Witam,

Prowadzę działalność gospodarczą związaną z doradztwem finansowym. Podpisałem umowę współpracy z dużym brokerem finansowym. Ze względu na duży wolumen zrealizowany w mc lipcu i sierpniu dostałem w nagrodę bony Sodexo Pass Premium.
Po tygodniu od otrzymania w/w bonów dostałem informację od brokera, że muszę im oświadczyć pisemnie iż odprowadzę podatek dochodowy od bonów.

Czy powinienem odprowadzać podatek dochodowy od tych bonów?
Pracując jeszcze w innych firmach na etacie od otrzymanych bonów premiowych takiego podatku nie płaciłem.

Dodatkowo z informacji znalezionych w internecie wynika, że takowe bony traktowane są jako znak legitymacyjny i nie podlegają opodatkowaniu.

Z góry dziękuję (...) Zobacz więcej
25.09.2013, 12:12
Robert Adam

Robert Adam Okulski proszę o pytania na
"Księgowość.
Podatki-Doradztwo-O.
..

Bartłomiej Z.:
Witam,

Prowadzę działalność gospodarczą /.../ Ze względu na duży wolumen zrealizowany w mc lipcu i sierpniu dostałem w nagrodę bony Sodexo Pass Premium.
/.../
Czy powinienem odprowadzać podatek dochodowy od tych bonów?
art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych "...przychodem z działalności gospodarczej są również : /.../ wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń... "

Podstawowa zasada... jak jesteś pracownikiem, to ktoś inny martwi się o twoje podatki, jak masz d.g. musisz się martwić sam ;-)Ten post został edytowany przez Autora dnia 25.09.13 o godzinie 14:01
25.09.2013, 13:55
Sławomir

Sławomir Janiak specjalista ds
podatków KR Group

trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy sam fakt otrzymania bonu daje mi korzyść majątkową?
Odpowiedź kryje się niestety (choć w tym konkretnym przypadku - pośrednio) w stanowisku fiskusa (od lat przynajmniej 5) i orzeczeniach sądowych.
Mogą się wydawać kontrowersyjne ale...
Szczególnie przy pracownikach. Przy DG już niekoniecznie.
Gdybyś pracownikom swoim dał możliwość do skorzystania za pomocą znaku legitymacyjnego z pójścia do teatru mógłbyś dojść do zupełnie odmiennych wniosków niż gdybyś jako przedsiębiorca otrzymał taki bilet.
Pytanie dodatkowe - a kto się dowie, że otrzymałeś taki bon jeśli nie popatrzy dokłądnie w dane u przekazującego?
A samo oświadczenie o jakim piszesz nie jest wymagane - to kwestia zabezpieczenia tyłka przekazującego, że nie musieli pobrać (...) Zobacz więcej
25.09.2013, 19:14
Czyli (...) Zobacz więcej
26.09.2013, 12:25
Sławomir

Sławomir Janiak specjalista ds
podatków KR Group

nie dziwię się; ale są inne formy bonusów, które nie są opodatkowane. Warto poszukać i pokombinować.
Jeszcze dobrych parę lat temu było ich więcej ale (...) Zobacz więcej
27.09.2013, 09:29
Mariusz

Mariusz Makowski doradca podatkowy,
trener, autor
tekstów

Sławomir J.:
trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy sam fakt otrzymania bonu daje mi korzyść majątkową?
>

Równie dobrze można by zadać pytanie: czy fakt otrzymania pieniędzy daje mi korzyść majątkową.
28.09.2013, 19:57
Sławomir

Sławomir Janiak specjalista ds
podatków KR Group

Mariusz M.:
Sławomir J.:
trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy sam fakt otrzymania bonu daje mi korzyść majątkową?
>

Równie dobrze można by zadać pytanie: czy fakt otrzymania pieniędzy daje mi korzyść majątkową.
he, he - mam w domu worek z 100.000 zł a sąsiad 100 karnetów na różne "zabawy" warte 120.000 zł
Kim być lepiej?
29.09.2013, 22:16

Następna dyskusja:

VAT i podatek dochodowy od ...


Przeglądaj dyskusje w tej grupie

Setki wypowiedzi

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Pytania i odpowiedzi

Znajdź odpowiedź na swoje pytanie

Wyślij zaproszenie do