Marta

Marta K. Usus magister est
optimus!

Temat: Działalnosć gospodarcza a koszty za media

Sylwia Michno:
Marta K.:
Może powinnam napisać zapytanie do urzędu skarbowego(?) ze wszystkimi detalami, które podałam tutaj? Jak Pani sądzi? Urząd udzieli mi kompletnej informacji w tym temacie?
Firma nigdy na sprzedaż nie będzie wystawiona.


Proszę sobie na spokojnie wypisać wszystkie pytania jakie przychodzą Pani do głowy i spytać Dobrego doradcy/prawnika. Urząd nie podpowie Pani co jest dla Pani dobre czy bezpieczne - nie udzielają porad.
18.08.2009, 22:47
Mariusz

Mariusz G. Nigdy wcześniej taki
stary i mądry nie
byłem. Nigdy
późni...

Temat: Działalnosć gospodarcza a koszty za media

Marta K.:
Mariusz G.:
Marta K.:
nie zmieni, bo dostawca prądu czy wody nie wystawia Fv na firmę tylko na właściciela lokalu mieszkalnego.

To wtedy nie można odliczyć VAT.

ekspert 2 linii w KIP oraz informacja w US (dotyczące Vat) stwierdziły, że w takim wypadku można (proporcjonalnie)

To ja poproszę o paragraf, który zezwala na odliczenie VATu od faktury, która jest wystawiona na innego podatnika. To dla mnie herezja (ja znam tylko dwie sytuacje, gdy mimo braku danych kupującego można odliczyć VAT - bilety komunikacyjne i kwity za autostradę).

Chyba, że nie rozróżniasz odliczenia VAT z wrzuceniem go w koszty.Mariusz G. edytował(a) ten post dnia 18.08.09 o godzinie 22:50
18.08.2009, 22:49
Marta

Marta K. Usus magister est
optimus!

Temat: Działalnosć gospodarcza a koszty za media

Mariusz G.:
Marta K.:
Mariusz G.:
Marta K.:
nie zmieni, bo dostawca prądu czy wody nie wystawia Fv na firmę tylko na właściciela lokalu mieszkalnego.

To wtedy nie można odliczyć VAT.

ekspert 2 linii w KIP oraz informacja w US (dotyczące Vat) stwierdziły, że w takim wypadku można (proporcjonalnie)

To ja poproszę o paragraf, który zezwala na odliczenie VATu od faktury, która jest wystawiona na innego podatnika. To dla mnie herezja (ja znam tylko dwie sytuacje, gdy mimo braku danych kupującego można odliczyć VAT - bilety kolejowe i kwity za autostradę).

Chwilka:)
Pani Sylwia dopisała, że nie na Nią są FV jak odpisywałam - w tej sytuacji sprawa wygląda rzeczywiście całkowicie inaczej.
Ja pisałam o sytuacji, gdy prowadzę 1 osobową DG we własnym domu
lub mieszkaniu i FV są wystawiane na mój adres i moje nazwisko.
Miałam na myśli art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VATMarta K. edytował(a) ten post dnia 18.08.09 o godzinie 23:07
18.08.2009, 22:53
Mariusz

Mariusz G. Nigdy wcześniej taki
stary i mądry nie
byłem. Nigdy
późni...

Temat: Działalnosć gospodarcza a koszty za media

Marta K.:
Pani Sylwia dopisała, że nie na Nią są FV jak odpisywałam -

Więc nie może odliczyć VAT i stwierdzenie
Co do opłat za media - powinno się je wyliczyć proporcjonalnie i można księgować w koszty i do Vatu - powiedzmy, że mieszkanie ma 100m, a na działalność wydzielono 20m (jest to 20%) - najlepiej opisać na FV sposób wyliczenia
w części dotyczącej VATu jest błędne.
Ja pisałam o sytuacji, gdy prowadzę 1 osobową DG we własnym domu
lub mieszkaniu i FV są wystawiane na mój adres i moje nazwisko.

W czyim domu - nie ma znaczenia. Ważne, czy (tak jak napisałem w pierwszym poście) na fakturze widnieją dane i NIP firmy. Mam dwie umowy na prąd - i dostaję faktury na siebie, chociaż jednego mieszkania nie jestem właścicielem. Podobnie dostaję faktury na Internet (z telefonem się nie bawiłem, ale AFAIK nie ma problemów kupić taką usługę nie będąc właścicielem lokalu). Gdybym w nim prowadził DG będąc VATowcem to oczywiście mogę proporcjonalnie odliczać VAT (chyba, że Internet, telefon itd. jest używany tylko w DG - wtedy całość).
Miałam na myśli art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT

Chyba od towarów i usług? Masz na myśli ten uchylony?


