Paweł

Paweł Jędrzejewski geodeta uprawniony
zakres 1 i 2

Temat: MODERNIZACJA EWIDENCJI GRUNTÓW

WITAM!
Mam następujący problem:
W jednej gminie w Starostwie Powiatowym w Lęborku dokonano tzw. modernizacji ewidencji gruntów i budynków, w czasie której pozmieniano użytki z Lz na Ls i tym podobne, bez podpisu klasyfikatora. Co o tym sądzicie?
Jestem w trakcie wykonywania podziałów na tym terenie, czy muszę jeszcze raz na nowo rozliczać użytki i przeprowadzać procedurę?
Pozdrawiam serdeczniePaweł J. edytował(a) ten post dnia 10.02.10 o godzinie 17:34
10.02.2010, 17:30
Mikołaj

Mikołaj Zdebski Geodeta, Besix
France

Temat: MODERNIZACJA EWIDENCJI GRUNTÓW

To zalezy na jakiej podstawie dokonano modernizacji. Operat modernizacji ewidencji gruntow i budynkow powinien byc przyjety do zasobu na podstawie decyzji administracyjnej wydanej przez stosowny organ. W tym wypadku chyba przez staroste.
1. Dowiedz sie na jakiej podstawie wprowadzono operat do ewidencji.
2. Czy wogole wprowadzono do ewidencji? moze to tylko blad na mape
3. Jesli operat modernizacji gruntow i bud. zawiera bledy lub brakuje podpisow kompetentnych osob,lub podstawy do wprowadzenia do rejestru mozesz sie odwolac do wojewodzkiego nadzoru GIK? W niejednej gminie operaty (...) Zobacz więcej
10.02.2010, 19:31

Temat: MODERNIZACJA EWIDENCJI GRUNTÓW

Z kontekstu pytania wnioskuję, że procedurę podziałową rozpoczęto gdy obowiązywała "stara" EGIB a zakończenie ma nastąpić gdy obowiązuje już "nowa".
Jeśli tak, to:

1. "nową" EGiB wprowadzono decyzją administracyjną Starosty Lęborskiego i od chwili uprawomocnienia się ww. decyzji ewidencja obowiązuje. Nie kruszyłbym kopii z powodu zmiany użytku z Lz na Ls. To ewentualnie sprawa właściciela nieruchomości.

2. Kwestie rozliczenia użytków uzgodniłbym ustnie z Geodetą Powiatowym lub Kierownikiem PODGiK - w końcu to "oni" odbierają operat od geodety i reprezentują organ jakim jest starosta.

P.S. Kiedyś jako szef WBGiTR miałem pod sobą pracownię klasyfikacji gruntów, więc zapewniam Cię że taka zmiana to (...) Zobacz więcej
10.02.2010, 19:43
Mikołaj

Mikołaj Zdebski Geodeta, Besix
France

Temat: MODERNIZACJA EWIDENCJI GRUNTÓW

Pewnie, ze nie warto kruszyc kopii ale zmiana uzytkow na Ls jest niemal nie odwracalna. Wiec jesli taka zmiana nastapila wiaze ze soba pewne skutki. Geodeta, ktory wykonuje podzial chyba byl na miejscu i widzi ze cos jest nie tak. Nie chodzi przeciez o to zeby wszystko zatuszowac, sprzedc mape klientowi, niech sie potem martwi i przeklina wszystkich 'chciwych geodetow', a potem narzekac na ewidencje gruntow. Mialem okazje wycofywac beldnie sporzadzony operat zmiany klasyfikacji gruntow, nieswiadomosc wlascicieli zamienia sie pozniej w pogarde dla calej (...) Zobacz więcej
10.02.2010, 20:32

Temat: MODERNIZACJA EWIDENCJI GRUNTÓW

Mikołaj Zdebski:
Pewnie, ze nie warto kruszyc kopii ale zmiana uzytkow na Ls
jest niemal nie odwracalna. Wiec jesli taka zmiana nastapila
wiaze ze soba pewne skutki.

1: etap tzw. wyłożenia EGiB aby każdy zainteresowany mógł się zapoznać i wnieść uwagi

2: KPA daje możliwość uchylenia decyzji jeśli została wydana z naruszeniem prawa ....
Geodeta, ktory wykonuje podzial chyba byl na miejscu i widzi ze cos jest nie tak. Nie chodzi przeciez
o to zeby wszystko zatuszowac, sprzedc mape klientowi,
niech sie potem martwi i przeklina wszystkich 'chciwych
geodetow', a potem narzekac na ewidencje gruntow.

