Grażyna

Grażyna Zakrzewska mam nadzieję, że
znalazłam

Temat: Szkolenie z zakresu Ochrony PPOŻ

Drogie Koleżanki i Drodzy koledzy, mam pytanie czy istnieje jakieś rozporządzenie, ustawa, która jednoznacznie nakazuje organizowanie szkoleń z zakresu ochrony przeciwpożarowej ?
Wiem, że w ramach szkoleń okresowych BHP powinna być część poświęcona temu zagadnieniu, no a jeśli powinna być to czy może prowadzić tą tematykę tylko bhpowiec ? czy musi być to minimum insp. ochrony przeciwpożarowej?
przepraszam, jeśli się powtarzam, z góry dziękuję (...) Zobacz więcej
16.01.2012, 12:05
Paweł

Paweł Balcerzak Technical Manager w
Cushman &
Wakefield

Temat: Szkolenie z zakresu Ochrony PPOŻ

Tak istnieje.
Tak, musi być minimum inspektor, ale niekoniecznie własny, można posiłkować się firmą zewnętrzną.

Resztę znajdziesz sobie na http://google.pl - nie zajmie Ci to dłużej jak minutę.
16.01.2012, 12:14
Ireneusz

Ireneusz Kaczmarek Menadżer BHP ,
Dyrektor ds
Odszkodowań, Centrum
Odszkodow...

Temat: Szkolenie z zakresu Ochrony PPOŻ

Grażyna Zakrzewska:
Drogie Koleżanki i Drodzy koledzy, mam pytanie czy istnieje jakieś rozporządzenie, ustawa, która jednoznacznie nakazuje organizowanie szkoleń z zakresu ochrony przeciwpożarowej ?

Tak, jest to ustawa o ochronie przeciwpożarowej. Art.4.
Wiem, że w ramach szkoleń okresowych BHP powinna być część poświęcona temu zagadnieniu, no a jeśli powinna być to czy może prowadzić tą tematykę tylko bhpowiec ? czy musi być to minimum insp. ochrony przeciwpożarowej?
przepraszam, jeśli się powtarzam, z góry dziękuję za pomoc

Nie, nie musi być to inspektor ppoż. Może być "wykładowca i instruktor posiadający zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia;". Czyli również bhp- owiec. Ale...

no właśnie..... ale wtedy to oznacza, ze oprócz szkolenia bhp - należy przeprowadzić OSOBNE szkolenie z ochrony ppoż - prowadzone przez inspektora ppoż.

wiec... wniosek z tego taki , ze najlepiej jest jakby szkolenie okresowe w części ppoż - prowadził OD RAZU inspektor ppoż.

Wszystkich zaś uprzedzam iż mieszanie Ustaw - kończy się źle ;) Inną jest Ustawa Kodeks pracy i rozporządzenia które z niej wynikają, a inną jest Ustawa o Ochronie ppoż i rozporządzenia które z tej wynikają. Jedna i druga nakłada obowiązek "szkolenia".

pozdrawiam
IKAR
16.01.2012, 14:46
Paweł

Paweł B. Przechodź spokojnie
przez hałas i
pośpiech, i
pamiętaj, j...

Temat: Szkolenie z zakresu Ochrony PPOŻ

Ja w programie szkolenia wstępnego i okresowego mam uwzględnione ppoż. jak misiu z powiatowej ma jakieś wątpliwości to objaśniam że oprócz tego pracownicy są zapoznawani z instrukcją bezpieczeństwa pożarowego, Instrukcją BHP (ale z opracowaniem a nie taką na ściane) Ponadto ze względu na specyfikę jeszcze z dokumentem zabezpieczenia przed wybuchem.
Czasem jeszcze pokaże misiowi program szczegółowy jak oporny. Póki co odpuszczali po (...) Zobacz więcej
16.01.2012, 14:57
Tomasz

Tomasz Żółtowski specjalista d/s bhp,
inspektor ochrony
ppoż

Temat: Szkolenie z zakresu Ochrony PPOŻ

To jest odwieczny problem. W zaleznosci pod kontrolujacego strażaka nie zawsze wystarcza im ppoz w ramach bhp. Najlepsze jest że obowiązek przeszkolenia wynika z przepisów pożarowych ale nie ma tam okreslonego ramowego programu i czasokresu szkoleń. Pamietam w latach 90-tych strazacy przyjmowali że szkolenie ppoz w danej firmie przechodzi sie 1 raz, póżniej wymyslili że minimum co 5 lat "bo tak jest w bhp" jak również wstepne i okresowe ( bez podstawy prawnej). znajduje czesto takie zapisy w Instrukcjach (...) Zobacz więcej
16.01.2012, 19:58
Grażyna

