Skuteczna rekrutacja
Zbigniew J Piskorz

Zbigniew J Piskorz www.PISKORZ.pl
sMs692094788
kreowanie wizerunku
...

Temat: Omega-3 kontra omega-6 Dziś naukowcy są powszechnie...

Omega-3 kontra omega-6

Zaczęło się od badań przeprowadzonych na Grenlandii. Okazało się, że mieszkający tam Eskimosi mają niski poziom cholesterolu. Rzadko występują też u nich choroby serca, miażdżyca i nadciśnienie.
Naukowcy wysnuli więc wniosek: skoro Eskimosi spożywają dziennie ok. 16 g oleju rybiego, to znaczy, że musi on mieć dobry wpływ na serce i naczynia krwionośne. Bingo! Dziś kardiolodzy powszechnie podpisują się pod stwierdzeniem, że kwasy omega-3 z oleju ryb zmniejszają ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia o blisko 30 proc. To naprawdę jest niebagatelny wynik. Jeśli więc w Twojej rodzinie występowały takie choroby, koniecznie pij tran. On wzmocni Twoje serce!

Pokarm dla mózgu
Kiedy z diety szczurów usuwa się omega-3, w ciągu trzech tygodni stają się bardziej zalęknione, nie uczą się nowych zadań i ogarnia je panika w sytuacjach stresowych. Podobnie jest z ludźmi. Badacze z Izraela na łamach "American Journal of Psychiatry" porównywali skuteczność leczenia depresji za pomocą placebo - zwykłej oliwy z oliwek (brak omega-3) i oczyszczonego oleju rybiego (bogatego w omega-3). W ciągu trzech tygodni u ponad połowy pacjentów pijących tran depresja znacznie się zmniejszyła. Dalsze badania potwierdziły, że osoby cierpiące na zaburzenia emocjonalne oraz ciężką depresję mają bardzo niski poziom DHA (to jeden z przedstawicieli omega-3) we krwi. Dziś naukowcy są powszechnie przekonani, że tłuszcze rybie pomagają eliminować przygnębienie, brak energii, lęk, bezsenność. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź wydaje się prosta: nasza kora mózgowa jest zbudowana w 60 proc. właśnie na bazie kwasu tłuszczowego DHA (kwas dokozaheksaenowy). Dlaczego więc wiedza na temat tranu w leczeniu depresji jest tak słabo rozpowszechniona? David Servan-Schreiber w książce "Pokonać stres, lęk i depresję" wysuwa teorię: "Kwasy tłuszczowe typu omega-3 są produktem naturalnym, a więc nie podlegają opatentowaniu. W związku z tym nie stanowią obiektu zainteresowania koncernów farmaceutycznych, finansujących większość badań naukowych w zakresie depresji".

Ryba rybie nierówna
Ryby hodowlane zawierają mniej omega-3 niż te, które żyją w zbiornikach naturalnych. Zastanów się więc, jakie łososie kupujesz. Te dzikie są o wiele droższe. Ale przecież nasze zdrowie jest bezcenne.
Jeśli to możliwe, jedz ryby świeże. Podczas ich smażenia i mrożenia kwasy omega-3 utleniają się i tracą cenne właściwości. To samo dotyczy zamykania ryb w puszkach. Czytaj informacje na etykietach, bo czasem tuńczyk jest odtłuszczony przed pakowaniem i wtedy ma bardzo mało omega-3. Natomiast sardynki bywają puszkowane już na kutrach rybackich.