Mocne słowa ... a czemu nie mówimy np. o błędzie osoby sporządzającej modernizację, co nie zostało wykryte w trakcie kontroli operatu ??
Geodeta wykonujący podział podział może powiadomić o przedmiotowym fakcie właściciela nieruchomości i niech on decyduje dalej.
KPA daje również możliwość dokonania zmian w decyzji jeśli organ który ją wydał stwierdzi błędy i oceni że istnieją przesłanki by je naprawić.
Mialem okazje wycofywac beldnie sporzadzony operat zmiany klasyfikacji gruntow,
nieswiadomosc wlascicieli zamienia sie pozniej w pogarde dla
calej sluzby geodezyjnej.

ostra ocena, polecam J 8,7
10.02.2010, 21:18
Łukasz

Łukasz S. jakieś propozycje? |
fotograf | geodeta |
poszukiwacz pię...

Temat: MODERNIZACJA EWIDENCJI GRUNTÓW

Zmiana na Ls z R, Lz, Ps... może być dokonana tylko przez klasyfikatora gruntów. Operat z klasyfikacji gruntów musi być dołączony do operatu modernizacji EGiB. Sam użytek może zmienić geodeta a zmiana Lz(pewnie na jakiejś roli) na Ls jest już zmianą klasy gruntu.

Jeżeli dokonywana jest zmiana klasyfikacji w ramach modernizacji EGiB przed przystąpieniem do klasyfikacji powinno odbyć się zebranie, wybór komisji, ponowne zebranie po pracach w terenie, wyłożenie wyników klasyfikacji do wglądu podczas, którego można składać skargi i wnioski, które następnie rozpatruje inspektor ds. klasyfikacji, rozpatruje pozytwnie/negatywnie. Tak mniej więcej wygląda procedura.
Zawiadomienia o zebraniach nie musi być imienne - najczęściej zawiadamia się w "sposób zwyczajowo przyjęty".
W ramach modernizacji EGiB dokonuje się głównie klasyfikacji zmienionych użytków gruntowych - rzadziej klasyfikowany jest cały obręb od nowa - chociaż to pewnie zależy od budżetu Starostwa.

Jeżeli zmienia się klasy gruntu w pojedynczej działce czy też z R, Ps, etc. robi się użytek wyłączony z klasyfikacji zawiadamia się właściciela takiej działki - już imiennie, aby mógł się zapoznać ze zamianami, złożyć skargę, etc.

Generalnie zakładam, że właściciel działki powinien wiedzieć co działo się do tej pory z jego działką - jeżeli się tylko interesował.

Jak pisze Janusz jest coś takiego jak etap wyłożenia modernizacji EGiB. O samym wyłożeniu informuje Starosta poprzez wywieszenie ogłoszeń w urzędzie, informacji w prasie o zasięgu lokalnym (chyba 2x). Nie chce tu skłamać ale wyłożenie trwa chyba 14 dni. Czasem etapem modernizacji jest sama klasyfikacja, która jest "wykładana" osobno ale jej wyniki widoczne są również w "ostatnim" wyłożeniu modernizacji. Zatem można mieć nawet 2 okazje aby zapoznać się z wynikami modernizacji - jeżeli chodzi o samą klasyfikację.

Muszę kolejny raz poprzeć Janusza - możliwy jest również błąd wykonawcy i niech właściciel zdecyduje co dalej. Może napisać do Starosty (PODGiK) o sprostowanie błędu/sprawdzenie klasyfikacji w jego działce. Na każdą modernizację udzielana jest rękojmia.

Zmiana zasięgu użytku Lz, B, Br, Bi czy podobnego w wyniku pomiaru może być dokonana przez geodetę ale kontur klasyfikacyjny to sprawa klasyfikatora.

I radziłbym zajrzeć najpierw do operatu EGiB i tam sprawdzić czy na pewno nie ma żadnych podpisów klasyfikatorów... Starostwo by chyba tego (...) Zobacz więcej
11.02.2010, 21:55
Mikołaj

Mikołaj Zdebski Geodeta, Besix
France

Temat: MODERNIZACJA EWIDENCJI GRUNTÓW

o to mi chodzi ze operat moze zawierac bledy, ktore powinny byc poprawione przez wykonawce i skorygowane w EGiB droga sprostowania do decyzji i to jest najszybsza droga. jestem tez przeciwny wprowadzaniu za wszelka cene operatu modernizacji, ktory nie jest rzetelny. w koncu ktos kto go wykonal, wczesnie wygral przetarg i nie robil tego za darmo.

