Zbigniew J Piskorz

Zbigniew J Piskorz www.PISKORZ.pl
sMs692094788
kreowanie wizerunku
...

Temat: Długotrwale utrzymujący się wysoki poziom cukru we krwi...

Mimo postępów w leczeniu, cukrzyca zajmuje piąte miejsce na światowej liście przyczyn zgonów. Dlaczego tak się dzieje? Profesor Krzysztof Strojek, krajowy konsultant w dziedzinie diabetologii tłumaczy, cukrzyca to nie kwestia wysokiego poziomu glukozy we krwi, ale problem jego następstw. Wysokie stężenie glukozy powoduje zmiany w naczyniach krwionośnych i w konsekwencji uszkodzenie narządów wewnętrznych. Chorzy na cukrzycę narażeni są na kalectwo spowodowane uszkodzeniem wzroku, nerek, amputacjami, zawałem serca udarem mózgu i w konsekwencji przedwczesną umieralnością. Wielu z nich mogło by żyć, gdyby byli odpowiednio leczeni. Tymczasem połowa chorych nawet nie wie, że choruje ponieważ początkowo nie czuje żadnych dolegliwości i nie szuka pomocy u lekarza. Profesor podkreśla, że im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań.

Bez taryfy ulgowej

Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne zmieniło podejście do leczenia cukrzycy. Do tej pory osobom, u których wykryto nieznacznie podwyższony cukier zalecano zmianę diety i dalszą obserwację. Obecnie za oceanem odchodzi się od tak elastycznego podejścia. Kiedyś uważano, że szczególną opieką i intensywnym leczeniem musza być objęci pacjenci chorujący wiele lat, u których występują już powikłania i wymagają wielu leków. Dziś wiadomo, że nawet nieznacznie podwyższony cukier u dotąd zdrowego pacjenta musi zostać wyrównany do obowiązujących norm. – Jest to bardzo ważne, by już w chwili rozpoznania choroby leczyć intensywnie ponieważ leczenie cukrzycy w tym cukrzycy początkowej, decyduje o tym czy chory po 15 latach będzie miał zawał i umrze.– mówi prof. Strojek. Poza tym zmniejsza się też ryzyko innych powikłań cukrzycowych, z których najgroźniejsze to ślepota, uszkodzenie nerek prowadzące do konieczności leczenia dializami lub przeszczepu nerki oraz owrzodzenia stopy mogące doprowadzić do martwicy i amputacji.

Szybka diagnoza

Amerykanie przyjęli w tym roku nowe sposoby rozpoznania cukrzycy. Poza tradycyjnym pomiarem cukru we krwi na czczo i po wypiciu roztworu glukozy, cukrzycę można zdiagnozować także na podstawie pomiaru wartości hemoglobiny glikowanej. Badanie polega na pobraniu krwi z palca pacjenta. Cukrzycę stwierdza się, jeśli wynik badania jest wyższy niż 6,5 proc. Diagnozowanie cukrzycy na podstawie wartości hemoglobiny glikowanej jest szybsze i mniej uciążliwe dla pacjenta. Nie musi on pić całej szklanki słodkiego ulepku i czekać przez dwie godzin na wynik badania. Dla niektórych chorych to prawdziwa tortura. Wynik testu z hemoglobiny glikowanej jest widoczny od razu. Badanie można zrobić w gabinecie lekarskim. Niestety, ta metoda jest droższa. W USA taki test kosztuje 10$.
Gorzki smak słodkości

Słodką nazwę choroba zawdzięcza swojemu podstawowemu objawowi - zbyt wysokiemu poziomowi glukozy we krwi. Główną przyczyną cukrzycy jest brak lub nieprawidłowe działanie wytwarzanego w trzustce hormonu insuliny. Insulina odpowiada za przemianę glukozy spożytej wraz z pokarmem w energię potrzebną do pracy każdej komórki organizmu, a tym samym za utrzymanie prawidłowego jej stężenia w surowicy. Długotrwale utrzymujący się wysoki poziom cukru we krwi niszczy naczynia krwionośne, nerki, oczy.

