Aleksandra Ola

Aleksandra Ola Żuławińska eko-nomistka,
eko-lożka,
marketerka

Temat: Przyjedź do Stryszowa

Turyści odwiedzający Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską lub kierujący się w stronę królowej Beskidów – Babiej Góry, często szukają ciekawych obiektów turystycznych, żeby poszerzyć swoją wiedzę o tym regionie. I mają rację, bo przecież atrakcje powiatu wadowickiego to nie tylko znany wszystkim Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach, pątnicze Dróżki w Kalwarii Zebrzydowskiej czy leżąca na Szlaku Architektury Drewnianej Lanckorona.

Jedną z mniej znanych, a wartych odwiedzenia, atrakcji powiatu wadowickiego jest EKOCENTRUM ICPPC zlokalizowane w Stryszowie.

W 2002 roku Fundacja  ICPPC (Miedzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi) postanowiła podjąć działania w kierunku praktycznej promocji ekologicznych technologii i ekologicznego stylu życia, oraz dziedzictwa kulturowego i biologicznego polskiej wsi. W tym celu stworzono EKOCENTRUM ICPPC. Jego uruchomieniu przyświecało założenie, iż najlepszym sposobem na przekonanie do ekologicznych technologii jest pokazanie, że działają one również w Polsce, w miejscowych warunkach, a ich stosowanie jest opłacalne.

EKOCENTRUM to pierwsza w Polsce placówka edukacyjno-pokazowa poświęcona ekologicznym technologiom i zgodnemu z naturą, zdrowemu stylowi życia. Jest to jedyne w Polsce miejsce, gdzie można zobaczyć jak w sposób kompleksowy działają ekologiczne rozwiązania techniczne, takie jak:
- ekodom z gliny i słomy zasilany energią słoneczną przetwarzaną przez 22 moduły fotowoltaiczne o mocy 2,5 kW, zamontowane na dachu budynku, pełniącego rolę sali konferencyjnej;
- kolektory słoneczne służące do ogrzewania wody,
- półkolistą szklaną werandę, która umożliwia pasywne wykorzystanie energii słonecznej do ogrzewania pomieszczeń. Światło słoneczne wpadające przez okna w dzień nagrzewa posadzkę akumulacyjną, która nocą oddaje ciepło do reszty budynku;
- świetliki rurowe do oświetlania ciemnych wnętrz,
- przydomową, biologiczną oczyszczalnię ścieków z kaskadą, za pomocą której oczyszczona woda jest napowietrzana i odprowadzana do oczka wodnego,
- sferyczną szklarnię, która oszczędza o 20% energii więcej niż tradycyjna,
- elektrownię wiatrową.

Wszystkie urządzenia pracują np. produkując prąd, ogrzewając wodę i pomieszczenia, lub oczyszczając ścieki. Praktycznie działające urządzenia bardzo ułatwiają zrozumienie zasad ich działania. Ważnym aspektem stosowania takich ekologicznych rozwiązań technicznych jest też ekonomiczne użytkowanie wody i energii elektrycznej, co powoduje pozytywne skutki nie tylko dla środowiska, ale także oszczędności dla budżetu gospodarstwa domowego.

Przy EKOCENTRUM znajduje się ekologiczny ogródek warzywny i ziołowy. Zobaczyć można też tradycyjne rasy zwierząt hodowanych na polskiej wsi, takie jak kury zielononóżki i owce wrzosówki.

W trakcie wizyty w EKOCENTRUM można również odwiedzić ekologiczne gospodarstwo rolne oraz spróbować smacznych i zdrowych dań, przygotowanych z produktów lokalnych.

EKOCENTRUM oferuje również zwiedzającym szeroki wybór warsztatów, na których poznać mogą sekrety tradycyjnego rękodzieła, zdrowego stylu życia i ekologicznego budownictwa, oraz wykładów propagujących ekologiczne rozwiązania wielu problemów dotykających współczesnego człowieka.

Placówkę odwiedzają liczne grupy dzieci i młodzieży szkolnej, oraz dorośli zainteresowani nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi wykorzystującymi alternatywne źródła energii lub zdrowym, ekologicznym stylem życia. Większość z nich staje się ambasadorami ekologii w swoich domach i szkołach. A zdobyte w EKOCENTRUM umiejętności np. wykonywania tradycyjnych ozdób choinkowych, wianków i palm, wyplatania koszyków czy wykonywania tradycyjnych przetworów pozwalają wierzyć, że tradycja polskiej wsi będzie kultywowana również przez następne pokolenia.

Więcej informacji o EKOCENTRUM ICPPC znaleźć można na stronie www http://eko-cel.plTen post został edytowany przez Autora dnia 12.06.13 o godzinie 13:11
12.06.2013, 13:08Przeglądaj dyskusje w tej grupie

Setki wypowiedzi

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Pytania i odpowiedzi

Znajdź odpowiedź na swoje pytanie

Wyślij zaproszenie do