a czy moje slowa sa ostre? jestem przeciwny tuszowaniu bledow, a dla wiekszosci moich klientow nie ma duzej roznicy miedzy Ls i Lz dopoki, nie chca podzielic dzialki, czy wystapic o (...) Zobacz więcej
11.02.2010, 23:01

konto usunięte

Temat: MODERNIZACJA EWIDENCJI GRUNTÓW

moze to nie jest wlasciwe miejsce na zadanie tego pytania ale co Panowie powiedzieliby na taki przypadek: w 2009 roku dokonano w gminie modernizacji ewidencji gruntow w wyniku ktorej 10 arow z dzialki 25 arowej od zawsze rolnej(stoi na niej budynek 28m od kilkunastu lat) zakwalifikowano jako Bi. Nie byloby w tym nic zlego tylko ze w planie zagospodarowania dzialka figuruje w calosci jako rolna, gmina jest na etapie uchwalania studium. Zgodnie z planem zagospodarowania nie mozemy sie budowac a z ewidencja tak no i placimy podatek jak od (...) Zobacz więcej
12.05.2010, 16:28
Łukasz

Łukasz S. jakieś propozycje? |
fotograf | geodeta |
poszukiwacz pię...

Temat: MODERNIZACJA EWIDENCJI GRUNTÓW

Karolina Rząca:
moze to nie jest wlasciwe miejsce na zadanie tego pytania ale co Panowie powiedzieliby na taki przypadek: w 2009 roku dokonano w gminie modernizacji ewidencji gruntow w wyniku ktorej 10 arow z dzialki 25 arowej od zawsze rolnej(stoi na niej budynek 28m od kilkunastu lat) zakwalifikowano jako Bi. Nie byloby w tym nic zlego tylko ze w planie zagospodarowania dzialka figuruje w calosci jako rolna, gmina jest na etapie uchwalania studium. Zgodnie z planem zagospodarowania nie mozemy sie budowac a z ewidencja tak no i placimy podatek jak od gruntu budowlanego...

Bi - jeżeli jest budynek na działce, budynek nie służy produkcji rolniczej, to jest to jak najbardziej uzasadnione. Może 10 arów to dużo - ale, może taki jest obszar terenu, który jest np ogrodzony, w jakiś sposób zagospodarowany.

Pewnie przyszło zapłacić większy podatek od nieruchomości niż wcześniej?

edit:
Modernizacja ewidencji gruntów wykonywana jest m.in w oparciu o instrukcję techniczną G5, a tam:

§ 15. 1. O zaliczaniu gruntów do poszczególnych użytków gruntowych decydują:
1) informacje zawarte w operacie gleboznawczej klasyfikacji gruntów,
2) faktyczny sposób wykorzystywania gruntu ustalony w oparciu o kryteria wymienione w załączniku nr 6 do rozporządzenia,
3) ustalenia zawarte w obowiązujących aktach prawnych dotyczące morskich wód wewnętrzynych oraz użytków ekologicznych.

i jeszcze w paragrafie 15

4. Kontury użytków gruntowych nieobjętych tabelą klas gruntów, takich jak: B, Ba, Bi, Bz, K,dr, Tk, Ti, Wm, Wp, Ws, Tr, ustalane są w oparciu o wyniki prac geodezyjnych i kartograficznych
wykonywanych w procesie zakładania, modernizacji oraz bieżącej aktualizacji ewidencji, określających faktyczny stan zagospodarowania terenu, według kryteriów opisanych w załączniku nr 6 do rozporządzenia z uwzględnieniem ust. 1.
.............
9. W granicach poszczególnych działek budowlanych kontur „B" powinien być obszarem
zwartym, o granicach w miarę możliwości regularnych, zawierającym w sobie grunty zajęte pod:
1)budynki, których dominującą funkcją jest funkcja mieszkaniowa, oraz budynki gospodarcze
i techniczne związane funkcjonalnie z budynkami mieszkalnymi,
2)komunikację wewnętrzną i podwórza,
3)zieleń przydomową (drzewa, krzewy, trawniki),
4)urządzenia techniczne związane z funkcją mieszkaniową (studnie, zbiorniki, przewody na¬
ziemne, skrzynki energetyczne, urządzenia do gromadzenia i oczyszczania ścieków, trzepa-
ki, ławeczki itp.),
5)śmietniki, składowiska odpadów,
6)place zabaw i wypoczynku,
7)obiekty małej architektury,
8)urządzenia sportowe,
9)miejsca postojowe pojazdów mechanicznych,
10)ogródki przydomowe, oczka wodne, ogródki skalne,
11)inne grunty bezpośrednio związane z funkcją mieszkaniową.
10.Zasady określone w ust. 9 stosuje się odpowiednio przy ustalaniu konturów „Bi".Łukasz S. edytował(a) ten post dnia 12.05.10 o godzinie 17:01
12.05.2010, 16:47
Łukasz

Łukasz S. jakieś propozycje? |
fotograf | geodeta |
poszukiwacz pię...

