Justyna

Justyna Tomczykowska Sales Manager ,
Grupa eBroker

Temat: co warto zobaczyć w Bułgarii?

Wybieram się samochodem-przez góry rumuńskie-do Bułgarii. Na pewno planuję trasę wzdłuż wybrzeża. Nie znam tego kraju(byłam tylko w Warnie) dlatego kieruję do Was pytanie: gdzie warto pojechać, co warto zobaczyć w Bułgarii?Justyna Tomczykowska edytował(a) ten post dnia 02.06.09 o godzinie 11:06
2.06.2009, 11:05

konto usunięte

Temat: co warto zobaczyć w Bułgarii?

Justyna Tomczykowska:
Wybieram się samochodem-przez góry rumuńskie-do Bułgarii. Na pewno planuję trasę wzdłuż wybrzeża. Nie znam tego kraju(byłam tylko w Warnie) dlatego kieruję do Was pytanie: gdzie warto pojechać, co warto zobaczyć w Bułgarii?Justyna Tomczykowska edytował(a) ten post dnia 02.06.09 o godzinie 11:06

Jeśli wzdłuż wybrzeża to Nesebar, Sozopol, ujściowy odcinek rzeki Ropotamo (park narodowy).
pozdrawiam
Boyco
2.06.2009, 22:08
Justyna

Justyna Tomczykowska Sales Manager ,
Grupa eBroker

Temat: co warto zobaczyć w Bułgarii?

Dziękuję za odpowiedź. A w głąb Bułgarii? Jakieś urokliwe (...) Zobacz więcej
3.06.2009, 12:29

konto usunięte

Temat: co warto zobaczyć w Bułgarii?

Witam,

Ja byłam na wakacjach w zeszłym roku w Bułgarii i szczerze polecam Stary Nessebar :) urokliwa wysepka z niepowtarzalnym klimatem...Warto odwiedzić za dnia i nocą :) Polecam cerkwię na końcu wyspy, a także przepiękne restauracje (tez na końcu wyspy- jakby wyryte w skale, na wysokości po prostu cudowne).Siedząc w restauracji masz widok na morze :)) Warto zwiedzić również port i wybrać się na wycieczkę statkiem.

Co oprócz tego- na pewno Słoneczny Brzeg- największy kurort bułgarski. Bardziej komercyjnie- dwa aquaparki: jeden w Słonecznym Brzegu a drugi w Nessebarze, kursują do nich bezpłatne busiki. Dodatkowo- spływ rzeką Ropotamo w rezerwacie przyrody (bodajże Unesco)...

Dodatkowo- sama nie byłam, ale słyszałam od rodziców że WARTO pojechać do Kaliakry- to taki cypel z wybrzeżem klifowym i twierdza- podobno najpiękniejsze miejsce w całej Bułgarii. Tutaj masz linka http://www.balczik.pl/cowartozobaczyc/cowartozobaczyc....
Ponoć jest tam jeszcze farma małży ;)

Co bym jeszcze poleciła? coś czego nie znajdziesz w przewodnikach- bułgarska wieś z winnicami- klimat (przynajmniej dla mnie)lepszy niż w Chorwacji :))

życzę udanych wakacji i pozdrawiam :)))
3.06.2009, 12:50
Justyna

Justyna Tomczykowska Sales Manager ,
Grupa eBroker

Temat: co warto zobaczyć w Bułgarii?

Serdeczne dzięki :)
15.06.2009, 15:24
Siergiej

Siergiej Greczuszkin Dziennikarstwo
głównie ekonomiczne,
tłumaczenia głównie
b...

Temat: co warto zobaczyć w Bułgarii?

