konto usunięte

Temat: Inwestowanie w ziemię czy warto ?? Wypowiedzi autorytetów GW

Inwestycje w Ziemię ...
1,6 zł za mkw. działki?
Czemu nie. Średnio za tyle można było kupić ziemię rolną od Agencji Nieruchomości Rolnych. Choć w ciągu 4 lat jej cena wzrosła o 100 proc. nadal jest to świetna inwestycja.
Kupno działki rolnej można potraktować jako długoterminową inwestycję.
- Jeśli rozważamy aspekt inwestycyjny najkorzystniej jest kupić działkę rolną w pobliżu dużego miasta. Obecnie można już szukać w promieniu 50 km. Oczywiście zasadnicza pozostaje kwestia możliwości przekształcenia takiego gruntu w działkę budowlaną lub inwestycyjną. W przypadku większej odległości od aglomeracji, przy podejmowaniu decyzji konieczna jest wiedza na temat inwestycji drogowych i planów danej gminy co do danej lokalizacji. Są miejsca, które w planach zagospodarowania przestrzennego z góry są przeznaczone na działalność rolną lub mają status obszaru chronionego
Dobrą inwestycją mogą być również działki na terenach rekreacyjnych: okolice jezior, rzek, gór, kompleksów leśnych, ze specyficznym mikroklimatem itp
W okolicy ziemia o takim właśnie przeznaczeniu wyceniana jest na 30-40 zł za mkw. Nawet jeśli nie uda się przekształcić działek w budowlane, i tak nie martwi się o zysk z inwestycji.
Łatwo policzyć, że nasz rozmówca liczy na zwrot z inwestycji rzędu 1000 proc.
Obserwacja okolic największych aglomeracji sugeruje, że pan Marcin się nie przeliczy. Jeszcze kilka-, kilkanaście lat temu w Michałowie - Grabinie, miejscowości graniczącej z Warszawą, w krajobrazie dominowały pola zbóż. Wtedy ziemia była warta kilka złotych, mało kto przewidywał w jakim kierunku pójdzie rozwój okolicy. Po przekształceniu tej ziemi w budowlaną na dawnych gruntach rolnych wyrosły osiedla domów jednorodzinnych. 4 lata temu mkw. działki warty był ok. 100 zł, dziś transakcje oscylują w granicach 400 zł. Zainteresowanie nieruchomościami pod zabudowę całoroczną lub rekreacyjną przenosi się coraz dalej od centrów miast. I właśnie tam ich cena będzie najbardziej rosnąć.

-
Dla mnie inwestycja w ziemię jest najpewniejsza. W długiej perspektywie jej cena zawsze będzie rosła. Dodatkowo jest to coś trwałego, namacalnego - nie tak, jak akcje jakiejś firmy internetowej - Inwestor

Są osoby, które od kilku lat zajmują się tego typu działalnością i zarobiły na tym pokaźne pieniądze. Wiele gruntów, szczególnie na terenach atrakcyjnych turystycznie zostało zaplanowanych jako długofalowa, przynajmniej pięcioletnia, inwestycja – do odsprzedania lub z myślą o stworzeniu ośrodka z hotelem, stadniną koni, prywatnym dostępem lub wręcz prywatnym jeziorem - mówi Marta Kosińska.

Działki rolne kupują nie tylko inwestorzy zarabiający na spekulacji gruntami. Wśród zainteresowanych ziemią są rolnicy, chcący powiększyć swój areał, a także drobni inwestorzy kupujący małe działki rolne na własny użytek.

- Trudno powiedzieć, która z tych grup obecnie dominuje na rynku, ponieważ zarówno mali, jak i więksi inwestorzy korzystają ze spadku cen i zaczynają robić zakupy. To dopiero początek. Co ciekawe, pojawili się klienci, którzy szukają ciekawych działek pod prowadzenie działalności gospodarczej - np. ośrodki szkoleniowe, SPA - uważa Aleksandra Szarek-Ostrowska.

Przypomina także, że jeszcze kilka lat temu, często kilku zaprzyjaźnionych początkujących inwestorów kupowało dużą działkę rolną, a po jej odrolnieniu dzieliło na mniejsze i sprzedawało z ogromnym zyskiem. Taki inwestycjami zajmowali się również poważni inwestorzy, którzy odrolnione działki sprzedawali deweloperom.

- Obecnie mamy już możliwość zainwestowania w fundusze, których działalność polega na kupowaniu ziemi rolnej, przekształcaniu jej i odsprzedawaniu po kilku latach. W ten sposób możliwe jest zebranie środków pozwalających na zakup nawet kilkudziesięciu hektarów -Marta Kosińska

Według wypowiedzi Aleksandry Szarek-Ostrowskiej
Teraz jest bardzo dobry moment na inwestycje w ziemię, ponieważ ceny gruntów zarówno rolnych jak i budowlanych w ostatnich miesiącach znacznie spadły.

