Grażyna

Grażyna T. specjalista d/s
bhp,pasjonatka magii
roślin - zapraszam
d...

Temat: Pole zdrowotne Lalonda

Zdrowie, to nie tylko brak choroby lub niepełnosprawności, lecz stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego. Zdrowie zależy od wielu grup czynników, które określił w 1973 r. Lalond i funkcjonują one od tego czasu jako tzw. pola zdrowotne.
Najwięcej zależy od... ciebie
Styl życia (53 proc.) ma największy wpływ na zdrowie, na który składają się takie elementy: aktywność fizyczna, sposób odżywiania się,suplementacja, umiejętności radzenia sobie ze stresem, stosowanie używek – nikotyna, alkohol, środki psychoaktywne, zachowania seksualne. Środowisko fizyczne (21 proc.). Korzystny wpływ mają przede wszystkim czyste powietrze i woda oraz zdrowa i bezpieczna szkoła, a także zakład pracy.
Negatywne oddziaływania środowiska na zdrowie wynika w znacznym stopniu z degradacji środowiska naturalnego, promieniowania jonizującego, hałasu, szkodliwych substancji chemicznych oraz czynników biologicznych. Czynniki genetyczne stanowią 16 proc. Tylko 10 proc., czyli w najmniejszym stopniu zdrowie zależy od opieki zdrowotnej, jej struktury, organizacji, funkcjonowania, czy też dostępności do świadczeń medycznych i ich jakości.


Obrazek
Grażyna T. edytował(a) ten post dnia 24.05.10 o godzinie 10:14
24.05.2010, 10:06

Następna dyskusja:

Ubezpieczenie zdrowotne - p...
Przeglądaj dyskusje w tej grupie

Setki wypowiedzi

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Pytania i odpowiedzi

Znajdź odpowiedź na swoje pytanie

Wyślij zaproszenie do