konto usunięte

Temat: Czy to już plagiat? ForumPC.pl vs forumkomputerowe.pl

Witam,

Są dwa serwisy internetowe:
- http://forumpc.pl (start w kwietniu 2006 r.)
- http://forumkomputerowe.pl (start w lipcu 2009 r.)

Czy podobieństwo pomiędzy nimi nie jest zbyt duże? Mam tutaj na myśli układ i nazwy działów na forum. Kilka przykładów:

- Na samej górze dział "FAQ" a w nim: "Widnows", "Sprzęt", "Programowanie", "Grafika". Jedynie nazwa "Interent" zmieniona na "Internet i bezpieczeństwo".
- Niżej "Sprzęt komputerowy" z zawartością: "Zestawy komputerowe", "Awarie" (wprowadzony wkrótce po tym jak pojawił się na forumpc.pl) oraz niemal identycznym podziałem na pozostałe podzespoły.
- Dział "Centrum Webmastera" skopiowany w 100%, czyli: "Domeny internetowe", "Hosting", "Pozycjonowanie i promocja stron".
- "Serwis ForumPC.pl" vs "Serwis ForumKomputerowe.pl" a w nim: "Sprawy forum", "Przedstaw się", "Kosz".

Tutaj znajdują się screeny wspomnianych wyżej serwisów:
http://ia.pl/upload/forumpc_pl.jpg
http://ia.pl/upload/forumkomputerowe_pl.jpg


Z tego co wiem to właścicielem serwisu forumkomputerowe.pl jest firma Getsoft ( http://www.getsoft.pl ) - producent dość znanego oprogramowania, między innymi Centrum Nieruchomości, Baza Noclegowa itp.

Czy to już plagiat? Czy takie praktyki są powszechnie stosowane? A może po prostu przesadzam? Zapraszam do dyskusji ;-)

PS. Na forum będącym własnością firmy Getsoft (forumkomputerowe.pl) był również temat w którym zwrócono uwagę na znaczne podobieństwo w nazwach i układzie forum. Dość szybko został usunięty:
Obrazek
Kamil Neć edytował(a) ten post dnia 25.10.09 o godzinie 01:00
Błażej Dubaniewicz

Błażej Dubaniewicz uczeń szkoły
średniej

Temat: Czy to już plagiat? ForumPC.pl vs forumkomputerowe.pl

Moim zdaniem takie zachowanie firmy, która zajmuje się tworzeniem płatnego oprogramowania jest co najmniej nieodpowiednie.
Do tego usuwanie wątku dot. tego plagiatu i śledzenie forumpc.pl w poszukiwaniu nowości by przykleić je też do siebie... szkoda słów.

Typowe ctrl + c; ctrl + v

Pozdrawiam.

konto usunięte

Temat: Czy to już plagiat? ForumPC.pl vs forumkomputerowe.pl

Nie wiem czy takie praktyki są powszechne ale chyba żadna szanująca się firma nie pozwoliłaby sobie na takie rzeczy? Bez względu na to o jak "poważny" twór by chodziło. A mowa tu o firmie zajmującej się sprzedażą softu.

Wtórując za Błażejem - gdyby to było z niewiedzy, sprawę na pewno dałoby się wyjaśnić, ale usuwanie tematów świadczy tylko o jednym - celowym działaniu oraz ignorancji. I tym oto sposobem Getsoft, mówiąc nieco wulgarnie, narobił sobie na własne buty.Jakub Łopatko edytował(a) ten post dnia 25.10.09 o godzinie 01:18

konto usunięte

Temat: Czy to już plagiat? ForumPC.pl vs forumkomputerowe.pl

a moze oba projekty sa szablonami ....

konto usunięte

Temat: Czy to już plagiat? ForumPC.pl vs forumkomputerowe.pl

Dominik Stec:
a moze oba projekty sa szablonami ....

Zgadza się, oba serwisy działają na tym samym domyślnym stylu graficznym. Jednak tutaj chodzi o niemal identyczny układ działów na forum.
Błażej Dubaniewicz

Błażej Dubaniewicz uczeń szkoły
średniej

Temat: Czy to już plagiat? ForumPC.pl vs forumkomputerowe.pl

Dominik Stec:
a moze oba projekty sa szablonami ....

