konto usunięte

Temat: Śląskie zmienia logo. Specjalnie dla Chińczyków

nie mieszaj ideologii z głupimi zabobonami
Irenka Czusz

Irenka Czusz design, ilustracja,
grafika użytkowa,
identyfikacja
wizua...

Temat: Śląskie zmienia logo. Specjalnie dla Chińczyków

Co głupie dla Ciebie, sola ziemi dla innych. Nie nazywaj czegoś głupim, tylko dlatego, że się na tym nie znasz. Sztuka i filozofia Feng Shui ma ponad 3 tyś lat. Nasze zachodnie zasady złotego podziału i porządku w architekturze są młodsze. Jednak na tyle "stare", że też można je nazwać zabobonem, ale jakoś nikt by się tak nie wygłupił.

Tak jak my stosujemy się do pewnych zasad kompozycji, tak Chińczycy, czy Malezyjczycy stosują się do swoich i nikt nie śmiałby tego u nich wyśmiewać.
Śmieszni są ci, którzy wpadli na pomysł z powyższą przeróbką logo.

konto usunięte

Temat: Śląskie zmienia logo. Specjalnie dla Chińczyków

Irenka Czusz:
Co głupie dla Ciebie, sola ziemi dla innych. Nie nazywaj czegoś głupim, tylko dlatego, że się na tym nie znasz. Sztuka i filozofia Feng Shui ma ponad 3 tyś lat. Nasze zachodnie zasady złotego podziału i porządku w architekturze są młodsze. Jednak na tyle "stare", że też można je nazwać zabobonem, ale jakoś nikt by się tak nie wygłupił.

nie mówie o filozofii Feng Shui ale o tej ich nieszczęsnej czwórce... Dla mnie to taki sam idiotyzm jak nasza trzynastka ;)
Śmieszni są ci, którzy wpadli na pomysł z powyższą przeróbką logo.

O tym właśnie piszę!

konto usunięte

Temat: Śląskie zmienia logo. Specjalnie dla Chińczyków

Magdalena U.:

Gerber wprowadził swój produkt na nowy rynek i sprzedaż była... taka sobie. Okazało się, że w tej akurat kulturze ludzie sądzili, że to, co jest pokazane na etykiecie, jest jednocześnie tym, z czego zrobiono jedzenie znajdujące się w środku słoika. Jak wiadomo, na opakowaniach Gerbera jest twarzyczka dziecka ;) Reszty można się domyślić ;) Z tego co słyszałam, rzecz działa się w końcówce XX wieku, gdzie natomiast - tu słyszałam 2 wersje, więc nie chcę się wypowiadać na 100%, gdzie konkretnie ;)

To chodziło o część krajów czarnej Afryki, a ów "wzorzec kulturowy" czy raczej "schematyzm" w myśleniu o zawartości opakowań brał się... z poziomu analfabetyzmu.

Niestety, też nie pamiętam, które to konkretnie kraje ;(

konto usunięte

Temat: Śląskie zmienia logo. Specjalnie dla Chińczyków

Irenka Czusz:
>
1. Brak rozumienia autentycznych konotacji z liczbą 4, chińskim jej zapisem, który jest zapisywany podobnie jak znak oznaczający śmierć.

Ano nieprawda, bo chodzi o wymowę.

Powielenie symbolu 4 fal nie czyni z logo symbolu
pomyślności. Liczba 8 symbolizuje szczęście w kulturze chińskiej.

Może 4 fale nie są zaraz pomyślne, ale definitywnie nie są już "niepomyślne". Osiem nie symbolizuje szczęścia, ale jest szczęśliwe; bardziej niż nasza siódemka.

Wszystko wywodzi się z zasad Feng Shui, które znane
w Polsce są głównie z popularyzatorskich książeczek i pism dla kobiet, przedstawiających temat niesłychanie płytko i ukazujących głównie warstwę zabobonów, przesądów i reklamujących remedia, stanowiące niezły interes dla sprzedawców gadżetów do domu. Ze znajomością filozofii i sztuki Feng Shui nie ma to wiele wspólnego.

