Krzysztof

Krzysztof K. Inspektor BHP,
Ochr.Ppoż i OC

Temat: Praca - Inspektor ds. BHP

Jacku
Nie stop dla molochów - niech sobie funkcjonują - tylko STOP dla warunków pracy - jakie panuja w tych molochach. Niestety po części jest to efekt przyzwolenia pracowników na takie warunki pracy.
Likwidując je, wzrośnie bezrobocie - a nie lepiej stworzyć w nich wreszcie uczciwe (...) Zobacz więcej
14.05.2008, 16:32
Marcin

Marcin S. Kierownik ds.
Zarządzania BHP -
Dział Zarządzania
BHP

Temat: Praca - Inspektor ds. BHP

Heh... czytam z niedowierzaniem posty Panów Krzysztofa i Bartosza (bez urazy Panowie) po pierwsze generalizujecie!!! po drugie nie pracujecie w tym segmencie... chyba że się mylę ale jeśli, to przestańcie uprawiać czarny PR bo jeśli jesteście tacy wszystkowiedzący to się zatrudnijcie w tej firmie i naprawcie co możecie :) Dodam, ze nie pracuję w Biedronce, żebyście nie musieli główkować, że ktoś z tej firmy próbuje bronić biedronki ;)
Warunki pracy w Biedronce według mojej wiedzy poprawiły się znacznie, choć oczywiście przypuszczam, że nie na tyle, aby mówić o super poprawie, ale każdy w tej chwili zaczyna doceniać pracownika, zwłaszcza branża FMCG Panowie wiecie o co chodzi? Mam nadzieję, bo pisanie ad hoc może czasem sprawić wiele kłopotu! ;) (...) Zobacz więcej
18.05.2008, 01:27
Krzysztof

Krzysztof K. Inspektor BHP,
Ochr.Ppoż i OC

Temat: Praca - Inspektor ds. BHP

Marcin - masz rację - tylko wez pod uwagę, że my nie pisalismy generalnie o handlu - ale konkretnie o Biedronce, i tyle. Telewizji, radia nie masz w domu ? Nie dalej jak w piątek był w telewizji oraz na RFM-ie ciąg dalszy afery w sklepach Biedronki. Dlatego o jakiej poprawie piszesz? Mają następnych 49 zarzutów naruszenia prawa pracy i 34 - przepisów bhp. Jak myślę że dłuższa praktyka na stanowisku behapowca przekona Cię, że zachodnie koncerny mają w d ... nasze prawo pracy i przepisy bhp - a naszych traktują tylko jak wyrobników. Dlatego należy ostrzegać naszych przed pracą w takich firmach - chyba, że chcesz kogoś wpuścić w kanał. Może, jak nie bedą mogli znaleść pracowników - to wyciągną odpowiednie wnioski i zmienią swoje podejscie do pracowników. Proszę - czytaj dokładniej posty innych i nie dopisuj do nich własnej ideologii. Zajrzyj głebiej w sprawę - a szczęka Ci opadnie. NP przeczytaj post Jacka
Mimo to dzieki za twoje spotrzeżenia.Krzysztof K. edytował(a) ten post dnia 18.05.08 o godzinie 19:38
18.05.2008, 12:30

konto usunięte

Temat: Praca - Inspektor ds. BHP

Krzysztof K.:
Cześć.
Sorry za mały off topic. Rzeczywiście pojechałeć po Biedronce równo. :-)))
Jak myślę że dłuższa praktyka na stanowisku behapowca przekona Cię, że zachodnie koncerny mają w d ... nasze prawo pracy i przepisy bhp - a naszych traktują tylko jak wyrobników.
Nie interesowałem się specjalnie Biedronką i nie znam szczególnie branży FMCG.
Natomiast niepokoi mnie Twój generalny pogląd na "zachodnie koncerny".
Krzysztof, nie spotkałem w kulturze organizacyjnej żadnego zachodniego koncernu zapisu o "maniu w d..." polskiego prawa i przepisów BHP.
Ja mam na ten temat nieco inne zdanie. Otóż za te wszystkie nieprawidłowości nie winię zachodnich koncernów, tylko niestety polskich managerów. Być może parcie na uzyskiwanie wyników finansowych, być może system wynagradzania managerów uzależniony od tego, prowokuje takie działania "na skróty". Jest moda na zatrudnianie młodych ludzi na stanowiska decyzyjne, kreatywnych, zorientowanych na sukces a prawo pracy, BHP są co by nie mówić elementami kosztowymi.
Więc mniej kosztów = większy sukces. - żartuję :-)))
Toteż źródłem tego typu nieprawidłowości nie jest nigdy firma, tylko człowiek ... i to dość łatwy do ustalenia personalnie.
A może w handlu jest inaczej ...?
Pozdrawiam.
18.05.2008, 22:19
Grażyna

Grażyna T. specjalista d/s
bhp,pasjonatka magii
roślin - zapraszam
d...