Art. 88.
1. Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika:
1) importu usług, w związku z którymi zapłata należności jest dokonywana
bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamiesz-
kania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju wymienionych w za-
łączniku nr 5 do ustawy;
2) (uchylony);


I miałby on zezwalać na odliczenie VATu od faktury, na której jest inny kupujący?
Tylko, że on mówił o NIEMOŻNOŚCI odliczenia VATu od wydatków nie stanowiących KUP.

Podsumuję swoje stanowisko.
1. Jeżeli nie są wyłączane funkcje mieszkalne w 100% nie ma wyższego podatku od nieruchomości (SA/Wr 650/92).
2. Nigdzie nie trzeba zgłaszać jaka powierzchnia jest używana do DG
3. Koszty mediów i utrzymania można wrzucać proporcjonalnie do części przeznaczonej na DG.
4. VAT można odliczać proporcjonalnie, gdy ma się fakturę na firmę spełniającą wszystkie wymogi ustawy o podatku od towarów i usług.
5. Żeby amortyzować trzeba być właścicielem lokalu i wrzucić go do środków trwałych (i ma to największy sens przy własności tzw. hipotecznej i używanym przynajmniej 60 miesięcy przez poprzedniego właściciela mieszkaniu - przy wartościach niematerialnych i prawnych albo nowym mieszkaniu dużo mniejszy, ale dalej są to "darmowe" koszty, bo gotówka już i tak nie wypływa, a koszty są - ale ciągle trzeba być właścicielem).


Update (chyba) ostatni.
EOTMariusz G. edytował(a) ten post dnia 18.08.09 o godzinie 23:49
18.08.2009, 23:19
Sylwia

Sylwia Michno Executive Manager

Temat: Działalnosć gospodarcza a koszty za media

Mariusz G.:
Marta K.:
Faktycznie najlepiej będzie udać się do radcy podatkowego... Bardzo dziękuję Państwu za wszystkie pomocne informacje :)
18.08.2009, 23:22
Marta

Marta K. Usus magister est
optimus!

Temat: Działalnosć gospodarcza a koszty za media

przecież ja się z Panem nie kłucę, po co (...) Zobacz więcej
18.08.2009, 23:28
Marta

Marta K. Usus magister est
optimus!

Temat: Działalnosć gospodarcza a koszty za media

Sylwia Michno:
Mariusz G.:
Marta K.:
Faktycznie najlepiej będzie udać się do radcy podatkowego... Bardzo dziękuję Państwu za wszystkie pomocne informacje :)


Myślę, że tak będzie najrozsądniej:)
18.08.2009, 23:29
Mariusz

Mariusz G. Nigdy wcześniej taki
stary i mądry nie
byłem. Nigdy
późni...

Temat: Działalnosć gospodarcza a koszty za media

Marta K.:
przecież ja się z Panem nie kłucę, po co te złośliwości?

Pana sobie wypraszam.
Ja się z Tobą nie kłócę.
Jakie złośliwości?

Prostuję tylko wprowadzanie w błąd.
18.08.2009, 23:33
Marta

Marta K. Usus magister est
optimus!

Temat: Działalnosć gospodarcza a koszty za media

spokojnej (...) Zobacz więcej
18.08.2009, 23:35
Sylwia

Sylwia Michno Executive Manager

Temat: Działalnosć gospodarcza a koszty za media

Marta K.:
Myślę, że tak będzie najrozsądniej:)

Dziękuję :)
Dobranoc
19.08.2009, 01:44
Sylwia

Sylwia Michno Executive Manager

Temat: Działalnosć gospodarcza a koszty za media

Mariusz G.:
Podsumuję swoje stanowisko.
1. Jeżeli nie są wyłączane funkcje mieszkalne w 100% nie ma wyższego podatku od nieruchomości (SA/Wr 650/92).
Co to znaczy jeśli nie są wyłączane funkcje mieszkalne w 100%?? Czy to znaczy, ze 100% lokalu stanowi DG?
2. Nigdzie nie trzeba zgłaszać jaka powierzchnia jest używana do DG
Więc jak urząd będzie wiedział od jakiej częsci pobierać podatek od lokalu użytkowego?
3. Koszty mediów i utrzymania można wrzucać proporcjonalnie do części przeznaczonej na DG.
Proporcjonalnie to już wiemy, pytanie czy można wrzucać 100% jeśli w 100% powierzchni lokalu prowadzona jest DG? (czy wogóle można ująć całe 100% jako pow. na DG..)
4. VAT można odliczać proporcjonalnie, gdy ma się fakturę na firmę spełniającą wszystkie wymogi ustawy o podatku od towarów i usług.
To jakby dla mnie jasne, że trzeba będzie zmienić adresata faktur.
5. Żeby amortyzować trzeba być właścicielem lokalu i wrzucić go do środków trwałych (i ma to największy sens przy własności tzw. hipotecznej i używanym przynajmniej 60 miesięcy przez poprzedniego właściciela mieszkaniu - przy wartościach niematerialnych i prawnych albo nowym mieszkaniu dużo mniejszy, ale dalej są to "darmowe" koszty, bo gotówka już i tak nie wypływa, a koszty są - ale ciągle trzeba być właścicielem).
Tutaj sprawę Pan rozjaśnił całkowicie, bo właścicielem nie jestem, więc problem amortyzacji znika (całe szczęście.... sama prowadzę księgowość..).
19.08.2009, 01:52
Mariusz