2. Skoro jedzie ich 100 na targi, to powinni wiedzieć, że to tez nie jest szczęśliwa liczba. Jeśli chcą tam spędzić 4 dni, to także jest to wbrew zasadom.

Dobre spostrzeżenie.

jeśli chcieliby jak twierdzą
dostosować się do chińskich zwyczajów, powinni poprosić o postawienie horoskopu dla ekipy wyjeżdżającej na targi i wyznaczenie tak zwanych pomyślnych terminów i godzin spotkań...
bądźmy konsekwentni jak już!

Niby można =)

konto usunięte

Temat: Śląskie zmienia logo. Specjalnie dla Chińczyków

Grzegorz Nowak:
Może Śląskowi bardzo zależy? Nie widzę w tym nic złego.

konto usunięte

Temat: Śląskie zmienia logo. Specjalnie dla Chińczyków

Irenka Czusz:
Zastanawiam się, czy zamawiający ma pewność, co znaczą znaki chińskie pod obecnym logo? A jeśli tam napisane jest - mała dziura z Polski?;-)

Nb. Myślę, że wiedzę na temat znaczenia mają, sinologów mamy niewielu, ale dobrych =)
Irenka Czusz

Irenka Czusz design, ilustracja,
grafika użytkowa,
identyfikacja
wizua...

Temat: Śląskie zmienia logo. Specjalnie dla Chińczyków

Grzegorz Nowak:
nie mówie o filozofii Feng Shui ale o tej ich nieszczęsnej czwórce... Dla mnie to taki sam idiotyzm jak nasza trzynastka ;)

Owszem mówimy o Feng Shui - nie masz pojęcia skąd wzięła się taka a nie inna symbolika liczb, czym jest kwadrat lo shu itp. Nazwa ma mieć dobre feng shui i budynek na siedzibę firmy i miejsce pochówku itp. Są korzystne i nie korzystne numery itd. A wszystko wiąże się z przepływem życiowej energii Qi. Oni inaczej postrzegają pewne znaki, symbole i liczby niż my.

Żeby zaprojektować cokolwiek zgodnie z tymi zasadami nie wystarczy przeczytać, że 4 to zły znak;-)
Irenka Czusz

Irenka Czusz design, ilustracja,
grafika użytkowa,
identyfikacja
wizua...

Temat: Śląskie zmienia logo. Specjalnie dla Chińczyków

Katarzyna Pabianek:
Irenka Czusz:
>
1. Brak rozumienia autentycznych konotacji z liczbą 4, chińskim jej zapisem, który jest zapisywany podobnie jak znak oznaczający śmierć.

Ano nieprawda, bo chodzi o wymowę.

O ile wiem zarówno zapis, samo znaczenie liczby 4 jaki i jej brzmienie ma nieść ze sobą tak zwany zły omen.
Czterokrotność czegoś, tez jest postrzegana jako coś niekorzystnego. Ale najmniej korzystna i oznaczająca chorobę jest liczba 2. Tyle zgodnie z Feng Shui, można wierzyć lub nie, ale wiedzieć dlaczego przydałoby się.
W sztuce dekoracji np. unika się czterokrotności. I tak dzwonki wietrzne nie mogą mieć 4 rurek itp.

Może 4 fale nie są zaraz pomyślne, ale definitywnie nie są już "niepomyślne". Osiem nie symbolizuje szczęścia, ale jest szczęśliwe; bardziej niż nasza siódemka.

Ale my nie wierzymy w nasza siódemkę aż tak mocno, jak niejeden mieszkaniec Azji.
Zaznaczę, że wszystko, co wiem o tym przekazał mi praktykujący od 4 pokoleń mistrz Feng Shui z Hong Hongu:-)Irenka Czusz edytował(a) ten post dnia 30.04.10 o godzinie 22:25
Marek Mareksy Szewczyk

Marek Mareksy Szewczyk creative & art
direction, branding,
advertising, graphic
...