Dobry olej napędowy
Olej słonecznikowy, pełen kwasów omega-6, spożywałaś pewnie tysiące razy. A lniany albo orzechowy, bogaty w omega-3? No cóż, jest droższy i trudniej dostępny... Nie jesteś w takim myśleniu odosobniona. Dietetycy zwracają uwagę na to, że generalnie wszyscy źle dobieramy proporcje tłuszczów w naszej diecie. Chodzi im o nieodpowiedni stosunek omega-6 do omega-3. Powinien on się mieścić w przedziale 5:1 - 4:1. Np. na cztery-pięć łyżeczek oleju słonecznikowego powinniśmy spożywać jedną oleju rzepakowego. Tymczasem statystyki pokazują, że jest inaczej: na jedną łyżeczkę oleju rzepakowego przypada aż 10, a nawet 20 łyżeczek oleju słonecznikowego. Dzieje się tak, ponieważ omega-6 są łatwo dostępne. Znajdziesz je w oleju słonecznikowym, kukurydzy, soi, ale też w mięsie. Z jednej strony dobrze, że masz te produkty w diecie, bo omega-6 są niezbędnymi składnikami błon komórkowych i mają działanie przeciwmiażdżycowe. Ale z drugiej, powinnaś coś zrobić, by zadbać o odpowiedni stosunek omega-6 do omega-3.
By przeprowadzić małą rewolucję w kuchni, wystarczy olej słonecznikowy (omega-6)
zastąpić rzepakowym (omega-3) albo oliwą z oliwek (ta nie ma ani jednych, ani drugich kwasów i dlatego nie zaburza pomiędzy nimi proporcji). Trzeba też pamiętać
o ograniczaniu spożycia masła i śmietany, gdyż zawierają one duże ilości niedobrych dla nas kwasów tłuszczowych nasyconych, które dodatkowo utrudniają przyswajanie omega-3. Jeśli wciąż jeszcze nie czujesz się przekonana, wyobraź sobie, że Twój mózg to silnik, któremu zamiast na najwyższej jakości benzynie każesz pracować na marnej mieszance. Warto to zmienić!

Ryba czy tran? Oto jest pytanie!
W Polce, jak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Żywności i Żywienia, spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 jest zbyt niskie. Nasza dzienna dawka powinna wynosić od 1 do 2 g (a jeśli chcemy uzyskać działanie antydepresyjne - 2-3 g). W naszej diecie powinny się znaleźć tłuste ryby w 2-3 porcjach na tydzień,
o łącznej wadze 0,75 kg. Nie tak łatwo sprostać temu zadaniu. A tran ma dzisiaj same plusy. Jest oczyszczony, smaczny (płynny cytrynowy albo w kapsułkach). Polecamy: Möller's Omega-3, Ochrona serca (kapsułki), Möller's Tran Norweski z witaminami A, D, E (dla dzieci) i Bio-Omega 3 Plus, Pharma Nord.

Dodaj B, C i E
Czym może być spowodowany niedobór omega-3 w Twoim organizmie, mimo że spożywasz go w zalecanych ilościach? Po pierwsze: alkohol w drastyczny sposób wyczerpuje zmagazynowane zasoby omega-3. Po drugie: z powodu braku niektórych witamin i minerałów wchłanianie omega-3 jest utrudnione. Chodzi tu o witaminy z grupy B usprawniające przemiany metaboliczne, ale też C i E. Nawet niewielkie ilości tej ostatniej chronią olej przed utlenianiem.

Ale jaja!
Już kilkanaście lat temu w "New England Journal of Medicine" znalazła się informacja, że jaja pochodzące od kur z ferm, zawierają 20-krotnie mniej omega-3 niż jaja kur wiejskich, szwendających się po podwórku. Ale dziś już można kupić w sklepach ze zdrową żywnością jajka kur, które dostają codziennie specjalną karmę z dodatkiem siemienia lnianego albo wodorostów, bogatych w omega-3.

Pomoc dla młodej mamy
Jeśli chcesz urodzić zdolne dziecko, powinnaś łykać kapsułki z tranem. Dlaczego? Jest kilka powodów. Badania dowiodły, że dzieci kobiet, które karmiły piersią przez przynajmniej 9 miesięcy, są bardziej inteligentne. Bo omega-3 potrafią przedostać się do płodu, by korzystnie wpłynąć na rozwój jego mózgu, centralnego układu nerwowego i serca. Potem płyną do malucha wraz z mlekiem matki (uwaga: brak ich obecnie w mleku krowim). I jeszcze jedno: jeśli nie będziesz dbała o to, by Twoja dieta była wzbogacona omega-3, po drugiej ciąży ryzyko depresji poporodowej stanie się wysokie. Zwłaszcza jeśli obie ciąże będzie dzielił niedługi czas.

