Piotr

Piotr M. Buyer with strong
project management
skills

Temat: postepowania egzekucyjne - przedawnienie/wniosek...

witam,
potrzebuje pomocy, postaram sie strescic jak najbardziej rzeczowa obecny stan rzeczy.

3 marca 2009 dostalem mandat od MPK 200pln, niestety fakt ten gdzies mi umknal.
nastepnie 12.04.2010 zlozono pozew o ta kwote + zwrot kosztow procesu i zastepstwa procesowego wg. norm przepisanych
widze rowniez pismo z dnia zapewne 20.07.2009 monit przedsadowy
2010.06.01 odbyla sie rozprawa, w ktorej uzyskano tytul wykonawczy

i teraz najwazniejsze, nie ma zadnych dowodow na jakakolwiek korespondencje ze strony wierzyciela. pozew ani informacja o majacej sie odbyc rozprawie sadowej nigdy do mnie nie trafil. koperta z tytulem wykonawczym wyslanym na moj adres ma adnotacje, zwrot do adresata.
pomimo tego komornik wszczal postepowanie i tytulem egzekucyjnym zablokowal mi wszystkie konta do wysokosci 1000pln, naleznosc glowna 209,5, odsetki 0,08za dzien!, 112,18pln obecnie, koszty sadowe 67,5pln, koszty radcy prawnego 30pln, koszty egzekucji 308,08pln.
chce wystosowac pismo o uchylenie tytulu i zawieszenie egzekucji, glownie z uwagi na fakt ze nie wiedzialem o ciazacym tytule wykonawczym ani wogole o odbytej rozprawie sadowej, co wiecej nie wiem jak w tym ukladzie wyglada sam motym przedawnienia wykroczone 03.03.2009 a rozprawa 01.06.2010 to ponad rok. jestem w stanie uregulowac mandat oraz nie wiem moze oplaty sadowe do wys. max 300pln, ale doprawdy nie wiem jak to dobrze wystosowac, jakimi argumentami oraz przepisami poprzec. nie wyobrazam sobie placic 1000pln za brak biletu lata swietlne temu.
wszystkie informacje jakie tu zawarlem uzyskalem z czytelni gdy w koncu komornik w jednym z pism pochwalil sie numerem tytuly wykonawczego. co wiecej cala korespondencje kieruje nie wiedziec czemu na adres grzecznosciowy ktory nigdy nie byl podawana, dawno juz tam nie mieszkam, zwykla poczta. wystosowalem do niego dwa pisma oba bez odpowiedzi listami poleconymi z czego pierwsze potwierdzenie nadania jeszcze z maja mi zaginelo, drugie natomiast posiadam w ktorym pytam o takie informacje jak o jakie zdarzenie chodzi, kiedy nastapilo i jakie sa podstawy prawne.
bede wdzieczny za pomoc, moge podeslac na prv. kopie pisma ktore juz przygotowalem niemniej jednak wiekszosc juz (...) Zobacz więcej
18.06.2013, 11:48
Anna

Anna
Mazur-Milczanows
ka
Radca prawny, MMJ
Legal Kancelaria
Prawna

Temat: postepowania egzekucyjne - przedawnienie/wniosek...

Witam,

zapewne w sprawie nawet nie odbyła się rozprawa, tylko sąd - na podstawie złożonego pozwu - wydał nakaz zapłaty. Nakaz zapłaty wraz z pozwem został przesłany na wskazany przez MPK adres. Jeżeli odebrał Pan nakaz zapłaty i nie wniósł Pan sprzeciwu w terminie 14 dni od otrzymania tego nakazu, to nakaz się uprawomocnił, co oznacza, że komornik prowadzi egzekucję na podstawie prawidłowego tytułu wykonawczego.

