Marcin

Marcin Młynarczyk Head of European
Finance Shared
Services Center

Temat: czym się różni Audyt wewnętrzny od zewnętrznego?

Chyba mam dosc wywazona opinie na temat audytu (wewnetrznego oraz zewnetrznego). Wydaje mi sie, ze mam pojecie o ich slabych i mocnych stronach.

Wydaje mi sie rowniez, ze paradoksalnie wprowadzenie SOX moglo spowodowac troche szkod dla audytu wewnetrznego. Obecnie, w praktyce wiekszy nacisk polozony jest na "compliance" podczas gdy wg mnie najwiecej wartosci dodanej audyt wewnetrzny moze stworzyc w usprawnianiu procesow biznesowych i efektywnosci wykorzystania aktywow.

Jesli chodzi o SOX to znajduje w nich wiele pozytywnych aspektow. Nie przeszkadza mi to jednak w kwestionowaniu zasadnosci tak daleko posunietej formalizacji w stosunku do kontroli wewnetrznej.

Na twoje nieszczescie :)... twoja opinia zawsze zabrzmi nieobiektywnie, bo po czesci zyjesz z SOX.
27.06.2008, 08:48
Dawid Mariusz

Dawid Mariusz P. CIO &
Supervisory Boards

Temat: czym się różni Audyt wewnętrzny od zewnętrznego?

Na szczęście forum ponad setki audytorów wewnętrznych na ostatniej konferencji nie odczuła efektu sprzedażowego i zachwalania SOX - bo nie żyję z tego.

Jest to jedno z moich wielu zainteresowań, każdy z czegoś żyję a bycie ekspertem nie wyklucza bycia obiektywnym.

Dziękuję (...) Zobacz więcej
27.06.2008, 18:45
Maciej

Maciej Banaszak Manager, Jones Lang
LaSalle

Temat: czym się różni Audyt wewnętrzny od zewnętrznego?

czego by o niej nie mówić, to była to najdłuższa dyskusja na grupie "audyt" - 43 posty, żadna inna nie może się taką pochwalić!!

ale może rzeczywiście czas zacząć nową?
może ktoś zapropnuje (...) Zobacz więcej
3.07.2008, 12:20
Robert

Robert L. Mechanical Engineer,
TRW Polska

Temat: czym się różni Audyt wewnętrzny od zewnętrznego?

Widze ze ilu ludzi tyle opini. Tak naprawde to zarowno w Audycie wewnetrznym jak i zewnetrzym chodzi o znalezienie niezgodnosci:) Czy Audyt zewnetrzny jest bardziej obiektywny i mniej narazony na stronniczosc? Byl bym daleki od takich ocen. Dla audytora wewnetrznego ktory zna nieco proces danej komorki duzo latwiej jest znalezc blad w procesie a nie w systemie idac punktami listy kontrolnej. Z doswiadczenia widze ze najwieksze niezgodnosci wykrywaja audyty wewnetrzne i o to chodzi, a autyt zewnetrzny czy tez certyfikujacy to juz tylko polemika i drobne poprawki:) Ale przeciez zadna jednostka certyfikujaca niechce starcic podmiotu gospodarczego bo maja z tego kase, wiec sami wiecie jak to jestz tym obiektywizmem. Wszystkim rzadzi kasa i to jest (...) Zobacz więcej
17.07.2008, 12:16
Piotr

Piotr Żołna specjalista d/s
logistyki,
inwestycji i
rozwoju, BHP, Cer...

Temat: czym się różni Audyt wewnętrzny od zewnętrznego?