Nie utyjesz!
Jedna kapsułka z tranem to ok. 20 kcal. Trudno od takiej ilości tłuszczu przybrać na wadze. Ale na tym nie koniec. Podczas badań przeprowadzonych na pacjentach cierpiących na psychozę maniakalno-depresyjną doktor Andrew Stoll z Uniwersytetu Harvarda stwierdził, że nie przybierali oni na wadze, mimo że codziennie spożywali duże ilości oleju rybiego. Niektórzy z nich wręcz chudli! Ponadto w kolejnych badaniach (tym razem przeprowadzonych na myszach) okazało się, że osobniki, którym podawano omega-3, były o 25 proc. szczuplejsze niż te, którym dostarczano identyczną ilość kalorii, ale bez omega-3. Można przypuszczać, że sposób, w jaki organizm spożytkowuje te kwasy, powoduje ograniczenie tworzenia się tkanki tłuszczowej.

Dobroczynne właściwości kwasów omega-3:
- Zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia (obniżają poziom cholesterolu i ciśnienie krwi).
- Wykorzystuje się je w leczeniu zmian hormonalnych i alergii.
- Przeciwdziałają zawałom, a nawet nowotworom.
- Podnoszą odporność.
- Są niezbędne do prawidłowego rozwoju mózgu.
- Pomagają w problemach emocjonalnych.
- Niektórzy naukowcy twierdzą, że dzięki omega-3 przypadki dysleksji czy depresji były kiedyś rzadkością.

Gdzie znajdziesz kwas omega-3:
- W glonach, planktonie i wodorostach. Zawarte w nich dobre składniki docierają do naszego organizmu głównie za pośrednictwem ryb i skorupiaków.
- Najwięcej omega-3 zawierają tłuste ryby, które żyją w zimnych morskich wodach (w kolejności): makrela, śledź, tuńczyk, sardela, łosoś, sardynka.
- Roślinne źródła tych kwasów to: siemię lniane, orzechy włoskie i brazylijskie, olej rzepakowy, lniany, klonowy i orzechowy, szpinak i inne zielone liście.
Rodzina kwasów Omega-3

Rodziny kwasów Omega-3 i Omega-6 należą do grupy kwasów wielonienasyconych, a więc takich, które posiadają conajmniej dwa wiązania podwójne między atomami węgla. Różnica między nimi, wyrażona tzw. liczbą omega, dotyczy miejsca w jakim w łańcuchu węglowym występuje pierwsze wiązanie podwójne. I tak dla Omega-3 - pierwsze podwójne wiązanie występuje po trzecim atomie węgla. Analogicznie w przypadku Omega-6, to wiązanie znajduje się dopiero przy szóstym atomie węgla.

Najsłynniejszymi przedstawicielami rodziny kwasów tłuszczowych Omega-3 są:

ALA czyli kwas alfa-linolenowy -"protoplasta" rodziny - zawarty w siemieniu lnianym, oleju lnianym, orzechach włoskich i brazylijskich, oleju rzepakowym, sojowym i zielonych warzywach liściastych.
EPA czyli kwas eikozapentaenowy,
DHA czyli kwas dekozaheksaenowy.
Dwa ostatnie powszechnie występują w tłustych rybach glebinowych, glonach i wodorostach.

Wpływ Omega-3 na nasze zdrowie

Najistotniejszymi dla naszego zdrowia i życia są kwasy EPA i DHA oraz eikozanoidy z rodziny Omega-3. Człowiek potrafi wytwarzać je sam, ale pod warunkiem, że spożyje wcześniej kwas tłuszczowy ALA - protoplastę rodziny Omega-3. Z niego bowiem nasz organizm potrafi wytworzyć kwas EPA, z EPA, z kolei - kwas DHA, z DHA, zaś, eikozanoidy Omega-3. Teoretycznie istnieje możliwość wyprodukowania Kwasów Omega-3 w wątrobie z Kwasów Omega-6, ale w praktyce nasz ciągle niedożywiony właściwe i obciążany różnymi toksynami organizm nie radzi sobie ze zmianą pozycji podwójnego wiązania, co stanowi kluczową reakcję w takiej transformacji.