Mariusz G. Nigdy wcześniej taki
stary i mądry nie
byłem. Nigdy
późni...

Temat: Działalnosć gospodarcza a koszty za media

Sylwia Michno:
Mariusz G.:
[b]Podsumuję swoje stanowisko.
1. Jeżeli nie są wyłączane funkcje mieszkalne w 100% nie ma wyższego podatku od nieruchomości (SA/Wr 650/92).
Co to znaczy jeśli nie są wyłączane funkcje mieszkalne w 100%?? Czy to znaczy, ze 100% lokalu stanowi DG?

Nie. Oznacza, że jeżeli lokal straci swój charakter mieszkalny - czyli gdy zrobisz tam garaż, warsztat samochodowy czy coś takiego, że nie da się tam mieszkać (i nie będziesz mieszkać po pracy).
2. Nigdzie nie trzeba zgłaszać jaka powierzchnia jest używana do DG
Więc jak urząd będzie wiedział od jakiej częsci pobierać podatek od lokalu użytkowego?

Przekwalifikowanie na lokal użytkowy to grubsza sprawa i nigdy nie przerabiałem. Tu jednak nie następuje coś takiego i podatek jest od lokalu mieszkalnego (samo prowadzenie tam DG nie zmienia typu lokalu).
3. Koszty mediów i utrzymania można wrzucać proporcjonalnie do części przeznaczonej na DG.
Proporcjonalnie to już wiemy, pytanie czy można wrzucać 100% jeśli w 100% powierzchni lokalu prowadzona jest DG?

Proporcjonalnie - czyli gdy 20% przeznaczasz na DG to 20% kosztów (chyba, że koszty są związane tylko z DG - np. internet czy telefon specjalnie na potrzeby firmy) Gdy 100% przeznaczasz na DG to 100% kosztów.
(czy wogóle można ująć całe 100% jako pow. na DG..)

Tak.
4. VAT można odliczać proporcjonalnie, gdy ma się fakturę na firmę spełniającą wszystkie wymogi ustawy o podatku od towarów i usług.
To jakby dla mnie jasne, że trzeba będzie zmienić adresata faktur.

Możesz podpisać umowy na media na siebie/na firmę (o ile właściciel nie ma nic przeciwko). Gdyby właścicielem był VATowiec to mógłby refakturować te opłaty.
Tutaj sprawę Pan rozjaśnił całkowicie, bo właścicielem nie jestem, więc problem amortyzacji znika (całe szczęście.... sama prowadzę księgowość..).

To nie problem - to szansa. Gdybyś została właścicielką używanego przynajmniej 5 lat mieszkanie i przeznaczyła je w całości na potrzeby DG (albo na wynajem) to miałabyś 10% wartości co rok w kosztach (+ odsetki od kredytu i + koszty utrzymania i remontów).

A niezatrudnianie księgowej... Ostatnio znajomy zadzwonił i podał telefon swojemu koledze, który prowadził sobie sam księgowość i zaczął płakać, że ma 600PLN podatku do zapłacenia w tym miesiącu. Po przeanalizowaniu sytuacji, dokumentów i przepisów okazało się, że ma do zapłaty... 38 PLN.Mariusz G. edytował(a) ten post dnia 19.08.09 o godzinie 03:33
19.08.2009, 03:32
Sylwia

Sylwia Michno Executive Manager

Temat: Działalnosć gospodarcza a koszty za media

Mariusz G.:
Narazie to dla mnie stąpanie po kruchym lodzie... Muszę z kimś porozmawiać na żywo bo inaczej to dla mnie czarna magia jednak..
Dziękuję za wszystkie informacje.
19.08.2009, 09:37



Zobacz dyskusje w grupie Podatki i Prawo Podatkowe

Aktualne tematy

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Problemy i porady

Znajdź odpowiedzi na swoje pytania

Wyślij zaproszenie do