Temat: nazwa domeny z zastrzezonym znakiem

Chciałem zapytać osoby będące w temacie.
Jest pewna nazwa, którą właściciel marki sobie zastrzegł, trademark.
Ktoś w polsce kupuje od home.pl tą domenę i chcę ją sprzedać.
Czy tak można, czy istnieje sposób na (...) Zobacz więcej
26.08.2008, 11:21
Jacek

Jacek P. Udomowiony Kangur
;-)

Temat: nazwa domeny z zastrzezonym znakiem

Proszę o doprecyzowanie tej wypowiedzi.
Czy ta domena jest własnością home.pl czy jest tam tylko utrzymywana ?
I nie do końca rozumiem czy chce ją odzyskać ten, który ma zarejestrowany TM jako właściciel znaku czy ten, który kupił ją rzekomo od home.pl i stracił na rzecz (...) Zobacz więcej
26.08.2008, 14:06
Krzysztof

Krzysztof Ostrowski Ciekawy świata ...

Temat: nazwa domeny z zastrzezonym znakiem

Ciekawy wątek się szykuje ...

Tak mi się nasunęło czy jeśli ktoś zastrzeże sobie nazwę w Urzędzie Patentowym np. „znaktowarowy” to czy dopuszczalne jest zarejestrowanie odrębnego znaku „znak towarowy.pl”?

Moim zdaniem są to dwa odmienne znaki towarowe, pamiętać należy że forma graficzna nie jest tu (...) Zobacz więcej
26.08.2008, 15:37
Mateusz

Mateusz N. Managing Director
CSR.pl

Temat: nazwa domeny z zastrzezonym znakiem

Zarejestrowanie TM (znaku towarowego) daje Ci teoretycznie automatycznie prawo do nazwy domeny w krajach w ktorych "patent" jest wazny.

Oczywiscie często sprawy lądują w arbitrażu, bo nie kazdy przypadek TM jest oczywisty. Mamtu na mysli TM skonstruowane z (...) Zobacz więcej
26.08.2008, 15:45

Temat: nazwa domeny z zastrzezonym znakiem

domena została sprzedana przez home.pl osobie fizycznej, która chce ją sprzedać. Jak wpisuje nazwę strony to jest tylko info że jest na sprzedaż, chodź i tak nie odpowiada sprzedawca na (...) Zobacz więcej
26.08.2008, 16:42

Temat: nazwa domeny z zastrzezonym znakiem

To zależy, microsoft jest nazwa zastrzezoną. Ale już slowa comix nie mozna zastrzec, mozna jedynie jego forme graficzną. Dlatego mam np. comix.pl i cały świat mi może (...) Zobacz więcej
26.08.2008, 17:25
Krzysztof

Krzysztof Ostrowski Ciekawy świata ...

Temat: nazwa domeny z zastrzezonym znakiem

OK. a co w przypadku gdy odwrócimy sytuacje i domena „znaktowarowy.pl” zostanie zarejestrowana przed rejestracją, a nawet przed złożeniem wniosku w Urzędzie Patentowym na „znaktowarowy”.

A tak swoją drogą, Mateusz czy możesz wskazać przepisy prawa regulujące tą kwestie, pozwoliło by to wyjaśnić tą wątpliwość (...) Zobacz więcej
26.08.2008, 22:23
Mateusz

Mateusz N. Managing Director
CSR.pl

Temat: nazwa domeny z zastrzezonym znakiem

Zachęcam do lektury:

http://www.piit.org.pl/piit2/index.jsp?news_cat_id=67&...

W przypadku gdy "znaktowarowy.pl" zostanie zarejestrowny przed zgłoszeniem tej nazwy do UP (czyli znakiem TM nie jest) to teoretycznie powinieneś spać spokojnie.

Krzysztof, zachęcam Cię do zapoznania się z kilkoma orzeczeniami sądu arbitrażowego w sprawie domen. Zobaczysz wtedy ocean niejednoznaczności :)

Ciekawym przypadkiem, jest tzw. "działanie w złej wierze". Posiadasz domenę, która jest TM innej firmy i jesli pod nią funkcjonuje całkowicie odmienny biznes, niż firma z TM, to znów teoretycznie masz większe szanse na zachowanie domeny.

Natomiast, jesli wystawiasz ją na parking, gdzie słowa kluczowe dobrane są tak by ściągać ruch od klientów firmy TM; lub prowadzisz firme o bardzo podobnym profilu co firma z TM to w sądzie raczej nie masz szans..Orzeczenie - działanie w złej wierze.