Obecnie prowadzonych jest ponad 2000 naukowych badań, które skupiają swoja uwagę nad wpływem Omega-3 na ludzki organizm. Wykazują one, że brak odpowiedniej ilości kwasów Omega-3 w organizmie wiąże się m.in. z następującymi schorzeniami:

1. problemami emocjonalnymi - depresją, agresją, nadpobudliwością dziecięcą (ADD)
2. problemami metabolicznymi - otyłością, cukrzycą,
3. nowotworami,
4. problemami umysłowymi - dysleksją, zaburzeniami pamięci, chorobą Alzheimera
5. problemami układu krążenia - chorobami serca, miażdżycą, arteriosklerozą
6. problemami układu odpornościowego - alergiami, skłonnością do częstych stanów zapalnych
7. problemy dermatologiczne - egzemy, zgrubienia skóry, popękane pięty,
8. problemami gastrycznymi - niewłaściwe wydzielanie soków trawiennych (regulowane przez prostaglandyny)
9. problemy hormonalne - rozregulowana gospodarka hormonalna,
10. problemy układu nerwowego, w tym wady narządów zmysłów (głównie przez niesprawne funkcjonowanie neurotransmiterów)

Rola DHA

DHA jest szczególnie istotny dla prawidłowego funkcjonowania mózgu, który aż kora mózgowa aż w 60 % zbudowana jest właśnie na bazie tego kwasu tłuszczowego. Poza tym DHA jest niezbędny dla całego układu nerwowego ( DHA wykorzystywany jest do budowy neurotransmiterów*). Wpływa więc między innymi na zdolności umysłowe w szerokim tego słowa znaczeniu. Poza tym stanowi budulec do produkcji hormonów szczęścia serotoniny i dopaminy. Badania wykazują, ze osoby cierpiące na zaburzenia emocjonalne oraz ciężkie depresje maja bardzo niski poziom kwasu DHA we krwi. Jak przypomina pani Teresa Gallagher na swojej witrynie internetowej [[http://borntoexplore],] jednym z lekarstw na stany depresyjne było w czasach antycznych spożycie przez pacjenta potrawki z mózgu zwierzęcia, bogatych właśnie w kwasy tłuszczowe Omega-3.

* Przeprowadzono doświadczenie na dwóch grupach szczurów poddawanych programowi treningowemu. Na początku eksperymentu zbadano szczury na ilość synaps neuronowych. Następnie jedną grupę żywiono w sposób tradycyjny - dietą ubogą w kwasy Omega-3, drugiej podawano zwiększone dawki Omega-3 w pożywieniu. Po trwającym jedynie jeden miesiąc programie szkoleniowym przeprowadzono ponownie badania na ilość synaps. Wykazały one, że znacząco wzrosła ilość synaps u szczurów karmionych karmą z Omega-3, które też znacznie lepiej radziły sobie z testami sprawdzającymi poczynione podczas szkolenia postępy.

Rola EPA

EPA warunkuje prawidłową syntezę eikozanoidów. Eikozanoidy to aktywne biologicznie cząsteczki zwane hormonami tkankowymi. Uwalniane są one z błon komórkowych, które z kolei zbudowane są z fosfolipidów (w skład których wchodzą zarówno kwasy Omega-3 jak i Omega-6). Eikozanoidy są odpowiedzialne za działanie przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne, powstrzymują rozwój guzów nowotworowych oraz ograniczają kurczliwość naczyń krwionośnych.