Cześć, Justyno!
Wiele razy byłem w Bułgarii i właśnie tydzień temu stamtąd wróciłem.
Zanim przejdę do właściwego tematu czyli Bułgarii, to radzę KONIECZNIE (!!!) spędzić z kilka dni w Rumunii w Transylwanii. To po drodze, więc kilometrówki nie nadrobicie. Kluż (czyli Cluj-Napoca), Sybin (Sibiu), Sighisoara, Biertan, Braszów (Brasov), Sinaia - po prostu muszą się znaleźć w Waszym dzienniczku podróży. Plus do tego po drodze miniecie mnóstwo malowniczych wsi rumuńskich - naprawdę coś niesamowitego, zwłaszcza jeśli ktoś się interesuje architekturą. Ceny... generalnie jak w Polsce - benzyna tyle samo, jedzenie droższe o ok. 20-30 proc., noclegi c.a. 100 lei / 25 euro za dwójkę z łazienką w pensjonatach (tyle płaciliśmy teraz w centrum Braszowa i w Bailea Felix).
Jeśli chodzi o Bułgarię. Załóżmy, że tak jak my, wjedziecie od północy, czyli np. odbijając od Konstancy w dół. Drobna uwaga - w tej Konstancy pilnujcie drogi na Mangalię bo łatwo ją zgubić, GPS nie zawsze pomaga (chyba że macie szczegółową mapę Rumunii a nie "przelotówkę"). Na bułgarskiej granicy koniecznie kupcie winietkę - tygodniową albo miesięczną. Musicie mieć gotówkę - euro, leje albo lewy, kartą nie zapłacicie. A bez winietki nie wypuszczą Was z granicy, bo wszystkie drogi międzymiastowe są płatne. Wjeżdżacie do Bułgarii i po ok. 40 km macie skręt w lewo na już wspomniany tu cypel Kaliakra z malowniczymi ruinami twierdzy. Na Kaliakrze nie polecam knajpy (jedynej) - bleeeeeee, choć widok na morze jest zabójczo piękny, więc najwyżej jedna kawa i koniec. Na obiad polecam restauracje na farmie małż "Dyłboka" (Dalboka), skręt w lewo wracając na trasę i zjazd ostro w dół. Tam jest morska farma małż i dają prawdziwą świeżyznę. Pycha! Polecam np. "Midie po burgasku" czyli "Midi z oryz" - małże faszerowane ryżem. Cena dobrego obiadu dla 2 osób - ok. 50 lewa, czyli c.a. 100 zł.
Wracając na drogę główną z Kaliakry jedziecie na południe i po ok. 30 km skręcacie znów w lewo na Bałczik (Balchik). Bardzo ciekawe malownicze nadmorskie miasteczko, gdzie można też się zatrzymać w jakimś pensjonacie (cen nie znam, bazę mieliśmy w Kawarnie u krewnych). W Bałcziku masz taką mini-Bułgarię: knajpki, morze, plazę. A przede wszystkim rewelacyjny ogród i pałacyk królowej rumuńskiej Marii z pocz. XX w. Trzeba przyznać, że królowa miała gust :-)))
Jadąc na południe "dolną" drogą nadmorską (uwaga - nie trasą tranzytową, tylko właśnie tą nadmorską w kierunku Warny), macie zaraz Albenę. Koszmarne drogie (ceny c.a. 2-3 krotnie wyższe niż w reszcie kraju!!!) knajpy i kompleksy hotelowe przypominające parodię na piramidy Majów. Nawet nie wjeżdżajcie, zwłaszcza że wjazd do Albeny jest płatny! Złote Piaski (Zlate Piasci) są tańsze i skromniejsze, plaża ładna, ale czy Wam w Bułgarii brakuje plaż? Kwestia gustu... Dosłownie kilka km niżej macie (skręt w prawo pod górkę) skalny monastyr Aładża. Khm, ciekawa pozycja po drodze, choć kto był w Kapadocji będzie kręcił nosem. Ale po drodze warto poświęcić z godzinkę i zwiedzić.
