konto usunięte

Temat: Odwołanie zgody na przetwarzanie danych osobowych

Witam,

Czy ktoś z Was miał do czynienia z odwołaniem zgody na przetwarzanie danych osobowych?

Osoba, której dane dotyczą, wyraziła pisemną zgodę na ich przetwarzanie, lecz po pewnym czasie wystąpiła z żądaniem zaprzestania ich dalszego przetwarzania.

Czy mylę się twierdząc, iż w takim przypadku nie ma konieczności zaprzestania przetwarzania dotyczących jej danych i zależy to tylko i wyłącznie od woli administratora danych? Proszę o Wasze opinie i jeśli to możliwe, odniesienia do decyzji bądź wyroków.

Jednocześnie zaznaczam, iż w tym przypadku osoba, która wystąpiła z żądaniem zaprzestania dalszego przetwarzania dotyczących jej danych, nie mogła i nie powołała się ani na art. 32 ust. 1 pkt 6 ustawy (gdyż dane są kompletne, aktualne, prawdziwe, nie zostały zebrane z naruszeniem ustawy oraz nie są zbędne do realizacji celu, dla którego zostały zebrane), ani też na art. 32 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy (gdyż w tym przypadku przesłanką legalizującą przetwarzanie danych jest zgoda osoby, czyli art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy, a nie art. 23 ust. 1 pkt 4 (...) Zobacz więcej
6.05.2009, 22:29
Rafał

Rafał S. SEM=SEO+PPC

Temat: Odwołanie zgody na przetwarzanie danych osobowych

Moja opinie nie bedzie miala nic wspolnego z analiza prawa, ale bedzie miala duzo wspolnego z zyciem.
Mam Karte Skarbonke z Auchuana (czy jak sie to pisze). Podczas otrzymywania tej karty, pani w okienku powiedziala: Tu Pan wypelni i podpisze 3 razy.
W tym "Tu Pan wypelni" byly dane lacznie z peselem, adresem mailowym, telefonem, a w "podpisze 3 razy" byly zgodny na wszytskie rodzaje przetwarzania i udostepniania. Pani zdurniala, jak zaczalem ja wypytywac o adekwatnosc danych do celu przetwarzania i zapytalem czy zdaje sobie sprawe, czy w tym momencie chce wyludzic zgode na przekazywanie danych . To tyle opowiesci.
Teoretycznie w ustawie nie ma mozliwosci wycofania zgody, ale zastanow sie, czy dane osobowe 1 osoby sa warte ewntulanego zlego PR i innych komplikacji.
7.05.2009, 06:49
Leszek

Leszek K. Zarządzanie
bezpieczeństwem
informacji. Dane
osobowe.

Temat: Odwołanie zgody na przetwarzanie danych osobowych

Ja nie zgodziłbym się z tym, że nie ma możliwości. TYLKO w ustawie jej nie opisano.

Ale
1) są trzy rodzaje sprzeciwu w samej ustawie - sprzeciw na marketing produktów własnych, przetwarzanie danych w celach marketingowych i na przekazywanie danych
2) klient może odwołać zgode - jest ona rodzajem oświadczenia woli i należy uznać, iż może zostać ono z reguły zmienione kolejnym oświadczeniem o innej treści (KC)

Zresztą tak bywa w praktyce - co nie jest uregulowane ustawą, to sięga sie do (...) Zobacz więcej
7.05.2009, 07:55
Adam

Adam Danieluk Prezes
stowarzyszenia ISSA
Polska. Zarządzanie
ryzykiem, ...

Temat: Odwołanie zgody na przetwarzanie danych osobowych

Cytując:
".... W doktrynie można też spotkać pogląd, że prawo do cofnięcia zgody jest immanentnym prawem podmiotu danych i zawsze nam przysługuje, jeśli wcześniej taką zgodę wyraziliśmy. Chociaż są wątpliwości i nie wydaje się to takie jednoznaczne, to większość komentatorów (także ustawodawca ...."
Źródło: http://www.e-ochronadanych.pl/a,285,roszczenie-zaniech...

I to by chyba było na tyle. O ile nie opiszesz swojego przypadku dokładniej Michale.

Pozdr.
A.D.
http://www.risk.org.pl
7.05.2009, 07:58

konto usunięte

Temat: Odwołanie zgody na przetwarzanie danych osobowych

Bardzo dziękuję za Wasze wypowiedzi.

Spróbuję jednak nieco inaczej sformułować pytanie.