Czynniki obniżające poziom kwasów Omega-3 w organiźmie mimo spożycia ich w normie

nadmiar spożywanych kwasów Omega-6 w stosunku do Omega-3, zobacz: Omega-3 kontra Omega-6 i transizomery
spożycie alkoholu w drastyczny sposób wyczerpuje zmagazynowane zasoby DHA.
brak witamin i minerałów usprawniających przemiany metaboliczne takich, jak: witaminy z grupy B - koniecznych do prawidłowych przemian biochemicznych m.in. tłuszczów, czy witaminy E zabezpieczającej wszystkie kwasy nienasycone przed utuleniem się już po spożyciu. (Eksperci zalecają na przykład, aby na 1 g spożytego wielonienasyconego kwasu tłuszczowego dostarczyć organizmowi od minimum 0,4 mg do 0,9 mg witaminy E.)
wiek - w starzejącym się organiźmie obniża się aktywność koniecznych dla prawidłowych przemian enzymatycznych tłuszczy enzymów, w tym D4 desaturazy, która jest niezbędna do prawidłowej syntezy kwasu DHA z EPA.
Omega-6 w skrócie

Kwasy Omega-6 są oprócz kwasów nasyconych i transizomerów najczęściej występującymi tłuszczami w naszej współczesnej zachodniej diecie, obfitej w oleje roślinne, margaryny, fast-foody smażone w głębokim tłuszczu itd.

Omega-6 zostały zaliczone do grupy NNKT czyli Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych, czyli takich, które są dla ludzkiego organizmu niezbędne, a których on sam nie potrafi wytworzyć. Jednakże ich powszechny nadmiar w naszej diecie powoduje problem. Zobacz: Omega-3 kontra Omega-6 i transizomery

Bogatym źródłem kwasów Omega-6 są oleje roślinne: słonecznikowy, sojowy, krokoszowy.

Ich nadmierne spożycie przyczynia się do wzrostu stanów zapalnych w organiźmie. W rozlicznych opracowaniach ( w tym w badaniach dr Budwig) wskazuje się na pro-nowotworowe działanie kwasów Omega-6 podczas, gdy Omega-3 skutecznie spowalniają rozwój nowotworów, a nawet je leczą.

NNKT dzielimy na:

kwasy szeregu N-3; głównie EPA i DHA zawarte w olejach rybich /obniżają ciśnienie, cholesterol, poprawiają krzepliwość, działają p/miażdżycowo

kwasy szeregu N-6; głównie kwas olejowy, linolowy /LA/, arachidowy /AA/ i gammalinolenowy /GLA/

Oleje bogate w NNKT to olej słonecznikowy, sojowy, bawełniany, kukurydziany, lniany, dyniowy, olej z oliwek. Szczególnie istotne i lecznicze znaczenie ma jednak kwas GLA, który występuje w oleju z nasion wiesiołka, oleju z ogórecznika i czarnej porzeczki. GLA ma działanie regulując - usprawniające w leczeniu następujących schorzeń:

zaburzenia pracy gruczołów wydzielania wewnętrznego /otyłość, cukrzyca, zespół napięcia przedmiesiączkowego/

zaburzenia pracy układu odpornościowego /nawracające infekcje dróg oddechowych; przewlekłe stany zapalne wątroby i przewodu pokarmowego; przewlekłe schorzenia skóry jak egzema, trądzik, łuszczyca; choroby alergiczne i reumatoidalne zapalenie stawów/

zaburzenia przemiany tłuszczowej /miażdżyca, nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca i mózgu/

zaburzenia pracy OUN /nadpobudliwość dzieci i dorosłych, początkowe leczenie stwardnienia rozsianego

Ta sa izomery kw. tluszczowych

Type Isomer Systematic Name Common Name
Saturated Fats 4:0 butanoic acid butyric acid
6:0 hexanoic acid caproic acid
8:0 octanoic acid caprylic acid
10:0 decanoic acid capric acid
12:0 dodecanoic acid lauric acid
13:0 tridecanoic acid
14:0 tetradecanoic acid myristic acid
15:0 pentadecanoic acid
16:0 hexadecanoic acid palmitic acid
17:0 heptadecanoic acid margaric acid
18:0 octadecanoic acid stearic acid
19:0 nonadecanoic acid
20:0 eicosanoic acid arachidic acid
22:0 docosanoic acid behenic acid
24:0 tetracosanoic acid lignoceric acid