W tym rzecz, że nie są tak domyślnie ustawione ;)
Nie ma też szablonu z takim samym układem.
Że tak powiem - typowo zerżnięte ;)
Piotr Maliński

Piotr Maliński Programista
Python/Django

Temat: Czy to już plagiat? ForumPC.pl vs forumkomputerowe.pl

http://astro-forum.org/Forum/index.php? - ten sam szablon w innej tematyce ;)

For komputerowych jest tyle że zawsze znajdzie się jedno większe i ogon "klonów". Mniejszy problem jeżeli ten ogon leży i kwiczy z braku ruchu ;)
Błażej Dubaniewicz

Błażej Dubaniewicz uczeń szkoły
średniej

Temat: Czy to już plagiat? ForumPC.pl vs forumkomputerowe.pl

Piotr Maliński:
http://astro-forum.org/Forum/index.php? - ten sam szablon w innej tematyce ;)

For komputerowych jest tyle że zawsze znajdzie się jedno większe i ogon "klonów". Mniejszy problem jeżeli ten ogon leży i kwiczy z braku ruchu ;)

Bardziej chodzi tu o identyczne nazwy działu - co raczej nie jest przypadkiem. Już ni wspomnę o dziale 'Awarie', które po utworzeniu u nas po krótkim czasie pojawiły się też na FK.

konto usunięte

Temat: Czy to już plagiat? ForumPC.pl vs forumkomputerowe.pl

Dla porównania 3 różne serwisy o tej samej tematyce:

http://www.forumpc.pl/
http://forum.pclab.pl/
http://forum.purepc.pl/index.php

Prawda że układ i nazwy działów na forum mogą być różne i nie trzeba kopiować?

konto usunięte

Temat: Czy to już plagiat? ForumPC.pl vs forumkomputerowe.pl

nie bronie ani nie atakuje nikogo,

ale rzeczywiscie sa podobne :)

konto usunięte

Temat: Czy to już plagiat? ForumPC.pl vs forumkomputerowe.pl

A ja tu wyczuwam zwykłą zazdrość. Jeżeli ktoś chce być unikatowy to musi stworzyć sobie do tego UNIKATOWY szablon. Jeżeli na obu forach jest ten sam szablon który jest DOMYŚLNY w skrypcie IP Board to podobieństwo jest tym zwiększone. Układ działów jest podobny, ale nie jest on wybitnie autorski i na pewno nie można się sądzić o takowy rozkład działów ze względu na powszechność i brak elementów "autorskich". Wszystkie opisy na forumkomputerowe.pl - nie są skopiowane co świadczy o tym, iż nie jest to typowe kopiowanie Ctrl + C, Ctrl + V.

Podsumowując: autor postu robi problem z niczego, szuka problemu i go właśnie znalazł.

Dodatkowo: jeżeli autor myślał, że przez cały czas będzie istniał jako największe forum komputerowe w Polsce to się mylił, a teraz obleciał go biały strach, że wreszcie pojawił się konkurent, który może go pokonać.----- ----- edytował(a) ten post dnia 26.10.09 o godzinie 17:04

konto usunięte

konto usunięte

Temat: Czy to już plagiat? ForumPC.pl vs forumkomputerowe.pl

----- -----:
A ja tu wyczuwam zwykłą zazdrość. Jeżeli ktoś chce być unikatowy to musi stworzyć sobie do tego UNIKATOWY szablon. Jeżeli na obu forach jest ten sam szablon który jest DOMYŚLNY w skrypcie IP Board to podobieństwo jest tym zwiększone. Układ działów jest podobny, ale nie jest on wybitnie autorski i na pewno nie można się sądzić o takowy rozkład działów ze względu na powszechność i brak elementów "autorskich". Wszystkie opisy na forumkomputerowe.pl - nie są skopiowane co świadczy o tym, iż nie jest to typowe kopiowanie Ctrl + C, Ctrl + V.

Podsumowując: autor postu robi problem z niczego, szuka problemu i go właśnie znalazł.