Czy w przypadku cofnięcia zgody na przetwarzanie danych, które nie jest oparte o przepisy ustawy o ochronie danych osobowych, administrator ma bezwzględny obowiązek zaprzestania (...) Zobacz więcej
7.05.2009, 09:43
Rafał

Rafał S. SEM=SEO+PPC

Temat: Odwołanie zgody na przetwarzanie danych osobowych

A jakie to dane i na jakiej podstawie sa przetwarzane?
Czy mowisz o danych firmowych czy danych osob fizycznych.

Jezeli mozesz, to (...) Zobacz więcej
7.05.2009, 09:57

konto usunięte

Temat: Odwołanie zgody na przetwarzanie danych osobowych

Rafale,

Jak już wspominałem, dane przetwarzane są na podstawie zgody osoby, której dotyczą. Zgoda została udzielona na piśmie i oczywiście chodzi o (...) Zobacz więcej
7.05.2009, 15:57
Rafał

Rafał S. SEM=SEO+PPC

Temat: Odwołanie zgody na przetwarzanie danych osobowych

No to nie rozumiem pytania. Skoro jest to osoba fizyczna to podlega uodo. I koniec. W uodo nie ma wprost napisane, ze zgode mozna wycofac, ale tak jak pisali koledzy, powinienes to zrobic (na podstawie opinii). I tak radzimy zebys zrobil, a nie szukal dziury w calym.
A przy okazji - caly czas czekamy na nowelizacje uodo, w ktorej jest wzmianka o mozliwosci wycofania zgody.Rafał "NOMAD" S. edytował(a) ten post dnia 07.05.09 o godzinie 17:56
7.05.2009, 17:56
Adam

Adam Danieluk Prezes
stowarzyszenia ISSA
Polska. Zarządzanie
ryzykiem, ...

Temat: Odwołanie zgody na przetwarzanie danych osobowych

Ok, ale są szczególne wypadki kiedy w pewnym zakresie nie można przestać przetwarzać danych, np. po wystawieniu faktury. Fakturę przedsiębiorca jest zobowiązany przechowywać przez określony czas – ustawa o rachunkowości.

Dalej, czy w tym wypadku nie chodzi jednak o art. 32.1 pkt. 8
„wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych w przypadkach, wymienionych w
art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach
marketingowych lub wobec przekazywania jej danych osobowych innemu administratorowi
danych,


Najlepiej usuń dane osobowe i zacytuj sprzeciw, aby był on skuteczny żądający nie musi się powoływać na żadne paragrafy ustawy.

Pozdr.
7.05.2009, 18:46

konto usunięte

Temat: Odwołanie zgody na przetwarzanie danych osobowych

Liczyłem, że ktoś się tu wypowie w sposób całościowy ale jednak to nie nastąpiło i zmusiliście mnie do sięgnięcia po komentarze :)
Sprawa wygląda następująco, analizując treść ustawy wynika z literalnych zapisów, że zgody nie można odwołać. W art. 32 wyliczone zostały przypadki żądania zaprzestania przetwarzania danych i nie zostało tam wymienione odwołanie zgody, a skoro tak, to zakładając, że ustawodawca działa racjonalnie, oznacza to że celowo pominięto ten przypadek. Należy jednak podkreślić, że takie podejście nie idzie z duchem ustawy, która miała zapewnić kontrolę właścicielom danych nad swoimi danymi osobowymi.
Poza tym rozważenia wymagają też inne aspekty. Odwołanie zgody może dotyczyć tylko przyszłości a więc nie może dotyczyć obszaru przetwarzania, który się już dopełnił, nie można przez odwołanie zgody żądać zaprzestania przetwarzania oraz cofnięcia wszystkich operacji wykonanych na postawie tej zgody.
Przeanalizować musisz ponad to jeszcze inne aspekty. W momencie pozyskania danych i ich przetwarzania na podstawie zgody mogło dojść również do ich przetwarzania na innej podstawie, np. dla realizacji przepisu prawa. I nawet po cofnięciu zgody dane będą musiały być przetwarzane dla realizacji tego przepisu.
Ponad to nie uwzględniłeś w pytaniu jeszcze jednego aspektu, z czego wynika to odwołanie zgody. Być może dane zostały przetwarzane dla realizacji pewnego celu ale cel już został zrealizowany a osoba odwołująca zgodę właśnie dlatego chce ją odwołać.
Kolejny problem: nawet jeśli zdecydujesz się usunąć dane tej osoby, musisz jednak zostawić jakieś informacje na jej temat chociaż by po to żeby odnotować, że ta osoba odwołała swoją zgodę i dlatego jej dane usunąłeś, a skoro tak to dalej jakieś jej dane będziesz musiał przetwarzać ale to już temat na kolejnego posta :)
Moja rada jest taka, nie denerwuj ludzi i jeśli nie masz innej podstawy do przetwarzania tych danych, jeśli nic cię do tego nie zobowiązuje to (...) Zobacz więcej
8.05.2009, 10:21

