Halina K.

Halina K. rzeczy niemożliwe od
ręki, cuda trzy dni
:)

Temat: wpis do odwołania - księgowanie

niby rzecz oczywista, ale zbaraniam trochę:

czy za prawidłowe wniesienie wpisu (w terminie) uznaje się wpis:
1. do którego jest potwierdzenie przelewu
2. zaksięgowany na rachunku kio (na zasadach takich ja wadium) ???

może jakieś wyroki przyjdą wam do głowy?
Marcin Ludziejewski

Marcin Ludziejewski Zamówienia publiczne
- praktyk,
szkoleniowiec i
hobbysta zp

Temat: wpis do odwołania - księgowanie

Bramka nr 2 (ale wcale pewien tego na 100% nie jestem)
II Ca 82/12: "Dokonana w motywach pisemnych zaskarżonego postanowienia wykładnia wskazanych w nich przepisów zasługuje na akceptację. Z ich treści (uwzględniając wykładnię zarówno gramatyczną, celowościową, jak też historyczną) wynika, że wpis od odwołania winien być uiszczony przed lub najpóźniej w dniu złożenia odwołania. Z powyższego wypływa jednocześnie wniosek, że bezwzględnym warunkiem rozpatrzenia odwołania jest jego opłacenie najpóźniej w dacie jego wniesienia. Tak rygorystyczne ujęcie w w/w ustawie kwestii wpisu podyktowane jest - co sygnalizowano wyżej - specyfiką tego rodzaju postępowania, którego istotą jest sprawne i w miarę szybkie rozpatrzenie podniesionych zarzutów oraz ma na celu zdyscyplinowanie podmiotu skarżącego i służy szybkiemu przebiegowi postępowania odwoławczego. Niezbędnym warunkiem uruchomieniem postępowania odwoławczego jest więc nie tylko wniesienie odwołania, ale także opłacenie go najpóźniej w dniu wniesienia (por., np wyrok z 8.06.2005 r. WSA w Warszawie IIISA/Wa 524/05 oraz Komentarz do Prawa Zamówień Publicznych pod red. J.Pieróga, Wyd. Beck, str. 401).

Podnieść nadto należy, że z brzmieniem przepisu art. 187 ustawy koresponduje unormowanie zawarte w rozporządzeniu Prezesa R.M. z dnia 30 marca 2004r. wydanego na podstawie delegacji zawartej w tejże ustawie.

Wynikająca z niego możliwość uzupełnienia braków odwołania dotyczy wyłącznie wykazania dowodem wpłaty faktu wykonania tego obowiązku. Termin trzydniowy nie dotyczy natomiast możliwość uiszczenia wpisu ani też uzupełnienia brakującej jego części.

Reasumując stwierdzić należy, iż z aktualnego unormowania zawartego w ustawie - Prawo Zamówień Publicznych jednoznacznie wynika, że brak formalny odwołania (nieuiszczenie wpisu najpóźniej w dacie jego wniesienia) jest brakiem nieusuwalnym. To zaś oznacza, że opłacanie tego wpisu w terminie późniejszym skutkiem jego zwrotem. Rozważania zatem zawarte w skardze, które sprowadzają się do poszukiwania analigi postępowania określonego w kpc dotyczącego wstępnej kontroli pisma procesowego (także środków zaskarżenia) są bezprzedmiotowe i nie mogą zasługiwać na aprobatę."Ten post został edytowany przez Autora dnia 24.07.13 o godzinie 08:27
Marcin Ludziejewski

Marcin Ludziejewski Zamówienia publiczne
- praktyk,
szkoleniowiec i
hobbysta zp

Temat: wpis do odwołania - księgowanie

Znalazłem odpowiedź w ROZPORZĄDZENIU PREZESA RADY MINISTRÓW z dnia 15 marca 2010 r.
w sprawie wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania oraz rodzajów kosztów w postępowaniu odwoławczym i sposobu ich rozliczania
Par. 2 ust. 3: Wpis uznaje się za uiszczony, jeżeli nastąpi wpłata lub zostanie obciążony rachunek bankowy odwołującego na rzecz Urzędu.
Czyli bramka nr 1
Halina K.

Halina K. rzeczy niemożliwe od
ręki, cuda trzy dni
:)

Temat: wpis do odwołania - księgowanie

Marcin jesteś wielki :))))Ten post został edytowany przez Autora dnia 24.07.13 o godzinie 08:39

Następna dyskusja:

Wpis od odwołania




Wyślij zaproszenie do