Temat: Praca przy komputerze

Mam takie pytanie czy obserwacja monitora np. telewizji przemysłowej lub obserwacja monitora od komputera jest pracą (...) Zobacz więcej
19.07.2009, 22:09
Piotr

Piotr D. w czym mogę pomóc?

Temat: Praca przy komputerze

nie
20.07.2009, 08:33
Grażyna

Grażyna T. specjalista d/s
bhp,pasjonatka magii
roślin - zapraszam
d...

Temat: Praca przy komputerze

(§ 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe – Dz.U. nr 148, poz. 973).
tak
http://www.prawo-pracy.pl/praca_przy_monitorze_ekranow...Grażyna T. edytował(a) ten post dnia 20.07.09 o godzinie 09:52
20.07.2009, 09:32
Fabian

Fabian Cieślik Facilities Manager

Temat: Praca przy komputerze

tak
http://www.prawo-pracy.pl/praca_przy_monitorze_ekranow...

Grażyno, artykuł, który przytoczyłaś mówi zupełnie co innego:

"...W następnej części wypowiedzi J. Kowalski stwierdza, że praca polegająca wyłącznie na obserwacji za pośrednictwem monitorów ekranowych zainstalowanych w systemie telewizji przemysłowej np. terenu wokół obiektu budowlanego lub pomieszczeń w tym obiekcie czy pozyskaniu informacji źródłowych z zakresu określonej tematyki bez ich przetwarzania w ramach programu komputerowego – nie może być uznana za pracę wykonywaną na stanowiskach, o których mowa w cyt. rozporządzeniu."

To jak to jest? ;)))

Uczulam natomiast na stwierdzenie zawarte w tymże artykule dot. stosowania wykładni:

"...Z wykładnią tą jako poprawną trzeba się zgodzić, tym bardziej, że jeśli założyć, iż J. Kowalski działa z upoważnienia ministra ds. pracy, to wykładnia ta jako autentyczna (pochodząca od organu, który rozporządzenie wydał) ma charakter wiążący."

O tym, czy dany przepis ma zastosowanie decyduje tylko sąd a nie organy wydające rozporządzenia. Wykładnie, interpretacje nie są prawem. Bezpieczniej poszukać gdzieś w orzeczeniach sądów dot. pracy z monitorami ekranowymi.
20.07.2009, 10:31
Piotr

Piotr D. w czym mogę pomóc?

Temat: Praca przy komputerze

Sraty-taty...Czyli praca realizatora dźwiękowca w studio nagrań (patrzy na monitor), ochroniarza (a, już było), majstra-operatora wytwórni mas bitumicznych i wielu innych patrzących w cudowne 14-21 cali to praca przy monitorze? I niesie dla pracodawcy konsekwencje? Finansowe, organizacyjne itd(m2 powierzchni, oświetlenie - ilość lx, zakup okularów)?
Nie mylmy uciążliwości(pozycja wymuszona) konieczności patrzenia w ekranik od zespołu (chorobowego)pracy przy monitorze ekranowym (te różne cieśnie nadgarstków i nerwice wywołane ciągłym zawieszaniem się (...) Zobacz więcej
20.07.2009, 10:48
Grażyna

Grażyna T. specjalista d/s
bhp,pasjonatka magii
roślin - zapraszam
d...

Temat: Praca przy komputerze

Fabian Cieślik:
tak
http://www.prawo-pracy.pl/praca_przy_monitorze_ekranow...

Grażyno, artykuł, który przytoczyłaś mówi zupełnie co innego:

"...W następnej części wypowiedzi J. Kowalski stwierdza, że praca polegająca wyłącznie na obserwacji za pośrednictwem monitorów ekranowych zainstalowanych w systemie telewizji przemysłowej np. terenu wokół obiektu budowlanego lub pomieszczeń w tym obiekcie czy pozyskaniu informacji źródłowych z zakresu określonej tematyki bez ich przetwarzania w ramach programu komputerowego – nie może być uznana za pracę wykonywaną na stanowiskach, o których mowa w cyt. rozporządzeniu."

To jak to jest? ;)))

Uczulam natomiast na stwierdzenie zawarte w tymże artykule dot. stosowania wykładni:

"...Z wykładnią tą jako poprawną trzeba się zgodzić, tym bardziej, że jeśli założyć, iż J. Kowalski działa z upoważnienia ministra ds. pracy, to wykładnia ta jako autentyczna (pochodząca od organu, który rozporządzenie wydał) ma charakter wiążący."