konto usunięte

Temat: Odwołanie zgody na przetwarzanie danych osobowych

Zwróćcie proszę uwagę, iż w pytaniu jednak jasno uwzględniłem, iż odwołanie zgody nie wynika ani z art. 32 ust. 1 pkt 6 ustawy (gdyż dane są kompletne, aktualne, prawdziwe, nie zostały zebrane z naruszeniem ustawy oraz nie są zbędne do realizacji celu, dla którego zostały zebrane), ani też na art. 32 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy (gdyż w tym przypadku przesłanką legalizującą przetwarzanie danych jest zgoda osoby, czyli art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy, a nie art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy), tak więc nie mamy tu do czynienia z żadnym z wymienionych przez Was przypadków.

Oczywiste jest, że usunięcie tych danych jest najprostszym rozwiązaniem, pytanie jednak brzmi, czy administrator ma w takim przypadku jakiekolwiek pole manewru. I nie traktowałbym tego jak szukanie dziury w całym, lecz jako (...) Zobacz więcej
9.05.2009, 07:36

konto usunięte

Temat: Odwołanie zgody na przetwarzanie danych osobowych

Michał Sobolewski:
Zwróćcie proszę uwagę, iż w pytaniu jednak jasno uwzględniłem ...

Zwróciłem.
Oczywiste jest, że usunięcie tych danych jest najprostszym rozwiązaniem, pytanie jednak brzmi, czy administrator ma w
takim przypadku jakiekolwiek pole manewru.

Jak napisałem ma następujące pole manewru: może skasować albo nie.
I nie traktowałbym tego jak szukanie dziury w całym, lecz jako ciekawy problem.

Chodzi właśnie o to że problem nie jest ciekawy. Każdy normalny ADO kasuje dane i nie ma problemu. Problem byłby gdybyś napisał dwie podstawowe rzeczy czemu ADO zależy, żeby trzymać te dane i co takiego się stało, że właścicielowi nagle zależy żeby je usnuąć. Przetwarzanie dla samej przyjemności przetwarzania nie jest ciekawe :)
Podsumowując, temat chyba już jest zamknięty.
11.05.2009, 11:39

konto usunięte

Temat: Odwołanie zgody na przetwarzanie danych osobowych

Kuba,

Dla Ciebie problem może nie być ciekawy, ale dla mnie jest. I pisanie że ado może dane skasować albo nie, nie wnosi tu nic nowego.
Mimo wszystko dziękuję (...) Zobacz więcej
11.05.2009, 12:13
Rafał

Rafał S. SEM=SEO+PPC

Temat: Odwołanie zgody na przetwarzanie danych osobowych

Nie spodziewaj sie, ze dostaniesz konkretna odpowiedz w przypadku gdy podajesz same ogolniki. Kuba odpowiedzial Ci najlepiej, jak to wynika z podanych przez Ciebie informacji.
W przypadku uodo, w zaleznosci w jakim celu dane zostaly pobrane masz rozne odpowiedzi, czy dane te musisz skasowac, czy tez nie.
Opisz sytuacje, to dostaniesz (...) Zobacz więcej
11.05.2009, 17:28
Barbara

Barbara Pióro ABI, Prezes Zarządu,
Global Information
Security Sp. z o.o.

Temat: Odwołanie zgody na przetwarzanie danych osobowych

Należy brać również pod uwagę skuteczność oświadczenia woli, ale nie zapominajmy o nowelizacji ustawy, w której została zamieszczona regulacja, iż zgoda może być wycofana w każdym czasie.
Przy rozpatrywaniu tego żądania należy wziąć również pod uwagę ewentualne przepisy szczególne, czy one nie nakazują przetwarzania danych przez określony okres czasu, jak np. ustawa (...) Zobacz więcej
23.05.2009, 10:48

konto usunięte

Temat: Odwołanie zgody na przetwarzanie danych osobowych

Barbara Pióro:
... okres czasu ...
Oj Pani Prezes mistrzynią pióra raczej nie jest, skoro używa pleonazmów :)
25.05.2009, 11:23Przeglądaj dyskusje w tej grupie

Setki wypowiedzi

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Pytania i odpowiedzi

Znajdź odpowiedź na swoje pytanie

Wyślij zaproszenie do