Zobacz orzecznie Sądu w sprawie domen farbydulux.pl i *.com.pl

Zapomniałem jeszcze o:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Cybersquatting

:)Mateusz Nowicki edytował(a) ten post dnia 27.08.08 o godzinie 00:36
27.08.2008, 00:31
Krzysztof

Krzysztof Ostrowski Ciekawy świata ...

Temat: nazwa domeny z zastrzezonym znakiem

Zapoznałem się z orzecznictwem Sądu w sprawie domen farbydulux.pl i *.com.pl … lecz w tym przypadku domena była zarejestrowana po uzyskaniu przez ICI ochrony (...) Zobacz więcej
27.08.2008, 15:59
Mateusz

Mateusz N. Managing Director
CSR.pl

Temat: nazwa domeny z zastrzezonym znakiem

Ciekawy case z amerykańskiego podwórka

Vw.net
W 1999 roku Stanach Zjednoczonych Volkswagen of America przegrał sprawę sądową z mało znaną firmą Virtual Works, która to jako swój adres internetowy używa nazwy vw.net. Znany producent samochodów uważał, iż posiada wyłączne prawo do domeny VW, a zaistniała sytuacją narusza jego prawo do wyłącznego używania tej nazwy. Volkswagen wystąpił do Virtual Works z żądaniem zaprzestania używania adresu - vw.net - oraz zwrócił się z prośbą do Network Solutions, organizacji zajmującej się zarządzaniem domenami w USA, o zawieszenie domeny vw.net. Działania te spowodowały wystąpienie Virtual Works do sądu federalnego, gdzie sprawa ta została rozstrzygnięta na jej korzyść. Zdaniem sędziego sam fakt, że dany znak towarowy przynależy do jakiegoś przedsiębiorstwa, nie nadaje mu automatycznie wyłączności w wykorzystywaniu tej nazwy do rejestrowania domen internetowych.
(Sytuacja ta miala miejsce przed wprowadzeniem ustawy, ktora miala chronić interesy właścicieli znaków towarowych czy też (...) Zobacz więcej
27.08.2008, 21:19
Krzysztof

Krzysztof Ostrowski Ciekawy świata ...

Temat: nazwa domeny z zastrzezonym znakiem

Generalnie to wyrok dość sensowny ...
Ciekawe czy komuś udało się już odebrać domenę, poprzez rejestracje znaku towarowego w UP ... na naszym (...) Zobacz więcej
28.08.2008, 00:11

konto usunięte

Temat: nazwa domeny z zastrzezonym znakiem

Home.pl woła akt własność znaku towarowego jeżeli ma podejrzenie o (...) Zobacz więcej
30.10.2008, 17:40

Temat: nazwa domeny z zastrzezonym znakiem

Czyli http://easports.pl lepiej nie rejestrować ?
30.10.2008, 22:18
Beata

Beata W. Sztuki piękne i
krytyczne

Temat: nazwa domeny z zastrzezonym znakiem

Mój znajomy ma problem, a ja nie wiem czy się martwić czy cieszyć. O co chodzi?

Studium przypadku 1 (problem znajomego)

1. pan Nowak zarejestrował domeny http://lustromody.pl oraz http://lustromody.com.pl – wskazują na ranking – np. projektantów mody. (nazwa przykładowa). Równolegle zarejestrował znak towarowy „LUSTRO MODY” (nie wiem czy złożył wniosek, czy to termin zastrzeżenia znaku).
2. Miesiąc później Znajomy zarejestrował domenę www. lustromody.com (działa w tej samej branży, od dawna myślał o czymś takim, ale zwlekał z rejestracją domeny. Nie sprawdził czy znak towarowy „LUSTRO MODY” jest zarejestrowany.) Wszystkie domeny dla tego znaku towarowego były wolne (poza pl i com.pl).
3. Znajomy stworzył portal non profit (bez reklam) - przewodnik po branży – wyjaśniający zawiłości branży - to jego misja edukatorska. Nie używa znaku towarowego „lustro mody”, nazywa swój portal przewodnikiem.
4. Znajomy poinformował o swoich działaniach i zamiarach Nowaka i zaprosił do współpracy, prosił o materiały prasowe, aby informować o rankingu Nowaka.
4. Nowak w odpowiedzi wezwał Kowalskiego (radca prawny) do "zaprzestania korzystania z domeny internetowej http://lustromody.com . Jako argument podano fakt zarejestrowania znaku towarowego „lustro mody” w UP oraz bycie właścicielem domeny http://lustromody.pl

