Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Zmysły. Chyba coś po drodze utraciliśmy

Temat pod dyskusję:

Zmysły. Chyba coś po drodze utraciliśmy. Co się z nimi dzieje?
Na świetnej grudniowej konferencji dotyczącej relacji z pacjentem, był min. ciekawy wykład dotyczący zaburzeń sensorycznych i postrzegania rzeczywistości.
No to tyle o pacjentach, a co tu dużo mówić, jeśli sami terapeuci w niewielkim stopniu pracują nad swoimi zmysłami. Po co skomplikowane wykłady z anatomii, wystawy "preparatów" jeśli masażyści, podobnie fizjoterapeuci, kosmetyczki uczą się o skórze, dotyku gdzieś na kolejnym semestrze, a mają już od dłuższego czasu zajęcia z pacjentami, jeśli w ogóle mają.
Kosmetyczki uczą się o przeróżnych kosmetykach, kosmetologom wtłacza się niemal farmaceutyczną wiedzę o preparatach, a nie bardzo wiedzą jak podejść do skóry na sucho, jak ją ocenić w kontekście psycho-somatycznym, a masaż jest traktowany raczej jako sposób rozprowadzania kosmetyków? Praktycy w spa "leją" czasem bez umiaru oliwką, zanim jeszcze w ogóle dotkną klienta.

Terapeuci wzrokowcy patrząc na pacjenta oceniają przede wszystkim jego "język ciała", ale już nie potrafią słuchać co ma do powiedzenia. Ludzie uczą się masażu, różnych metod w ramach fizjoterapii, a mają olbrzymie problemy z oceną komunikacji pozawerbalnej, problemy z oceną naturalnego dotyku i boją się podtekstów. Jeśli nie odbierasz świata pełnią zmysłów, to po co ci ta najnowsza anatomiczno-fizjologiczna wiedza o tkankach miękkich, powięzi, neurologii, itd?
Akademicy słysząc o subiektywnych odczuciach podczas zabiegów wzdrygają się na samą myśl że to takie trudne do klinicznej oceny i naukowych badań. Potem młody adept ma problemy z odróżnieniem pojęć: relaksacyjny, zmysłowy, a erotyczny. Wykonuje cały zabieg niemal oparty o stół lub kozetkę, jakby miał się przewrócić, a ergonomia pracy poszła się bujać. Jakikolwiek spontaniczny ruch nie przystoi, bo kojarzył by się z bliżej nieokreśloną orientalną praktyką. Może ma problem z równowagą? Nauczyciel wzdryga się lub w najlepszym razie kwituje niewygodne pytania uśmiechem. Po czym młody adept sztuk wszelakich ma problem, bo podczas przykładowo 1-2 lat nauki w szkole nie załapał jak profesjonalnie wykonać ogólny masaż, ale już bierze się za terapię manualną.

Absolwent fizjoterapii nadrabia to samo na podyplomówkach. Młoda adeptka nie jest w stanie na egzaminie odpowiedzieć jak się zmienia jej ciało, skóra, reakcje na dotyk, tendencje do zaburzeń w gospodarce wodnej człowieka, hormonalnej w czasie cyklu, ale wie co jest obecnie najbardziej modne w fitnessie.
Ocena skóry pod kątem natłuszczenia, temperatury, elastyczności, dla większości facetów na początku kariery terapeutycznej stanowi temat tabu, ale rozprawiają o kilku różnych metodach pracy z powięzią, która lepsza. Coś chyba po drodze utraciliśmy, nie wystarczy chyba skwitować:
"Sorry, ale taki mamy program nauczania" :).

Pozdrawiam PiotrTen post został edytowany przez Autora dnia 25.02.14 o godzinie 23:51