kochana jesli popatrzeć na to z punktu widzenia jakiej pracy szukasz - to rozpatrzeć możesz to w ten sposób - audyt wewnętrzny oznacza audytora wewnątrz danego przedsiębiorstwa. Jeśli pracujesz w takim i np. ma ono ISO to jesteś kimś kto jako audytor wewnętrzny pilnuje np. 4 razy do roku (tak zalecają audytorzy zewnętrzni) aby cały proces przebiegał w sposób prawidłowy. W takim przypadku jest to bardzo dobra sprawa posiadać taki certyfikat natomiast jeśli szukasz pracy jako audytor a pracujesz w firmie, który nie podsiad wogóle ISO i jest do tego 2, 3 osobowa to jest to certyfikat mało przydatny - chyba, że zmienisz prace bo kogo będziesz u siebie kontrolować. Natomiast certyfkat audytora zewnętrznego daje ci o wiele więcej, gdyż możesz pracowac dla jednostki certyfikującej - odwiedzać wiele firm i przeprowadzać u nich audyt zewnętrzny - suma sumarum zarabiac dodatkowe pieniądze. Stąd temat twojego profesora bardzo konkretny - różnić jest bardzo dużo i analizując oba z różnych punktów widzenia można wyszczególnić, który bardziej się opłaca i w jakich (...) Zobacz więcej
26.01.2009, 12:15

konto usunięte

Temat: czym się różni Audyt wewnętrzny od zewnętrznego?

Poczytałem wątek, bo mnie zadziwiło nietypowe ujęcie określenia auditów wewnętrznych i zewnnętrznych i auditorów :
- wewnętrznych,
- wiodacych wewnętrznych, auditujących procesy i odpowiedzialnych za przygotowanie auditu, sporządzenia dokumentacji, raportu z auditu wewnętrznego,
- wiodących auditujących systemy.

Z punku widzenia Systemów Jakości ,ja znam takie zróżnicowanie:

Są prezentowane przez firmy certyfikujące różne nazewnictwo: np.: audit pierwszej strony, audit drugiej strony, audit trzeciej strony.
Ja zaprezentuję taki podział:
--------------------------------------------------------
RODZAJE AUDITÓW:
Podczas wdrażania systemu zarządzania spotkamy się z dwoma rodzajami auditów:

I. Pierwszy z nich to AUDIT WEWNĘTRZNY (tzw. audit pierwszej strony) - jest on przeprowadzany wewnątrz organizacji przez jej pracowników (kompetentnych auditorów wewnętrznych), aby potwierdzić, że wdrożony system zarządzania jest skuteczny.

Jak wygląda audit wewnętrzny (na czym polega)?

W Systemie Zarządzania funkcjonuje szereg różnego rodzaju dokumentów – procedur, instrukcji, formularzy itp. Dokumenty te wskazywać będą sposób postępowania w różnych sytuacjach, związanych z pracą poszczególnych działów w firmie. System Zarządzania jest tak skonstruowany, aby zapewnić, że wszystkie postanowienia zawarte w tych dokumentach są przez pracowników stosowane i przestrzegane. Przestrzeganie postanowień zawartych we wspomnianych dokumentach jest sprawdzane właśnie przy pomocy auditów wewnętrznych.

Na podstawie sporządzonego harmonogramu auditów, pracownicy każdej komórki organizacyjnej będą wcześniej wiedzieć kiedy pojawią się u nich auditorzy. Około tygodnia przed planowanym auditem, auditor wiodący uzgodni z Kierownikiem danej komórki organizacyjnej dokładny termin wizyty i zakres auditu.
3.02.2010, 13:52

konto usunięte

Temat: czym się różni Audyt wewnętrzny od zewnętrznego?

II. Drugi rodzaj auditów to: AUDIT ZEWNĘTRZNY, może mieć dwojaki charakter:

· audit drugiej strony , czyli audit prowadzony przez jedną firmę u drugiej (np. gdy firma audituje swojego dostawcę).

Dzięki takiemu auditowi firma ma możliwość zdobycia informacji potrzebnych do dokonania wyboru i klasyfikacji swoich dostawców.

· audit trzeciej strony - audit niezależnej organizacji np. certyfikujący

Audit certyfikujący jest ostatnim etapem wdrożenia systemu zarządzania. Jest to „usystematyzowane i niezależne badanie, którego celem jest ocena i stwierdzenie, czy działania odnoszące się do jakości i ich wyniki są zgodne z zaplanowanymi ustaleniami oraz, czy ustalenia są skutecznie realizowane i pozwalają na osiągnięcie celów”.

Przeprowadzają go auditorzy akredytowanej, niezależnej od organizacji i jej klientów jednostki certyfikującej, która została wcześniej wybrana (...) Zobacz więcej
3.02.2010, 13:53

konto usunięte

Temat: czym się różni Audyt wewnętrzny od zewnętrznego?