Warna... Pominę milczeniem, gdyż mój stosunek do tego nadmorskiego molochu jest bardziej niż sceptyczny. Ładny jest park nadmorski (Primorskij Park) gdzie możecie zwiedzić delfinarium, akwarium, zoo... Tanio nie jest, wejście do delfinarium 20 lewa, czyli 40 zł. Ja bym po niedługim postoju ruszył w dół od razu do Sozopolu - ok. 170 km od Warny.
Po drodze mijacie Burgas (polecam wyłącznie miłośnikom blokowisk) i słynny Słoneczny Brzeg. SB to nagromadzenie drogich hoteli otoczonych placem budowy, gdzie mają powstać jeszcze droższe. Wielu inwestorom zabrakło kasy i dookoła pięcigwiazdkowców straszą jakieś pokraczne betonowe pustaki. Tuż obok Neseber... Niegdyś przepiękną perełkę zabytkowej architektury z kilkudziesięcioma cerkwiami wszechobecna korupcja przekształciła w obrzydliwy bazar z najgorszą tandetą. Koledzy Bułgarzy, możecie mnie zabić, ale to zrobiliście z Neseberu woła o pomstę do nieba!!! Z powodu tych koszmarnych kramików na każdym kroku nie widać zabytków. Trochę to przykre...
Radzę więc jechać do Sozopolu. Co to jest pewnie przeczytacie w przewodnikach i w Internecie. Przecudowna zabytkowa starówka na cyplu, otoczona murami wzdłuż których poprowadzono ścieżkę turystyczną. Choć turystów jest sporo (spotkacie pewnie też Polaków), nie ma wrażenia że poruszasz się w jakimś dzikim tłumie. Mnóstwo knajpek z dobrym i względnie niedrogim jedzeniem na każdy gust i nawet kieszeń. Przepiękna architektura - ten sam Neseber, ale bez wrażenia bazaru. Mnóstwo niedrogich noclegów - mieszkaliśmy w *** hoteliku w dwójce z balkonem wychodzącym na morze za 70 lewa za dobę ze śniadaniem (ok. 140 zł). W Sozopolu warto spędzić parę dni. Masz jeszcze tam dwie czyste plaże w malowniczych zatoczkach. Niedaleko słynne Ropotamo, ale tam nie byłem, więc nie wypowiem się.
Z Sozopolu przez Burgas możecie jechać na zachód. Po drodze Płowdiw z bardzo ładną starówką. Jadąc dalej na zachód można się zatrzymać w malowniczej wsi Kopriwszticy (Koprivshtica) - wspaniały przykład drewnianej bułgarskiej architektury.
A dalej może góry? Rilski monastyr położony w wysokich górach - koniecznie! Do tego Sandansky, Melnik - coś wspaniałego. Można też zatrzymać się w jakimś górskim ośrodku spa w okolicach Bansko - w porównaniu z Polską niedrogo, standard rewelacyjny. Niestety nie znam aktualnych cen, byłem tam 2 lata temu w centrum "Katarina SPA", polecam.
Wracać można na północ przez centralną Bułgarię. Konieczne do odwiedzenia to zabytkowa wieś Bożenicy, a zatrzymać się można w pobliskiej Triawnie (Triavna), która również jest przepiękna. Jechać należy w kierunku na Gabrowo, choć samo to miasto śmiało przejeżdżamy. Dalej lecimy na północ na Wieliko Tyrnowo. Tam zwiedzamy gród Carewiec (Tsarevec) orac starówkę w W. Tyrnowo. Warto też podjechać z 10 km do wsi Arbanasi, gdzie zobaczymy unikatowe domy-twierdze.
To w wielkim skrócie tyle, taką bym polecał trasę przez Bułgarię. Całość może Wam zająć jakieś 7-10 dni, plus z 5 dni w Rumunii. Łączna długość trasy - ok. 6 tys. km licząc od Warszawy. Koszt paliwa - c.a. 1400 zł na jedno (...) Zobacz więcej
5.07.2009, 15:34

