Paweł Kaczmarski

Paweł Kaczmarski kierownik działu
informatyki, OWEOB
PROMOCJA Sp. z o.o.
(...

Temat: Wf-Mag i VAT 2004

Od 1 stycznia mamy nową ustawę, kilka dni wcześniej ukazała się nowa wersja Maga, która miała obsługiwać wszystkie nowości, związane ze zmianą przepisów. Proponuję rozpocząć małą dyskusję na temat tego jak dajemy sobie radę w nowej rzeczywistości prawnej.

Na początku kilka przykładów i przemyśleń częściowo z "własnego podwórka". Za wszystkie uwagi i opinie z góry dziękuję. Oczywiście zachęcam do podzielenia się swoimi problemami i wątpliwościami.

1. Ustawa dopuszcza wystawienie faktury VAT nawet, jeśli nie doszło ani do dokonania wpłaty (nawet częściowej) ani do przekazania towaru, czy wykonania usługi. Jak taką sytuację rozwiązać? Wyobraźmy sobie dalsze komplikacje w przypadku takiej transakcji - po kilku dniach od wystawienia faktury dostajemy wpłatę częściową, następnie po kilku tygodniach wydajemy całość towaru lub wykonujemy usługę i czekamy na dopłatę, która dociera do nas po kolejnych dniach. Dla utrudnienia załóżmy, że wszystkie te zdarzenia występują w różnych miesiącach, a może nawet na przełomie roku. Zakładając, że z Wf-Maga robimy transfery do Fakira, jak (według jakich kryteriów) zakwalifikować poszczególne zdarzenia w kontekście podatku VAT, a jak dla podatku dochodowego?

2. Wystawiamy dziś faktury do wpłat otrzymanych w dniu wczorajszym (taka sytuacja występuje np. dla wpłat przychodzących ostatnią sesją eliksirową - po godzinach pracy biura). Datą wystawienia faktury jest dzień dzisiejszy, datą powstania obowiązku podatkowego jest dzień wczorajszy. W tym celu ustawiam daty dokumentów WZ i SU (często jedną fakturę mam wystawianą dla takiej pary dokumentów) na wczoraj. W trakcie wystawiania faktur przychodzi klient detaliczny (paragonowy) i chce dokonać zakupu na miejscu. Jeśli przerwę wystawianie faktur i zrealizuję dla niego sprzedaż, to późniejsza kontynuacja fakturowania wpłat z dnia poprzedniego spowoduje zaburzenie chronologii numeracji dokumentów magazynowych. Chronologia dokumentów handlowych względem daty sprzedaży też nie będzie zachowana ale sam nie wiem czy taka jest wymagana (spotykam się z różnymi opiniami). Dodatkowo, działając w ten sposób, powoduję niezgodność dat dokumentów magazynowych z faktycznymi wydaniami z magazynu. Wydaje mi się, że w świetle powyższego, traktowanie daty dokumentu magazynowego jako daty powstania obowiązku podatkowego VAT nie jest zbyt doskonałym rozwiązaniem.

3, W sytuacji opisanej w punkcie 2 ujawniają się pewne niewygody interfejsu użytkownika. Wystawiając fakturę dla towarów które znajdą się na dwóch dokumentach magazynowych (WZ i SU), operator musi wejść do okna definiowania dat dokumentów magazynowych nawet, jeśli te daty są takie same. Wystarczyło by przecież odblokować pole z datą sprzedaży i wszystkim dokumentom magazynowym nadać tą właśnie datę. To na pewno przyspieszyło by pracą (pomijam tu moją opinię odnośnie łączenia daty VAT z datą dokumentu magazynowego).

A może niepotrzebnie to komplikuję? Może obecna rzeczywistość jest prostsza niż mi się wydaje? Oczywiście zakładam, że chcę działać w prawidłowo i być w pełni w zgodzie z przepisami - świadome ich łamanie w myśl zasady "bo wszyscy tak robią" nie wchodzi w grę.