konto usunięte

Temat: SCRUM, mały projekt i umowa

Temat szybki, ale dla mnie ważny - udało się pozyskać pierwszego klienta chętnego do pracy SCRUMem - no i zatrzymałem się na formalizmach. Jak na naszym polskim podwórku zbudować umowę? Czy ktoś (po wycięciu np danych firmy ;) ) mógłby mi jakiś przyład podać/podesłać?

Projekt mały (3-4 miesiące), iteracje 14 dniowe

konto usunięte

Temat: SCRUM, mały projekt i umowa

Zapisać iteracje jaki etapy ?
Będzie ich raptem 6 - 8 - da się mniej więcej przewidzieć.
Poza tym, jeżeli Klienta rozumie SCRUMa, to umowa powinna być formalnością :) Wrzućcie ją do backlogu :)

konto usunięte

Temat: SCRUM, mały projekt i umowa

Cześć Filipie,
jak znajdziesz jakiś rozsądny zarys takiej umowy to podeślij mi proszę, o ile to możliwe oczywiście. W moim przekonaniu umowa "scrumowa" o ile rzeczywiście jest "tylko" formalnością, to jej uzgodnienie może być w polskich warunkach nie lada wyzwaniem.

Pozdrowienia i powodzenia.
Michał
Piotr T.

Piotr T. Spring/Microservices

Temat: SCRUM, mały projekt i umowa

Filip Balicki:
Temat szybki, ale dla mnie ważny - udało się pozyskać pierwszego klienta chętnego do pracy SCRUMem - no i zatrzymałem się na formalizmach. Jak na naszym polskim podwórku zbudować umowę?

Najprościej skonstruować umowę typu time&material (analogicznie jak umowy outsourcingowe). Pozostaje kwestia ustalenia stawek i zasobów.

konto usunięte

Temat: SCRUM, mały projekt i umowa

Witam,

pytanie Filipa (mimo, iż początkowo odpowiedziałem przecząco) i rozwijający się wątek, wyzwoliły dojrzewający we mnie pomysł przygotowania szablonu umowy, nazwijmy ją "agile-ową" (z braku lepszego określenia), którym polska społeczność mogłaby się posługiwać, jednocześnie propagując idee współpracy z klientem i dzielenia się ryzykiem.

Chciałbym zatem podzielić się z zainteresowanymi tym co mam, licząc w zamian na uwagi, propozycje, sugestie zmian, no i opinie czy zadziałało, jak zadziałało, dlaczego nie zadziałało.

Krótko mówiąc - chętnych do założenia grupy roboczej, której celem jest wypracowanie szablonu umowy mającej szanse zadziałać w polskich realiach proszę o kontakt pod adresem: tomek małpka poddrzewem kropka pl. Dokument jest umieszczony na google docs, proszę o podanie adresu mailowego z którym mam go "współ-po-dzielić".

Oczywiście liczę się z możliwością, że spory odsetek tu obecnych wykaże symptomy "próżniactwa społecznego", mam jednak nadzieję, że mimo to uda nam się wspólnymi siłami coś wypracować.

Umowa ramowa, którą skonstruowałem, bazuje na schemacie "time&material", promując jednocześnie wcześniejsze zakończenie prac. Coś jakby - tu się kłania polska rzeczywistość - model "money for nothing, changes for free". Jest jaka jest, zadziałała dla mnie raz czy dwa. Wydaje mi się, że może być podstawą do dalszego udoskonalania.

Filipie dla Twoich obecnych potrzeb chyba jest zbyt ciężka, ale może odrąbiesz jakiś kawałek dla siebie :)

Łączę serdeczne, scrumowe pozdrowienia!
TomekTomek Włodarek edytował(a) ten post dnia 23.11.09 o godzinie 21:22
Paweł Marzec

Paweł Marzec Project Manager i
Agile Coach

Temat: SCRUM, mały projekt i umowa

Witajcie,

Czy może ktoś z Was ma już taki wzór umowy? Bardzo by mi on pomógł w projekcie, który obecnie prowadzę. Pełnię rolę project mamagera po stronie klienta i chciałbym taką umowę podpisać z firmą deweloperką na wykonanie konkretnego zlecenia w 4 lub 5 przebiegach 2 tygodniowych przebiegach Scrumowych. Docelowo chciałbym aby umowa była bezterminowa i np zawierała możliwość miesięcznego wypowiedzenia. Wszelkie wskazówki są mile widziane:-).

Następna dyskusja:

Dlaczego scrum działa




Wyślij zaproszenie do