Intensywne leczenie

Dlatego leczenie cukrzycy polega przede wszystkim na utrzymaniu odpowiedniego poziomu cukru we krwi poprzez hamowanie produkcji glukozy lub podawanie insuliny. Chorzy mogą dostawać tabletki, które obniżają stężenie glukozy we krwi. Ograniczają one wchłanianie tego cukru z przewodu pokarmowego, hamują jego wytwarzanie lub przyspieszają spalanie. Jeśli to nie pomaga, cukrzykowi podaje się insulinę w zastrzykach. – Leki, którymi dysponujemy przyjmowane regularnie pozwalają na wyrównanie poziomu cukru u chorych do prawidłowych wartości – mówi prof. Strojek. Najważniejsze jest to, aby chory rozpoczął terapię jak najwcześniej. Nowoczesna medycyna polega na tym, że leczenie rozpoczyna się nie wtedy, gdy choroba daje już dolegliwości, czyli „dokucza” pacjentowi, ale wtedy, gdy wyniki badań są nieprawidłowe. Ponieważ wiemy, że za kilka lat „zaowocują” powikłaniami. Tymczasem powikłań cukrzycy nie można wyleczyć, można jedynie zatrzymać ich dalszy rozwój - podkreśla prof. Strojek.

Nowe terapie

Kilka lat temu na rynku pojawiły się nowe leki stymulujące produkcję insuliny. Naśladują one działanie hormonów inkretynowych, które pobudzają organizm do wydzielania insuliny. Leki te nie powodują nadmiernego obniżenia poziomu cukru we krwi, co może zdarzyć się przy stosowaniu insuliny czy preparatów niektórych innych grup. Hipoglikemia czyli niedocukrzenie objawia się osłabieniem, zaburzeniem koordynacji ruchów, śpiączką i może prowadzić do śmierci. Leki inkretynowe działają tylko wtedy, gdy poziom glukozy we krwi jest zbyt wysoki. Ponadto niektóre z nich wpływają korzystnie na redukcję otyłości - zmory pacjentów z cukrzycą. Profesor Strojek tłumaczy, że są to leki przeznaczone dla tych chorych, u których dotychczasowe terapie nie przynoszą pożądanych efektów. Niestety, leki inkretynowe nie są refundowane w Polsce. Koszt miesięcznej terapii waha się między 300 zł a 500 zł. Jak zapewnia resort zdrowia, być może trafią na listy refundacyjne jeszcze w tym roku.

Tekst: Halina Pilonis
Kamila Blake

Kamila Blake Konsultant. (Badania
lab. i opracowania
teoretyczne).

Temat: Długotrwale utrzymujący się wysoki poziom cukru we krwi...

CUKRZYCA TYPU 2. MOŻNA JĄ POKONAĆ. *****
________________________________________________________________________________________________
PRZY CUKRZYCY WAŻNYM JEST, ABY DOSTOSOWAĆ ODŻYWIANIE DO TABEL Z TZW. NISKIMI WĘGLOWODANAMI:
Są to węglowodany, które po spożyciu podnoszą poziom cukru we krwi maksymalnie do 26% wzrostu, czyli nie nadwyrężają trzustki. Jemy niskotłuszczowo, 0% negatywnych toksyn, energetyczne węglowodany wyłącznie nie przekraczające po spożyciu dozwolonej granicy; czyli 26% wzrostu. Pokarmy o właściwym doborze białek, oraz co niezmiernie istotne, nie zawierające toksyn spowalniających i zatruwających nasze organizmy.

CHORUJĄC NA CUKRZYCĘ POWINNIŚMY ZATEM, REALIZOWAĆ DIETĘ:
Wg tzw. NISKICH WĘGLOWODANÓW TJ. DO 26% WZROSTU, i nie chodzi bynajmniej o ilość czy o to, że są cukry proste lub złożone. Chodzi o to, aby klasyfikować węglowodany wg wzrostu poziomu cukru jaki powodują we krwi po spożyciu. Nie uwzględniają tego wymienniki ww węglowodanowe, które pokazują wyłącznie ilości węglowodanów jako ilości, a nie uwzględniają jakości.