Temat: MODERNIZACJA EWIDENCJI GRUNTÓW

no i jeszcze z tego załącznika nr 6...

3. Grunty zabudowane i zurbanizowane
1) Tereny mieszkaniowe
Do terenów mieszkaniowych zalicza się grunty, niewykorzystywane do produkcji rolniczej i leĘnej, zaj´te pod budynki mieszkalne, urządzenia funkcjonalnie związane z budynkami mieszkalnymi (podwórza, dojazdy, przejścia, przydomowe place gier i zabaw itp.), a także ogródki przydomowe.
2) Tereny przemysłowe
Do terenów przemysłowych zalicza się grunty zajęte pod budynki i urządzenia służące produkcji przemysłowej, a także ujęcia wody, oczyszczalnie ścieków, stacje transformatorowe, czynne hałdy i wysypiska, urządzenia magazynowo-składowe, bazy transportowe i remontowe itp.
3) Inne tereny zabudowane
Do innych terenów zabudowanych zalicza się grunty zajęte pod budynki i urządzenia związane z administracją, służbą zdrowia, handlem, kultem religijnym, rzemiosłem, usługami, nauką, oświatą, kulturą i sztuką, wypoczynkiem, łącznością itp., czynne cmentarze, grzebowiska zwierząt oraz inne grunty zabudowane, niewymienionew pkt 1 i 2.
4) Zurbanizowane tereny niezabudowane
Do zurbanizowanych terenów niezabudowanych zalicza się grunty niezabudowane, przeznaczone w planach zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę´, wyłączone z produkcji rolniczej (...) Zobacz więcej
12.05.2010, 17:12

konto usunięte

Temat: MODERNIZACJA EWIDENCJI GRUNTÓW

w porzadku, wszystko sie zgadza z geodezyjnego punktu widzenia i wlasciciel tez sie cieszy bo jest szansa ze będzie mogl sie wybudowac na co liczyl juz od dawna...tylko jak to jest z ta niezgodnoscia miedzy planem a ewidencja, plan mozna zmienic choc to proces dlugotrwaly a ewidencji raczej nie. Czy gmina ma uprawnienie do kwestionowania wynikow (...) Zobacz więcej
13.05.2010, 10:37
Łukasz

Łukasz S. jakieś propozycje? |
fotograf | geodeta |
poszukiwacz pię...

Temat: MODERNIZACJA EWIDENCJI GRUNTÓW

Modernizację EGiB wykonuje się na zlecenie Starostwa. Właściciel działki może złożyć konkretną skargę w związku z przeprowadzoną modernizacją, dotyczącą jego nieruchomości do Starostwa – np., że zasięg i powierzchnia wyłączonych terenów jest niezgodna ze stanem faktycznym, że budynek ma inna funkcję niż ta wykazana w ewidencji, etc - Starosta przesyła informację do Wykonawcy. Wykonawca z reguły udziela 3 letniej rękojmi na wykonaną pracę - jeżeli rzeczywiście istnieją błędy, występują niezgodności ze stanem faktycznym to po sprawdzeniu można dokonać korekty.
Nie wiem jak jest w Twojej gminie, ale większość gmin ma niekatulane, nieobowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego a na opracowanie nowych ich nie stać. Na ich podstawie wydają m.in. warunki zabudowy czy pozwalają podzielić działkę. Wypis z ewidencji, widniejący tam zapis o terenie zabudowanym rzeczywiście może pomóc i będzie również wskazówką przy tworzeniu nowego planu zagospodarowania. :)
Gmina jako właściciel działek również może wystąpić z uwagami. Ale raczej więcej terenów wyłączonych z klasyfikacji typu B, Bi, Bp = więcej kasy z podatków :)Łukasz S. edytował(a) ten post dnia 13.05.10 o godzinie 14:07
13.05.2010, 11:46

konto usunięte

Temat: MODERNIZACJA EWIDENCJI GRUNTÓW

slicznie dziekuję (...) Zobacz więcej
13.05.2010, 13:34

Temat: MODERNIZACJA EWIDENCJI GRUNTÓW

A ja mam pytanie o prace modernizacyjne ewidencji gruntów i budynków. Jakie problemy występują przy takich pracach? Są problemy np. z ustaleniem granic działki, jaki jeszcze mogą wystąpić problemy?Michał M. edytował(a) ten post dnia 11.06.10 o godzinie 17:31
11.06.2010, 17:30
Arkadiusz

Arkadiusz Ciupa Naczelnik Wydziału
Infrastruktury dla
Dzielnicy Mokotów
U...

