Marcin

Marcin Nowak Rynki zagraniczne

Temat: Taobao – chińskie Allegro CRI

Taobao – chińskie Allegro CRI

Chiny mogą się pochwalić nie tylko największą na świecie liczbą mieszkańców, ale też największą liczbą obywateli świata wirtualnego. Użytkowników globalnej sieci jest w Chinach ponad 350 milionów, czyli więcej niż mieszkańców większości państw świata, w tym Stanów Zjednoczonych, Indonezji czy Rosji.

Nic zatem dziwnego, że związane z internetem i oferowane przez internet usługi są w Chinach bardzo rozwinięte. Tzw. e-biznes (czyli biznes elektroniczny) ma tu ogromny rynek, który w dodatku dynamicznie się rozszerza. Chińscy internauci korzystają oczywiście także z najbardziej znanych globalnych serwisów, ale największą popularnością cieszą się serwisy rodzime.

Nikt w Polsce raczej nie słyszał o „Kaixin Wang", ale w Chinach to najpopularniejszy serwis społecznościowy. Nazwa „Dangdang" też brzmi dla Europejczyków obco. Tutaj każdy internauta wie, że chodzi o największą w Chinach księgarnię internetową. Ogromną popularnością cieszy się też „Taobao". Nazwę tę można przetłumaczyć w przybliżeniu jako „poszukiwanie skarbów". Kryje się pod nią największy w Chinach i całym regionie Azji-Pacyfiku serwis aukcyjny, przypominający polskie Allegro.

Portal Taobao powstał w roku 2003 jako inwestycja serwisu Alibaba – znanego portalu służącego firmom do poszukiwań dostawców najróżniejszych produktów. W ciągu kilku lat Taobao stało się prawdziwą potęgą. Na koniec roku 2008 miało prawie 100 milionów zarejestrowanych użytkowników, a łączna wartość dokonanych w tym serwisie w 2008 roku transakcji sięgnęła 100 miliardów juanów, czyli około 14,5 miliarda dolarów amerykańskich. Tym samym Taobao opanowało aż 80% chińskiego rynku zakupów dokonywanych przez internet.

Na stronach Taobao oferowane jest niemal wszystko, co można sobie wyobrazić: samochody, meble, ubrania, sprzęt elektroniczny, książki i płyty – wymieniać by można bez końca. Handlują tu nie tylko indywidualni użytkownicy, ale także wiele firm szukających efektywnych kanałów dostępu do klientów.

Kiedy w roku 1999 przeprowadzono w Pekinie, Szanghaju i Kantonie eksperyment mający sprawdzić, jak poradzą sobie zamknięci w szklanych pokojach ludzie dysponujący tylko pieniędzmi i dostępem do internetu, okazało się, że wystawiono ich na ciężką próbę. Eksperyment trwał 72 godziny – były to dla jego uczestników 3 bardzo trudne doby. Wtedy jednak nie było Taobao. Dziś mogliby za pośrednictwem tego serwisu zaopatrzyć się we wszystko, co byłoby im potrzebne.

Serwis dysponuje własnym systemem płatności internetowych, które ułatwiać mają zawieranie transakcji między sprzedającymi a kupującymi. Powstał on w roku 2004 i stał się wkrótce tak popularny, że płatności dokonywane za jego pośrednictwem akceptuje dziś wiele chińskich sklepów internetowych, nie tylko macierzysty serwis Taobao. Każdego dnia system ten obsługuje ponad 2 miliony transakcji.

Podobnie jak inne internetowe serwisy akucyjne działające na całym świecie, Taobao jest znakomitą platformą do podjęcia i rozwijania indywidualnej działalności gospodarczej. Ponad 300 tysięcy osób prowadzi w ramach tego serwisu swoje małe sklepy internetowe, które stanowią ich jedyne lub podstawowe źródło utrzymania.

Rozwój Taobao radykalnie zmienił codzienne przyzwyczajenia wielu Chińczyków, zwłaszcza młodych i nieźle zarabiających „białych kołnierzyków" z wielkich miast. Po pracy często nie mają już ochoty chodzić po sklepach, żeby zrobić zakupy. Kupują więc na Taobao – wielkim wirtualnym targowisku, po którym codziennie „kręci się" tylu ludzi, ilu w tzw. „realu" odwiedza 600 dużych centrów handlowych.

W roku 2007 kupili oni na Taobao m.in. 90 milionów opakowań kosmetyków, 73 miliony kart z doładowaniem do telefonów komórkowych, 60 milionów sztuk odzieży, 14 milionów zabawek, 8 milionów sztuk sprzętu AGD, tyle samo bukietów kwiatów, a nawet 3,6 miliona woreczków mleka w proszku.

