Przemysław Ejsmont

Przemysław Ejsmont Ciągle udoskonalam
procesy w zakresie
zarządzania,
organi...

Temat: Darmowe oprogramowanie dla firm

Witam,
powtarzam się ale mam ogromną prośbę. Jeśli ktoś z Was ma wiedzę, które programy freeware, open source itp. można bez problemu używać również w firmie do celów komercyjnych, bardzo proszę o taką "listę" na bazie waszych doświadczeń. Większość dostępnego na rynku oprogramowania tego typu można wykorzystywać jedynie w zastosowaniach domowych. Ja szukam oprogramowania, które można bez sankcji, zgodnie z umową licencyjną używać również w firmie.
Interesują mnie między innymi programy do:
1. nagrywania płyt
2. odtwarzania multimediów (DVD)
3. archiwizacji plików
4. przeglądania zdjęć i grafiki
5. edycji grafiki
6. prowadzenia projektów
7. projektowania CAD/CAM
8. tworzenia i edycji PDF
9. tworzenia i edycji TIF, TIFF
10. obsługi poczty
11. tworzenia i edycji www
12. oraz antywirusy, bazy danych, systemy operacyjne i wszystkie inne ;)

Serdeczne dzięki za pomoc
Pozdrawiam
Krуstiаn B.

Krуstiаn B. "Lepsze wrogiem
dobrego"

Temat: Darmowe oprogramowanie dla firm

Witam,

Swego czasu był podobny wątek w grupie EEE
http://www.goldenline.pl/forum/eee/78986

Pozdrawiam,
Krystian

konto usunięte

Temat: Darmowe oprogramowanie dla firm

Podobny, ale odmienny.
Wiekszosc oprogramowania free jest free do domu, a nie do komercyjnego uzytku w firmie.

konto usunięte

Temat: Darmowe oprogramowanie dla firm

Witam,

O ile mnie pamięć nie mli, to wszystko co oparte jest na licencji BSD jest do wykorzystania bez problemu.

Poza tym pozostaje kwestia; co oznacza do użytku komenrcyjnego? DOmyślam się, że chodzi o to, aby firma nie płaciła niepotrzebnie za jkiegoś AV, skoro może użyć np. ClamAV. Tylko zapewne nasz kochany fiskus uzna to za jakąś formę przychodu, bo w końcu można takie coś kupić za całkiem (czasem) spore pieniądze.

Niestety obawiam się, ze w każdym przypadku trzeba się dokładnie wczytać w licencję, czy użytcie danego oprogramowania w firmie komercyjnej będzie legalne bez ponoszenia opłat.

Z trzeciej strony (wiem z właśnego doświadczenia), że coś co jest 'za darmo" może kosztować firmę o wiele więcej, aniżeli rozwiązanie komercyjne. Kwestia supportu, znalezienia zastępcy osoby wdrażającej dane oprogramowanie, etc. Trzeba czasem usiąść nad kartką papieru i policzyć, czy warto. Może lepiej rozejrzeć się po rynku..

Pozdrawiam
--
KS
P.S. Sam jestem fanem Wolnego Oprogramownia, niemniej z drugiej strony zdaję sobie sprawę, ile firma może stracić, gdy nie znajdziej zastępnika dla mojej osoby, a coś "gruchnie", Może stracić naprawdę bardzo dużo...

konto usunięte

Temat: Darmowe oprogramowanie dla firm

Tylko z darmowym oprogramowaniem też nie można przesadzać.
Dobrze jest darmówkami zastępować właśnie takie małe ale teoretycznie "niezbędne" programiki dla użytkownika a nie dla działania firmy.

Natomiast zastosowanie komercyjne programu występuje zawsze gdy dany program uruchamiamy na komputerze firmowym (i nie ma znaczenia do czego on służy), ważne, że tego komputera używamy do pracy w firmie i dzięki niemu zarabiamy na nią.
Krуstiаn B.

Krуstiаn B. "Lepsze wrogiem
dobrego"

Temat: Darmowe oprogramowanie dla firm

Przemysław F.:
Natomiast zastosowanie komercyjne programu występuje zawsze gdy dany program uruchamiamy na komputerze firmowym (i nie ma znaczenia do czego on służy), ważne, że tego komputera używamy do pracy w firmie i dzięki niemu zarabiamy na nią.

Zgadza się, tylko że nie każda licencja zezwala na używanie darmowego programu w firmie - a przecież łamanie praw autorskich (i licencji) to przestępstwo.
Patrząc od strony podatkowej nawet za darmowy program należy zapłacić (ta jak pisał Krzysztof), aby uniknąć utarczek z fiskusem.