Grażyna Zakrzewska mam nadzieję, że
znalazłam

Temat: Szkolenie z zakresu Ochrony PPOŻ

Dziekuję bardzo za pomoc, czyli moje przypuszczenia się sprawdziły, ale wolałam się upewnić zanim wyskoczę z tematem do (...) Zobacz więcej
17.01.2012, 11:30
Grażyna

Grażyna Zakrzewska mam nadzieję, że
znalazłam

Temat: Szkolenie z zakresu Ochrony PPOŻ

W Art. 4 Ustawy o ochronie przeciwpożarowej jest między innymi mowa, o tym, że właściciel, zarządca itd ma obowięzak zapoznać pracowników z przepisami ppożarowymi - nie ma jednoznacznie napisanego, że ma zrobić to w postaci szkolenia, więc znowu jest pytanie czy może dać pracownikowi instrukcję do przeczytania i na zasadzie - podpisz, że się zapoznałeś, uznać, że sprawa jest załatwiona. Pytam się o to wszystko, bo muszę mieć niezbite dowody, że to szkolenie musi być.
niestety faktycznie frustrujące jest to, ze nie ma jakiś szczegółowych wytycznych odnośnie tego jaki powinien byc czaso okres szkolenia nie wspomnę o programie ramowym, no ale co zrobić życie to nie (...) Zobacz więcej
17.01.2012, 11:37
Piotr

Piotr Olszewski nigdy nie mów nigdy

Temat: Szkolenie z zakresu Ochrony PPOŻ

Art. 4 Ustawy o ochronie ppoż jest tylko ogólnikowym przepisem mówiącym że trzeba zapoznać pracowników z przepisami ppoż Nie ma natomiast żadnej podstawy prawnej regulującej szczegółowiej te zagadnienia. W związku z powyższym nie ma też większego znaczenia kto i w jaki sposób to zapoznanie pracowników z przepisami (...) Zobacz więcej
18.01.2012, 11:25
Łukasz

Łukasz Bartnicki Specjalista ds. BHP/
Inspektor ochrony
ppoż.

Temat: Szkolenie z zakresu Ochrony PPOŻ

Czasem można spotkać "regulacje" w poszczególnych IBP dla danych obiektów. Ostatnio nawet spotkałem się z wytycznymi, że szkolenia z zakresu ochrony ppoż. powinien prowadzić (UWAGA) strażak w stopniu co najmniej (...) Zobacz więcej
18.01.2012, 11:49
Piotr

Piotr Olszewski nigdy nie mów nigdy

Temat: Szkolenie z zakresu Ochrony PPOŻ

Łukasz Bartnicki:
Czasem można spotkać "regulacje" w poszczególnych IBP dla danych obiektów. Ostatnio nawet spotkałem się z wytycznymi, że szkolenia z zakresu ochrony ppoż. powinien prowadzić (UWAGA) strażak w stopniu co najmniej młodszego aspiranta.
Rozumie, że tą IBP robił również strażak z lokalnej Komendy PSP :)
18.01.2012, 14:33
Piotr

Piotr D. w czym mogę pomóc?

Temat: Szkolenie z zakresu Ochrony PPOŻ

Łukasz Bartnicki:
Czasem można spotkać "regulacje" w poszczególnych IBP dla danych obiektów. Ostatnio nawet spotkałem się z wytycznymi, że szkolenia z zakresu ochrony ppoż. powinien prowadzić (UWAGA) strażak w stopniu co najmniej młodszego aspiranta.
Błąd!
Uważam, że szkolenia powinien prowadzic st.kpt na emeryturze w wieku 44-48 lat...
18.01.2012, 16:57
Ireneusz

Ireneusz Kaczmarek Menadżer BHP ,
Dyrektor ds
Odszkodowań, Centrum
Odszkodow...

Temat: Szkolenie z zakresu Ochrony PPOŻ

Piotr Olszewski:
Art. 4 Ustawy o ochronie ppoż jest tylko ogólnikowym przepisem mówiącym że trzeba zapoznać pracowników z przepisami ppoż Nie ma natomiast żadnej podstawy prawnej regulującej szczegółowiej te zagadnienia. W związku z powyższym nie ma też większego znaczenia kto i w jaki sposób to zapoznanie pracowników z przepisami ppoż przeprowadzi :)

Myli sie Pan, panie Piotrze, oj myli się Pan. Prosze przeczytać kilka artykułów dalej ;) tej samej ustawy jest i o uprawnieniach.

