konto usunięte

Temat: blacha - dachówka - solary

:)
7.10.2009, 16:24
Łukasz

Łukasz S. Project Manager,
Panattoni Europe

Temat: blacha - dachówka - solary

asia kusik:
ja mam pytanie bo większość uważa, że dachówka jest super bo wytrzymała na 50lat a blachodachówka nie. to ja się teraz zastanawiam ile wytrzymają krokwie, które już w momencie skręcania pękają a jak wyschną to jeszcze bardziej popękają. więc czy jest sens inwestowania w ciężką dachówkę pod którą krokwie się zapadną czy lepiej położyć szwedzką lekką blachodachówkę i wydać mniej na wierzbę? a jak się coś zacznie lać zmienić blachę na nową i po kłopocie

Jak ktoś układa dachówkę na krokwiach które były zwymiarowane pod blachodachówkę to nie dziwne, że pękają już przy jej skręcaniu. Co do samego wyschnięcia drzewa to powinno być już wysuszone przed montażem, ale na to niestety nie wszyscy zwracają uwagę. Na starych obiektach dachówki są od wielu lat i nie wydaje mi się żeby co 50 lat wymieniali tam więźbę. Podstawa to prawidłowe wykonanie i kontrola stanu obiektu.
Oczywiście można wydać mniej na blachodachówkę, za tym pójdzie oszczędność na więźbie i fundamentach.
7.10.2009, 16:27

konto usunięte

Temat: blacha - dachówka - solary

raczej mało kto układa dachówkę na krokwiach od blachodachówki co najwyżej odwrotnie. chodziło mi o zastosowania większej ilości wierzby pod dachówkę a mniejszej pod blachodachówkę a wytrzymałość wierzby.
zazwyczaj wierzbę przywozi się z tartaku gdzie była ponoć obsuszana i żadnego suszenia nie ma , bo gdzie? na działce rozkradną, u sąsiada jak mam gdzie. nie spotkałam się jeszcze z suszeniem na całym osiedlu nowo pobudowanym. a jak nawet jakimś cudem jest sucha to czasem i na dachu ją deszcz zmoczy. ostatnio u sąsiada widziałam takie pęknięcia po samym skręceniu śrubami a jeszcze dachówki nie kładli.
w takim razie wszystko zależy od zasobności portfela i (...) Zobacz więcej
7.10.2009, 16:57
Zbigniew

Zbigniew Banaśkiewicz Kierownik ds.
jakości

Temat: blacha - dachówka - solary

Łukasz Sokół:
Zbigniew Banaśkiewicz:

Mogę polecić dobrych dekarzy w razie czego :-)
To ja poproszę, mam w Izabelinie do wymiany podbitkę i wszystkie obróbki łącznie z orynnowaniem. Nowe będą w tytan-cynku.

http://www.msg.org.pl/,TECH-BUD+ANDRZEJ+FILIPIAK--M54,...

U mnie akurat robili tylko daszek od śmietnika i kilka poprawek na dachu właściwym, ale w okolicy chodzą o nich dobre opinie, no i dobrze się z nimi współpracowało.
8.10.2009, 14:42
Zbigniew

Zbigniew Banaśkiewicz Kierownik ds.
jakości

Temat: blacha - dachówka - solary

Jacek S.:
Tak się akurat składa, że np. Lindab sp.z o.o. (zdecydowanie czołówka w zakresie m.in. jakości blach i rynien)na powłoki poliestrowe daje 10 lat gwaracji na "perforację blachy" a na powłoki alucynkowe 15 lat.

Czołówka to jest producent blachy czyli np. SSAB, z którego korzysta i Lindab i polscy producenci o ugruntowanej renomie. W Lindabie czy Bratexie jedynie projektuje się profile, które się tłoczy i przycina, co nie jest specjalnie trudne technologicznie. Reszta to marketing i dystrybucja.
Na produkt no name dostaniesz nawet 20 lat gwaracji, bo producent planuje zniknąć po 3-4 latach z rynku
i nic mu nie szkodzi dać bardzo długą gwarancję. Dodatkowo nie
jest szczególnie trudnym do udowodnienia , że dach jest zamontowany lub w szczególnośći użytkowany i konserwowany niezgodnie z wytycznymi producenta np. brak przeglądów okresowych może powodować utratę gwaracji.

Nie chodzi o to żeby z tej gwarancji korzystać, tylko że jeżeli funkcjonująca od lat firma tak długą gwarancję daje na produkt zrobiony z wysokiej klasy komponentów, to raczej świadczy o jego znacznej trwałości. Na powłoki poliestrowe na bazie Prelaq Nova dają i 30 lat.
8.10.2009, 15:15
Jacek

Jacek S. Zarządzanie procesem
budowlanym

Temat: blacha - dachówka - solary

Czy mółbyś zatem, być tak uprzejmy i podać owych producentów, którzy dla blach wierzchniego krycia w powłoce poliestrowej dają 30 lat gwaracji? Pytam bo w naszych obiektach stosujemy zwykle pokrycie typu blacha + wełna + blacha - np. w zeszłym roku zmontowaliśmy najwięcej w Polce dachu na rąbek stojący (dach pływający) typu LMR 600 (dawniej MR24) w powłoce alucynkowej - więc zawsze czegoś nowego w tej branży chętnie się dowiem. (...) Zobacz więcej
8.10.2009, 17:49
Zbigniew

Zbigniew Banaśkiewicz Kierownik ds.
jakości

Temat: blacha - dachówka - solary

Najuprzejmiej donoszę :-)

http://www.bratex.pl/produkty/pokrycia-dachowe/gwarancja/

http://www.budmat.pl/index.php?module=subjects&func=vi...

opis powłoki Prelaq Nova:

http://www.prelaq.pl/default.asp?page=2

Zgadzam się że w ogólności pokrycia ceramiczne są trwalsze bo nie podlegają korozji - co nie znaczy jednak że nie podlegają innym procesom degradacji.

Konstrukcyjnie blacha jest o wiele bardziej eleganckim rozwiązaniem - nie obciąża więźby i jeszcze dodatkowo ją usztywnia, czego o dachówce nie można nijak powiedzieć.

Większość dachówek oferowanych na rynku powoduje że dach wygląda ciężko, pasuje to do tradycyjnej architektury ale w przypadku nowoczesnych domów o prostej bryle nie za bardzo się komponuje.

Wystarczy się również przejść wśród domów położonych na leśnych działkach aby się przekonać naocznie że dachówki są bardziej podatne na zabrudzenia, obrastanie mchem i przyklejające się do nich liście i igły.
8.10.2009, 22:49
Marek

Marek Granops Serwis systemów
uzdatniania wody,
Granimex

Temat: blacha - dachówka - solary

W dziedzinie dachów dachówek mogę polecić Firmę bud mar z okolic poznania szczególnie Panią Darię Jędrusiak bardzo rzeczowa i konkretna osoba.
W (...) Zobacz więcej
17.09.2012, 18:16Zobacz dyskusje w grupie BUDOWA DOMU

Aktualne tematy

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Problemy i porady

Znajdź odpowiedzi na swoje pytania

Wyślij zaproszenie do