Temat: Praca - Inspektor ds. BHP

Zgadzam sie z Piotrem. W mojej firmie właściciel cudzoziemiec a dyrektor Polak i w tym cały problem.Jedyna wina właściciela jest to, że sie nie interesuje co sie dzieje w zakładzie,interesuje go tylko wyniki finansowy.Polak robi co chce i nikt nie pójdzie do właściciela na skargę bo one jest rzadko a (...) Zobacz więcej
19.05.2008, 07:21
Krzysztof

Krzysztof K. Inspektor BHP,
Ochr.Ppoż i OC

Temat: Praca - Inspektor ds. BHP

Witajcie - Grażyno, Piotrze.
W jednym się z Wami zgodzę, że za niepawidłowościami stoi człowiek - i tylko w tym.
Odpowiedzcie mi na pytanie: "kto w firmie zachodniej działajacej
w Polsce daje dyspozycje polskiemu menadżerowi" ? Zarząd z głównej siedziby firmy . Nasi menadżerowie "muszą tańczyć jak im szefostwo zagra". W przeciwnym wypadku "odchodzą" z roboty goli i weseli". Niestety, polski menedżer z reguły (chociaż nie wszyscy) jest pazerny na kasę - tym bardziej, jak uzależnią jego zarobki lub premie od osiąganych zysków. Zachowują się też tak jakby Pana Boga chwycili mza nogi. Mój znajomy z branży bhp pracował za granicą w sklepie portugalskieo konsorcjum Jerónimo Martins,
któremu podlegają Biedronki. Stwierdził jedno - w Portugali niebo
a w Polsce koszmar + horror. Stwierdził także: jak w Portugalii
łamie się prawo pracy - to kara jest szybka, wysoka i skuteczna - i ma to kto sprawdzać, a w Polsce co mamy? Wolną amerykankę + pazerność kierowników sklepów (polskich menedżerów). Koncern wyczuł sprawę i dlatego tak sobie u nas pozwala. Polecam kilkuzdaniowy artykulik na temat pracy w Biedronce - jest to tylko kropla w morzu zarzutów do tej firmy LINK to:
http://polskalokalna.pl/news/zarzuty-dla-kierownikow-s...
Dobrze funkcjonujacych Biedronek w Polsce mozna chyba naliczyć na
palcach jednej ręki (moim zdaniem)
Mieszkam na południu kraju, gdzie chyba jest największe skupisko
tzw. sklepów zachodnich - na co dzień widzę co sie w nich wyrabia
z pracownikami. Ja myślę, że najskuteczniejszym lekarstwem na ten
stan rzeczy będzie skuteczny opór pracowników tych sklepów aż do skutku. Jak firmy poniosą okreslone straty z powodu braku sprzedaży towarów to może zaczną porządnie traktować pracowników.
Acha jeszcze jedno - dlaczego na zachodzie polacy nie chcą zatrudniać sie w firmach załozonych tam przez Polaków ? Bo tylko polak potrafi wyzyskiwać w pracy oraz wykantować w zapłacie rodaka. Coś na ten temat naprawdę wiem.Krzysztof K. edytował(a) ten post dnia 21.05.08 o godzinie 21:55
21.05.2008, 21:16

konto usunięte

Temat: Praca - Inspektor ds. BHP

Krzysztof K.:
Witajcie - Grażyno, Piotrze.
Cześć.
W jednym się z Wami zgodzę, że za niepawidłowościami stoi człowiek - i tylko w tym.
Całe szczęście. :-)
Odpowiedzcie mi na pytanie: "kto w firmie zachodniej działajacej
w Polsce daje dyspozycje polskiemu menadżerowi" ? Zarząd z głównej siedziby firmy . Nasi menadżerowie "muszą tańczyć jak im szefostwo zagra". W przeciwnym wypadku "odchodzą" z roboty goli i weseli". Niestety, polski menedżer z reguły (chociaż nie wszyscy) jest pazerny na kasę - tym bardziej, jak uzależnią jego zarobki lub premie od osiąganych zysków. Zachowują się też tak jakby Pana Boga chwycili mza nogi.
Masz w tym wiele empirycznej racji. Ale ... znowu za tym wszystkim stoi człowiek. Słusznie też dodałeś (nie wszyscy).
Krzysztof, nikt nigdy nie zmusił mnie do niczego. Dyspozycje właściciela dla polskiego managera dotyczą realizacji planu finansowego, realizacji strategii, planu sprzedaży - nigdy organizacji pracy. Zarobki uzależnione od zysku, premie od przekroczenia planu sprzedaży - to naturalne motywatory. Tak jak powiedziałeś "pazerność polskich managerów", czy nieumiejętność zarządzania prowokuje takie "oszczędności" kosztem pracowników, lub bezpieczeństwa.
Ja myślę, że najskuteczniejszym lekarstwem na ten
stan rzeczy będzie skuteczny opór pracowników tych sklepów aż do skutku. Jak firmy poniosą okreslone straty z powodu braku sprzedaży towarów to może zaczną porządnie traktować pracowników.
No nie bardzo. Straci na tym napewno klient i kto wie, czy i nie pracownicy. Który koncern będzie utrzymywał nierentowne sklepy?
Acha jeszcze jedno - dlaczego na zachodzie polacy nie chcą zatrudniać sie w firmach załozonych tam przez Polaków ? Bo tylko polak potrafi wyzyskiwać w pracy oraz wykantować w zapłacie rodaka. Coś na ten temat naprawdę wiem.
I to jest najsmutniejsze. :-(
Kiedyś tak sobie myślałem po jaką chol..ę oddaliśmy cały handel wielkopowierzchniowy w obcy kapitał. Nie było kapitału własnego przedsiębiorców, trzeba było finansować z budżetu.
Teraz już sam nie wiem.
21.05.2008, 23:48
Krzysztof