Temat: Śląskie zmienia logo. Specjalnie dla Chińczyków

Magdalena U.:
Czy dobrze zrozumiałam z tekstu, że zmienia tylko i wyłącznie na tą jedną okazję? Bo jeśli tak, to chyba jest to dobra inwestycja i zrozumienie kultury...
Droga Koleżanko, "logo" i "zmiana" to antynomia. Warto wiedzieć.
Marek Mareksy Szewczyk

Marek Mareksy Szewczyk creative & art
direction, branding,
advertising, graphic
...

Temat: Śląskie zmienia logo. Specjalnie dla Chińczyków

Irenka Czusz:
http://gliwice.gazeta.pl/gazetagliwice/1,95519,7826675...


Obrazek


nałożyliśmy na siebie fale z tego dotychczasowego.
Mamy teraz osiem pasów, a to oznacza dobrobyt i powodzenie - dodaje Stemplewski."
Panu Stemplewskiemu też by się przydało kilka lekcji z logiki, wtedy dowiedziałby się, co to jest pas.
Wtedy może by zauważył, że pasów w tym logo to nie ma ani jednego, fal widzę 6 (raczej przekrojów kadłuba statku) i 2 jakieś ozdobne kutasy bliskie kutasom góralskim na spodniach z tego regionu, ze Śląskim brak skojarzeń :( <bezradny>

Gdy już te podstawowe lekcje zostały by odebrane, moglibyśmy posłuchać p. Stemplewskiego, co ma do powiedzenia o znaczeniach.
Na obecnym etapie stanowczo odradzam, grozi utrwaleniem niewiedzy własnej.
Marek Mareksy Szewczyk

Marek Mareksy Szewczyk creative & art
direction, branding,
advertising, graphic
...

Temat: Śląskie zmienia logo. Specjalnie dla Chińczyków

andrzej-ludwik "alw" włoszczyński:
Może być ciekawie jak okaże się że przypomina to jakiś chiński piktogram informacyjny... niekoniecznie w temacie.
Że niby:
Dom Publiczny 30 Kroków od Waszych Szanownych Stóp?

Niewykluczone.
Marek Mareksy Szewczyk

Marek Mareksy Szewczyk creative & art
direction, branding,
advertising, graphic
...

Temat: Śląskie zmienia logo. Specjalnie dla Chińczyków

BTW. Wcześniej znak był odzwierciedleniem litery S od Śląsk (od biedy S może zastąpić Ś, np. na Twiterze, w identyfikacji już nie polecam) i odzwierciedleniem ukształtowania terenu tego miejsca.
To było w miarę logiczne (poza tym "si" jw.)

Skąd wiem? Ze źródła, czytając manual do tej identyfikacji przed wykonaniem zlecenia.

Ciekawe, jak teraz uzasadnią znaczenie znaku ;)
(podpowiedź: może w Katowicach powstała jakaś stocznia? A może, jak w kawale, poszli do lasu... na manowce? ;D)
Irenka Czusz

Irenka Czusz design, ilustracja,
grafika użytkowa,
identyfikacja
wizua...

Temat: Śląskie zmienia logo. Specjalnie dla Chińczyków

Nie, ten znak pokazuje jak nam się wszystko zapada w rozpadlinę ;-)
Marek Mareksy Szewczyk

Marek Mareksy Szewczyk creative & art
direction, branding,
advertising, graphic
...

Temat: Śląskie zmienia logo. Specjalnie dla Chińczyków

Grzegorz Nowak:
nie mieszaj ideologii z głupimi zabobonami
Z takim podejściem nie wróżę Ci wielkiej kariery w tworzeniu identyfikacji :( <bezradny>
Marek Mareksy Szewczyk

Marek Mareksy Szewczyk creative & art
direction, branding,
advertising, graphic
...