Znajomy może zrezygnować z domeny, to jego hobby a nie biznes, ale włożył w to środki i pracę, trochę mu tego szkoda, nie zamierza toczyć sporów.
No i czy Nowak ma prawo domagać się wyłączności? Znaczyłoby to, że rejestracja znaku towarowego w UP oraz rejestracja domeny z końcówką „pl” dla tego znaku gwarantują wyłączność na wszystkie inne domeny z tą nazwą towarową bez konieczności rejestrowania konkretnej domeny. Byłaby to informacja pozwalająca firmom na spore oszczędności.

I teraz moje wątpliwości (a może nadzieje ;-)

Studium przypadku 2

Sama posiadam domeny narodowe, wystarczy, że zarejestruję ich nazwę jako znak towarowy (chyba są wolne), by mieć pierwszeństwo dla rozszerzeń (net, info, com…), bez konieczności rejestracji takich domen i kosztownego ich odnawiania (to neologizm, branża niszowa, adresy są wolne). Rozwinę biznes, wypromuję adres (ktoś pewnie kupi taką domenę) i kiedy już uznam, że dana domena jest mi potrzebna wezwę jej posiadacza do "zaprzestania korzystania z domeny internetowej”.
Coś mi tu nie gra. Czy prawo reguluje to jakoś?

Lub Studium przypadku 3

Posiadam domeny z końcówkami (net, info, com). Rozważam tworzenie portali zarobkowych. Nazwa (główny człon nie jest moim znakiem towarowym, z pewnością istnieją firmy, które mają taką nazwę i zastrzegły ją, nigdy tego nie sprawdzam. Ma tu więc miejsce mimowolne naruszenie – fragment domeny jest zastrzeżonym znakiem towarowym.) Czy w tej sytuacji muszę się liczyć z wezwaniem mnie przez te firmy do zaprzestania korzystania z mojej domeny?

Jeśli tak, to jak mi się wydaje problem dotyczy większości posiadaczy domen z rozszerzeniem innym niż narodowe. W każdej chwili, kiedy już rozwiną biznes właściciel znaku towarowego i domeny narodowej może zażądać rezygnacji z domeny. (Oczywiście mówię o pospolitych nazwach, a nie o znanych firmach czy markach).

Pytania:
Kto ma prawo do domen innych niż narodowa? (com; net; info; org; biz…), czy tylko właściciel zastrzeżonego znaku towarowego?
Kiedy?
Czy właściciel zastrzeżonego znaku towarowego oraz domeny narodowej może żądać „zaprzestania korzystania z domen” o innych końcówkach? W jakiej sytuacji?
25.01.2009, 00:56
Bartłomiej

Bartłomiej Usydus Przepisy.com,
DomDomen.pl,
PodajLape.pl,

Temat: nazwa domeny z zastrzezonym znakiem

jeżeli zawartość strony lustromody.com nie narusza praw znaku "lustro mody" w zgłoszonych klasach to pani znajomy moze spać spokojnie

więc najważniejsze to sprawdzić na http://uprp.pl stan tego znaku

można też starać się samemu o zastrzeżenie znaku "nazwadomeny.com"Bartłomiej Usydus edytował(a) ten post dnia 25.01.09 o godzinie 12:27
25.01.2009, 12:24
Beata

Beata W. Sztuki piękne i
krytyczne

Temat: nazwa domeny z zastrzezonym znakiem

Bartłomiej Usydus:
dzięki zobaczymy jak to się rozwinie.
można też starać się samemu o zastrzeżenie znaku "nazwadomeny.com"

No ale gdyby zarejestrowano taki znak, znaczyłoby to, że czym innym jest znak "nazwa", czym innym "nazwa.pl" a czym innym "nazwa.com" i nie ma podstaw do roszczeń, także bez rejestracji.

Moim zdaniem są to inne znaki i graficznie i formalnie, choć mają wspólne części. Niestety rozstrzygnięcia są na korzyść firm, choć fakt, że chodzi zwykle o cybersqatting. Brakuje mi tu symetrii.
25.01.2009, 22:49

Następna dyskusja:

Nazwa firmy w nazwie domeny...
Przeglądaj dyskusje w tej grupie

Setki wypowiedzi

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Pytania i odpowiedzi

Znajdź odpowiedź na swoje pytanie

Wyślij zaproszenie do