Temat: ADR - ograniczone ilości

Witam,
zwracam się z prośbą i pytaniem, czy ktoś znalazł może w sieci jakieś przyzwoite materiały związane z nowymi przepisami dotyczącymi przewożenia ADR'ów w ograniczonych ilościach, tzw. LQ?
Z góry dzięki za pomoc. (...) Zobacz więcej
15.05.2011, 00:13

Temat: ADR - ograniczone ilości

Piotr Prudzyński:
a tak konkretniej, to czego potrzebujesz? Nowe przepisy trochę się różnią od starych, ale niewiele.. z drugiej strony jest kilka pozycji książkowych na rynku
15.05.2011, 08:18

Temat: ADR - ograniczone ilości

Chodzi o wymogi dla firm, które z zasady nie wożą ADR'ów (tzn. nie mają specjalisty DGSA, szkoleń kierowców i specjalistycznego wyposażenia), ale chcą wozić np. kosmetyki.
Słyszałem, że jeśli taki towar w jednym transporcie przekracza wagę 8 ton, to taki pojazd musi być teraz oznakowany zewnętrznie nowym znakiem (biały romb z dwoma czarnymi rogami), a firma musi organizować wewnętrzne szkolenia dla kierowców uświadamiające zagrożenia stwarzane przez ADR'y w tzw. ograniczonych ilościach. To (...) Zobacz więcej
15.05.2011, 14:54

Temat: ADR - ograniczone ilości

oczywiście mówimy o kosmetykach podpadających pod ADRy czyli aerozolach i perfumach ;).... aaa i jeszcze domowe środki czystości. Zasady pakowania kartonów się nie zmieniły: opakowania nie mogą być pojedyncze tylko kombinowane, czyli wsadzasz butelki/aerozole w karton. Karton nie może ważyć więcej niż 30 kg po zapakowaniu(tak w uproszczeniu, niektóre UNy mają mniejszy limit, ale raczej nie kosmetyki). Karton znakujesz wg starych przepisów (do 2015) rombem z numerem UN lub z napisem LQ. Wg nowych przepisów - rombem z zaczernioną górą lub dołem. Jeśli masz przesyłkę w łańcuchu transportowym, czyli wieziesz ja np do lotniska, na środku nalepki może być duże Y. Możesz mieć też towar na tackach obciągniętych folią, wtedy limit na sztukę przesyłki zmniejsza się do 20 kg. Kartonów możesz mieć, ile chcesz, gdy są spaletowane i ofoliowane, na palecie powtarzasz nalepkę LQ wg nowych lub starych przepisów i dajesz napis: OPAKOWANIE ZBIORCZE/OVERPACK. Tu nowością jest tylko nalepka z czarną górą i dołem. Nadawca musi Cię poinformować o całkowitej masie brutto towarów, w sposób możliwy do udowodnienia (czyli na piśmie).
I teraz auto: gdy ładujesz pojazd o DMC>12t i masz załadowane więcej niż 8t, samochód musi być oznakowany z tyłu i z przodu - wg ADR2011 - rombem z zaczernioną górą i dołem o wymiarach min 250x250mm albo (wg ADR2009 - okres przejściowy do 2015 - białą tablicą z napisem LTD. QTY.
Kierowcy rzeczywiście muszą mieć szkolenie stanowiskowe. Jakby co, zapraszam (...) Zobacz więcej
15.05.2011, 16:01

Następna dyskusja:

szkolenie ADR
Zobacz dyskusje w grupie ADR

Aktualne tematy

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Problemy i porady

Znajdź odpowiedzi na swoje pytania

Wyślij zaproszenie do