Arkadiusz Mariusz S.

Arkadiusz Mariusz S. Kancelaria Prawna
Spółka Cywilna w
Poznaniu

Temat: Opłaty za czynności komornika

Opłaty za czynności komornika

Określono stawki opłat za pozaegzekucyjne czynności komornicze. Będą one obowiązywać od dnia 29 marca br.

Stawki opublikowano w Dzienniku Ustaw z 14 marca br., w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 marca 2006 r. w sprawie wysokości opłat za czynności komorników niebędące czynnościami egzekucyjnymi (Dz. U. Nr 42 poz. 289).
Zgodnie z rozporządzeniem opłatę stałą w wysokości 3% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, ogłaszanego przez Prezesa GUS na podstawie art. 5 ust. 7 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, komornik pobiera za każdą rozpoczętą godzinę następujących czynności:
1) licytacji na zlecenie zastawnika przedmiotu zastawu rejestrowego;
2) sprawowania, na wniosek organizatora licytacji, urzędowego nadzoru nad dobrowolnymi publicznymi licytacjami, z przybiciem najniższej lub najwyższej oferty.
Jeśli dana czynność trwa ponad jeden dzień, to opłata za każdy następny dzień przypada w połowie powyżej określonej wysokości.
Ten sam wskaźnik służy do określenia wysokości opłat za inne czynności. A są to:
1) wprowadzenie syndyka masy upadłości lub zarządcy w posiadanie majątku upadłego (25%),
2) doręczenia zawiadomień sądowych, obwieszczeń, protestów i zażaleń oraz innych dokumentów za potwierdzeniem odbioru i oznaczeniem daty (1%),
3) za każdą rozpoczętą godzinę sporządzenia protokołu stanu faktycznego przed wszczęciem procesu sądowego lub przed wydaniem orzeczenia na zarządzenie sądu lub prokuratora (3%),
4) za każdą rozpoczętą godzinę czynności niebędących czynnościami egzekucyjnymi, a przewidzianych przez obowiązujące przepisy prawa i niewymienionych w rozporządzeniu (3%).
O projekcie rozporządzenia pisaliśmy w „Aktualnościach - Zawody Prawnicze” z dnia 7 i 25 listopada 2005 r.