Krzysztof K. Inspektor BHP,
Ochr.Ppoż i OC

Temat: Praca - Inspektor ds. BHP

Witaj Piotrze
Napisałeś - "Straci na tym napewno klient i kto wie, czy i nie pracownicy. Który koncern będzie utrzymywał nierentowne sklepy?"
Nie uważasz, ze jest już za duzo tych molochów?. Jak jeden czy drugi się zlikwiduje - wierz mi klient nie ucierpi - a zyskają na tym te mniejsze (często rodzinne)sklepiki. Na miom osiedlu jest taki pawilon - prywatny - na początku pracowały w nim 4 osoby, ponieważ ma konkurencyjne ceny, wzrósł obrót - obecnie pracuje tam 12 osób. Piotrze, żeby te molochy funkcjonowały zgodnie z prawem pracy - to myślę iz można by do nich przyjąć jeszcze ok 20% ludzi. A jest niestety tak - pracownik ma umowę na 1/2 etatu, a musi pracować po 12 godz. dziennie.
Niestety, swego czasu popełniliśmy błąd, pozwalajac w nadmiarze wejść na nasz rynek zachodnim sklepom - mimo że własny kapitał wówczas posiadaliśmy.Mamy teraz tego skutki. Gryby nie te ówczesne wypaczone procedury przy załatwianiu zezwoleń itp. myślę, ze byłoby inaczej.Zastanawiam się tylko gdzie jest PIP, która wie o całym procederze a nic nie robi. Wkracza dopiero wtedy, gdy zrobi sie już afera na cały kraj.
Piotrze - napisałem Ci juz kiedyś - więcej takich pracodawców ja TY. I tak trzymaj. Ale niestety - nalezysz do mniejszości prawych pracodawców. Większość jest taka jak powiedziałeś "pazerność polskich managerów", czy nieumiejętność zarządzania nadrabiają " tzw.oszczędnościami" - kosztem pracowników, lub bezpieczeństwa, przy akceptacji czy wręcz nakazom swoich mocodawcówKrzysztof K. edytował(a) ten post dnia 22.05.08 o godzinie 12:40
22.05.2008, 12:15
Kamila

Kamila N. Doradztwo i
szkolenia prawo
pracy i BHP

Temat: Praca - Inspektor ds. BHP

Grażyna T.:
Zgadzam sie z Piotrem. W mojej firmie właściciel cudzoziemiec a dyrektor Polak i w tym cały problem.Jedyna wina właściciela jest to, że sie nie interesuje co sie dzieje w zakładzie,interesuje go tylko wyniki finansowy.Polak robi co chce i nikt nie pójdzie do właściciela na skargę bo one jest rzadko a Polak stale.
A ja niestety, mam odwrotną sytuację, kiedy polski kierownik walczy o to, aby prezes cudzoziemiec zrozumiał, że Polska od 1 maja 2004r. też jest objęta przepisami UE... niestety, nie zawsze to trafia do przekonania:) Ale nie ma sensu generalizować, ja też staram się nie wypowiadać na temat firm, w których nie zajmuję się bhp:) A Biedronka, niestety, ciągnie się za nią zła opinia... Natomiast widziałam w jednym ze sklepów magazyn i uważam, że był wzorowy:)
28.05.2008, 22:12

Następna dyskusja:

Starszy inspektor ds. BHP -...
Zobacz dyskusje w grupie BHP w firmie

Aktualne tematy

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Problemy i porady

Znajdź odpowiedzi na swoje pytania

Wyślij zaproszenie do