Mariusz Samulak

Mariusz Samulak Pełna oferta
CitiHandlowy -
specjalizacja w
rozwiązaniach...

Temat: Jak zmienić fundusz?

http://www.money.pl/emerytury/edukacja/po2latach/5/

Najpierw spotkaj się z akwizytorem funduszu, do którego chcesz się przenieść, spisz i podpisz umowę członkowską. Nie zapomnij poinformować go, że już należysz do innego OFE.


Wyślij specjalne pismo do funduszu, z którego chcesz wystąpić. W piśmie tym powinny znaleźć się następujące informacje: imię i nazwisko, dokładny adres, numer PESEL i NIP, seria i numer dowodu tożsamości (może to być dowód osobisty bądź paszport), oraz numer umowy członkowskiej w "starym" funduszu. W piśmie tym poinformuj także, że w pełni świadomie zdecydowałeś się na zmianę funduszu. Podaj nazwę nowego OFE, datę i godzinę podpisania umowy oraz jej numer. Poproś o jak najszybsze przeprowadzenie transferu. Fundusz będzie chciał za pewne zatrzymać cię przy sobie. W twoim piśmie powinno więc znaleźć się zapewnienie, iż wiesz doskonale, że podane przez ciebie informacje są wystarczające, z punktu widzenia prawa, do przeprowadzenia transferu. Najlepiej zagroź skargą do UNFE, jeżeli transfer będzie odwlekany. To powinno podziałać, gdyż UNFE nie patyczkuje się z OFE, które nie przestrzegają prawa i często wymierza wysokie kary finansowe.


Kopię wymienionego wyżej pisma wyślij także do swojego oddziału ZUS-u. Niech pisma te wysłane będą listem poleconym, za potwierdzeniem odbioru. Od dnia potwierdzenia odbioru rozpoczyna się bowiem ustawowy okres przeznaczony na transfer.
Mariusz Samulak

Mariusz Samulak Pełna oferta
CitiHandlowy -
specjalizacja w
rozwiązaniach...

Temat: Jak zmienić fundusz?

Jedna drobna korekta do powyższego "poradnika" zacytowanego za http://money.pl/ W tej chwili nie trzeba pisać samodzielnie pismo o wystąpieniu z OFE.
Obecnie, tj. od 28 kwietnia 2004 roku, obowiązuje jeden wzór zawiadomienia o zmianie OFE. Wzór ten powinien być udostępniony na stronie internetowej każdego z OFE (np. http://www3.ing.pl/1/u235/navi/42482 można go ściągnąć w wersji *.pdf http://www3.ing.pl/1/_itemserver/pte/ZAWARCIE_UMOWY_Z_...
na stronie CU - http://www.cu.pl/_files/Rezygnacja.pdf ).

No i oczywiście opłaty za transfer do innego funduszu:
- 160 PLN jeśli staż w funduszu jest do 12 miesięcy;
- 80 PLN jeśli staż w funduszu jest między 13 a 24 miesiące;
- 0 PLN jeśli staż w funduszu jest powyżej 24 miesięcy.Mariusz Samulak edytował(a) ten post dnia 16.06.08 o godzinie 23:33
Kinga Smolnik

Kinga Smolnik Specjalista, AT
ProService

Temat: Jak zmienić fundusz?

Kilka poprawek
Przede wszystkim nie UNFE (zakończył działalność 31.03.2002)
a KNUiFE po drugie należałoby sprawdzić czy dane w obecnym funduszu są aktualne a dopiero wtedy przesłać formularz "Zawiadomienia o zawarciu umowy z innym Otwartym Funduszem Emerytalnym" z aktualnymi danymi(formularz może wypełnić i przesłać akwizytor ale zawierać musi on podpis właściciela rachunku).
Po trzecie o jakim ustawowym terminie mówimy jeśłi wiadomo że transfery są cztery razy do roku co trzy miesiące: luty, maj, sierpień, listopad i to w okolicach 25 dnia miesiąca transferowego.
Proszę pamietać również o terminie dostarczenia Oświadczenia, które powinno dotrzeć najpóźniej do 12 dnia miesiąca transferowego do OFE z którego rezygnujemy.
Pozdrawiam

Temat: Jak zmienić fundusz?

KNUiFE została zlikwidowana we wrzesniu 2006 w jej miejsce utworzono 19 września 2006 Komisje Nadzoru Finansowego, Nowy organ nadzoru przejął zadania zniesionej przepisami tejże ustawy Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych oraz Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.
nie ma sensu wysyłac kopii zawiadomienia do ZUS (nie wiem w jaki miałoby mieć to cel)ZUS sam nie może dokonać transferu, musi otrzymać dane członka OFE na liście transferowej osób pragnących zmienic Fundusz.

Następna dyskusja:

W maju ponad 108 tys. Polak...




Wyślij zaproszenie do