Dodatkowo: jeżeli autor myślał, że przez cały czas będzie istniał jako największe forum komputerowe w Polsce to się mylił, a teraz obleciał go biały strach, że wreszcie pojawił się konkurent, który może go pokonać.----- ----- edytował(a) ten post dnia 26.10.09 o godzinie 17:04
Co, odwagi zabrakło, że profil wyczyściłeś? :)

konto usunięte

Temat: Czy to już plagiat? ForumPC.pl vs forumkomputerowe.pl

Nie, zrezygnowałem praktycznie z tego serwisu, gdyż nie ma sensu podawać tutaj swoich danych osobowych. Trzeba zdać sobie sprawę, że to również jest zwykła społecznościówka i nie ma co tracić zbytnio na to czasu, pod jakim by to obrandowaniem nie było. Powyższe zdanie wyraziłem, a dalszy postęp sprawy Pan Kamil Neć wie dobrze już jak będzie wyglądał.

konto usunięte

Temat: Czy to już plagiat? ForumPC.pl vs forumkomputerowe.pl

----- -----:
Nie, zrezygnowałem praktycznie z tego serwisu, gdyż nie ma sensu podawać tutaj swoich danych osobowych. Trzeba zdać sobie sprawę, że to również jest zwykła społecznościówka i nie ma co tracić zbytnio na to czasu, pod jakim by to obrandowaniem

Zwykła czy nie zwykła łamanie regulaminu może poskutkować usunięciem Twojego profilu (§ 15 regulaminu)...

konto usunięte

Temat: Czy to już plagiat? ForumPC.pl vs forumkomputerowe.pl

----- -----:
A ja tu wyczuwam zwykłą zazdrość. Jeżeli ktoś chce być unikatowy to musi stworzyć sobie do tego UNIKATOWY szablon. Jeżeli na obu forach jest ten sam szablon który jest DOMYŚLNY w skrypcie IP Board to podobieństwo jest tym zwiększone. Układ działów jest podobny, ale nie jest on wybitnie autorski i na pewno nie można się sądzić o takowy rozkład działów ze względu na powszechność i brak elementów "autorskich".

Panie Mariuszu, dlaczego próbuje Pan zmienić temat w kierunku grafiki? Przecież już na początku zaznaczyłem że chodzi tutaj o zaskakujące podobieństwo w nazwach i układzie działów na forum.
Może wytłumaczę to na obrazkach, niektórym osobom będzie łatwiej zrozumieć.

Kilka przykładów:

ForumPC.pl :

Obrazek


forumkomputerowe.pl :

Obrazek


ForumPC.pl :

Obrazek


forumkomputerowe.pl :

Obrazek


Wszystkie opisy na forumkomputerowe.pl - nie są skopiowane co świadczy o tym, iż nie jest to typowe kopiowanie Ctrl + C, Ctrl + V.

Ma Pan racje, nie wszystko zostało skopiowane. Cześć opisów firma Getsoft napisała samodzielnie.

Dodatkowo: jeżeli autor myślał, że przez cały czas będzie istniał jako największe forum komputerowe w Polsce to się mylił, a teraz obleciał go biały strach, że wreszcie pojawił się konkurent, który może go pokonać.

Zabawny argument :) Nigdy nie twierdziłem że serwis forumpc.pl jest największym forum komputerowym w Polsce. Nie trzeba długo szukać: http://forum.pclab.pl/ .
I nie chodzi tutaj o jakiś "blady strach" ale o pewne zasady. Ktoś poświęcił swój czas aby jego serwis był w miarę unikalny oraz funkcjonalny. Jednak później ktoś inny postanowił pójść na łatwiznę i "wzorować się" na czyjejś pracy? No ale przecież jak przyznał sam zainteresowany: "wszystkie opisy na forumkomputerowe.pl - nie są skopiowane"...

PS. A może kupię jakiś skrypt firmy Getsoft, zmienię grafikę, a następnie będę go za darmo udostępniał? Przecież graficznie będzie to inny skrypt a że kod taki sam to już inna sprawa. Ale jak kod ma być inny skoro oba skrypty dedykowane są np. dla bazy noclegowej?Kamil Neć edytował(a) ten post dnia 26.10.09 o godzinie 20:29

konto usunięte

Temat: Czy to już plagiat? ForumPC.pl vs forumkomputerowe.pl

..:
Nie, zrezygnowałem praktycznie z tego serwisu, gdyż nie ma sensu podawać tutaj swoich danych osobowych. Trzeba zdać sobie sprawę, że to również jest zwykła społecznościówka i nie ma co tracić zbytnio na to czasu, pod jakim by to obrandowaniem nie było.

Panie Mariuszu, szkoda że dopiero teraz (w sytuacji gdy pojawiły się nieprzychylne dla firmy Getsoft opinie) zdecydował się Pan na wyczyszczanie danych w profilu oraz usunięcie konta. Różnie można to interpretować...
Powyższe zdanie wyraziłem, a dalszy postęp sprawy Pan Kamil Neć wie dobrze już jak będzie wyglądał.