Temat: Śląskie zmienia logo. Specjalnie dla Chińczyków

Irenka Czusz:
Nie, ten znak pokazuje jak nam się wszystko zapada w rozpadlinę ;-)
Tak, to logiczne, czarna ziemia (węglowa, nie, czyli śląska ;D) poddaje się naciskowi różnych elementów na jej powierzchni (stąd tyle kolorów).
To jednak dobra przeróbka jest, taka życiowa - szkody górnicze w symbolice Śląskiego to prawdziwy real, dzień powszedni, sól tej ziemi ;)
Andrzej Ludwik Alw Włoszczyński

Andrzej Ludwik Alw Włoszczyński projektant, eagler i
orloger

Temat: Śląskie zmienia logo. Specjalnie dla Chińczyków

marek mareksy szewczyk:
andrzej-ludwik "alw" włoszczyński:
Może być ciekawie jak okaże się że przypomina to jakiś chiński piktogram informacyjny... niekoniecznie w temacie.
Że niby:
Dom Publiczny 30 Kroków od Waszych Szanownych Stóp?

Niewykluczone.
Pamiętasz to - http://www.alw.pl/2008/12/burdel-w-nauce/ ?
Marek Mareksy Szewczyk

Marek Mareksy Szewczyk creative & art
direction, branding,
advertising, graphic
...

Temat: Śląskie zmienia logo. Specjalnie dla Chińczyków

andrzej-ludwik "alw" włoszczyński:
marek mareksy szewczyk:
andrzej-ludwik "alw" włoszczyński:
Może być ciekawie jak okaże się że przypomina to jakiś chiński piktogram informacyjny... niekoniecznie w temacie.
Że niby:
Dom Publiczny 30 Kroków od Waszych Szanownych Stóp?

Niewykluczone.
Pamiętasz to - http://www.alw.pl/2008/12/burdel-w-nauce/ ?
Ja pierdolę, sorki, ale nie znajduję innych słów na swoją celność - nie znałem tego przypadku, słowo!
Andrzej Ludwik Alw Włoszczyński

Andrzej Ludwik Alw Włoszczyński projektant, eagler i
orloger

Temat: Śląskie zmienia logo. Specjalnie dla Chińczyków

Ja sobie tak dumam nad tą sytuacyjką i zastanawiam się - czemu nie pod herbem jadą, a jak herb sie nie tak kojarzy kojarzy to też sobie zmienią duplikując? hm... tylko może być problem z duplikowaniem orła - odbicie poziome nie bardzo, a pionowe to łobraza i kamasutra 69...
Marek Mareksy Szewczyk

Marek Mareksy Szewczyk creative & art
direction, branding,
advertising, graphic
...

Temat: Śląskie zmienia logo. Specjalnie dla Chińczyków

andrzej-ludwik "alw" włoszczyński:
Ja sobie tak dumam nad tą sytuacyjką i zastanawiam się - czemu nie pod herbem jadą,
Fachowcy, widzę, wszyscy się zastanawiają, kto więc zajął się wykonaniem tego czegoś?
a jak herb sie nie tak kojarzy kojarzy to też sobie zmienią duplikując?
to chyba tylko drobny problem techniczny ;), panie profesorze?!
hm... tylko może być problem z duplikowaniem orła - odbicie poziome nie bardzo, a pionowe to łobraza i kamasutra 69...
Prowokujesz, oni tak zrobią (jak nie, jak po czynach ich wnioskować można, że nie takie głupstwa potrafią strzelić ;D) i będzie sprawa Łodzi Kaliskiej w Playboyu i obrazy Godła ;)

Inną jeszcze poddam sprawę: polski urząd wstydzi się polskich znaków diakrytycznych? Logo pierwotnie było symbolicznym S. Powinno być jednak Ś, zgoda?
To jak zapisali w logotypie "śląskie"?! Sląskie, bez sensu, slaskie, jeszcze gorzej (co najwyżej cukierki ślazowe reklamować może)...

Cała zaś sprawa jest wynikiem czego?
Braku przemyślenia wszystkich możliwych konotacji znaku w trakcie jego tworzenia.
Oczywiście nie oczekuję zgodności identyfikacji polskiej firmy czy urzędu z kulturami Laponii i Burkina Faso (oczywiście tylko, jeśli nie ma w tych miejscach interesów własnych, bo wtedy lokalny "koloryt" też należy przynajmniej rozważyć), ale już stary chop jestem i czytaty i wymagam chociaż minimum logiki w tworzeniu i myślenia :)



Wyślij zaproszenie do