Temat: co warto zobaczyć w Bułgarii?

Witaj Segiej, napisałeś dość wyczerpująco i każdy kto wszedł na forum, dzięki Tobie wiele dowiedział się-to rzecz pewna :-) i za to to duże ukłony.
Ja mam jeszcze parę pytań-jeżeli pozwolisz.
Planuję wyjazd do Bułgarii (Burgas lub Słoneczny Brzeg), jeździłam z rodzicami 15 lat temu-więc sporo czasu minęło. Jechaliśmy przez Ukrainę i Rumunie z sercem na ramieniu. Wtedy jeszcze faktycznie było się czego bać.Rzucali kamieniami, nie można było spać po drodze. Reasumując, przejazd był bardzo ryzykowny.
1. Jak oceniasz czas bieżący?
2. Czy widziałeś stacje CPN z dystrybutorami gazu?
3. Koszt o którym piszesz, to w obie strony, przy założeniu, że początek trasy to Warszawa i zwiedzanie ( ja nie mam czasu na zwiedzanie)?

pozd (...) Zobacz więcej
7.07.2009, 12:24
Siergiej

Siergiej Greczuszkin Dziennikarstwo
głównie ekonomiczne,
tłumaczenia głównie
b...

Temat: co warto zobaczyć w Bułgarii?

Cześć, Magdo!
Przejazdu przez Ukrainę nie polecam. Fakt, ta trasa jest nieco krótsza niż przez Słowację i Węgry, ale czy warto? Weź pod uwagę to że stracisz sporo godzin czekania w kolejce na granicach polsko-ukraińskiej i ukraińsko-rumuńskiej i z powrotem. Poza tym stan dróg na Ukrainie zdecydowanie odbiega standardem od Słowacji i Węgier, zwłaszcza że Węgry przeskakujesz autem dosłownie w 2 godziny jadąc połowę drogi autostradą od Miszkolca do Debreczenu. Słowacja to 2,5 godz. drogi w jedną stronę. No i na dodatek Słowacja i Węgry są w Schengen, więc granicy nie ma, a Rumunia i Bułgaria są w UE, więc tam na granicy tylko machasz dowodem przez szybę i jedziesz dalej.
Jeśli chodzi o gaz, to chyba nie jestem najlepszym doradcą, gdyż mam auto na benzynę. Ale wrażenia z podróży są następujące:
- najlepiej zatankować do pełna jeszcze w Polsce, np. w Piwnicznej. Na Słowacji paliwo jest droższe. Zaś na Węgrzech jest bardzo mało stacji, no chyba że są one gdzieś ukryte ;-))) Do Rumunii od granicy polskiej masz c.a. 400 km i powinno starczyć. W Rumunii stacje, także z gazem są niemal na każdym kroku, ceny jak w Polsce. W Bułgarii także z tankowaniem nie ma problemu, również z gazem, ceny lekko wyższe.
- droga przez Rumunię jest absolutnie bezpieczna. Natężenie ruchu, w porównaniu do Polski, jest nawet słabsze, ale bardzo dużo tirów. Natomiast na Słowacji i Węgrzech drogi w ogóle są puste, zwłaszcza w weekendy. Jedzie się przez tę Rumunię spokojnie, ale nie można szaleć - w co drugim miasteczku na wjeździe czai się drogówka. Z tą drogówką to osobny temat: oni nie mają radarów, chyba oceniają "na oko", więc się nie wytłumaczysz, a przy zatrzymaniu po prostu zabierają prawko i tyle, potem możesz chodzić, jeździć, apelować... Twoja sprawa. Ponieważ zawzięcie walczą z korupcją, gotówką raczej się nie wykupisz ;-))) Podobnie w Bułgarii - policji jest sporo, ale tam przynajmniej kierowcy sobie mrugają.
- Natężenie ruchu w Bułgarii słabsze niż w Rumunii, ale jakość dróg gorsza.
- W Rumunii większość trasy masz przez góry, ale jedzie się świetnie, gdyż są porobione pasy do wyprzedzania pod górę. Należy więc jedynie uważać na zakrętach i generalnie czeka Cię porządna szkoła hamowania silnikiem ;-)))

