Anna M.

Anna M. specjalista d/s
obsługi klienta

Temat: NIkkor 50mm f/1.4 vs f/1.8

Cześć,
Przymierzam się do zakupu 50mm. Chcę używać obiektywu do portretów we wnętrzu, potrzebuję dobrej jasnościaby nie musieć doświetlać zdjęć lampą. 1.4 kosztuje 1000 zł więcej niż 1.8. Warto dopłacić ? Jakieś praktyczne wskazówki w jakich warunkach oświtleniowych, przy jakich parametrach obiektywy te zachowują się najlepiej i który ma przewagę ?

EDIT:
właśnie zobaczyłam , że kilka postów niżej trwają dyskusje nad porównaniem 1.4 / 1.8 - nie zadziała mi wyszukiwarka.Anna M. edytował(a) ten post dnia 16.04.09 o godzinie 23:30

Temat: NIkkor 50mm f/1.4 vs f/1.8

Dyskusji na ten temat było wiele, a nawet bardzo wiele.

2-3 miesiące temu zmieniłem 1.8 na 1.4
Przy starych cenach wymiana była rozsądna ale dziś mając w perspektywie dopłatę ok 1000 mocno bym się zastanowił.
Podstawowe pytanie ... (ufff) ... jaki aparat ???
Anna M.

Anna M. specjalista d/s
obsługi klienta

Temat: NIkkor 50mm f/1.4 vs f/1.8

Hej,
Body będzie również podlegało upgradowi :-)
Na tą chwilę D50, myslę o D80/90.

no własnie, ceny.. nie śledziłam wcześniej, aż tak się odbił wysoki kurs złotówki na sprzęcie foto ?

konto usunięte

Temat: NIkkor 50mm f/1.4 vs f/1.8

nie wiem jak z jakoscia optyczna bo wykonie na pewno lepsze, z doswiadczenia wiem ze 1,4 to i tak zbyt mala GO do portretow
z drugiej strony szklarnie kupuje sie na zywot kilku body a nie jednego wiec to 1,4 moze Ci sie kiedys przydac

edit:
nikkor 50mm/1.8 kupisz za 450-500zl
nikkor 50mm/1.4 jakies 1200zl
sigma 50mm/1.4 1899zlMaciek G. edytował(a) ten post dnia 17.04.09 o godzinie 00:36
Maciej Loretz

Maciej Loretz Sprzedawca,
Fotojoker Sp. z O.O.

Temat: NIkkor 50mm f/1.4 vs f/1.8

Są na rynku dostępne dwa Nikkory 50/1.4 i różnią się dość znacznie.
-Nikkor 50/ 1.4 D ma już około 20 lat i jest mechanicznie trwalszy od 1.8, optycznie też jest lepszy- zwłaszcza od przysłony 2, średnica filtra 52mm, bez osłony przeciwsłonecznej i miekkiego futerału
-Nikkor AF-S 50/1.4 G- całkowicie nowa konstrukcja, uwzględniająca wymogi cyfrówki- dużo szybszy, cichszy i celniejszy autofokus, w wyposażeniu jest osłona przeciwsłoneczna i miękki futerał (płócienny z tkaniny aksamitopodobnej), średnica filtra 55mm- cena 1300-1600zł
Nie widziałem jeszcze testów tego ostatniego, ale pracuje naprawdę imponująco.
Z mojego doświadczenia z Sigmą nie wynika nic dobrego, ale to może być sprawa egzemplarza, choć moi znajomi żalili się na losowe ustawianie ostrości
Anna M.

Anna M. specjalista d/s
obsługi klienta

Temat: NIkkor 50mm f/1.4 vs f/1.8

Hej,
coraz bardziej skłaniam się w kierunku 1.4 , spróbuję poszukać testów tego nowego obiektywu w necie

konto usunięte

Temat: NIkkor 50mm f/1.4 vs f/1.8

-Nikkor AF-S 50/1.4 G- całkowicie nowa konstrukcja, uwzględniająca wymogi cyfrówki- dużo szybszy, cichszy i celniejszy autofokus, w wyposażeniu jest osłona przeciwsłoneczna i miękki futerał (płócienny z tkaniny aksamitopodobnej), średnica filtra 55mm- cena 1300-1600zł
Nie widziałem jeszcze testów tego ostatniego, ale pracuje naprawdę imponująco.
Ten obiektyw to najwieksza kleska Nikona jaka kiedykolwiek mialem zapiętą w aparacie. Nie jest szybki, jest wolniejszy od poprzednika. Tak wolno pracuje z AF że mysle iż silnik w obiektywie działa raczej jak hamulec. Jest duzy, plastykowy i niewiadomo dlaczego taki? Optycznie nic sie nie zmiena. Zabieg marketingowy i nic wiecej.
Anna M.

Anna M. specjalista d/s
obsługi klienta

Temat: NIkkor 50mm f/1.4 vs f/1.8

Dzięki Marcin za interesujący komentarz.
Czyli wszystko wskazuje na 1.4 (a nie 1.8) ale w starej wersji, która jest nawet tańsza.
Maciej S.

Maciej S. we własnej osobie ;p

Temat: NIkkor 50mm f/1.4 vs f/1.8

Też szczerze polecam starą 50/1.4

Chociaż jak dla mnie w portrecie nic nie zastąpi 85, to jednak do wnętrz pod DX to zwykle za wąskie szkło i wtedy 50/1.4 jest jak znalazł.
Chociaż są tacy którzy nie widzą różnicy wobec 1.8, dla mnie jest ona dość istotna, choćby taka, że 50/1.4 na 2.0 to już żyleta, czego nie można powiedzieć o 1.8, no a na 1.4 owszem jest mydełko, ale fajna GO i całkiem przyjemnie i miękko do pewnego rodzaju portretów.
Jak ktoś chce używać powyżej 2.2 to rożnicy w praktyce nie będzie żadnej, ba nawe 1.8 bywa po mocniejszym przymknięciu ostrzejsza.

konto usunięte

Temat: NIkkor 50mm f/1.4 vs f/1.8

ha a jeszcze 105 do portretów jest fantastico !
Maciej S.