TABELE; DOZWOLONE ORAZ ZAKAZANE DOPEŁNIAJĄ WŁAŚCIWEJ IDENTYFIKACJI PRAWD PRZYRODNICZYCH:
Dostosowanie się do tabel zalecane i dozwolone pozwala w 2-3 dni ustabilizować poziom cukru we krwi i nie jest to trudne. (Max. 30 dni).

PAMIĘTAJMY, ŻE POZIOM CUKRU WE KRWI NIE PODNOSI ANI POWIETRZE, ANI WODA MINERALNA, LECZ ZJADANE WĘGLOWODANY:
Taki sposób odżywiania jest skuteczny i warto go zastosować od zaraz. Ostatnie słowo, co oczywiste należy zawsze do naszego lekarza rodzinnego.

WAŻNE.
GLUKOZA NATURALNA; TO RYŻ, WSZYSTKIE KASZE, OWOCE, WARZYWA:
Logika myślenia, postęp i spokój. Także wypowiadanie słów, które mają merytoryczną wartość. Wskazane są produkty zalecane i dozwolone wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO TJ. IŻ PRODUKTU. *****

GLUKOZA NIENATURALNA; TO MĄKA I CUKIER:
Irracjonalne zachowania, częsta zmiana nastroju, nerwowość. Również wypowiadanie słów, które nic nie znaczą.

KOD 7 TJ. BIAŁKA, TŁUSZCZE, WĘGLOWODANY, WITAMINY, SKŁADNIKI MINERALNE, BŁONNIK, WODA:
Wymienione substancje są niezbędne do tego, by nasz organizm funkcjonował prawidłowo, komórki odpowiednio się tworzyły i regenerowały, w przeciwnym bowiem razie nowo powstające, są coraz gorszej jakości, w wyniku czego dochodzi najpierw do dolegliwości, następnie do rozlicznych chorób, szybkiej starości, aż w końcu do przedwczesnej śmierci. Długość życia komórek jest zróżnicowana np. leukocyty (białe krwinki) żyją około 10 dni, niektóre kubki smakowe na języku tylko kilka godzin, komórki mięśni kilka miesięcy, a komórki kości żyją aż 7-8 lat. W naszym organizmie następuje ciągły proces odnawiania się, czyli odbudowy. Aby mógł on przebiegać racjonalnie, musi być dostarczony materiał do budowy tychże komórek. Materiałem są oczywiście związki pokarmowe i składniki odżywcze, pozyskiwane przez nasz organizm wraz ze zjadanym pożywieniem.

W ODŻYWIANIU PODSTAWOWYM ZAŁOŻENIEM JEST TO CO JEMY, A NIE O KTÓREJ GODZINIE I W JAKICH PORCJACH:
Organizm zakodowany jest genetycznie tak, aby oddziaływać na spożyty produkt żywnościowy adekwatnie co do składu tego produktu i wobec którego poszczególne narządy organizmu wykonują; zaprogramowane ewolucyjnym życiem na Ziemi reakcje (wyuczone przez miliony lat). Nieistotnym czynnikiem jest godzina, a pomniejszym ilość spożywanego pokarmu: liczy się zawsze skład pierwiastkowy „produktu” zjedzonego przez człowieka. Wszystkie czynniki inne niż skład mają znaczenia drugorzędne i można je nawet wstępnie pominąć. P. S. Pora spożywania posiłków nie jest istotna, a ich ilość powinna być uzależniona od indywidualnych potrzeb organizmu.

ZOBACZ TAKŻE; CUKRZYCA TYPU 2, WG: IRL KRAKÓW.

________________________________________________________________________________________________Ten post został edytowany przez Autora dnia 19.10.15 o godzinie 22:00
Michał Palok

Michał Palok Specjalista do sp.
sprzedaży,
Subiektyw, własna
działalność

Temat: Długotrwale utrzymujący się wysoki poziom cukru we krwi...

Stosowałem Diabetover na wyrównanie poziomu cukru i wyniki trzustki znacząco poprawione i przede wszystkim inaczej się czuję. Poza tym zauważalny wpływ na obniżenie cholesterolu LDL w wynikach krwi. Więcej zdrowego przy okazji. Na zagranicznym forum znalazłem ten specyfik, ale można pewnie w Polsce również dostać. Pozdrawiam.



Wyślij zaproszenie do