Jeśli chodzi o Burgas... No cóż, nie jest to mega-atrakcja turystyczna - po prostu nadmorskie blokowisko + rafineria + port, więc w sprawie czystości morza sama sobie dopowiedz. Słoneczny Brzeg... Słynne, drogie i hałaśliwe. Problemem jest też to, że tam się sporo buduje (albo udaje że się buduje), więc kurort przypomina od kilku lat nieco dziwaczne połączenie dyskoteki z placem budowy. Moim (i nie tylko) zdaniem, lepiej przejechać te 40 km od Burgasu w dół i zatrzymać się w Sozopolu. Masz tam wszystko co na Słonecznym Brzegu, ale znacznie taniej i przyjemniej. Weź pod uwagę to, że na SB zatrzymują się tysiące turytów z grup. Natomiast Sozopol to wymarzone miejsce dla takich "indywidualistów" jak Ty, czy ja. Na miejscu masz mnóstwo niewielkich hoteli i pensjonatów. Również masz 2 dobre czyste plaże, zatrzęsienie knajpek, a tego urocze zabytkowe miasteczko, które swoim pięknem nie ustępuje słynnemu Neseberowi, ale nie jest zaśmiecone kramikami (tzn. kramiki są, ale nie w tak zabójczej dla miasteczka ilości). Zresztą z Sozopolu jest na tyle blisko do Burgasu i Neseberu, że spokojnie możesz sobie zrobić tam wycieczkę sama.

Podany przeze mnie koszt paliwa to łączna droga tam i z powrotem, czyli dojazd + zwiedzanie. Wyszło tego ok. 5,5 tys. km. Pewnie na gaz wydasz mniej.

Ważna uwaga! Radzę się zaopatrzyć w GPS. Ja mam Garmina i ściągnięte szczegółowe mapy Słowacji, Węgier (te akurat raczej się nie przydadzą), Rumunii i Bułgarii - te dwie ostatnie są naprawdę przydatne. Ogólnie GPS-y w Polsce mają zazwyczaj zainstalowane mapy Europy, które zawierają tylko trasy tranzytowe w Europie Centralnej. A to problem ;-))) Tak, wiem - ludzie od lat jakoś sobie radzili bez nawigacji satelitarnej, ale to jednak ułatwia życie. Zwłaszcza w Rumunii i Bułgarii, gdzie przejazd przez miasto może sprawić trochę problemów.

No i jeszcze raz powtarzam - na granicy bułgarskiej koniecznie miej przy sobie gotówkę żeby kupić winietkę! Bez tego Cię po prostu nie wypuszczą z przejścia.

Jak by co, to chętnie odpowiem na wszelkie (...) Zobacz więcej
7.07.2009, 14:08
Joanna

Joanna M. Quality&
Management

Temat: co warto zobaczyć w Bułgarii?

A ja polecam Riłę. Przepiękne góry. Podobały mi się bardziej niż Tatry. Jak ktoś lubi chodzić po górach:)
Jak ktoś nie lubi - to polecam Rilskij Monastyr. Cudo!
Podzieliłam kilka razy wypoczynek na góry i morze.
I (...) Zobacz więcej
15.07.2009, 16:05
Anna

Anna M. Customer Marketing

Temat: co warto zobaczyć w Bułgarii?

Dokładnie:) polecam Nesebar( w tym Mesambrię) i Sozopol

Boyco B.:
Justyna Tomczykowska:
Wybieram się samochodem-przez góry rumuńskie-do Bułgarii. Na pewno planuję trasę wzdłuż wybrzeża. Nie znam tego kraju(byłam tylko w Warnie) dlatego kieruję do Was pytanie: gdzie warto pojechać, co warto zobaczyć w Bułgarii?Justyna Tomczykowska edytował(a) ten post dnia 02.06.09 o godzinie 11:06

Jeśli wzdłuż wybrzeża to Nesebar, Sozopol, ujściowy odcinek rzeki Ropotamo (park narodowy).
pozdrawiam
Boyco
16.07.2009, 08:59
Rafał

Rafał Podlewski Artist & Product
Manager, Kayax

Temat: co warto zobaczyć w Bułgarii?

A czy ktoś z Was mógłby polecić przyzwoity kemping (jedziemy camperem) między Constantą (...) Zobacz więcej
21.07.2009, 22:50
Justyna

Justyna Tomczykowska Sales Manager ,
Grupa eBroker

Temat: co warto zobaczyć w Bułgarii?

vama vece. klimatyczna, porybacka miejscowość zaraz przy granicy bułgarskiej. Nie jest to typowy kemping ale jest możliwość rozbić się na plaży. Nie wiem co dla Ciebie znaczy przyzwoity:) Nie ma tam drogich pensjonatów, nie jest to kurort. raczej znajdziesz namioty, stare kanapy rozłożone na plaży przy barach i rumuńską młodzież. Polecam się tam zatrzymać na chwilę dłużej niż jeden dzień, bo klimat (...) Zobacz więcej
3.08.2009, 18:01

konto usunięte

Temat: co warto zobaczyć w Bułgarii?