O tym, czy dany przepis ma zastosowanie decyduje tylko sąd a nie organy wydające rozporządzenia. Wykładnie, interpretacje nie są prawem. Bezpieczniej poszukać gdzieś w orzeczeniach sądów dot. pracy z monitorami ekranowymi.


na końcu artykułu napisano ;

''Reasumując, np. ochroniarz którego praca polega na stałym śledzeniu monitora lub monitorów ekranowych, na których ukazywany jest obszar objęty jego kontrolą, ma prawo do okularów korygujących wzrok, zgodnie z § 8 ust. 2 cyt. rozporządzenia.''

a od siebie dodam podstawa jest;
ocena ryzyka zawodowego
bo ochroniarz a ochroniarz jest czasami wieka różnica
20.07.2009, 11:31
Piotr

Piotr D. w czym mogę pomóc?

Temat: Praca przy komputerze

No to trafiony - zatopiony...

I dodam tylko: ja - pracownik: walczę o swoje i cytuję artykuł, ja - pracodawca: cytuję rozporzadzenie i wysyłam pracownika (...) Zobacz więcej
20.07.2009, 11:38
Grażyna

Grażyna T. specjalista d/s
bhp,pasjonatka magii
roślin - zapraszam
d...

Temat: Praca przy komputerze

wysłać zawsze może... a walczyć warto, w ostateczności (...) Zobacz więcej
20.07.2009, 11:43
Piotr

Piotr D. w czym mogę pomóc?

Temat: Praca przy komputerze

No fajnie, tylko czy Radek uzyskał odpowiedź na pytanie?
Bo są 3 "opcje wariantowe"
1. nie, nie jest
2. tak, owszem jest
3. zaczekamy na sąd

no i czwarta...Radek, weź nie zawracaj sobie (...) Zobacz więcej
20.07.2009, 11:47
Grażyna

Grażyna T. specjalista d/s
bhp,pasjonatka magii
roślin - zapraszam
d...

Temat: Praca przy komputerze

no to może niech zacznie od (...) Zobacz więcej
20.07.2009, 12:04
Fabian

Fabian Cieślik Facilities Manager

Temat: Praca przy komputerze

Grażyna T.:
no to może niech zacznie od oceny ryzyka..

Grażyna, słuszna uwaga!
Również popieram ocenę ryzyka ;)))
20.07.2009, 16:34

Temat: Praca przy komputerze

to nie jest takie proste bo jest to problem który mnie nurtuje już od dłuższego czasu i nikt jednoznacznie nie umie mi odpowiedzieć a odnośnie publikacji to znalazłem już dwie jedna przytaczana powyżej tzn dyrektora departamentu pracy Kowalskiego a druga autorstwa Tadeusza M. Nycza która nie pozostawia suchej nitki na tej pierwszej. A wracając do sedna mamy w firmie monitory które służą do obserwacji przejazdów kolejowych i takie które śledzą przejeżdżające pociągi taki specjalny program nazwijmy go graficznym. I problem jest bo się ludzie burzą. Odnośnie oceny ryzyka jest zrobiona chociaż teraz przerabiamy bo się Centrali zamarzyła inna metoda. Także moim skromnym zdaniem rozporządzenie jest już delikatnie nie aktualne a nie ma takiego mądrego który jednoznacznie by (...) Zobacz więcej
20.07.2009, 20:13
Tomasz

Tomasz Żółtowski specjalista d/s bhp,
inspektor ochrony
ppoż

Temat: Praca przy komputerze

Zgadzam się z Piotrem. Trzymając się ściśle rozporządzenia to nie i jest problem z wieloma stanowiskami wyposażonymi w monitory. Rozporzadzenie jest już niedostosowane w wielu elementach ma przeciaż ponad 10 lat i nie dotrzymuje kroku powszechnej informatyzacji. Trzymając sie ściśle to przeciez laptop nie powinien byc na wyposażeniu stanowiska ( bo komputer to jednostka, klawiatura, monitor i urządzenia peryferyjne), nie wspomina sie o regulowanych podłokietnikach ( czyli fotel za stówę i jest ok ) i jeszcze wiele innych rzeczy się tu znajdzie. Co do oceny to jaką metodą ocenić "rzeczywiste" a nie "szacunkowe" obciążenia wzroku? Jakie są różnice w obciążeniach i jak je określić między pracą z tekstem ma monitorze a obserwacją obrazu z kamer. Czy pracownik stacił wzrok od obserwacji obrazu z kamer czy od ogladania po nocach telewizji w domu - pewnie od tego oczy go nie bolą!.
BHP to powinien byc przede wszystkim zdrowy rozsądek. Ciekawy jestem ilu pracowników pracujących z montorami ma pogorszenie ostrości widzenia czy schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego nabyte w pracy a ilu od od siedzenia przy kompie w domu ( moze jeszcze z laptopem w łóżku)- tego pewnie nikt nie badał.Tomasz Żółtowski edytował(a) ten post dnia 20.07.09 o godzinie 22:15
20.07.2009, 22:13

konto usunięte

Temat: Praca przy komputerze

a co myślicie o monitorach w służbie zdrowia ? (np. w szpitalu na oddziałach intensywnego nadzoru ) Czy praca pielęgniarki, która spędza kilka godzin obserwują diagramy też nie jest pracą przy monitorzez zgodnie z (...) Zobacz więcej
20.07.2009, 22:24
Piotr

Piotr D. w czym mogę pomóc?

