konto usunięte

Temat: Fundusze indeksowe

Czy w Polsce działają jakieś fundusze indeksowe? Chodzi mi o taki fundusz akcyjny, który nie kombinowałby ze strukturą papierów tylko odwzorował dany indeks (no i oczywiście miał niższe opłaty niż "typowy" fundusz akcyjny).
Jeśli takich funduszy nie ma to wiecie może czy w najbliższej przyszłości się pojawią?

Z (...) Zobacz więcej
12.03.2007, 23:56
Anna Diana

Anna Diana Dąbrowska DIF BROKER Dom
Maklerski

Temat: Fundusze indeksowe

Są polecam zapoznanie się z funduszami ETF. Fundusze ETF naśladują indeks. Są to fundusze zarządzane pasywnie, w skład funduszu wchodzą aktywa tworzące indeks.

http://difbroker.com/web/pl_pl/etf-fundusze-etf
17.05.2013, 16:42
Sławomir

Sławomir Kmiecik Młodszy Inżynier
Systemowy

Temat: Fundusze indeksowe

Krzyśku, Ania przedstawiła Ci jedną z dwóch możliwości, czyli ETFy. Drugą możliwością są klasyczne fundusze indeksowe. Czym się różni jedno od drugiego? Otóż ETFy to fundusze notowane na giełdzie, co oznacza mniej więcej tyle, że mają wiele cech wspólnych z akcjami, tj. można je w każdej chwili nabyć i zbyć, ich wartość zmienia się ciągle w czasie notowań w danym dniu itd. Oczywiście aby nabyć jednostki funduszu niezbędne jest posiadanie rachunku maklerskiego. Przykładowy fundusz tego typu to LYXOR ETF WIG20.

Jeśli chodzi o drugie rozwiązanie to w zasadzie pomijając fundusze inwestujące w złoto, zboże czy spadki jest tylko jeden fundusz odwzorowujący indeks mWIG40 - IPOPEMA m-INDEKS, który "zachowuje się" jak typowe fundusze inwestycyjne, tj. jego wartość podawana jest na koniec danego dnia, kupno i sprzedaż odbywają się z jedno lub dwudniowym opóźnieniem, pobierana jest opłata za zarządzanie (ale niższa niż w typowych funduszach akcji - wynosi 1,5%) itd. Oczywiście nie odwzorowuje on indeksu w stosunku 1:1, gdyż ok. 20% aktywów inwestuje w instrumenty pochodne, ale -pomijając momenty chwilowych lekkich wybić lub spadków w stosunku od indeksu - odwzorowanie jest (...) Zobacz więcej
17.05.2013, 23:54

Następna dyskusja:

fundusze indeksowe i teoria...
Przeglądaj dyskusje w tej grupie

Setki wypowiedzi

Zobacz o czym się teraz dyskutuje

Pytania i odpowiedzi

Znajdź odpowiedź na swoje pytanie

Wyślij zaproszenie do