Witam. Właśnie wróciłam z Bułgarii. Mieszkaliśmy w Warnie, ale sporo jeździliśmy po okolicy. Zdecydowanie polecam:
- przylądek Kaliakra - coś pięknego! Niesamowite klify i ruiny twierdzy nad samym morzem, wyjątkowy klimat.
- Nessebar - urok niepowtarzalnej architektury i setki kolorowych straganów,
- Kamienny Las niedaleko Warny - że też natura tworzy tak piekne miejsca :),
- no i sama Warna: Termy rzymskie, muzeum archeologiczne (bajka!!), Primorski Park, Katedra Wniebowstąpienia, deptak, plaża i nadmorskie knajpki.
Za rok chyba (...) Zobacz więcej
10.08.2009, 11:23
Stefan

Stefan Skupień Manager Sprzedaży

Temat: co warto zobaczyć w Bułgarii?

Polecam Szumen. Trochę informacji tutaj: http://www.naszabulgaria.pl/szumen-pomnik-meczet-i-twi...

Na mnie miejsce zrobiło ogromne wrażenie.
24.08.2009, 14:26
Łukasz

Łukasz S. Marketing Director,
NextWeb Media

Temat: co warto zobaczyć w Bułgarii?

Polecam Plovdiv nad rzeką Maricą, drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Bułgarii. Plovdiv położony jest wśród siedmiu wzgórz - mają charakter parków, śmiało można wspinać się na górę, a widok z nich jest tego warty, miasto bardzo rzymskie, pozostałości murów obronnych, a przede wszystkim antyczny amfiteatr ;) robi wrażenie. Brukowane uliczki, kawiarnie, tradycyjne jedzenie i (...) Zobacz więcej
2.09.2009, 16:08
Justyna

Justyna Tomczykowska Sales Manager ,
Grupa eBroker

Temat: co warto zobaczyć w Bułgarii?

Dziękuję wszystkim za pomoc w naszkicowaniu własnego przewodnika po Bułgarii. Niedawno wróciłam. Wskazówki bardzo (...) Zobacz więcej
2.10.2009, 11:55
Justyna

Justyna Tomczykowska Sales Manager ,
Grupa eBroker

Temat: co warto zobaczyć w Bułgarii?

Siergiej Greczuszkin:
Cześć, Magdo!
Przejazdu przez Ukrainę nie polecam. Fakt, ta trasa jest nieco krótsza niż przez Słowację i Węgry, ale czy warto? Weź pod uwagę to że stracisz sporo godzin czekania w kolejce na granicach polsko-ukraińskiej i ukraińsko-rumuńskiej i z powrotem. Poza tym stan dróg na Ukrainie zdecydowanie odbiega standardem od Słowacji i Węgier, zwłaszcza że Węgry przeskakujesz autem dosłownie w 2 godziny jadąc połowę drogi autostradą od Miszkolca do Debreczenu. Słowacja to 2,5 godz. drogi w jedną stronę. No i na dodatek Słowacja i Węgry są w Schengen, więc granicy nie ma, a Rumunia i Bułgaria są w UE, więc tam na granicy tylko machasz dowodem przez szybę i jedziesz dalej.
Jeśli chodzi o gaz, to chyba nie jestem najlepszym doradcą, gdyż mam auto na benzynę. Ale wrażenia z podróży są następujące:
- najlepiej zatankować do pełna jeszcze w Polsce, np. w Piwnicznej. Na Słowacji paliwo jest droższe. Zaś na Węgrzech jest bardzo mało stacji, no chyba że są one gdzieś ukryte ;-))) Do Rumunii od granicy polskiej masz c.a. 400 km i powinno starczyć. W Rumunii stacje, także z gazem są niemal na każdym kroku, ceny jak w Polsce. W Bułgarii także z tankowaniem nie ma problemu, również z gazem, ceny lekko wyższe.
- droga przez Rumunię jest absolutnie bezpieczna. Natężenie ruchu, w porównaniu do Polski, jest nawet słabsze, ale bardzo dużo tirów. Natomiast na Słowacji i Węgrzech drogi w ogóle są puste, zwłaszcza w weekendy. Jedzie się przez tę Rumunię spokojnie, ale nie można szaleć - w co drugim miasteczku na wjeździe czai się drogówka. Z tą drogówką to osobny temat: oni nie mają radarów, chyba oceniają "na oko", więc się nie wytłumaczysz, a przy zatrzymaniu po prostu zabierają prawko i tyle, potem możesz chodzić, jeździć, apelować... Twoja sprawa. Ponieważ zawzięcie walczą z korupcją, gotówką raczej się nie wykupisz ;-))) Podobnie w Bułgarii - policji jest sporo, ale tam przynajmniej kierowcy sobie mrugają.
- Natężenie ruchu w Bułgarii słabsze niż w Rumunii, ale jakość dróg gorsza.
- W Rumunii większość trasy masz przez góry, ale jedzie się świetnie, gdyż są porobione pasy do wyprzedzania pod górę. Należy więc jedynie uważać na zakrętach i generalnie czeka Cię porządna szkoła hamowania silnikiem ;-)))