Type Isomer Systematic Name Common Name
Monounsaturated Fats 14:1 tetradecenoic acid myristoleic acid
15:1 pentadecenoic acid
16:1 undifferentiated hexadecenoic acid palmitoleic acid
16:1 c
16:1 t
17:1 heptadecenoic acid
18:1 undifferentiated octadecenoic acid oleic acid
18:1 c
18:1 t
20:1 eicosenoic acid gadoleic acid
22:1 undifferentiated docosenoic acid erucic acid
22:1 c
22:1 t
24:1 c cis-tetracosenoic acid nervonic acid

Type Isomer Systematic Name Common Name
Polyunsaturated Fats 16:2 undifferentiated hexadecadienoic acid
18:2 undifferentiated octadecadienoic acid linoleic acid
18:2 n-6 c,c
18:2 c,t
18:2 t,c
18:2 t,t
18:2 i
18:2 t not further defined
18:3 octadecatrienoic acid linolenic acid
18:3 n-3 c,c,c alpha-linolenic acid
18:3 n-6 c,c,c gamma-linolenic acid
18:4 undifferentiated octadecatetraenoic acid parinaric acid
20:2 n-6 c,c eicosadienoic acid
20:3 undifferentiated eicosatrienoic acid
20:3 n-3
20:3 n-6
20:4 undifferentiated eicosatetraenoic acid arachidonic acid
20:4 n-3
20:4 n-6
20:5 n-3 eicosapentaenoic acid (EPA) timnodonic acid
22:2 docosadienoic acid brassic acid
22:5 n-3 docosapentaenoic acid (DPA) clupanodonic acid
22:6 n-3 docosahexaenoic acid (DHA)

omega 3 vs. omega 6 part 2
Niewłaściwa proporcja spożycia Omega-6 w stosunku do Omega-3 czynnikiem obniżającym poziom Omega-3 w organiźmie

Zagrożeniem dla prawidłowego zużytkowania dostarczonych z pożywieniem kwasów Omega-3 jest nadmiar zjadanych kwasów Omega-6. Dzieje sie tak dlatego, ponieważ obsługuje je ten sam enzym, umożliwiajacy konwersję kwasów do postaci właściwej organizmowi.

Ostatnio publikowane opracowania podają, że najwłaściwsza proporcja, jaką należy zachować dla prawidłowego przyswajania kwasów Omega-3 mieści się w granicach: od 4 jednostki Omega-6 na 1 jednostkę Omega-3 do stosunku 1 na 1.

Dzisiaj w Stanach Zjednoczonych, jak wskazują stosowne badania, aż 60 % populacji cierpi na niedobory Omega-3, a u 20% Amerykanów - prawie wogóle nie ma ich śladu we krwi. Jak jest u nas , skoro i nasza dieta coraz bardziej odchodzi od tradycyjnych korzeni na rzecz gotowych, wysokoprzetworzonych produktów? Na razie nikt nie zrobił odpowiednich badań, ponieważ o Omega-3 nie wiedzą nawet sami polscy lekarze.

Jak organizm próbuje radzić sobie bez Omega-3

U dziecka czy dorosłego, którzy w swojej diecie nie dostarczają organizmowi odpowiedniej ilości kwasów Omega-3, można zaobserwować określone objawy: (podano za "Smart Fats" M. A. Schmidta)

1.skórne: sucha skóra, egzemy, łupież, miękkie bądź łamliwe paznokcie, "krokodyla skóra", suche i niepodatne na układanie włosy, blade policzki, pękajaca skóra pięt i palców, zgrubiała skóra na łokciach,
2. urologiczne: częste oddawanie moczu,
3. emocjonalno-mentalne: drażliwość, nieumiejetność skupienia uwagi (szczególnie u dzieci w wieku szkolnym), nadpobudliwość, problemy z pamięcią i nauką
4. odpornosciowo-kondycyjne: skłonność do stanów zapalnych, długie gojenie się ran, uczucie ciągłego zmęczenia i słabości, obnizona odporność, alergie
5. inne: ciągłe pragnienie.

