konto usunięte

Temat: Orp "Grom" nowoczesny czy stary złom?

http://www.gazeta.razem.pl/index.php?id=2&t=1&page=1646

Marynarka skupi się przede wszystkim na szkoleniu i modernizacji. W ramach modernizacji okrętów rakietowych typu "Orkan" zostanie dokupione nowe uzbrojenie do kolejnych jednostek pływających. Jutro odbędzie się również prezentacja nowego uzbrojenia rakietowego, które weszło na wyposażenie Marynarki Wojennej. Na jednym z takich okrętów - "Grom" - są już szwedzkie rakiety RBS15 MK2.

Zastanawia ta kwestia jaki jest inny niźli finansowy (brak finansów) sens montowania starszej generacji rakiet na okręcie pływającym na bałtyku. Pachnie to troche muzealnictwem pod auspicjami armii. Lub najzywczajniejszym skupem zlomu i renowacją. Zapewne ktoś zainteresowany zechce rozwiać wątpliwości. Bo o ile w przypadku sprzętu typowo cywilnego sens jest stosować jego rózne generacje to tu jawi się jako odrobinę zagadkowe. Być może chodzi o pieniądze ale czy napewno?

PODSTAWOWE DANE RAKIETY SAAB RBS15 Mk3
Rakieta RBS 15 Mk3 jest rakietą przeciwokrętową, którą określa się mianem zapożyczonym z taktyki użycia jako „wystrzel i zapomnij". Może być użyta o każdej porze dnia i nocy bez ograniczeń pogodowych.

Główne cechy rakiety:
• zasięg ponad 200 km;
• szczególnie niska wysokość lotu przystosowalna do zmiennych stanów morza;
• wysokiej klasy system eliminacji i wyboru celu;
• wysoka odporność na uszkodzenia i zniszczenie;
• łatwość programowania, małe odbicie radarowe i niewielkie promieniowanie podczerwieni.
Dane techniczne rakiety:
• Długość 4,45 m;
• Średnica kadłuba 0,50 m;
• Rozpiętość skrzydeł 1,40 m;
• Ciężar bez silników startowych 630 kg;
• Ciężar z silnikami startowymi 800 kg.

Wydaje mi sie że jest tu podobnie jak z uczelniami. Marynarze bedą mieli okazje szkolic sie na już przestarzałym sprzęcie tak jak politechnika miała bazować na przestarzałej wiedzy. No coż wszędzie promocja chciałoby sie powiedzieć. Gdyby ktoś chciał sie zaglębić.
http://www.magnum-x.pl/pol/index.php?option=com_conten...
Najnowsze gdy już sie pojawia za rok dwa bedą prawdopodobnie też przestarzałe. Zbrojenia trwają.Romuald Konieczny edytował(a) ten post dnia 09.01.08 o godzinie 18:35
9.01.2008, 18:33

konto usunięte

Temat: Orp "Grom" nowoczesny czy stary złom?

Akurat od dawna tak było planowane - docelowo RBS Mk.3, a przejściowo Mk.2.
Mnie natomiast załamuje całkowicie bezsensowne przejęcie obu fregat OHP. Kompletnie utopione pieniądze. W imię czego, pytam się? W imię powiewania polską banderą wojenną na Atlantyku? Nikt tego nie zauważy. Zamiast ładować od lat kasę na dwa duże złomy, to można było przeznaczyć je na modernizację Tarantul czy choćby usprawnienie bardzo potrzebnej modernizacji Orkanów (typ 660).
Zwracam uwagę - nasza flota nie ma praktycznie żadnych możliwości obronnych za wyjątkiem trałowców i niszczycieli min. Szczególnie źle wygląda obrona przeciwlotnicza. Według mnie należałoby postawić na flotę małych, zwinnych jednostek, działających w strefie przybrzeżnej. Małe okręty podwodne już mamy. Brakuje okrętów rakietowych. Brakuje dramatycznie środków zwalczania o.p. Jakich? Odpowiadam: śmigłowców morskich z prawdziwego zdarzenia. A to wszystko pod parasolem obronnym brzegowych wyrzutni rakiet - przeciwlotniczych (Patriot) i przeciwokrętowych (RBS Mk.3). Polska Marynarka Wojenna powinna być samowystarczalna pod względem możliwości kilkudniowej obrony własnego wybrzeża przed desantem. Zaś o ochronę linii zaopatrzeniowych zatroszczyliby się już nasi sojusznicy, którzy dysponują odpowiednimi ku temu środkami.
A jak jest dzisiaj? Ani nie mamy czym odeprzeć desantu, ani nasze nędzne dwie fregaty nie są nikomu na Atlantyku potrzebne... Priorytety są postawione na głowie i trzeba je (...) Zobacz więcej
9.01.2008, 23:39

Następna dyskusja:

czy Studenci potrzebują Kasy?
Przeglądaj dyskusje w tej grupie

Setki wypowiedzi

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Pytania i odpowiedzi

Znajdź odpowiedź na swoje pytanie

Wyślij zaproszenie do