Jeśli chodzi o Burgas... No cóż, nie jest to mega-atrakcja turystyczna - po prostu nadmorskie blokowisko + rafineria + port, więc w sprawie czystości morza sama sobie dopowiedz. Słoneczny Brzeg... Słynne, drogie i hałaśliwe. Problemem jest też to, że tam się sporo buduje (albo udaje że się buduje), więc kurort przypomina od kilku lat nieco dziwaczne połączenie dyskoteki z placem budowy. Moim (i nie tylko) zdaniem, lepiej przejechać te 40 km od Burgasu w dół i zatrzymać się w Sozopolu. Masz tam wszystko co na Słonecznym Brzegu, ale znacznie taniej i przyjemniej. Weź pod uwagę to, że na SB zatrzymują się tysiące turytów z grup. Natomiast Sozopol to wymarzone miejsce dla takich "indywidualistów" jak Ty, czy ja. Na miejscu masz mnóstwo niewielkich hoteli i pensjonatów. Również masz 2 dobre czyste plaże, zatrzęsienie knajpek, a tego urocze zabytkowe miasteczko, które swoim pięknem nie ustępuje słynnemu Neseberowi, ale nie jest zaśmiecone kramikami (tzn. kramiki są, ale nie w tak zabójczej dla miasteczka ilości). Zresztą z Sozopolu jest na tyle blisko do Burgasu i Neseberu, że spokojnie możesz sobie zrobić tam wycieczkę sama.

Podany przeze mnie koszt paliwa to łączna droga tam i z powrotem, czyli dojazd + zwiedzanie. Wyszło tego ok. 5,5 tys. km. Pewnie na gaz wydasz mniej.

Ważna uwaga! Radzę się zaopatrzyć w GPS. Ja mam Garmina i ściągnięte szczegółowe mapy Słowacji, Węgier (te akurat raczej się nie przydadzą), Rumunii i Bułgarii - te dwie ostatnie są naprawdę przydatne. Ogólnie GPS-y w Polsce mają zazwyczaj zainstalowane mapy Europy, które zawierają tylko trasy tranzytowe w Europie Centralnej. A to problem ;-))) Tak, wiem - ludzie od lat jakoś sobie radzili bez nawigacji satelitarnej, ale to jednak ułatwia życie. Zwłaszcza w Rumunii i Bułgarii, gdzie przejazd przez miasto może sprawić trochę problemów.

No i jeszcze raz powtarzam - na granicy bułgarskiej koniecznie miej przy sobie gotówkę żeby kupić winietkę! Bez tego Cię po prostu nie wypuszczą z przejścia.