W przypadku ciagłych niedoborów Omega-3 organizm stara się zastępować je dostępnymi mu tłuszczami. I tu istnieje poważne zagrozenie ze strony powszechnie stosowanych tłuszczy spozywczych, reklamowanych jako zdrowe i wartosciowe. Rzeczywiście powstają one na bazie olejów roślinnych bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe,ale... O tym "ale" nie mówią producenci żywności ani żadne inne autorytety, które zwykle wypowiadaja się w temacie zdrowej diety.

Skąd się biorą transizomery

Aby spełnić oczekiwania rynku wyprodukowany masowo tłuszcz musi:

uchodzić za zdrowy (wystarczy, aby wyprodukować go na bazie bezsprzecznie zdrowego surowca; to co w czasie produkcji dzieje się z nim i jaki ma skutek dla naszego zdrowia jest przemilczane - produktowi ostatecznemu, choć pod żadnym względem na to nie zasługuje, przypisuje się walory wyjsciowego surowca!)
być ekonomiczny (dlatego olej roślinny tłoczy się na gorąco i to najczęsciej kilkakrotnie, aby zapewnić maksymalną wydajność (a przecież wysoka temperatura oraz długotrwały kontakt z powietrzem powoduje utlenianie się najzdrowszych składników czyli wielonienasyconych kwasów tłuszczowych , np. z rodziny Omega-3, które po utlenieniu przestają już być wielonienasyconymi)
być czysty, aby schlebiać "schodzącym na psy" gustom konsumentów ( a procesy oczyszczania oleju to kolejne ogniwo w procesie utleniania czyli obrazowo mówiąc psucia zdrowych składników)
znaleźć kupca (ponieważ najpopularniejszą formą tłuszczu w naszej kuchni było do tej pory masło, to wyprodukowany tłuszcz musi być smarowny jak masło i w tym celu poddaje się olej procesowi uwodorowania).
przez jak najdłuzszy czas dać się przechowywać bez najmniejszych oznak zepsucia (i tu także zastosowanie znajduje proces uwodorowania).

Procesy uwodorowania, jakimi pierwotnie zdrowe tłuszcze roślinne są poddawane, aby spełnić wymagania rynku (odpowiednia smarowność, przedłużony termin trwałości produktu) powodują zamianę tłuszczy nienasyconych na częściowo uwodorowane, które nazywamy transizomerami inaczej tłuszczami trans albo zupełnie uwodorowane, czyli tłuszcze zupełnie nasycone.

Proszę sprawdzić samemu na opakowaniu, ile zdrowych składników oferuje Państwa ulubiona margaryna wyprodukowana zgodnie z powyzszymi zasadami. Dla porównania podaję skład procentowy naturalnego tłoczonego na zimno i nieoczyszczonego oleju lnianego:

zawartość kwasów wielonienasyconych 68,6%
zawartość kwasów jednonienasyconych 21,6%
kwasy nienasycone ogółem 90,2%
zawartość kwasów nasyconych 9,8%
zawartość kwasów trans 0%

Transizomery jako substytut Omega-3

Chemiczna postać transizomerów rózni sie od pierwotnych składników na pierwszy rzut oka bardzo niewiele (zmienia się jedynie ilość i ewentualnie miejsce wystepowania wiązań podwójnych). Tymczasem ich własciwosci chemiczne sa inne: transizomery są twardsze i nie wchodzą juz tak łatwo w reakcje utleniania, nadają się więc do smażenia i leżenia na półkach sklepowych przez bardzo długi czas. Ich właściwości elektryczne oraz budowa przestrzenna również ulegają zmianie.