Temat: Praca przy komputerze

Koleżanki i Koledzy!
Kiedyś przeczytałem ministerialna opinie na temat X. Brzmiała ona w skrócie tak: "W przypadkach nie uregulowanych przedmiotowym zarządzeniem, należy kierować się zdrowym rozsądkiem".
Czyli...co? Przedmiotowe zarządzenie nijak się ma do rozumu?
Nasza praca jest fajna: możemy się "poprzekomarzać", odpowiadać na pytania "jak myślicie ?", "jaka jest wasza opinia?". Tylko, że bez względu na to, czy prawo nadąża za życiem, technologią itp czy nie - musimy tegoż prawa przestrzegać. Na dzień dzisiejszy obowiązuje radosne ponad 10 letnie rozporządzenie. I tam stoi co Tomek zauważył. I żadne małe ekraniki, monitory medyczne, w obrabiarkach numerycznych i ekrany telewizji przemysłowej jako monitory ekranowe w swietle rozporządzenia nie są. Teraz pytanie: co ma wykazać ocena ryzyka (a jest to zupełnie inne pytanie)? Bo jesli szefunio chce poznać opinie , jakże cenną, służby bhp - to jasne: ludzie cierpią, trza im dać to i owo, fotele, hamaki i zgrzewkę mineralnej. Ale jeśli szefunio zada pytanie jak na wstępie: są czy nie? to odpowiadając: TAK SĄ - narażamy się na niezgodność prawną. W takim państwie żyjemy i pracujemy. I nie ma to nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem...
A skoro już się dorwałem do klawiatury: Czy Panowie z Ministerstwa są dla (...) Zobacz więcej
21.07.2009, 08:38
Ewa

Ewa K. Kier. Wydz. BHP

Temat: Praca przy komputerze

Piotr D.:
Czy Panowie z Ministerstwa są dla Was autorytetami?

Panowie z Ministerstwa (ktore bylo tworcą przepisu - jesli o takim Ministerstwie mowisz;-) SĄ autorytetami bo ich wykładnia/interpretacja przepisu jest wiążąca. A nie autorow przeroznych artykulów, lub kazdego z nas.... ;)
Jako, ze nikt nie wie lepiej "co poeta chcial przez to powiedziec" niz sam poeta, prawda...? (choc i to czasem wątpliwe "na chlopski rozum";-)
31.07.2009, 22:47

Temat: Praca przy komputerze

Ewo, w sprawie strażaków też niby poeta miał co innego na myśli niż chciał przekazać. Dopóki nie ma prawomocnego orzeczenia Sądu lub zmiany w ustawie tudzież rozporządzeniu, ciężko jest ten przypadek zinterpretować.

Zgadzam się z Grażyną, trzeba spojrzeć w ocenę ryzyka, jeśli teraz ją aktualizujecie i uznacie za stosowne uznać lub nie uznać danej pracy za pracę przy monitorze ( nie mylić z pracą przy komputerze). To będzie chyba najbardziej wiążące...Marek Spiżewski edytował(a) ten post dnia 19.08.09 o godzinie 17:38
19.08.2009, 17:37
Ewa

Ewa K. Kier. Wydz. BHP

Temat: Praca przy komputerze

Moim zdaniem - trzeba spojrzec w zapisy Rozporządzenia, ktore wyraznie precyzuje JAKICH stanowisk pracy dotyczy.
Czyli - z czego powinno skladac sie stanowisko pracy, zeby pod te wszystkie przepisy podlegalo.
Z pewnoscia same monitory, ktore sa przedmiotem obserwacji NIE spelniaja owych kryteriow, wobec czego - zapisy Rozporządzenia NIE dotyczą takich stanowisk pracy i nie powodują tym samym ŻADNYCH, konkretnych, wynikajacych z tego Rozp. obowiazkow po (...) Zobacz więcej
24.08.2009, 20:16

Następna dyskusja:

Wypadki przy pracy




Przeglądaj dyskusje w tej grupie

Setki wypowiedzi

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Pytania i odpowiedzi

Znajdź odpowiedź na swoje pytanie

Wyślij zaproszenie do