Łukasz

Łukasz S. Project Manager,
Panattoni Europe

Temat: Odległości budynków

Ktoś się orientuje w jakich odległościach mogą być ustawione dwa budynki mieszkalne na jednej działce ? Chodzi o postawienie nowego budynku na działce na której już stoi budynek w zabudowie szeregowej. Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych mówi wyłącznie o budynkach zlokalizowanych na dwóch różnych działkach.
5.08.2011, 23:04
Jacek

Jacek S. Zarządzanie procesem
budowlanym

Temat: Odległości budynków

Odległość między budynkami na jesdnej działce wynika z paragrafów 13 oraz 271 warunków technicznych czyli dostępu dla światła dziennego i bezpieczeństwa pożarowego.
6.08.2011, 09:22
Piotr

Piotr N. Asystent architekta

Temat: Odległości budynków

jak to tako nie ma minimalnej odległości miedzy budynkami na jednej działce. Tu masz dokładnie opisane z warunków technicznych:

"§ 273. 1. Odległości między ścianami zewnętrznymi budynków położonych na jednej działce budowlanej nie ustala się, z zastrzeżeniem § 249 ust. 6, jeżeli łączna powierzchnia wewnętrzna tych budynków nie przekracza najmniejszej dopuszczalnej powierzchni strefy pożarowej wymaganej dla każdego ze znajdujących się na tej działce rodzajów budynków.
2. Odległości między budynkami ZL a zbiornikami gazu płynnego, o których mowa w § 179, oraz odległości między tymi zbiornikami a innymi obiektami budowlanymi określają przepisy odrębne dotyczące baz i stacji paliw płynnych.
3. Odległości między budynkami a zbiornikami naziemnymi oleju opałowego o łącznej pojemności nie większej niż 70 m3 nie powinny być mniejsze niż 20 m.
4. Odległość, o której mowa w ust. 3, może być zmniejszona o połowę, pod warunkiem zastosowania między budynkiem a zbiornikiem ściany oddzielenia przeciwpożarowego o klasie odporności ogniowej co najmniej R E I 120.
5. Zbiorniki, o których mowa w ust. 3, powinny być wykonane jako stalowe dwupłaszczowe lub być lokalizowane na terenie ukształtowanym w formie niecki, o pojemności większej od pojemności zbiornika, z izolacją uniemożliwiającą przedostawanie się oleju do gruntu.
6. Odległości między budynkami a zbiornikami podziemnymi oleju opałowego o łącznej pojemności nie większej niż 35 m3, przykrytymi warstwą ziemi o grubości co najmniej 0,5 m, nie powinny być mniejsze niż 3 m."
17.08.2011, 18:10
Łukasz

Łukasz S. Project Manager,
Panattoni Europe

Temat: Odległości budynków

Zapomniałem dodać że chodzi o dwa domki jednorodzinne i raczej w technologii tradycyjnej nie za bardzo podpadają pod wymagania ppoż. Oczywiście do sprawdzenia pozostanie odległość związana z dostępem do światła.
Dzięki za pomoc
17.08.2011, 18:28
Piotr

Piotr N. Asystent architekta

Temat: Odległości budynków

Każdy budynek podpada pod wymagania ppoż. tylko zależnie od tego jaki budynek takie wymagania. Tutaj wydaje mi się że nie musi Cie za bardzo obchodzić czy będziesz zacieniał budynek na swojej działce czy nie. Chyba że jego właściciel będzie miał jakieś ale. W każdym razie urzędniczki w starostwie nie będą na raczej to patrzyły. Ponieważ sam sobie się nie odwołasz ze projektowany budynek będzie zacieniał istniejący dom. Przynajmniej ja z tym się nie spotkałem jeszcze.
17.08.2011, 18:36
Łukasz

Łukasz S. Project Manager,
Panattoni Europe

Temat: Odległości budynków

Urzędniczki są różne jedna może stwierdzić że ją to nie interesuje bo jestem właścicielem obu budynków, a druga stwierdzi że jest niezgodnie z rozporządzeniem i każe poprawiać cały projekt. Lepiej nie ryzykować.
17.08.2011, 20:35
Piotr

Piotr N. Asystent architekta

Temat: Odległości budynków

Czasami robiliśmy projekty gdzie rozszerzaliśmy obszar oddziaływania inwestycji o działkę sąsiada za jego zgoda oczywiście, ponieważ odległość miedzy budynkami była dosyć mała i nie było problemów. Urząd traktował to tak jak by budynku były na "jednej działce" i bez problemów PnB dostaliśmy. Jeśli chodzi o światło to na pewno czepiły by się doświetlenia pomieszczeń, ale to już inna bajka. A odnośnie zacieniania to mogły by czepiać się gdyby to był budynek wielorodzinny, użyteczności publicznej itp. ale nie jednorodzinny.
Jeszcze raz cytując przepis:

§ 273 Odległość między budynkami na tej samej działce budowlanej
1. Odległości między ścianami zewnętrznymi budynków położonych na jednej działce budowlanej nie ustala się, z zastrzeżeniem § 249 ust. 6, jeżeli łączna powierzchnia wewnętrzna tych budynków nie przekracza najmniejszej dopuszczalnej powierzchni strefy pożarowej wymaganej dla każdego ze znajdujących się na tej działce rodzajów budynków.

Jak dla mnie wywnioskować można jednoznacznie, budynki na tej samej działce można postawić nawet 5cm od siebie. Oczywiście wszystko w ramach zdrowego rozsądku.
17.08.2011, 20:55
Łukasz

Łukasz S. Project Manager,
Panattoni Europe

Temat: Odległości budynków

Piotr N.:

Jak dla mnie wywnioskować można jednoznacznie, budynki na tej samej działce można postawić nawet 5cm od siebie. Oczywiście wszystko w ramach zdrowego rozsądku.
Poszedł bym dalej i stwierdził iż mogą się nawet stykać, przykład zabudowa szeregowa lub bliźniaki ;)
18.08.2011, 00:02



Zobacz dyskusje w grupie BUDOWA DOMU

Aktualne tematy

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Problemy i porady

Znajdź odpowiedzi na swoje pytania

Wyślij zaproszenie do