Z punktu widzenia biochemicznego, sa one bardzo niebezpieczne dla zdrowia - nie występują w przyrodzie, nasz organizm nie posiada o nich żadnych informacji, w związku z czym błędnie je wykorzystuje.

I tak na przykład u uczącego się dziecka, do prawidłowego rozwoju neuronów, konieczne jest dostarczenie sporej ilości kwasów Omega-3, aby wyprodukowany z nich DHA wykorzystać do budowy synaps neuronowych. DHA charakteryzuje się prostym przestrzennie łańcuchem weglowym. Gdy brakuje go, organizm wykorzystuje transizomery. Ale ich postać przestrzenna jest skręcona. Powstające z nich synapsy - po pierwsze - tworzą się dłużej, a po drugie - nie funkcjonują prawidłowo. W wyniku tego, dziecko ma nie tylko problemy z nauką i pamięcią, ale i z zachowaniem (zespół ADHD).zrodlo Ukryty link (zaloguj się, żeby zobaczyć)
_______________________________

Budujesz mięśnie - [Ukryty link (zaloguj się, żeby zobaczyć)]
Redukujesz tkankę tłuszczową - [Ukryty link (zaloguj się, żeby zobaczyć)]
Chcesz być zdrowy ? - [Ukryty link (zaloguj się, żeby zobaczyć)]
[Ukryty link (zaloguj się, żeby zobaczyć)]Zbigniew J PISKORZ edytował(a) ten post dnia 04.12.09 o godzinie 22:51
4.12.2009, 22:48

Temat: Omega-3 kontra omega-6 Dziś naukowcy są powszechnie...

Apteki oferują teraz bardzo duży asortyment jeśli chodzi o kwasy Omega 3 i 6. Czy używał ktoś może tych kapsułek? Ukryty link (zaloguj się, żeby zobaczyć)

Czytałam ostatnio, że sposób w jaki wykonywane są te kapsułki odbiega od tych pięknych formuł na opakowaniu i wolałabym się upewnić, że będzie to dobry wybór.
16.07.2015, 21:32

Zarejestruj się, aby zobaczyć więcej dyskusji

Zarejestruj sięZałóż profil zawodowy i przeglądaj dyskusje

GoldenLine to nie tylko grupy dyskusyjne - załóż profil, a ułatwimy Ci rozwój zawodowy!

Dzięki profilowi na GoldenLine:

 • zbudujesz profesjonalny wizerunek w sieci
 • otrzymasz oferty pracy bezpośrednio od rekruterów
 • sprawdzisz opinie o pracodawcach
 • dostaniesz propozycje dopasowanych ofert pracy

Załóż profil zawodowy i odpowiedz w wątku

GoldenLine to nie tylko grupy dyskusyjne - załóż profil, a ułatwimy Ci rozwój zawodowy!

Dzięki profilowi na GoldenLine:

 • zbudujesz profesjonalny wizerunek w sieci
 • otrzymasz oferty pracy bezpośrednio od rekruterów
 • sprawdzisz opinie o pracodawcach
 • dostaniesz propozycje dopasowanych ofert pracy

Załóż profil zawodowy i przeglądaj dyskusje

GoldenLine to nie tylko grupy dyskusyjne - załóż profil, a ułatwimy Ci rozwój zawodowy!

Dzięki profilowi na GoldenLine:

 • zbudujesz profesjonalny wizerunek w sieci
 • otrzymasz oferty pracy bezpośrednio od rekruterów
 • sprawdzisz opinie o pracodawcach
 • dostaniesz propozycje dopasowanych ofert pracy

Ty też możesz budować swój wizerunek w sieci

GoldenLine to nie tylko grupy dyskusyjne - załóż profil, a ułatwimy Ci rozwój zawodowy!

Dzięki profilowi na GoldenLine:

 • zbudujesz profesjonalny wizerunek w sieci
 • otrzymasz oferty pracy bezpośrednio od rekruterów
 • sprawdzisz opinie o pracodawcach
 • dostaniesz propozycje dopasowanych ofert pracy
Wyślij zaproszenie do