Jakub

Jakub Furman Programista PHP,
Kubofonista.NET

Witam.

Chciałbym się zapytać jak wygląda sprawa podatku od umowy o dzieło zawartej pomiędzy dwiema osobami fizycznymi.

Wyczytałem już, że w przypadku umowy o dzieło z firmą to ona odprowadza zaliczkę na podatek dochodowy, a w przypadku umowy pomiędzy osobami fizycznymi to zleceniobiorca jest zobowiązany odprowadzić tą zaliczkę. (Poprawcie mnie jeśli pomieszałem).

Ponieważ zajmuję się programowaniem PHP i dotąd jedyne co robiłem to były projekty własne dla siebie nie miałem potrzeby zaznajomienia się z tego typu kwestią. Teraz jednak powoli spoglądam ku wykonywaniu prac na umowę o dzieło i stąd zrodziło się to pytanie.

Jestem kompletnie zielony w sprawach podatkowych - szukałem w różnych miejscach a fakt, że wiele z nich podaje różne informacje efekt jest taki, że nie wiem nic.

Mógłby mi ktoś napisać zatem jak wygląda odprowadzanie podatku w tym przypadku? Jak należy to zrobić, jakim dokumentem (...) Zobacz więcej
13.04.2010, 23:40
Mateusz

Mateusz Adamski redaktor dziennika
"Rzeczpospolita" /
portal RP.pl

W przypadku umowy o dzieło pomiędzy dwoma osobami fizycznymi (nie prowadzącymi działalności gospodarczej) osoba zlecjąca dzieło nie jest płatnikiem. Osoba podejmująca się wykonania dzieła ma obowiązek samodzielnego opłacania zaliczek na podatki. Wynika on z art. 44 ust. 1a pkt 3 w związku z ust. 3a o PIT.
Brak obowiązku opłacania ZUS.

Obecnie nie ma obowiązku składania deklaracji na zaliczki. Podatek należy obliczyć i wpłacić na konto urzędu skarbowego.

Art. 44 ust. 1a Podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników:
1) ze stosunku pracy z zagranicy,
2) z emerytur i rent z zagranicy,
3) z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4 i 6-9, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 1
- są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, według zasad określonych w ust. 3a.
ust. 3a Podatnicy uzyskujący dochody, o których mowa w ust. 1a, są obowiązani w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego, wpłacać zaliczki miesięczne, stosując do uzyskanego dochodu najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. Za dochód, o którym mowa w zdaniu pierwszym, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu miesięcznych kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 lub 9 oraz zapłaconych w danym miesiącu składek, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lub 2a. Przy obliczaniu zaliczki podatnik może stosować wyższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w (...) Zobacz więcej
16.04.2010, 14:24
Jakub

Jakub Furman Programista PHP,
Kubofonista.NET

A jeszcze wracając do wątku umowy o dzieło z firmą która to jest płatnikiem. Jeśli zdarzyło by się, że z jakiegoś powodu nie odprowadziła by zaliczki to czy wówczas tylko jej grożą konsekwencje czy (...) Zobacz więcej
16.04.2010, 23:00
Anna

Anna G.
sp.ds.wynagrodzeń/tr
ener

Jakub Furman:
A jeszcze wracając do wątku umowy o dzieło z firmą która to jest płatnikiem. Jeśli zdarzyło by się, że z jakiegoś powodu nie odprowadziła by zaliczki to czy wówczas tylko jej grożą konsekwencje czy także zleceniobiorcy?

Jeśli na rachunku wystawionym przez zleceniobiorcę jest określone, że płatnik (zleceniodawca) odprowadza podatek, to tylko i wyłącznie płatnik odpowiada za ewentualną nieterminowość w odprowadzeniu zaliczki podatkowej.
Ściślej mówiąc, jeśli kwota wypłaty jest pomniejszona o zaliczkę na podatek, to taka zaliczka jest jakby "w depozycie" płatnika i powinna być odprowadzona do US w ustawowym terminie. Jeśli płatnik się z tego nie wywiąże to grozi mu kara określona w ordynacji podatkowej.
Pozdrawiam.
19.04.2010, 19:47
Jakub Furman:
Witam.