Pozdrawiam,
Krystian

konto usunięte

Temat: Darmowe oprogramowanie dla firm

a tego nie rozumiem....od kiedy fiskus sprawdza co ja mam zainstalowane w komputerze i jakich programów używam do pracy?

konto usunięte

Temat: Darmowe oprogramowanie dla firm

Krуstіаn �.:
Patrząc od strony podatkowej nawet za darmowy program należy zapłacić (ta jak pisał Krzysztof), aby uniknąć utarczek z fiskusem.

Nie do końca się z tym zgodzę. Polecam poniższą lekturę i odnośniki w niej: http://prawo.vagla.pl/node/5912
Krуstiаn B.

Krуstiаn B. "Lepsze wrogiem
dobrego"

Temat: Darmowe oprogramowanie dla firm

Tomasz L.:
Krуstіаn �.:
Patrząc od strony podatkowej nawet za darmowy program należy zapłacić (ta jak pisał Krzysztof), aby uniknąć utarczek z fiskusem.

Nie do końca się z tym zgodzę. Polecam poniższą lekturę i odnośniki w niej: http://prawo.vagla.pl/node/5912

Jak to bywa w naszym kraju interpretacja przepisów zależy od urzędników, a z ich kompetencjami bywa różnie. Lepiej kupić darmowy program za symboliczną opłatę (i dmuchać na zimne), niż walczyć z urzędnikami i urzędami - takie jest moje zdanie.

konto usunięte

Temat: Darmowe oprogramowanie dla firm

ok, ale jak kupić "darmowy" program?
jak sama nazwa wskazuje - jest on darmowy,więc nie ma ceny!Przemysław F. edytował(a) ten post dnia 10.04.08 o godzinie 14:39
Krуstiаn B.

Krуstiаn B. "Lepsze wrogiem
dobrego"

Temat: Darmowe oprogramowanie dla firm

Przemysław F.:
ok, ale jak kupić "darmowy" program?
jak sama nazwa wskazuje - jest on darmowy,więc nie ma ceny!
Darmowy to znaczy? Bo z tego co wiem oprogramowanie tego typu dzieli się na:
- otwarte oprogramowanie (open source),
- wolne oprogramowania (free software - GNU GPL, BSD, ),
- freeware.
Każdy rodzaj "darmowego" oprogramowania ma swoje licencje, dlatego nie każde "darmowe" jest bezpłatne - zwłaszcza dla użytku komercyjnego.
Jak kupić takie oprogramowanie - np. z gazetą, w sklepie internetowym (dobrym przykładem jest Open Office), czy nawet w sklepie komputerowym (przykład: w sklepie widziałem Kubuntu za symboliczną opłatę).

Z tego co pamiętam w firmie można korzystać z:
FreeCommander - darmowy, polski menadżer plików
Comodo Firewall i Antiwirus - także darmowe rozwiązania

Pozdrawiam,
Krystian[edited]Krуstіаn

konto usunięte

Temat: Darmowe oprogramowanie dla firm

Bierzemy pod uwagę tylko oprogramowanie "darmowe również w celach komercyjnych".

Jeżeli jakiś program jest publikowany w gazetce i producent nie zastrzega, że jest on tylko do użytku domowego, to wystarczy, że firma ma fakturę na gazetkę i już jedna licencja jest. Jeśli chcemy mieć 10 stanowisk to musimy kupić 10 gazetek i mieć na to fakturę!

Natomiast jeśli coś można ściągnąć z netu - również bez klauzuli -"freeware only for homework" tudzież podobnych - np. OpenOffice - to możemy używać go dowoli w firmie.

Potrafie odróżnić oprogramowanie "darmowe" i "darmowe, tylko do użytku domowego".

Oprogramowanie darmowe - znaczy - legalne.
Ponawiam pytanie - Co ma do tego Urząd Skarbowy?
Krуstiаn B.

Krуstiаn B. "Lepsze wrogiem
dobrego"

Temat: Darmowe oprogramowanie dla firm

Przemysław F.:
Oprogramowanie darmowe - znaczy - legalne.
Ponawiam pytanie - Co ma do tego Urząd Skarbowy?

Chodzi o to, że zdarzały się przypadki, w których Urząd Skarbowy stwierdzał, że darmowe oprogramowanie stanowi przychód z nieodpłatnego świadczenia i powinien być od niego odprowadzony podatek. Urząd także dokonywał samodzielnej wyceny tego oprogramowania na podstawie porównania z innymi dostępnymi na rynku rozwiązaniami danego rodzaju.
Dlatego wiele osób woli dmuchać na zimne i kupić program razem z gazetą.

Odsyłam do strony podanej przez Tomasza.

