Michał Stopka

Michał Stopka Inwestor
Profesjonalny:
michalstopka.pl

Temat: NIEPOWTARZALNA OKAZJA, ABY STWORZYĆ WARUNKI DLA...

Wychodzę z założenia, że w życiu są sprawy, na które nie mamy wpływu. I tutaj niewiele od nas zależy.
Jednak znaczna część rzeczy, która nas dotyka jest konsekwencją naszego postępowania (lub zaniechania pewnego nastawienia). Dlatego też w takich sprawach staram się odkryć „prawa fundamentalne”, dzięki którym mogę coś zrobić lepiej (znając je) lub gorzej,(jeżeli tych praw nie znam lub je ignoruję).

Podstawowe prawo to oczywiście „prawo wiedzy”. Jeżeli wiesz, jak coś zrobić dobrze to masz duże szanse na sukces. Dlatego stworzyłem dla Ciebie moje 4 grupy. Z jednej strony dzielę się z Tobą moją wiedzą, a z drugiej uczę się od Ciebie.

Drugie, bardzo ważne prawo to „prawo czasu”. Sprowadza się do tego, że nawet, jeżeli masz wiedzę, to czas może być nieodpowiedni na jej wykorzystanie. Dlatego Twoje zainteresowania i wiedza raczej powinna być szeroka (np. podstawowe prawa z ekonomii czy rynków kapitałowych)
Wniosek: Aby osiągnąć cel należy wykorzystać wiedzę W ODPOWIEDNIM CZASIE I OKOLICZNOŚCIACH.

Jak to prawo wykorzystałem?
Mając wiedzę z inwestowania, giełdy i rynków kapitałowych przewidywałem stopniowy spadek bezrobocia. Mogłem zacząć szukać kolejnej pracy 2 lata temu, ale zakładałem wtedy, że jeszcze jest na to za wcześnie.
1)Z jednej strony czułem, że mam jeszcze za małą wiedzę, dlatego jednym z powodów rezygnacji z pracy w Xelion była potrzeba znalezienia czasu na uzupełnienie braków.
2) Z drugiej zdawałem sobie sprawę, że początek 2005 to nie był jeszcze okres, kiedy pracodawcy „biją się o pracownika”
3) No i oczywiście, z mojej analizy wychodziło, że na giełdzie będzie można jeszcze solidnie zarobić.

Założyłem więc, że pracodawcy dopiero poczują, że jest "trudno o pracownika" i dodatkowo powstaną nowe miejsca pracy.
I miałem rację. W ciągu ostatnich 2 lat, z powodu szybkiego rozwoju gospodarki światowej i w efekcie wejścic do UE, powstało ponad 1 mln całkowicie nowych miejsc pracy! Dodatkowo część osób wyjechało za granicę. W efekcie bezrobocie spadło do obecnych 15%. Nie miałem problemu ze znalezieniem pracy.

W ciągu najbliższych 2 lat bezrobocie spadnie w granice 10%-11 %.(wiem, że trudno w to uwierzyć, ale pewne mechanizmy zostały już uruchomione w gospodarce i to jest nieuniknione). Dodatkowo płace mocno wzrosną. Najpierw w dużych miastach (co już się dzieje) a potem w mniejszych miejscowościach. Wzrost płac wcale nie musi być negatywny dla firm, bo jednocześnie bardzo mocno rośnie wydajność, czyli wzrost płac jest "zdrowy" (jak dane wskazują do lutego 2007)
(UWAGA: to jest oczywiście tylko moja opinia i mogę się mylić.)

Dlatego WYKORZYSTUJĄC PRAWO CZASU, JEST TERAZ NIEPOWTARZALNA OKAZJA, ABY STWORZYĆ WARUNKI DLA WYMARZONEJ PRACY.

Wymarzona praca ma same plusy:
-jakiś czas temu znajoma powiedziała mi, że jeżeli ma robić to, czego nie lubi to chce zarabiać znacznie więcej, ale jeżeli znalazłaby pracę w tym, co lubi to kasa nie jest już taka ważna
-łatwiej dostaniesz pracę, bo Twoje wymagania płacowe nie będą duże, a pracodawca też będzie zadowolony, bo będzie miał mniejsze koszty.
-będziesz lepszym pracownikiem, „wydajniejszym” bo robisz to co lubisz.
-będziesz spędzał mniej czasu w pracy, bo szybciej wykonujesz obowiązki („ bo to lubisz”)
-W PRZYSZŁOŚCI BĘDZIESZ WIĘCEJ ZARABIAŁ, BO ZA P............ARĘ LAT BĘDZIESZ CENIONYM PRACOWNIKIEM, Z DUŻĄ WIEDZĄ I DOŚWIADCZENIEM W TYM CO LUBISZ ROBIĆ

Jak znaleźć taką pracę? No cóż, mam nadzieję, że moje obecne i przyszłe artykuły Ci w tym pomogą. Dodatkowo bezcenne uwagi członków grupy też się przydadzą, wystarczy zapytać, a resztę już samo się potoczy.

Myślę też, że warto mieć wiedzę o Inwestowaniu. Może to być pomocne do:
-Określenia czy bezrobocie będzie spadało czy wzrastało
-Oparcia się o "dwie nogi"-czyli jak "rozsądnie inwestować", aby np. mieć oszczędności w okresie szukania pracy
Więcej info na grupie: Inwestor: CZEGO ROBIĆ NIE WOLNO
Link poniżej:
http://www.goldenline.pl/forum/inwestor-czego-robic-ni...