Jak by co, to chętnie odpowiem na wszelkie pytania :-)))

Sergiej, świetne rady! zarówno te dla Magdy, jak i dla mnie:)
Potwierdziły się w 100%Justyna Tomczykowska edytował(a) ten post dnia 02.10.09 o godzinie 12:05
2.10.2009, 12:02
Katarzyna

Katarzyna Bogdanowicz
(Krzaczkowska)
HR Business Partner,
Wrocław

Temat: co warto zobaczyć w Bułgarii?

Witajcie,

Wybieram się w się w sierpniu do Bułgarii. Szukam spokojnej malowniczej nadmorskiej miejscowości, w które spokojnie mogłabym odpocząć przez tydzień. A chętnie i też wyruszyć zwiedzać pobliskie urokliwe miejsca. Co byście polecili? Zastanawiam się na wspomnianym Sozopolem - warto pojechać, był ktoś z Was ostatnio? Nie rezerwowałam żadnych noclegów.., czy jadąc "w ciemno" w sezonie mam szansę znaleźć jakiś wolny pokój do wynajęcia?

Byłabym wdzięczna za wszelkie (...) Zobacz więcej
11.07.2012, 18:37

Temat: co warto zobaczyć w Bułgarii?

Cześć Kasiu,

Ja byłem w Sozopolu trzy lata temu, Mieszkałem naście kilometrów dalej w KITEN koło Primorska. Mogę Ci podesłać nawet kilka zdjęć. Chyba nie ma lepszej lokalizacji niż Sozopol. Mówią na to druga Grecja. W Grecji byłem dwa lata temu i nie wiem czy w Sozopolu nie było ładniej. Jest tam bardzo tani transport. Wsiadałem w busa i jechałem za grosze do BURGAS. Największe portowe miasto w Bułgarii i chyba drugie co do wielkości tam w ogóle. Jak coś chętnie służę poradami. Ps. Z sozopolu blisko jest już do Turcji. Wykupiłem tam sobie w miejscowym biurze wycieczkę do Istambułu. Wyjeżdża się w nocy, w Stambule jest się na śniadanie w hotelu rano, do 17 zwiedzanie i na północ (...) Zobacz więcej
12.07.2012, 13:55
Piotr

Piotr Włodarczyk General Manager -
Branch in Poland at
ROLAND
Rechtsschutz...

Temat: co warto zobaczyć w Bułgarii?

Przemysław C.:
Cześć Kasiu,

Ja byłem w Sozopolu trzy lata temu, Mieszkałem naście kilometrów dalej w KITEN koło Primorska. Mogę Ci podesłać nawet kilka zdjęć. Chyba nie ma lepszej lokalizacji niż Sozopol. Mówią na to druga Grecja. W Grecji byłem dwa lata temu i nie wiem czy w Sozopolu nie było ładniej. Jest tam bardzo tani transport. Wsiadałem w busa i jechałem za grosze do BURGAS. Największe portowe miasto w Bułgarii i chyba drugie co do wielkości tam w ogóle. Jak coś chętnie służę poradami. Ps. Z sozopolu blisko jest już do Turcji. Wykupiłem tam sobie w miejscowym biurze wycieczkę do Istambułu. Wyjeżdża się w nocy, w Stambule jest się na śniadanie w hotelu rano, do 17 zwiedzanie i na północ powrót. Polecam


Mogę się tylko podpisać pod Przemka wypowiedzią.
A dodać tyle, że w środku sezonu znajdziesz noclegi na 100% na miejscu.
Na centralnym skrzyżowaniu masz biura turystyczne ze 3. Możesz też spróbować spokojnie samemu przejść się po uliczkach i zapytać w miejscach gdzie jest informacja o wolnych miejscach.
W zeszłym roku ceny za apartament dla 2+2 z klimą, łazienką, 200m od centrum 25 Euro za dzień - w sezonie. Ale to było przy pobycie 2 tygodnie. Przy tygodniowym pobycie sądzę, że poniżej 30 Euro nie znajdziesz.
Pozdr
Piotr
12.07.2012, 14:02



Zobacz dyskusje w grupie BUŁGARIA

Aktualne tematy

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Problemy i porady

Znajdź odpowiedzi na swoje pytania

Wyślij zaproszenie do