Skąd to zainteresowanie ??

Popyt nakręcają ludzie z miasta, którzy kupują działki rolne, aby się na nich wybudować bądź traktują je po prostu jako lokatę kapitału.

Ziemię często kupują na kredyt. A jeszcze pięć, sześć lat temu banki nie udzielały pożyczek hipotecznych na zakup działek rolnych z pozwoleniem na budowę (tzw. siedliska) - twierdzi Bronisz. Obecnie jego zdaniem zakup działki rolnej z pozwoleniem na budowę domu banki traktują tak samo jak zakup działki budowlanej.
Program Inwestycyjny ' ZIEMIA DLA KAŻDEGO" umożliwia każdemu z nas bycie właścicielem ziemskim - jedyna taka możliwość - opcja zakupu nieruchomości w Polsce

Ziemię rolną chętnie kupują również sami rolnicy - głównie po to, by otrzymywać większe dopłaty unijne.

Nic więc dziwnego, że ceny gruntów szybko rosną. W III kwartale ub.r. średnia cena hektara ziemi sprzedawanej przez Agencję Nieruchomości Rolnych wyniosła 5,9 tys. zł. To o 30 proc. więcej w porównaniu z tym samym okresem 2004 roku. Najdroższe grunty są w Wielkopolsce - prawie 10,5 tys. zł za hektar i na Mazowszu - prawie 9,5 tys. zł za hektar.

Ceny zależą w dużym stopniu od wielkości działki (generalnie im mniejsze, tym większa cena za m kw.) i od jej kształtu (może być trudno znaleźć nabywcę na działkę o szerokości 10 metrów i długości kilometra).

Oczywiście za działki rolne w superatrakcyjnych lokalizacjach trzeba dać dużo więcej. Przykładowo w okolicach Zakroczymia - 8 zł za m kw., 10 zł w okolicach Grójca (czyli 100 tys. zł za hektar). - Drogie są również działki w rejonach atrakcyjnych turystycznie. Na przykład na Mazurach metr kwadratowy działki rolnej z dostępem do wody będącej w trakcie odrolniania kosztuje od 11 do 25 zł za m kw. - ocenia Zbigniew Lewandowski z Grupy Inwestycyjnej Mazury.

Czemu opłaca się kupić działkę rolną ?

Co najmniej z dwóch powodów.

Po pierwsze ! ! !
takie działki nadal są dużo tańsze niż działki budowlane (nawet dziesięciokrotnie). Ceny działek siedliskowych pod Warszawą, np. w okolicach Zakroczymia czy Modlina, to dziś wydatek 30 - 50 tys. zł za 800 m kw. Za taką samą działkę, tylko budowlaną, trzeba zapłacić 2 - 3 razy więcej - około 80 tys. zł, czyli 100 zł za m kw.

Po drugie płaci się mniejsze podatki. Dla gruntów rolnych roczny podatek wynosi równowartość pieniężną od 2,5 do 5 kwintali żyta od 1 hektara przeliczeniowego (obecnie od 69,7 zł do 139,4 zł.). Dla pozostałych gruntów rolnych podlegających podatkowi rolnemu równowartość pieniężną 5 kwintali żyta.

W przeliczeniu na 1 tys. m kw. zapłacisz więc od ok. 7 do 14 zł rocznie.

W przypadku działki budowlanej musisz zapłacić podatek od gruntu - 30 groszy (maksymalnie, bo gmina może ustalić niższą stawkę) od metra kw. powierzchni. Do tego dochodzi opłata za dom - maksymalnie 51 groszy za m kw. powierzchni użytkowej.

Czyli jeżeli masz działkę o powierzchni tysiąca m kw., to zapłacisz nawet 300 zł podatku rocznie za grunt plus opłatę za dom - np. dla budynku o powierzchni użytkowej 200 m kw. będzie to 102 zł.

Po drugie !!!

Kupując działkę rolną, masz możliwość przekształcenia 1 ha w Siedlisko:

Gmina ma plan zagospodarowania przestrzennego. W planie jest zaznaczone, jaka powierzchnia ziemi umożliwia ci budowę domu. Zazwyczaj jest to hektar. Innymi słowy kupujesz hektar i od razu możesz składać wniosek o pozwolenie na budowę.

Zapraszam (...) Zobacz więcej
2.09.2010, 12:58

konto usunięte

Temat: Inwestowanie w ziemię czy warto ?? Wypowiedzi autorytetów GW

Marcin Czermiński edytował(a) ten post dnia 04.10.12 o godzinie 22:03
2.04.2012, 20:45

Następna dyskusja:

Inwestowanie w atrakcyjne g...
Przeglądaj dyskusje w tej grupie

Setki wypowiedzi

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Pytania i odpowiedzi

Znajdź odpowiedź na swoje pytanie

Wyślij zaproszenie do