Chciałbym się zapytać jak wygląda sprawa podatku od umowy o dzieło zawartej pomiędzy dwiema osobami fizycznymi.
Jestem kompletnie zielony w sprawach podatkowych - szukałem w różnych miejscach a fakt, że wiele z nich podaje różne informacje efekt jest taki, że nie wiem nic.

Mógłby mi ktoś napisać zatem jak wygląda odprowadzanie podatku w tym przypadku? Jak należy to zrobić, jakim dokumentem poprzeć ?

Pozdrawiam

Tak się złożyło, że w tym roku staram się ogarnąć kwestię rozliczania Umowy o Dzieło między dwoma osobami fizycznymi nie prowadzącymi DG (ja byłem wykonawcą). Na infolinii Krajowej Informacji Podatkowej powiedziano mi, że w przypadku umowy o dzieło zawartej między dwoma osobami fizycznymi wykonawca nie prowadzący DG musi rozliczyć się w zeznaniu rocznym PIT36 (tą informację można znaleźć w internecie).

Kwoty z umowy wpisuje się w ósmym wierszu, przy czym nie podaje się zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu (poz. 80 - normalnie 20% lub 50%) tylko takie, które jest się w stanie udowodnić (ma się na to rachunki, faktury itp). Trochę mnie to zdziwiło, bo na sieciowych forach w tematach poruszających ten problem nikt o tym nie wspominał - myślę, że ta informacja może się przydać, dlatego postanowiłem odkopać temat.Robert G. edytował(a) ten post dnia 19.04.11 o godzinie 12:26
19.04.2011, 12:22
Mariusz

Mariusz Makowski doradca podatkowy,
trener, autor
tekstów

Myślę że jest to raczej dowód na niekompetencję KIP, bądź też mogło być tak, że coś źle zrozumiałeś.

Koszty z tytułu umowy o dzieło określa się w wysokości 20% uzyskanego przychodu (lub 50% w przypadku przeniesienia praw autorskich) a jeżeli rzeczywiście poniesione koszty były wyższe (i podatnik potrafi to udowodnić) to stosuje się koszty rzeczywiste.

Kwestia kto jest płatnikiem z tytułu umowy o dzieło nie ma znaczenia przy określaniu (...) Zobacz więcej
20.04.2011, 08:59
Mariusz Makowski:
Myślę że jest to raczej dowód na niekompetencję KIP, bądź też mogło być tak, że coś źle zrozumiałeś.

Koszty z tytułu umowy o dzieło określa się w wysokości 20% uzyskanego przychodu (lub 50% w przypadku przeniesienia praw autorskich) a jeżeli rzeczywiście poniesione koszty były wyższe (i podatnik potrafi to udowodnić) to stosuje się koszty rzeczywiste.

Kwestia kto jest płatnikiem z tytułu umowy o dzieło nie ma znaczenia przy określaniu wysokości kosztów.

Bardzo możliwe że to kwestia niekompetencji - zadzwoniłem do kumpla który pracuje w księgowości aby dopytać się jego o radę, i potwierdził że faktycznie jeśli była umowa o dzieło między dwoma osobami fizycznymi to muszę rozliczyć się przez PIT-36, ale o tej sprawie z kosztami uzyskania przychodu pierwsze słyszał.

Następnego dnia po raz kolejny zadzwoniłem do KIP i znowu dostałem taką samą odpowiedź (tym razem trafiłem na faceta) i dokładnie dopytywałem czy przypadkiem nie jest tak muszę udowadniać koszty w przypadku naliczenia sobie 50%. Telefonista powiedział, że bez względu na wszystko muszę mieć papiery na te koszta, gdyż między dwoma osobami fizycznymi nie jest to ryczałtowane tak jak w przypadku podpisywania umowy o dzieło z firmą.

Napisałem do nich emaila aby mieć to na piśmie:)Robert G. edytował(a) ten post dnia 26.04.11 o godzinie 18:14
26.04.2011, 18:13
panowie i panie, gram w zespole muzycznym, zostaliśmy w trojkę zaproszeni do obsługi wesela.
Jak mam teraz to rozliczyć z US ? Osoba zapraszająca nie prowadzi (...) Zobacz więcej
6.10.2011, 21:50

Następna dyskusja:

podatek przy umowie o dziel...


Zobacz dyskusje w grupie Prawo i podatki ... zapytaj ekspertów

Aktualne tematy

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Problemy i porady

Znajdź odpowiedzi na swoje pytania

Wyślij zaproszenie do