Natomiast, jeśli Pan nie odebrał nakazu zapłaty (np. z powodu wysłania na adres, pod którym Pan nie mieszka), to nakaz taki nie powinien się uprawomocnić, a co za tym idzie - sąd nie powinien nadać takiemu nakazowi klauzuli wykonalności. Jeżeli tak było w Pana przypadku, to należy w terminie 7 dni liczonych od dnia, kiedy dowiedział się Pan o egzekucji - złożyć zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności, gdyż nakaz zapłaty z uwagi na brak prawidłowego doręczenia nie był prawomocny. W zażaleniu może Pan również wnieść o zawieszenie przez sąd postępowania egzekucyjnego do czasu rozpoznania zażalenia. W takim wypadku sąd powinien uchylić klauzulę i ponownie doręczyć Panu nakaz zapłaty wraz z pozwem. Wtedy może Pan uznać powództwo - wówczas zapłaci Pan jedynie kwotę z mandatu, odsetki oraz koszty (...) Zobacz więcej
18.06.2013, 14:47
Piotr

Piotr M. Buyer with strong
project management
skills

Temat: postepowania egzekucyjne - przedawnienie/wniosek...

bardzo dziekuje za odpowiedz, jesli to nie problem bylbym bardzo zobowiazany za kilka dodatkowych odpowiedzi, na ponizsze pytanie.

czy fakt wysłania wezwania do zaplaty pod adres grzecznosciowy, normalnym listem miesci sie w ramach normalnych praktyk, jesli chodzi o komunikowanie takich informacji?
dodatkowo wyslalem w tym czasie dwa pisma do komornika na zadne z nich nie otrzymalem odpowiedzi, czy moge uzyc tego argumentu?

jesli chodzi o wezwanie do zaplaty od kiedy mam liczyc termin 14dni, skoro nie ma zadnego dowodu ze dane wezwanie otrzymalem?

na zakonczenie mam spory dylemat z ustaleniem wysokosci przzedmiotu sporu, oryginalnie mandat wynosil 209,5, w miedzy czasie pojawila sie masa dodatkow, koszty egzekucji, postepowania sadowego, przedstawicielstwo itp. chcialbym anulowania wszystkich dodatkow czy w takim ukladzie jakie przedmiot sporu moge ustalic jedynie koszt (...) Zobacz więcej
18.06.2013, 15:58
Anna

Anna
Mazur-Milczanows
ka
Radca prawny, MMJ
Legal Kancelaria
Prawna

Temat: postepowania egzekucyjne - przedawnienie/wniosek...

Wezwania do zapłaty należy wysyłać przynajmniej listem poleconym. Termin 14 dni powinien Pan liczyć od dnia otrzymania wezwania do zapłaty. Jeśli otrzymał Pan wezwanie listem zwykłym, to należało zapłacić niezwłocznie. Proszę pamiętać, że otrzymując mandat, miał Pan termin do zapłaty tego mandatu. Wezwanie do zapłaty stanowi tylko przypomnienie o tym i w tym wypadku wyznaczenie terminu miało charakter formalny.

To na stronie wysyłającej wezwanie ciąży obowiązek wykazania, że wezwanie takie zostało wysłane. Natomiast, nawet jeśliby nie zostało wysłane wezwanie do zapłaty to wierzyciel (w tym przypadku MPK) może złożyć pozew do sądu. W takim jednak wypadku może się Pan bronić tym, że nie dał Pan podstaw do wytoczenia powództwa, bo np. zapłaciłby Pan jakby Pan dostał to wezwanie. Jeżeli sąd uzna zasadność takiej argumentacji, może odstąpić od obciążania Pana kosztami sądowymi.

Odnosząc się do kwestii pism wysłanych do komornika, to nie wiem, jaka była ich treść i czy brak odpowiedzi ze strony komornika miałby dla Pana jakieś znaczenie.

Jeżeli będzie Pan składał zażalenie (tak jak sugerowałam powyżej) to nie musi Pan podawać wartości przedmiotu sporu. Natomiast wartością przedmiotu sporu jest wysokość należności głównej, czyli (...) Zobacz więcej
18.06.2013, 17:25Przeglądaj dyskusje w tej grupie

Setki wypowiedzi

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Pytania i odpowiedzi

Znajdź odpowiedź na swoje pytanie

Wyślij zaproszenie do