Chyba nie będzie to jakimś wielkim wykroczeniem jeżeli napiszę że właściciel firmy Getsoft domagał się ode mnie usunięcia tego tematu? Otóż ponoć napisałem w tym temacie że wyżej wymieniona firma Getsoft dokonała plagiatu i opinia ta działa na szkodę firmy Getsoft. Czy ktoś mógłby wskazać mi fragment mojej wypowiedzi w którym złamałem prawo? Może już czas uciekać do USA (ponoć jutro sprawa ma zostać skierowana do Sądu Rejonowego w Katowicach).Kamil Neć edytował(a) ten post dnia 26.10.09 o godzinie 20:30
Krystian Ż.

Krystian Ż. BOOST - Twój partner
w e-biznesie

Temat: Czy to już plagiat? ForumPC.pl vs forumkomputerowe.pl

Kamil Neć:
..:
Nie, zrezygnowałem praktycznie z tego serwisu, gdyż nie ma sensu podawać tutaj swoich danych osobowych. Trzeba zdać sobie sprawę, że to również jest zwykła społecznościówka i nie ma co tracić zbytnio na to czasu, pod jakim by to obrandowaniem nie było.

Panie Mariuszu, szkoda że dopiero teraz (w sytuacji gdy pojawiły się nieprzychylne dla firmy Getsoft opinie) zdecydował się Pan na wyczyszczanie danych w profilu oraz usunięcie konta. Różnie można to interpretować...
Powyższe zdanie wyraziłem, a dalszy postęp sprawy Pan Kamil Neć wie dobrze już jak będzie wyglądał.

Chyba nie będzie to jakimś wielkim wykroczeniem jeżeli napiszę że właściciel firmy Getsoft domagał się ode mnie usunięcia tego tematu? Otóż ponoć napisałem w tym temacie że wyżej wymieniona firma Getsoft dokonała plagiatu i opinia ta działa na szkodę firmy Getsoft. Czy ktoś mógłby wskazać mi fragment mojej wypowiedzi w którym złamałem prawo? Może już czas uciekać do USA (ponoć jutro sprawa ma zostać skierowana do Sądu Rejonowego w Katowicach).Kamil Neć edytował(a) ten post dnia 26.10.09 o godzinie 20:30


Widać prawdziwe oblicze firmy Getsoft. Żal...
Szymon P.

Szymon P. Ministerstwo Spraw
Zagranicznych

Temat: Czy to już plagiat? ForumPC.pl vs forumkomputerowe.pl

Powyższe zdanie wyraziłem, a dalszy postęp sprawy Pan Kamil Neć wie dobrze już jak będzie wyglądał.

O, grozimy? Typowy przejaw braku argumentów wobec zarzutu o plagiat. Czy mi też będziesz groził, jak, nie mając w tym żadnego interesu, stwierdzę, że układ działów na tej stronie jest ewidentnie zerżnięty? Bo jest.

konto usunięte

Temat: Czy to już plagiat? ForumPC.pl vs forumkomputerowe.pl

Nie, zrezygnowałem praktycznie z tego serwisu, gdyż nie ma sensu
podawać tutaj swoich danych osobowych.

Faktycznie, szkoda świecić własnym nazwiskiem, lepiej usunąć konto aby nie było wiadomo kto co i jak :)

Otóż ponoć napisałem w tym temacie że wyżej wymieniona firma
Getsoft dokonała plagiatu i opinia ta działa na szkodę firmy
Getsoft

Firma Getsoft sama wyrobiła sobie do tej pory taką opinię więc pretensje mogą mieć tylko do siebie. Brakuje tu tak trywialnej rzeczy jak czytania ze zrozumieniem: nie chodziło bowiem o szablon IPB3 a o układ i content żywcem brany z FPC, mało tego, nawet ze zmianami dokonywanymi w tym samym czasie, o usuwanie "niewygodnych" tematów z FK etc.
Tym bardziej jest to dziwne bo sprawa od początku była ewidentna i jak najbardziej możliwa do rozwiązania, wystarczyło odrobinę uczciwości i dobrej woli. Ale nie, po co, tymczasem Getsoft pozywa Kamila - przecież to jest śmiech na sali.Jakub Łopatko edytował(a) ten post dnia 27.10.09 o godzinie 21:22

Następna dyskusja:

RSSy - strona czy agregator?




Wyślij zaproszenie do