Jak widać, Taobao to nie tylko platforma dla pasjonatów i kolekcjonerów polujących na prawdziwe „skarby". To po prostu gigantyczny sklep, w którym prawie każdy zaopatrzyć się może w prawie wszystko. Nie będzie chyba przesadą stwierdzenie, że Taobao to okręt flagowy chińskiego handlu elektronicznego.

http://polish.cri.cn/581/2010/03/03/162s98410.htm

------------------------------------------------------------

Jak kupować na Taobao

Taobao.com http://translate.google.pl/translate?u=http%3A%2F%2Fta... jest największym na świecie serwisem B2C.

Teraz możesz realizować zakupy bezpiecznie z Taobao:

- prześlij link z produktem,
- otrzymasz wycenę całkowitą produktu z wysyłką,
- sprawdź i potwierdź prawidłowość produktu,
- opłać przesyłkę,
- odbierz przesyłkę od kuriera.

Więcej: moqchina@gmail.com

Podobne: http://Taobao.Dropshipper.pl

http://Taobao.com.pl

http://Taobao.4e-com.com

http://Aliexpress.4e-com.com

http://Aladyns.com i inneMarcin Nowak edytował(a) ten post dnia 23.05.10 o godzinie 14:30
7.03.2010, 07:21
Marcin

Marcin Nowak Rynki zagraniczne

Temat: Taobao – chińskie Allegro CRI

Zakupy na Taobao

Taobao.com http://translate.google.pl/translate?u=http%3A%2F%2Fta... jest największym na świecie serwisem B2C.

Teraz możesz realizować zakupy bezpiecznie z Taobao:

- prześlij link z produktem,
- otrzymasz wycenę całkowitą produktu z wysyłką,
- sprawdź i potwierdź prawidłowość produktu,
- opłać przesyłkę,
- odbierz przesyłkę od kuriera.

Więcej: moqchina@gmail.com

Podobne: http://Dropshoper.euMarcin Nowak edytował(a) ten post dnia 16.05.11 o godzinie 08:59
23.05.2010, 14:28

konto usunięte

Temat: Taobao – chińskie Allegro CRI

Chiny moga pochwalic sie Taobao... i moga pochwalic sie iloscia podrob tam sprzedawanych.

Jesli podejmujesz takie ryzyko w imieniu klienta i masz zamiar zakupywac dla niego produkty na Taobao, to szczescia Ci zycze. Wiekszosc produktow w dobrych cenach na tym portalu to podrobki, klient zaplaci Tobie, ty mu wyslesz, ale on potem odpowie.

Innych rzeczy z Taobao nie oplaca sie importowac.

Zebys nie mial watpliwosci, jeden z najwyzszych managerow w tej spolce nalezacej do alibaby, to moj serdeczny przyjaciel; i wiem o czym mowie.

Takimi postami ladujesz ludzi w kanal, bo tylko oni za (...) Zobacz więcej
24.05.2010, 15:34
Marcin

Marcin Nowak Rynki zagraniczne

Temat: Taobao – chińskie Allegro CRI

Jeśli chodzi o produkty z Taobao, nigdy nie wysyłamy tzw. podróbek, czy też kopii produktów markowych, także samych produktów markowych, bo doskonale my jak i nasi klienci wiedzą jakie są procedury.

W przypadku Taobao nie ma mowy o imporcie, chodzi o pojedyncze produkty, które klient chce zakupić w jednym z licznych e-sklepów.

Aby uniknąć jakiegokolwiek ryzyka ze strony dostawcy, towar zostaje zakupiony w Chinach, tam sprawdzony i dopiero wtedy wysłany do Polski.

Oczywiście z międzynarodowym handlem internetowym wiąże się zawsze ryzyko, ale e-commerce to przyszłość całego handlu, trzeba tylko wypracowywać nowe procedury dostosowane do warunków.

Pozdrawiam, MarcinMarcin Nowak edytował(a) ten post dnia 24.05.10 o godzinie 18:07
24.05.2010, 18:02
Tomasz

Tomasz Bzdek media planner buyer,
Star Media

Temat: Taobao – chińskie Allegro CRI

Witam
Czy możesz mi podesłac więcej wyjaśnień na private. (...) Zobacz więcej
13.05.2011, 16:03

Następna dyskusja:

Znane chińskie firmy - CRI
Przeglądaj dyskusje w tej grupie

Setki wypowiedzi

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Pytania i odpowiedzi

Znajdź odpowiedź na swoje pytanie

Wyślij zaproszenie do