IKAR
18.01.2012, 19:34
Piotr

Piotr Olszewski nigdy nie mów nigdy

Temat: Szkolenie z zakresu Ochrony PPOŻ

Upss omyłeczka. Dawno nie czytałem tej ustawy i nie zauważyłem tej drobnej zmiany :) Nie zmienia to jednak faktu, iż nigdzie nie określono ani zakresu ani czasu trwania "zapoznania pracowników z (...) Zobacz więcej
18.01.2012, 21:07
Ireneusz

Ireneusz Kaczmarek Menadżer BHP ,
Dyrektor ds
Odszkodowań, Centrum
Odszkodow...

Temat: Szkolenie z zakresu Ochrony PPOŻ

Piotr Olszewski:
Upss omyłeczka. Dawno nie czytałem tej ustawy i nie zauważyłem tej drobnej zmiany :) Nie zmienia to jednak faktu, iż nigdzie nie określono ani zakresu ani czasu trwania "zapoznania pracowników z przepisami ppoż"

To prawda, przy czym wszelakie zapoznawanie pracowników z przepisami ppoż - powinno być wykonane przez osobę z uprawnieniami ppoż - ABY SPEŁNIĆ wymagania tej ustawy ( i przepisów wykonawczych wydanych na jej mocy) o ochronie ppoż.

IBP - min. Inspektor ppoż
Rozmieszczenie gaśnic - min. inspektor ppoż
zapoznanie pracowników - min. inspektor ppoż
itp. to co w Art. 4.

IKAR
19.01.2012, 11:26
Grażyna

Grażyna Zakrzewska mam nadzieję, że
znalazłam

Temat: Szkolenie z zakresu Ochrony PPOŻ

No to drodzy Koledzy mam dla Was pewną zagwostkę, mój kierownik powiedział, że w Ustawie o ochronie przeciwpożarowej jest napisane w Art 4 pkt 2:
Czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej mogą wykonywać osoby posiadające
odpowiednie kwalifikacje.

Proszę zwrócić na sformułowanie MOGĄ tzn, że nie muszą, więc inspektorzy i specjaliści ochrony przeciwpożarowej są niepotrzebni i wystarczy i że czynności z zakresu ochrony ppoż może robić nawet księgowa albo kadrowa.

Co Wy na (...) Zobacz więcej
19.01.2012, 15:00
Piotr

Piotr D. w czym mogę pomóc?

Temat: Szkolenie z zakresu Ochrony PPOŻ

Grażynko, zostawię pole do popisu dla Irka. Ale w takim ustawowym słowotoku wyraz MOGĄ oznacza nie mniej nie więcej jak TYKO ONI. Niech Twój menago wstawi inne słowo i co otrzyma?
Że "czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej mogą (od biedy, jesli zechcą i czas będą mieli) wykonywać osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje (ale nie muszą). Tak więc niech szkoli nawet cieć, byleby wiedział jak się (...) Zobacz więcej
19.01.2012, 15:10
Marcin

Marcin S. GL chyba już
umarło...

Temat: Szkolenie z zakresu Ochrony PPOŻ

Dokładnie, w tym przypadku słowo MOGĄ oznacza, że tylko oni i (...) Zobacz więcej
19.01.2012, 18:16
Grażyna

Grażyna Zakrzewska mam nadzieję, że
znalazłam

Temat: Szkolenie z zakresu Ochrony PPOŻ

Marcin S.:
Dokładnie, w tym przypadku słowo MOGĄ oznacza, że tylko oni i nikt inny.

Mi też się tak wydaję, ale szef jest nieugięty w tej kwestii, ciekawe co na to ustawodawcy.
19.01.2012, 18:32
Piotr

Piotr D. w czym mogę pomóc?

Temat: Szkolenie z zakresu Ochrony PPOŻ

Napisz list z prośbą (...) Zobacz więcej
19.01.2012, 18:47
Grażyna

Grażyna Zakrzewska mam nadzieję, że
znalazłam

Temat: Szkolenie z zakresu Ochrony PPOŻ

Piotr D.:
Napisz list z prośbą o interpretację.

No i chyba tak trzeba będzie zrobić, no ale jak to jest ustawa, to do komendanta głównego PSP czy niżej?
19.01.2012, 19:01

Następna dyskusja:

szkolenie PPOż




Zobacz dyskusje w grupie BHP, PPOŻ., PP, ZB;

Aktualne tematy

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Problemy i porady

Znajdź odpowiedzi na swoje pytania

Wyślij zaproszenie do