Temat: MODERNIZACJA EWIDENCJI GRUNTÓW

Michał M.:
A ja mam pytanie o prace modernizacyjne ewidencji gruntów i budynków. Jakie problemy występują przy takich pracach? Są problemy np. z ustaleniem granic działki, jaki jeszcze mogą wystąpić problemy?Michał M. edytował(a) ten post dnia 11.06.10 o godzinie 17:31

To zależy w jakim zakresie ewidencja gruntów i budynków jest modernizowana. Możesz mieć problem z określeniem użytku na działce, obliczeniem powierzchni zabudowy czy też funkcji budynku, czasami musisz ustalić "na oko" rok budowy i wiele innych. Wiele zależy również od tego na jakim terenie wykonujesz modernizację egib i jakiej jakości materiały posiada ODGiK. dlatego na twoje pytanie nie da się tak w skrócie odpowiedzieć.
17.06.2010, 23:14
Iwona

Iwona K. Kierownik ds.
technicznych

Temat: MODERNIZACJA EWIDENCJI GRUNTÓW

Witam, a co można zrobić w przypadku, gdy w trakcie modernizacji ewidencji gruntów pomniejszono powierzchnię działki zabudowanej o 65 m2? Rozumiem, że modernizacji dokonuje się na podstawie zlecenia Starostwa i przypuszczam, ze ma to związek z miejscowym planem zagospodarowania. Jednak nie jestem geodetą i nie za bardzo rozumiem jak możliwe aby działka pomniejszyła się? Z czego może wynikać ta różnica? Będę wdzięczna za (...) Zobacz więcej
26.04.2011, 22:54
Łukasz

Łukasz S. jakieś propozycje? |
fotograf | geodeta |
poszukiwacz pię...

Temat: MODERNIZACJA EWIDENCJI GRUNTÓW

Iwona K.:
Witam, a co można zrobić w przypadku, gdy w trakcie modernizacji ewidencji gruntów pomniejszono powierzchnię działki zabudowanej o 65 m2? Rozumiem, że modernizacji dokonuje się na podstawie zlecenia Starostwa i przypuszczam, ze ma to związek z miejscowym planem zagospodarowania. Jednak nie jestem geodetą i nie za bardzo rozumiem jak możliwe aby działka pomniejszyła się? Z czego może wynikać ta różnica? Będę wdzięczna za jakąś odpowiedź.

Chodzi Ci o samo zmniejszenie powierzchni użytku B czy powierzchni ogólnej działki?
27.04.2011, 21:19
Anita

Anita Jatczak Researcher People
Sp. z o.o.

Temat: MODERNIZACJA EWIDENCJI GRUNTÓW

Poszukuję geodety terenowego do pracy w woj. lubelskim lub pomorskim.

Osoby zainteresowane proszę o kontakt (...) Zobacz więcej
27.01.2012, 10:16

Temat: MODERNIZACJA EWIDENCJI GRUNTÓW

Mam pytanie. Jak skorygować błąd klasyfikatora gruntów?
Wyjaśnienie.
Kilka lat temu(3 - 4) była klasyfikacja gruntów. W skład mojej działki wchodzi część - 0,07ha oznaczona wcześniej jako PsV. Po klasyfikacji stała się LsV. Od "zawsze" była na tym gruncie łąka. Ze względu na sympatię do ptaków co roku dwa razy ją koszę. A co do drzew: rosły dwie olchy (średnica 135cm na wysokości 1,3m). Dwa lata temu uschła jedna i ją ściąłem. Mam "las", w którym jest jedna olcha.
Sąsiednie działki: północ/południe - oznaczone jako PsV, wschód - budowlana, zachód - rzeka.
Czy zdjęcie z http://geoportal(ok.2009) może być dowodem w tej sprawie?
Pozdrawiam
13.04.2012, 10:51

Temat: MODERNIZACJA EWIDENCJI GRUNTÓW

zdjecie sie nie laduje
a sprawa "pachnie" po (...) Zobacz więcej
15.04.2012, 09:18Przeglądaj dyskusje w tej grupie

Setki wypowiedzi

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Pytania i odpowiedzi

Znajdź odpowiedź na swoje pytanie

Wyślij zaproszenie do