Michał Stopka
P.S. W lutym 2007 trzy znajome osoby szukały pracy. Jaki efekt? Jedna z nich zaczęła pracę początkiem marca 07 a kolejne dwie zaczeły 12 marca. Jeszcze inna dostała prawie 100% podwyżki!(bo pokazała ile kasy zaoszczędziła dla firmy podczas ostatniego roku pracy)
Dajcie znać na forum, jeżeli ktoś z was lub waszych znajomych znajdzie pracę, takie info pomoże innym uwierzyć w siebie.Michał Stopka edytował(a) ten post dnia 08.04.07 o godzinie 11:57
Mariusz Gąsiewski

Mariusz Gąsiewski Blog Marketing w
Internecie

Temat: NIEPOWTARZALNA OKAZJA, ABY STWORZYĆ WARUNKI DLA...

Faktycznie na rynku pracy widać duże ożywienie. Da się to wyczuć chociażby poprzez rotację w różnych firmach. Jak ktoś jest w czymś dobry to nie ma problemu ze znalezieniem pracy.

Tutaj podstawą jest chyba po prostu robić to, co się lubi. Powód ? Będziesz naprawdę dobry tylko w tym, co jest Twoją pasją (lub przynajmniej robisz to z przyjemnością).
Danuta Krystyna S.

Danuta Krystyna S. "Dając radość innym,
sami ją w zamian
otrzymujemy" (św.
L...

Temat: NIEPOWTARZALNA OKAZJA, ABY STWORZYĆ WARUNKI DLA...

Hm.., bardzo interesujące, właśnie poszukuję tej wymarzonej..., mam nadzieje że wkrótce dołączę do grona szczęśliwców, którzy robią to co lubią:)
Michał Stopka

Michał Stopka Inwestor
Profesjonalny:
michalstopka.pl

Temat: NIEPOWTARZALNA OKAZJA, ABY STWORZYĆ WARUNKI DLA...

Danuta Krystyna S.:
Hm.., bardzo interesujące, właśnie poszukuję tej wymarzonej..., mam nadzieje że wkrótce dołączę do grona szczęśliwców, którzy robią to co lubią:)


Życzę Ci tego z całego serca. Myślę, że warto uzbroić się w cierpliwość, bo to jest jednak trudne zadanie, bo:
1) Trzeba dać sobie czas na "trafienie na odpowiednią firmę"
2) Po drodze może pojawić się zwątpienie, czy to możliwe w Polsce.
Moim zdaniem, w obecnej sytuacji na rynku pracy nie warto łapać "pierwszej lepszej oferty", jak to było jescze jakiś czas temu.Michał Stopka edytował(a) ten post dnia 06.04.07 o godzinie 14:10
Monika Ławnicka

Monika Ławnicka Senior Consultant w
Deloitte, doradca
podatkowy

Temat: NIEPOWTARZALNA OKAZJA, ABY STWORZYĆ WARUNKI DLA...

moim zdaniem w obliczu nadciągającej recesji warto tym bardziej szanować pracę którą się ma...:)

a jeśli "coś nam się nie podoba" to sprawdzić, czy przypadkiem przyczyna nie leży w nas - np w nieumiejętności komunikowania się z otoczeniem.

korzystne czasy (krótkie!) przytępiły być może samokrytykę... a kiedy już miną, pracodawcy starego-nowego podejścia znowu będą bacznie analizować każdą lukę w cv...
Michał Stopka

Michał Stopka Inwestor
Profesjonalny:
michalstopka.pl

Temat: NIEPOWTARZALNA OKAZJA, ABY STWORZYĆ WARUNKI DLA...

Witam serdecznie

No właśnie nadchodzący czas niekoniecznie musi być "masakrą" dla pracowników, chociaż zapewne będzie "masakrą" dla zysków firm.
A to ze względu na niż demograficzny, który od jakiegoś czasu wchodzi i będzie wchodził na rynek pracy. Po prostu nie będzie pracowników. Pisałem o tym na blogu: "Jak wykorzystać wiedzę o tendencjach w gospodarce na podstawie zmian indeksów giełdowych?" http://www.michalstopka.pl/jak-wykorzystac-wiedze-o-te...

Jeżeli założyć, że szczyt wyżu był w 1984 roku, to 20-to latkowie wchodzili na rynek pracy w 2004 roku (szczyt bezrobocia powyżej 20%). Od tamtego czasu jest już coraz mniej nowych pracowników (niż). Gospodarka "wchłonęła" nawet studentów, którzy w ostatnich latach wchodzili na rynek pracy. A w kolejnych latach nie będzie nawet studentów.

Stąd też firmy będą miały wysokie koszty pracy a przez to mniejsze zyskiMichał Stopka edytował(a) ten post dnia 29.12.08 o godzinie 13:39
Krzysztof B.

Krzysztof B. ekonomia to moja
pasja

Temat: NIEPOWTARZALNA OKAZJA, ABY STWORZYĆ WARUNKI DLA...

Tak, Michał słuszna uwaga. Niż demograficzny to jeden "z bardziej" pomijanych aspektów naszej gospodarki. Do tego dodałbym osoby emigrujące- w 99% osoby znające język i dobrze wykształcone. Przeciwstawną może być słabnąca koniunktura i związane z tym rosnące koszty utrzymania pracowników, co będzie skutkować redukcją zatrudnienia - a na pewno wysokością zarobków.
Krzysztof B.

Krzysztof B. ekonomia to moja
pasja

Temat: NIEPOWTARZALNA OKAZJA, ABY STWORZYĆ WARUNKI DLA...

Muszę jeszcze dodać, że ważny jest czas - takie rzeczy nie dzieją się od razu.



Wyślij zaproszenie do