Pozdrawiam,
Krystian

konto usunięte

Temat: Darmowe oprogramowanie dla firm

Dziekuje, teraz już wiem.
Ech...ten nasz nigdy niezaspokojony urząd skarbowy, który robi wszystko aby go nie polubiono :).
Krуstiаn B.

Krуstiаn B. "Lepsze wrogiem
dobrego"

Temat: Darmowe oprogramowanie dla firm

Wracając do tematu - zdania odnośnie licencji są różne (często sprzeczne), ale z tego co wiem wszystkie programy na licencji GNU GPL i/lub BSD można używać na służbowym komputerze.

Zatem darmowe programy to:
Program do tworzenia PDF - PDF Creator
Antywirus, firewall itp. - Comodo, ClamAV
Do grafiki - GIMP

Pozdrawiam,
Krystian[edited]Krуstіаn
Andrzej P.

Andrzej P. Administrator Linux
- RHCE RHCSA

Temat: Darmowe oprogramowanie dla firm

tak na szybko :
archiwizacja -> 7-zip
nagrywanie płyt -> CDBurnerXP
przeglądanie plików graficznych -> SlowView
edycja grafiki -> gimp (ewentualnie + nakładka gimpshop)
projekty -> dotproject, egroupware
poczta - thunderbird
tworzenie www -> bluefish, quanta, nvu

pozdrawiam,
Jacek Synowiec

Jacek Synowiec zainteresowania:
e-commerce,
e-biznes, marketing
internetowy

Temat: Darmowe oprogramowanie dla firm

przeglądania zdjęć i grafiki
Picasa

edycji grafiki
Gimp lub jeśli ktoś nie lubi jego interfejsu Paint.Net

Projektowania cad/CAM
QCAD w wersji 1.5.x bo nowsze już tylko free ale dla Linuxa i MAC - można ew. odpalić pod VirtualBox lub MS Virtual PC które też są Free). Można spróbować może wystarczy funkcjonalność 1.5.x
Więcej: http://www.goldenline.pl/grupa/qcad (i tu też odnaleziona polska instrukcja)

Tworzenie PDF
PDF Creator (GPL)

obsługi poczty:
Google Mail (można podpiąć swoje konta)

PS
Ja bym się aż tak nie wzbraniał ... jeśli jest dobry program np. Total Commander ( http://www.goldenline.pl/grupa/total-commander ) to bym go kupił ... bo będzie służył lata ... zmienią się systemy ... a on nadal będzie dobry ...Jacek Synowiec edytował(a) ten post dnia 17.05.08 o godzinie 09:55
Jacek Synowiec

Jacek Synowiec zainteresowania:
e-commerce,
e-biznes, marketing
internetowy

Temat: Darmowe oprogramowanie dla firm

Polecam przyglądnięcie się projektowi:
Portableapps

Tu powinno być sporo - a dodatkową funkcjonalnością będzie to że można te aplikacje umieścić na PenDrive i być niezależnym od komputera (gdy się zepsuje) lub notebooka (aby go ze sobą nie nosić) ... w ten sposób można iść do kogokolwiek uruchomić PenDrive i już cieszyć się swoim kawałkiem programów :-)

Zapraszam na:
http://www.goldenline.pl/forum/portableapps
Jacek Synowiec edytował(a) ten post dnia 17.05.08 o godzinie 12:05

Temat: Darmowe oprogramowanie dla firm

Z darmowym oprogramowaniem bywa roznie. Najwazniejsze to dokladnie przeczytac umowe licencyjna. W niej jest dokladnie napisane do jakich celow mozemy uzywac danego programu. A jezeli nadal sa jakies watpliwosci polecam audyt legalnosci oprogramowania

konto usunięte

Temat: Darmowe oprogramowanie dla firm

sorry za offtop ale...
Damian Michalski:
Z darmowym oprogramowaniem bywa roznie. Najwazniejsze to dokladnie przeczytac umowe licencyjna. W niej jest dokladnie napisane do jakich celow mozemy uzywac danego programu. A jezeli nadal sa jakies watpliwosci polecam audyt legalnosci oprogramowania

CZŁOWIEKU!!
w ciągu godziny zaspamowałeś GL 10 postami gdzie reklamujesz usługi swoje/swojego pracodawcy... nic nie wnosisz do dyskusji...

śmiać mi się chcę jak czytam te bzdury... przeczytałeś jakiś poradnik w pdf'ie o marketingu internetowym... ??Tomasz Braja edytował(a) ten post dnia 08.09.08 o godzinie 22:32

Następna dyskusja:

Magazyny dla specjalistów IT




Wyślij zaproszenie do