Maciej S. we własnej osobie ;p

Temat: NIkkor 50mm f/1.4 vs f/1.8

Maciej "Goldi" L.:
ha a jeszcze 105 do portretów jest fantastico !

Racja, racja :)
tylko koleżance chodziło o portety we wnętrzach, a tu już trzebaby po podpięciu pod DX mieć naprawdę dużą chałupę czy studio. :)
Anna M.

Anna M. specjalista d/s
obsługi klienta

Temat: NIkkor 50mm f/1.4 vs f/1.8

Maciej S.:
Maciej "Goldi" L.:
ha a jeszcze 105 do portretów jest fantastico !

Racja, racja :)
tylko koleżance chodziło o portety we wnętrzach, a tu już trzebaby po podpięciu pod DX mieć naprawdę dużą chałupę czy studio. :)


Słuszna uwaga Maciej
Tak w ogole dzięki za porady, fajne z Was chłopaki :-)
Będzie 1.4 starego typu.

konto usunięte

Temat: NIkkor 50mm f/1.4 vs f/1.8

ja mam 1.8 starego typu i nadal uważam że jest masakrycznie fajny - ostrzy, jest mega jasny a jak się ma 1.4 to jest jeszcze więcej frajdy - te obiektywy są naprawdę dobre i warte swoich niewielkich pieniędzy jak mało jaki obiektyw
Maciej Loretz

Maciej Loretz Sprzedawca,
Fotojoker Sp. z O.O.

Temat: NIkkor 50mm f/1.4 vs f/1.8

Ten obiektyw to najwieksza kleska Nikona jaka kiedykolwiek mialem zapiętą w aparacie. Nie jest szybki, jest wolniejszy od poprzednika. Tak wolno pracuje z AF że mysle iż silnik w obiektywie działa raczej jak hamulec. Jest duzy, plastykowy i niewiadomo dlaczego taki? Optycznie nic sie nie zmiena. Zabieg marketingowy i nic wiecej.

Może miałeś jakiś uszkodzony egzemplarz, albo oczekiwania miałeś wygórowane ;-)
Ja tam specjalnie nie dopatrzyłem się takich minusów, a co do plastikowości, to starsza wersja była tak samo plastikowa, no chyba, że masz wersję Made in Japan. Ta istotnie była bardziej metalowa, ale teraz trudno ją dostać. Wszędzie króluje optyka z Chin...Maciej Loretz edytował(a) ten post dnia 17.04.09 o godzinie 16:46
Hubert Siemieńczuk

Hubert Siemieńczuk Doradca ds.
funduszy UE -
samorządy, msp, ngo

Temat: NIkkor 50mm f/1.4 vs f/1.8

Mam proste pytanie :)- 50mmm 1.4D pod DXem to będzie jaka ogniskowa?

konto usunięte

Temat: NIkkor 50mm f/1.4 vs f/1.8

75mm
crop X 1.5Maciek G. edytował(a) ten post dnia 17.04.09 o godzinie 19:42
Hubert Siemieńczuk

Hubert Siemieńczuk Doradca ds.
funduszy UE -
samorządy, msp, ngo

Temat: NIkkor 50mm f/1.4 vs f/1.8

Maciek G.:
75mm
crop X 1.5

Dzięki - właśnie to żem równocześnie znalazł:)
http://www.dpreview.com/lensreviews/nikon_50_1p4_n15/

A tak przy okazji, jakie polecacie dobre, sprawdzone szkło (w stylu poczciwego 1.4D) żeby wyjść na 35, 50 mmm pod dx? Najważniejsze to b. dobre ostrzenie przy największej dziurze.Hubert Siemieńczuk edytował(a) ten post dnia 17.04.09 o godzinie 19:48

konto usunięte

Temat: NIkkor 50mm f/1.4 vs f/1.8

z wlasnego doswiadczenia:

nikkor 35mm/2D
sigma 30mm/1.4 (jak dobrze trafisz)

konto usunięte

Temat: NIkkor 50mm f/1.4 vs f/1.8

Moze 35 f/1.8 DX?

Temat: NIkkor 50mm f/1.4 vs f/1.8

Panowie, dziewczyna zadała bardzo konkretne pytanie: N5 1.4 czy 1.8 ...
Maciej "Goldi" L.:
ja mam 1.8 starego typu i nadal uważam że jest masakrycznie fajny - ostrzy, jest mega jasny a jak się ma 1.4 to jest jeszcze więcej frajdy - te obiektywy są naprawdę dobre i warte swoich niewielkich pieniędzy jak mało jaki obiektyw

Chyba najlepsza opinia jaką tu napisano.
Ja po zmianie 1.8 na 1.4 miałem początkowo mieszane uczucie. Nie odczułem specjalnej różnicy, a dopłaciłem 500 złociszy. Teraz trzeba dopłacic ok 700-800 no i to jest sprawa dyskusyjna i subiektywna. Jeśli ktoś cierpi na zbytek kasiorki to niech bierze 1.4, a jeśli ktoś liczy się z wydatkami na sprzęt to 1.8 wystarczy.

Następna dyskusja:

Obiektyw NIKKOR 50mm F1.8 AF D




Wyślij zaproszenie do