Procedura auditów wewnętrznych jest jedną z obowiązkowych dokumentacji systemowych. Tam można zapisać i dopuścić do przeprowadzenia auditu wewnętrznego zlecając na zewnątrz. Należy udostępnić dane:Przedstawiciel kierownictwa przekazuje jednostce roczny program audytów, która realizuje audyty
wewnętrzne zgodnie z zaplanowanymi terminami. W takim przypadku wszystkie zapisy związane z
audytem wewnętrznym (plan przebiegu audytu, raport z audytu, karty działań korygujących/zapobiegawczych) sporządzane są przez jednostkę prowadzącą audyt wewnętrzny na zlecenie organizacji.

I ten audit przeprowadzony na zlecenie jest dalej auditem wewnętrznym- zleconym na zewnątrz.
3.02.2010, 13:58

konto usunięte

Temat: czym się różni Audyt wewnętrzny od zewnętrznego?

W Systemowym podejściu jest więc błędne założenie i porównywanie nie dwóch serków, ale Samochodu osobowego do ciężarowego.

Reasumując:
AUDIT ZEWNĘTRZNY, może mieć dwojaki charakter:

· audit drugiej strony , czyli audit prowadzony przez jedną firmę u drugiej (np. gdy firma audituje swojego dostawcę).

Dzięki takiemu auditowi firma ma możliwość zdobycia informacji potrzebnych do dokonania wyboru i klasyfikacji swoich dostawców.

· audit trzeciej strony - audit niezależnej organizacji np. certyfikujący.

AUDIT WEWNĘTRZNY (tzw. audit pierwszej strony) - jest on przeprowadzany wewnątrz organizacji przez jej pracowników (kompetentnych auditorów wewnętrznych), aby potwierdzić, że wdrożony system zarządzania jest skuteczny.

Porównywanie , który lepszy nie ma tu zastosowania.

Zadanie Profesora uczelni sprowadzało się do zrozumienia czym jest audit wewnętrzny, a czym zewnętrzny.
3.02.2010, 14:03

konto usunięte

Temat: czym się różni Audyt wewnętrzny od zewnętrznego?

Marta Balcerzak:
Prosze o pomoć:)
Potrzebuję napisać pracę na temat" Audyt zewnętrzny jest lepszy od wewnętrznego. Dlaczego? podaj argumenty za i przeciw"
Jesli ktoś z Was dysponuje jakimikolwiek materiałami na ten temat, lub mógłby mi podać np. jakies zródło gdzie uzyskałabym odpowiedź na powyższe pytania. Będe bardzo wdzięczna.

Pozdrawiam Marta


A więc Szanowna Koleżanko, proszę poczytać powyższe, a będziesz miała głębszy i jaśniejszy pogląd na temat.
3.02.2010, 14:06
Marcin

Marcin D. Audyt - Szkolenia -
Doradztwo Marcin
Dublaszewski

Temat: czym się różni Audyt wewnętrzny od zewnętrznego?

Brawo za odgrzanie kotleta.

Myślę, że koleżance nie o (...) Zobacz więcej
3.02.2010, 17:27

konto usunięte

Temat: czym się różni Audyt wewnętrzny od zewnętrznego?

Marcin D.:
Brawo za odgrzanie kotleta.

Myślę, że koleżance nie o to chodziło.

Jeżeli się ściśle definiuje co to jest audit wewnętrzny i audit zewnetrzny, to nie może o nic innego chodzić i tej Pani i wykładowcy z uczelni.

To tak jakby ktoś powiedział : jakie są różnice miedzy samochodem osobowym i ciężarowym ?.Który jest lepszy.
To oczywiście było mówione.
Audit zewnętrzny jak i samochód np.osobowy ma inne zadania, cele, a audit zewnętrzny inne.

Tylko jest błędna interpretacja auditu zewnętrznego.

Audit wewnętrzny może być wykonany w organizacji poprzez zlecenie na zewnątrz i dalej będzie to audit wewnętrzny wykonany przez auditora z zewnątrz.
3.02.2010, 19:53

konto usunięte

Temat: czym się różni Audyt wewnętrzny od zewnętrznego?

