicy cenowej zaczynają się przekonywać :) )
2- Chce kupić tanio, tanio zbudować i najważniejszym czynnikiem jest Tanio!
3- Sam sobie kupi, szwagier mu zmontuje (szwagier robił najczęściej w Niemczech przy PV) szuka tylko informacji jak ma to zrobić.
I żeby było śmieszniej mam wrażenie że rynek jest równo podzielony przez te 3grupy, istnieje duża szansa sprzedaży materiału i usług dla całej trójcy"

Pracujemy nad naszym portalem fotowoltaicznym http://www.pvtaniej.com.

Chcielibysmy zrobic z niego "Serce" polskiej fotowoltaiki. Bedzie tam takze
miesce - aukcje, rynek kupna-sprzedazy gdzie kazdy bedzie mogl oglosic swoje urzadzenia czy uslugi fotowoltaiczne na sprzedaz a takze poszukac i kupic potrzebny sprzet. Nadal w powijakach jest w Polsce rynek oswietlen ulic opartych na energii ze slonca, to takze przyszlosc.

Polski rynek fotowoltaiczny dopiero sie rozwija, jest miejsce dla wszystkich.

Następna dyskusja:

Polskei firmy instalujace s...




Wyślij zaproszenie do