Ja myślę,że pytanie w temacie powinno być sformułowane:

Kiedy będzie większa skuteczność w doskonaleniu systemu jakości w organizacji w przypadku wykonania auditów wewnętrznych przez auditorów z organizacji, czy auditorów z zewnątrz. Wskaż różnice i wpływ na (...) Zobacz więcej
3.02.2010, 20:00
Marcin

Marcin D. Audyt - Szkolenia -
Doradztwo Marcin
Dublaszewski

Temat: czym się różni Audyt wewnętrzny od zewnętrznego?

Józef Mirowicz:

Jeżeli się ściśle definiuje co to jest audit wewnętrzny i audit zewnetrzny, to nie może o nic innego chodzić i tej Pani i wykładowcy z uczelni.


To Panu się wydaje, że jest ścisłe zdefiniowany wg. Pańskiego podejścia...

A o tym Pan słyszał:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Audyt_wewn%C4%99trzny

?
3.02.2010, 20:29

konto usunięte

Temat: czym się różni Audyt wewnętrzny od zewnętrznego?

To jest dla mnie ,,czarna magia".:)

http://www.infor.pl/dzienniki-urzedowe/ministra-finans...

Ja jestem ISO-wcem :)
3.02.2010, 20:57
Marcin

Marcin D. Audyt - Szkolenia -
Doradztwo Marcin
Dublaszewski

Temat: czym się różni Audyt wewnętrzny od zewnętrznego?

To nic, niemniej tu w większości o tym rodzaju audytu się mówi. Widziałem jednak (...) Zobacz więcej
3.02.2010, 21:05

konto usunięte

Temat: czym się różni Audyt wewnętrzny od zewnętrznego?

Zawsze się przydadzą takie informacje.Poczytam sobie, może to się kiedyś przydać, może coś sie zastosuje do ISO.

Tylko muszę ostrożnie, bo jak będę niedługo rozmawiał z auditorem z DQS-u i mu zacznę mówić posługując się Waszą terminologią, to gościu może zacząć się mi dziwnie przyglądać i pomyśli, czy czasami (...) Zobacz więcej
3.02.2010, 21:21
Marcin

Marcin D. Audyt - Szkolenia -
Doradztwo Marcin
Dublaszewski

Temat: czym się różni Audyt wewnętrzny od zewnętrznego?

Polecam w takim razie lekturę:
http://www.iia.org.pl/iiaweb.nsf/d842ace48777e94ac1256...
3.02.2010, 21:26
Marta

Marta Balcerzak Kontrola, kontrola i
jeszcze raz
kontrola:)

Temat: czym się różni Audyt wewnętrzny od zewnętrznego?

Panowie, dziękuję serdecznie za odgrzanie tematu ale sami rozumiecie, że to już przeszłość.......:)
Nawet zdążyłam zapomnieć, że pisałam taka pracę:)
(...) Zobacz więcej
4.02.2010, 08:29

konto usunięte

Temat: czym się różni Audyt wewnętrzny od zewnętrznego?

Marta Balcerzak:
Panowie, dziękuję serdecznie za odgrzanie tematu ale sami rozumiecie, że to już przeszłość.......:)
Nawet zdążyłam zapomnieć, że pisałam taka pracę:)

Pozdrawiam serdecznie

Tak, ale z odgrzania wynikły co najmniej dwie pozytywne sprawy:

- mam inne spojrzenie na audity dzięki Marcinowi, bo mój ,,świat auditowy " kręcił się tylko w interpretacji ISO.

Pozostał tylko lekki niesmak,że takie organizacje nie mogą wyrobić sobie wspólnych definicji. Może nie mozna? To powinni nazwać np[. ten drugi audit kontrolą, czy coś tam.

- po drugie widzieć zawsze miło młodą studentkę i pełną dobrego pozytywnego myślenia i uśmiechniętą.
4.02.2010, 11:56
Temat zamknięty.

Następna dyskusja:

Audyt wewnętrzny - badania
Zobacz dyskusje w grupie audyt

Aktualne tematy

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Problemy i porady

Znajdź odpowiedzi na swoje pytania

Wyślij zaproszenie do